Žiemą daugeliui senesnių būstų savininkų tenka su apmaudu mokėti milžiniškas šildymo sąskaitas ar taupant tiesiog šalti namie. Gerokai palengvinti finansinę naštą šaltuoju metų laiku galima apšiltinus namo sienas, tačiau tai toli gražu ne visada yra patogu ir įmanoma. Ypač dažnai kyla problemų sumanius apšiltinti istorinius pastatus. Tokiais atvejais kone ideali išeitis – kompanijos „Knauf“ inovatyvi ir patikima išorinių sienų ir lubų šiltinimo iš vidaus sistema „TecTem“.
JEI IŠ LAUKO ŠILTINTI NEVALIA
Daugelį anksčiau statytų pastatų tiesiog yra būtina apšiltinti. Tačiau yra tokių namų, kuriems įprastos išorinių sienų šiltinimo sistemos netinka. Pirmiausia tai – istoriniai senamiesčių pastatai. Čia dažnai susiduriama su itin griežtais paveldosauginiais reikalavimais, neleidžiančiais net menkiausių vertingos architektūros pastatų fasadų pokyčių. Tuomet tenka spręsti dilemą, kaip užkirsti kelią kultūros paminklų irimui, kurį sukelia drėgmė, pelėsis ir panašios blogybės. Nėra paprasta ir šiltinti ar renovuoti pastatus su apdailinių plytų fasadais, įmantresnės architektūros objektus, sakralinius pastatus, patalpas rūsiuose, konferencijų ar kino sales ir pan. Taip pat pasitaiko atvejų, kai tarp kelių nuosavybės teises turinčių vartotojų kyla ginčų ir nesutariama dėl viso pastato šiltinimo.
Dar dažnai kur patalpoms iš vidaus šiltinti pasitelkiamas įprastas metodas: mineralinės vatos ar putų polistireno sluoksnis klijuojamas prie sienos ir lubų, po to daroma apdaila. Tačiau specialistai pripažįsta, kad taip apšiltinus būstą iš vidaus, komfortu ilgai nebus džiaugiamasi. Mat patalpoje atsiradęs kondensatas kaupiasi – nespėja absorbuotis sienose, o mineralinė vata ar putų polistirenas jo negali sugerti. Sienos bei lubos tuomet netrunka apsitraukti pelėsiu, kuris kartu su drėgme gadina apdailą ir net kelia pavojų sveikatai. Panaši situacija yra ir su apšiltinimu, naudojant gipskartonio konstrukcijas kartu su mineralinės vatos izoliaciniu sluoksniu. Tokiose konstrukcijose yra saugūs tik nedideli izoliacinės medžiagos sluoksniai, tačiau, šildant patalpas, jie nepajėgūs užtikrinti efektyvumo.
REGULIUOJA VIDAUS MIKROKLIMATĄ
Žymiai geriau tokiais atvejaistinka kompanijos „Knauf“ išorinių sienų ir lubų šiltinimo iš vidaus sistema su plokštėmis, kurią galima laikyti į ateitį orientuotų šiuolaikinių tausojančių aplinką statybų technologijų dalimi.
Mat kompanijos „Knauf“ specialistų sukurta sistema „TecTem“ puikiai tinka šiltinti iš vidaus visų tipų patalpas, neatsižvelgiant į tai, kokios yra išorės sienos – ar tai būtų mūrinės iš įvairiausių plytų-blokelių, ar betoninės iš paprastojo, lengvojo betono ir keramzitbetonio. Be to, šia sistema efektingai galima apšiltinti dvisluoksnės bei trisluoksnės konstrukcijos išorės sienas ir pasiekti dar didesnę jų šiluminę varžą, nes plokštės „TecTem Insulation Board Indoor“ yra efektyvios – jų šilumos laidumo koeficientas λ = 0,045 W/mK.
Tačiau pastaroji „Knauf“ sistema pasižymi ne vien puikiomis šilumą izoliuojančiomis savybėmis. Ji padeda išlaikyti patalpose sveiką bei malonų mikroklimatą, užtikrinantį žmonėms komfortišką savijautą – reguliuoja patalpų klimatą ir palaiko tolygią patalpų drėgmę.
Inovatyvios beplaušės izoliacinės plokštės „TecTem Insulation Board Indoor“ yra gaminamos iš natūralaus perlito ir mineralinių rišiklių. Jos yra kapiliariškai aktyvios, todėl sugeria ant išorinių konstrukcijų vidinių paviršių (rasos taškas) susidariusią kondensato drėgmę ir vėliau pamažu atiduoda ją tiek išorinėms sienoms (ją sugeriant), tiek vidaus patalpoms (išgarinant į vidų). Tyrimais įrodyta, kad taip apšiltinus patalpas, išorinių sienų paviršiaus temperatūra viršija kritinę, todėl dingsta pavojus drėgmės atsiradimui ant tokių sienų paviršiaus, o tai yra garantija, kad pelėsio neatsiras.
PASITIKI NET RACIONALIEJI VOKIEČIAI
Iš natūralių ekologiškų medžiagų gaminamos plokštės „TecTem Insulation Board Indoor“ yra atsparios pelėsinių grybelių susidarymui bei ugniai – statybinių medžiagų A1 klasė (nedegi).
Šiai „Knauf“ šiltinimo sistemai suteikti ekologiniai Europos Sąjungos sertifikatai „NaturePlus“ ir „Eco Institut“, europinis techninis liudijimas ETA 08/0313. Ji taip pat atitinka kitas ES statybinių medžiagų normas.
Plokščių „TecTem Insulation Board Indoor“ matmenys pritaikyti patogiai dirbti ir transportuoti. Jie yra unifikuoti (plotis – 625 mm, ilgis – 416 mm; o storis – pagal poreikį nuo 50 mm iki 200 mm).
Patalpų šiltinimas sistema „TecTem Insulation Board Indoor“ nėra sudėtingas. Tuo labiau, kad pačios plokštės sąlyginai nėra sunkios.
Kaip minėta, šiltinimo sistema „TecTem Insulation Board Indoor“ daugeliu atvejų yra tiesiog nepamainoma. Ji garantuotai gerai veiks, jei bus užtikrintas fasado atsparumas lietui ir vandens įmerkiui – šiltinamoji konstrukcija turi būti apsaugota nuo drėgmės ir prireikus įrengta horizontali sienų hidroizoliacija.
LIETUVIAI PAMAŽU ATRANDA
Sistema „TecTem“ Vokietijoje sėkmingai naudojama jau seniai. Iš vidaus čia šiltinamos bažnyčios bei kiti istoriniai pastatai, pritaikomi šiuolaikiniams poreikiams.
PILOTAS.LT žiniomis, sistemą „TecTem Insulation Board Indoor“ pamažu jau atranda ir racionalesni lietuviai. Štai Klaipėdos kino teatro „Aurora“ pastatas, kuriame dabar įrengtas modernus konferencijų centras, yra įtrauktas į kultūros paveldo objektų sąrašą, tad šiltinti jo iš fasadinės pusės nebuvo galima. Pasitelkus sistemą „TecTem“, šio istorinio fasadai išliko nepakitę, tračiau pastatas buvo pritaikytas šiuolaikiniams reikalavimams. PR