Mūsų klimatas lemia, kad bent kelis mėnesius kovojame su sniegu ir ledu gatvėse, vis dar naudodami Druskos bobučių technologijas. Žiema prieš mūsų druskas pralaimi. Mūsų pastatai, deja, pralaimi dar labiau.
Tie keli mėnesiai intensyvaus fasadų sūdymo lemia, kad druskos, kartu su taškomu vandeniu patekusios ant fasadų paviršių pasilieka ilgam ir ėda architektūrą akyse. Beje, dažniausiai tai paveldinė architektūra, nes būtent senamiesčiuose siauri šaligatviai neapsaugo fasadų nuo automobilių taškomo vandens, kuris palaiko paviršių eroziją net ir žiemai pasibaigus.
SANUOJANTYS TINKAI PRIEŠ DRUSKŲ IR VANDENS ATAKAS
Pirmasis receptas, tvarkant didesnius vandens ir druskų pažeistų fasadų plotus, be abejo, yra – sanuojantis tinkas Knauf Popo. Tai patentuotą aktyvią porų struktūrą turintis tinkas, turintis WAF sertifikatą. Tai svarbu! WAF – solidi paminklosaugos ir restauracijos mokslo ir technikos sąjunga, veikianti Vokietijoje, Šveicarijoje, Olandijoje ir Čekijoje.
Sanuojantys tinkai su agresija kovoja taip: dėka savo specifinės struktūros, tinkai gerai įgeria drėgmę kartu su ištirpusiomis druskomis ir jas uždaro savo porose. Tokiu būdu tinko paviršius atskiriamas nuo jų žalingo poveikio ilgam. Džiūvimo metu druskos kristalizuojasi, o drėgmė tiesiog išgaruoja.
Taigi, pagrindinė sanuojančių tinkų savybė – poros-darbininkės tinko sluoksnyje. Šiose porose ir vyksta druskų kristalizavimosi procesas. Tokiu būdu druskos yra nukenksminamos, o tinko paviršius ilgą laiką išlieka sausas, švarus ir nepažeistas.
Įdomu, kad sanuojančiame tinke “Knauf Popo” poros sudaro net 25% tūrio.
Svarbu žinoti, kad kiekvienas sanuojančio tinko panaudojimo atvejis yra parenkamas pastatui individualiai, parenkant receptūrinį sanavimo metodą ir suderintus Knauf sanavimo produktus. Visų pirma Knauf specialistai profesionaliai įvertina situaciją, atlieka, jei reikia, vandens ir drus kos agresijos analizę ir identifikuoja “dalyvaujančias” druskas. Po to parenkamas priemonių paketas, kuris ir realizuojamas objekte. Tik taip yra vykdomas kokybiškas ir ilgaamžis fasadų sanavimas.
Trumpai apie produktus.
Gruntinis sanuojantis tinkas Knauf Stens Haft sukuria grubų ir patikimą pagrindą, tinkamą pagrindinio tinko sluoksnio dengimui. Šis tinkas yra specialiai sukurtas dengimui ant pasūdytų paviršių. Svarbu ir tai, kad gruntiniu sluoksniu padengus pusę ploto, kelias drėgmės išėjimui iš mūro, išlieka.
Sanuojantis tinkas “Knauf Stens Grund” yra naudojamas išlyginamojo sluoksnio įrengimui tais atvejais, kai pagrindas yra ypač nelygus. Be to, šis sluoksnis yra atstumiantis vandenį ir papildomai saugo viršutinį sluoksnį.
Sanuojantis tinkas “Knauf Stens Hell” yra pagrindinis funkcinis sanuojančios tinkų sistemos sluoksnis. Būtent jis ir apsaugo tinko paviršių nuo žalingų vandens ir druskų atakų. Beje, šį tinką galima net dažyti.
KĄ DARYTI, KAI SANUOJANTYS TINKAI PADĖTI NEBEGALI?
Deja, ilgametė firmos Knauf patirtis byloja, kad būna situacijų, kai sanuojančius tinkus naudoti neapsimoka, nes į fasadą įsimetusi „agresyvaus sūdymo“ liga yra pažengusi per toli.
Atlikus tyrimą ir nustačius fasado užterštumą chloridais, nitratais ir sulfatais, nustatoma fasado užterštumo apkrova. Jeigu ji viršija ribin dydį (atatinkamai: 0,5%; 0,3%; 1,5%), vietoje sanuojančių tinkų kompanija Knauf rekomenduoja naudoti fasadų sanavimo sistemą Knauf Satt.
Šios sistemos plokštės užtikrina švarų ir sveiką fasado paviršių netgi tais atvejais, kai sanuojamo pastato rūsiai ar pamatai yra prisigėrę įvairių druskų per ilgus metus (pvz. tvartai).
„Knauf Satt“ sanuojančios plokštės yra surištos dervomis, todėl visiškai atsparios druskų poveikiui.
Jos klijuojamos specialiais klijais arba montuojamos į ventiliuojamą konstrukciją. Ant sumontuotų plokščių paviršiaus yra dengiamas specialus armuojantis sluoksnis. PR
Nuotraukos: kompanijos Knauf.