Šiandien Lietuvos nacionaliniame muziejuje architektūrologė Jūratė Markevičienė skaitys paskaitą apie vieną unikaliausių Vilniaus senamiesčio architektūros ansamblį – Misionierių vienuolyną ant Išganytojo kalvos. Bus pristatyta šio barokinio ansamblio istorija bei meninė vertė Vilniaus istoriniam kraštovaizdžiui.
Ketvirtadienį, gruodžio 20 dieną (ketvirtadienį) 17.30 val. Lietuvos nacionalinio muziejaus salėje (Arsenalo g. 3) įvyks architektūrologės J.Markevičienės paskaita „Misionierių vienuolynas ant Išganytojo kalvos: ansamblio istorija ir likimas“. Tai ketvirtasis ketvirtadienio kultūros istorijos vakaras. Bilieto kaina – 0,60 euro.
Anot J.Markevičienės, Misionierių pastatų ansamblio kompozicija iki šiol priminė skrendantį paukštį: centrinėje ašyje išlaki dominantė bažnyčia bei už jos simetriškai išsidėstęs vienuolynas, o iš šonų skleidžiasi du ilgi žemi sparnai (vienaukščiai fligeliai prie Subačiaus gatvės ir sodai), palaikantys tarsi skrydžiui kylančią bažnyčią su bene liekniausiais Europoje baroko bokštais. Tačiau šiandien šis unikalusis ansamblis panėšėja į paukštį nukirstu sparnu – vienoje pusėje, sodų vietoje, statomi 5 daugiabučiai keliaaukščiai gyvenamieji namai.
Paskaitoje bus kalbama ne tik apie šio barokinio ansamblio meninę vertę Vilniaus istoriniam kraštovaizdžiui, bet ir apie nepagrįstai nutylimą arba klaidingai aiškinamą misionierių ir šaričių istoriją Vilniuje.
Architektūrologė J.Markevičienė paskaitoje kalbės apie unikalios istorinės atminties saugojimą, apie tikruosius istorinius faktus ir apie tai, kaip svarbu, saugant paveldą, nemanipuliuoti istorija ir remtis išsamiais moksliniais tyrimais, kurie vieninteliai gali atskleisti mums tikrąsias Vilniaus gyvenimo istorijas.
Parengta pagal Lietuvos nacionalinio muziejaus informaciją.
Nuotrauka: Lietuvos nacionalinis muziejus.
apie "nukirstus sparnus"
( 2018-12-20 )
Seredžiuje, ant Nemuno šlaito boluoja dviaukštis gyvenamasis namas, nuo kelio užstojantis Seredžiaus bažnyčios vaizdą. Baigia griūti Skrėbiškio dvaro, kur prasidėjo 1863 m. sukilimas, akmeninės sienos. Bet kam tai rūpi…