Venecijos architektūros bienalėje kitais metais pirmą kartą savarankiškai debiutuojančią Lietuvą atstovaus „Architektūros fondo“ projektas „Pelkių paviljonas“ ir kuratoriai – Nomeda ir Gediminas Urbonai. Pirmą kartą paviljonas bus pristatytas 21-ajame Architektūros [pokalbių] fondo cikle „Hello World?“, kuris jau šį ketvirtadienį prasideda Nacionalinėje dailės galerijoje.
Spalio 12 dieną (ketvirtadienį) 20 val. Nacionalinėje dailės galerijoje įvyks 21-ojo Architektūros [pokalbių] fondo ciklo „Hello World?“ pirmasis pokalbis. N. ir G. Urbonai paskaitoje „Pelkė: mūsų smegenys, planetos inkstai ir bendrabūvio architektūra“ pirmą kartą pristatys Lietuvos paviljoną Venecijos bienalėje bei siūlys mąstyti kritiškai.
N. ir G. Urbonų paskaita bus pirmasis oficialus „Pelkių paviljono“ – Lietuvos reprezentacijos 16-tojoje Venecijos architektūros bienalėje – pristatymas. Paviljono kuratoriai papasakos apie sumanymą, idėjas ir pasiūlys diskusiją, kodėl pelkė šiandien gali būti aktuali. Pelkė pasirinkta kaip nuoroda tiek į kontekstą – Veneciją, vadinamą skrajojantį miestą, kuris iškilo raistingoje vietovėje, į Lietuvą, kur pelkė ir raistas buvo prieglobstis ištikus negandoms, tiek į ateitį orientuotas naujo bendrabūvio ir erdvės kūrimo formas klimato kaitos ir kylančio vandens lygio akivaizdoje. Šis projektas kviečia kritiškai pažvelgti į nacionalumu grįstos reprezentacijos ir šalies atstovavimo problemas Antropoceno, rūšių nykimo, globalios migracijos akivaizdoje.
Nomeda ir Gediminas Urbonai yra naujųjų medijų menininkai, praktikai bei teoretikai, tarpdisciplininės Urbonas studijos įkūrėjai, kuri gilinasi į skirtingų žinių taškų mainus ir menines išraiškas siekiant transformuoti viešąsias erdves ir kolektyvines vaizduotes. Jų darbai buvo eksponuoti San Paulo, Berlyno, Maskvos, Liono ir Gwangju bienalėse, Manifesta ir Documenta parodose, personalinėse parodose Lietuvos paviljone 52-oje Venecijos bienalėje (2007) ir MACBA Barselonoje (2008). Gediminas Urbonas buvo vienas iš knygos Public Space? Lost and Found (SA+P ir MIT Press 2017) redaktorių. Tai knyga, kurioje menininkai, planuotojai ir teoretikai analizuoja sudėtingus viešosios erdvės ir meno persipynimus. Urbonas studija šiuo metu dirba su Zooetics projektu – tyrimu, kuris nagrinėja be-etišką ir poetišką nežmogišką gyvenimą mūsų planetos ekologinio nestabilumo kontekste. Gediminas Urbonas yra MIT Asocijuotas profesorius ir Meno, kultūros ir technologijų programos vadovas MIT Architektūros ir planavimo mokykloje. Nomeda Urbonas yra MIT afilijuota tyrėja ir PhD tyrėja NTNU, Norvegijoje.
G. ir N. Urbonas yra Lietuvos nacionalinės premijos laureatai (2007 m. ), Nam June Paik apdovanojimo (2012 m.) nominantai, Venecijos bienalės specialaus prizo už geriausią nacionalinį paviljoną laimėtojai (2007 m.).
21-ojo Architektūros [pokalbių] fondo kuratorius Andrius Ropolas.
Parengta pagal Architektūros fondo informaciją.