Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) ir toliau didesnį dėmesį žada skirti ypatingiems statiniams. Iš pernai nustatytų 482 savavališkos statybos atvejų šiai kategorijai priskirtini 48 – arba 10 proc. visų atvejų.
Savavališka statyba laikoma statinio ar jo dalies statyba neturint galiojančio statybą leidžiančio dokumento arba jį turint, bet pažeidžiant esminius statinio projekto sprendinius. Kaip praneša VTPSI, lyginant su 2015-siais metais, 2016-aisisis ypatingų statinių nelegalios statybos atvejų sumažėjo 5 procentais. „Tikrinant ypatinguosius statinius, dažniausiai nustatomi savavališki remonto atvejai: balkonų, lodžijų įstiklinimas, fasado elementų keitimas, įvairios įrangos, pavyzdžiui, kondicionierių tvirtinimas ant pastato fasado ir kiti pastatų išvaizdą keičiantys darbai. Tuo tarpu sudėtingi atvejai, kai statytojas, turėdamas ir projektą, ir leidimą ypatingo statinio statybai, nukrypsta nuo esminių projekto sprendinių, yra gana reti ir sudaro tik kelis procentus“, – sako Eglė Kuklierienė, laikinai einanti VTPSI viršininko pareigas.
Mažėjantis savavališkų statybos atvejų ypatinguosiuose statiniuose skaičius yra teigiamas poslinkis, tačiau šiems statiniams VTPSI ir toliau žada didesnį dėmesį. Savavališkos ypatingųjų statinių statybos dalyviai įtraukiami į rizikingų subjektų sąrašus– jų laukia dažnesnės patikros bei griežtesnės sankcijos už pakartotinius pažeidimus.
Šiais metais įsigaliojęs naujos redakcijos Statybos įstatymas už naujo ypatingojo statinio savavališką statybą numato statytojams (juridiniams asmenims) gerokai didesnę nei iki šiol baudą – nuo 10.000 iki 30.000 eurų. Už tokius pačius veiksmus, padarytus juridinio asmens, jau bausto už tokį pažeidimą, bauda nuo 16.000 iki 50.000 eurų. Ne ką mažesnės baudos ir už ypatingojo statinio savavališką rekonstravimą – nuo 7.000 iki 17.000 eurų, už pakartotinį pažeidimą – nuo 13.000 iki 25.000 eurų.
Parengta pagal Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos informaciją.
Nuotrauka: ©PILOTAS.LT