Ukmergės rajono Samantonių kaime planuojama atkurti akmens amžiaus gyvenvietę, kuri būtų atvira visuomenei ir supažindintų su mūsų krašto priešistorę. Šios gyvenvietės atstatymo galimybės ką tik aptartos konferencijoje, surengtoje VšĮ „Baltų Atlantida“.
Priešistorinė gyvenvietė (vėlyvojo neolito ir ankstyvąjį bronzos laikotarpių) būtų kuriama Samantonių kaime, Veprių seniūnijoje – netoli vietos, kur archeologė Rimutė Rimantienė atrado akmens amžiaus gyvenvietę. Istorinėje vietoje numatoma rekonstruoti akmens amžiaus gyvenvietė būtų skirta plačiajai visuomenei ir veiktų kaip mokomoji-pažintinė programa apie mūsų krašto priešistorę. Tokia gyvenvietė galėtų tapti ir itin patraukliu kultūrinio bei ekologinio turizmo objektu lankytojams iš viso pasaulio. Gyvenvietėje taip pat galima būtų rengti eksperimentinius statybos ir akmens amžiaus žmonių gyvensenos tyrimus.
Archeologas, akmens amžiaus žinovas prof. dr. Algirdas Girininkas konferencijoje „Akmens amžiaus gyvenvietės rekonstrukcijos galimybės Samantonių kaime (Ukmergės r.)“ žadėjo pristatyti savo viziją, ką pagal galimybes šioje vietoje būtų galima padaryti. Pasak jo, reikėtų labai atsakingai parinkti vietą gyvenvietei – svarbi gyvenvietės planinė struktūra, erdvinis išsidėstymas, ekonominė struktūra. Į gyvenvietės rekonstrukcijos darbus archeologas siūlė įtraukti studentus, archeologus iš kitų šalių.
PRISTATYTŲ EKSPERIMENTINĘ ARCHEOLOGIJĄ
Prof. dr. A.Girininkas pasiūlė atkreipti dėmesį į būsimą ekspoziciją, tinkamai pasirinkti finansavimo galimybes. Jis akcentavo, kad rekonstruotoje akmens amžiaus gyvenvietėje turėtų nuolat gyventi žmonės, vykti tam laikotarpiui būdinga veikla. Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto doktorantas Tomas Rimkus kalbėjo apie eksperimentinę archeologiją ir jos pritaikymą, atkuriant priešistorės žmogaus gyvenseną. Kartu su kolega Gvidu Slah jis aptarė, kokia veikla galėtų vykti akmens amžiaus gyvenvietėje, kad ji atitiktų mokslo duomenis. Doc. dr. Valdemaras Šimėnas pristatė pranešimą apie užsienio gyvąją archeologiją ir jos pavyzdžių bei galimybių pritaikymą Lietuvoje. Ūkio ministerijos turizmo politikos skyriaus vedėjas prof. dr. Renaldas Čiužas aptarė galimas investicijas į projektą, pasitelkiant Europos patirtį ir Lietuvos galimybes. Konferencijoje buvo sudaryta darbo grupė, kuri diskutavo apie tolimesnę veiklą, rekonstruojant akmens amžiaus gyvenvietę.
Parengta pagal Kultūros paveldo departamento informaciją.
Nuotrauka: R.E.Šutinytė.