_tit_griovimai-v-11-6

KALĖDINĖ DESTRUKCIJA: Vilnius ir Kaunas šventes pasitinka griovimais

2016-12-23
Leokadijus Joneikis

Džingilbelizuotos viešosios erdvės šventų Kalėdų išvakarėse jau seniai varo į neviltį kiekvieną, bent šiek tiek turintį širdyje kalėdinės šviesos ir adventiško mąslumo. Tačiau pastaruoju metu į madą atėjo ir kalėdiniai griovimai. Tai ne tik džingilbelinis hardrokas.

Tai – kalėdinis kamufliažas. Kalendorinė kaukė. Neteko matyti nė vienų kalėdinių griovimų (arba statybų), kurie neturėtų ką papasakoti „ant ausies“ arba už kadro.
VILNIUS RIMTAI DIRBA NAUJOJO PAVELDO GENOCIDINIMO BARUOSE
Šventų Kalėdų išvakarėse pradėtas griauti minimalistinis Lietuvos mokslo akademijos Vrublevskių bibliotekos korpusas – rimta paraiška, kad sostinė išrankios po vieną „apmyžtų sovietinių plytų reliktą” (vieno sostinės žiniasklaidos intelektualo architektūrinės recenzijos atkarpa).
1976-aisiais realizuotas statinys laikytinas elegantiška industrinės architektūros inkrustacija istorinių Vrublevskių rūmų kontekste. Tai, be abejo, didelis architekto Alfredo Brusoko ir inžinierės Idos Doktorskytės nuopelnas.
Architektūros velionis buvo įtrauktas į Vilniaus architektūros gidą ir daugelio sostinės architektūros gerbėjų sąmonę, kaip kuklus, foninis, kultūringas ansamblio dalyvis.
Statinio griovimo motyvai viešai nežinomi, tačiau tikėtina, kad architektas A.Gvildys galėtų šiuo klausimu mažiausiai nežinoti…
„ĄŽUOLYNO NAMAI“ SPRAUDŽIASI Į ŽALIAKALNĮ
Kaunietis žino – I-ąjį Kauno Žaliakalnio kultūrinį draustinį, jį įsteigusi Kauno savivaldybė saugo kaip savo akį. Šioje teritorijoje, Kauno Halės rajone, anot vietinių, tvoros negali nusidažyti nenumynęs 9 savivaldybės slenkčių. Bet čia tik vietiniams.
Tarkim, firma EGAVI, kurios šaknys siekia derlingus dujų verslo sluoksnius, čia be vargo susiprojektavo šešių daugiabučių (84 butų) kvartalą, kurio nekuklus intensyvumas rodo 83% žymą. Kvartalo projektas (UAB „Simper“, projekto vadovas Lukas Dimavičius) vis negauna statybos leidimo, tačiau statybinis optimizmas didelis ir, matyt, drąsus.
Todėl ekskavatoriai ir susirinko į griovimo šventę kiek anksčiau. O per Kalėdas ir akių mažiau, ramybė tvyro aplink žvakelėmis nutuptus šeimos židinius…
„Prestižiniu“ spaudos pravardžiuojamas kvartalas galės girtis ne tik rekordiniu užstatymo tankiu, bet ir prestižine privilegija – stebėti per langą prestižinę kaimyno buitį iš 9 metrų atstumo. Vienas prie kito sugrūsti daugiabučiai šiuo požiuriu bus ypač patrauklūs pensininkams ir šiaip trumparegiams.
Žinoma, „Ąžuolyno namų“ kvartalą galima vertinti kaip drąsų ir kaubojišką desantą į sodybinio tipo draustinio morfotipą. Bet negi dėl tokios smulkmenos imsi abejoti Kultūros paveldo ambasadoriaus Kaune Svaigedo Stoškaus ar Kauno savivaldybės Paveldo skyriaus vedėjo Sauliaus Rimo kompetencija, meile Kaunui ir tyrumu?
Nuotraukos: Lauryno Š. ir Audriaus Ambraso

Lietuvos MA Vrublevskių bibliotekos korpuso kalėdinis griovimas Žygimantų g.1.

Lietuvos MA Vrublevskių bibliotekos korpuso kalėdinis griovimas Žygimantų g.1.

Lietuvos MA Vrublevskių bibliotekos korpuso kalėdinis griovimas Žygimantų g.1.

Lietuvos MA Vrublevskių bibliotekos korpuso kalėdinis griovimas Žygimantų g.1.

Daugiabučių kvartalo invazija planuojama paminklinio Žaliakalnio viduryje.

Daugiabučių kvartalo invazija planuojama paminklinio Žaliakalnio viduryje.

Detalusis planas žada neregėtą tankį paminkliniam Žaliakalniui. Vaižganto al.11.

Detalusis planas žada neregėtą tankį paminkliniam Žaliakalniui. Vaižganto al.11.

Kalėdiniai griovimai visuomet slepia tam tikrą prasmę. Kaunas, Vaižganto al.11.

Kalėdiniai griovimai visuomet slepia tam tikrą prasmę. Kaunas, Vaižganto al.11.

Lietuvos MA Vrublevskių bibliotekos korpusas laikomas savitu naujojo paveldo opusu.

Lietuvos MA Vrublevskių bibliotekos korpusas laikomas savitu naujojo paveldo opusu.

Komentarai

 1. car insurance in Gary cheap

 2. O griovimo darbai vis dar tęsiasi…Atrodo naujametinės išvakarės suteikia sparnus…

 3. Tai, kas ten dabar stovi toje Vaižganto 11, yra tikras urbanistinis architektūrinis košmaras. Griauti ir nedelsiant. Prisitatė sovietiniai spekuliantai baltų silikatinių plytų garažų, apšyko gražiausią Žaliakalnio vietą ir viskas buvo gerai ? Ten turi stovėti namai, o ne garažai ir ne autoservisiukai. Kapitalizmas siekia maksimalaus pelno ir naturaliai gimdo tam tikras problemas. Kas nenorės ten gyventi, nepirks namų. O kas norės – pirks. Aš už tuos kurie pirks.

  • O kas uz aplinkinius, kurie ten gyvena is kartos i karta? Statyti nera blogai, kaip ir griauti garazus, bet SAIKAS visur i nauda!!!

  • ZALIAKALNIS – yra apsimetelis, kurio galva uzaugo Silainiuose ir masto paneliniu daugiabuciu kategorijomis. Tokie patys bukagalviai prismaigste stambiablokiu daugiaauksciu pilna Kauna, kur pakliuvo. Aciu, mes jusu progresa jau pazistame. Uzsibetonuokit Silainiuose!

  • Reikia pamatyti tą urbanistinį tirštumą… Nusikalstama veikla pavadinčiau leidimą statyti, kuo tie žmonės pasigirs prieš savo vaikus, – subjaurojau Žaliakalnį, auk sotus, vaikeli. Gaila nesusivokusių pirkėjų – nei komforto, nei kokybės, viskas iliuzija.

 4. Pats baisiausias Lietuvos miestų niokojimas vyko sovietmečiu, kai į privačių namukų kvartalus buvo prikaišiota daugiabučių. Šitos nelaimės neišvengė nė vienas Lietuvos miestas. Tai patys šlykščiausi urbanistiniai kriminalai, suardę elementarią darną. Atrodė, kad tos pamokos seniai išmoktos ir nebegrįš į gyvenimą niekados.
  Ir še tau, kad nori! Kauno viduryje, Žaliakalnio draustinyje – pokšt ir turim 6 daugiabučių kvartalą!
  Nebesinori net klausti, kas suderino, kas leido? Norisi klausti konkrečiai, kas sės?!

  • Blogiausia, kad neses niekas, nes dar Lietuvoj niekas nesedo 🙂 o gal bus pirmas kartas? 🙂

 5. Pati idomiausia dalis kaip siame itin riboto ivaziuojamumo rajone, kasdien issiteks papildomi 150 automobiliu??? Kaip valdzia, kuri galimai palaimins tokios masto statybas, sureguliuos Parodos g. ir K. Petrausko g. Sankryzos problema??? Ar jau cia bus uz visu kaunieciu pinigus rekonstruojama, kad projekto vystytojui patogiau butu?????

 6. Baisus projektas.

 7. Labai gerai, kad griaunami silikatinių plytu garažai Vaižganto g. Jų gailėtis gali tik visiškas Kauno priešas. 84 proc. tankumas ar kiek, bet vistiek geriau nei garažai. Ta vieta iki šiol buvo klaiki. Lietuvis ir garažas iki šiol buvo dvyniai-broliai. Pažiūrėkim kas darosi Laisvės al. kiemuose ar tam pačiam Užupyje. Kie ten garažų, garažiukų… Kokių tik nori: iš baltų plytu, iš skardos, metaliniu… Kam nepatiks tas nepirks butų Vaižganto g. Pasirinkti yra iš ko. Kapitalizmas turi savus privalumus ir trūkumus. Dabar nereikia parduotuvėje laukti pardavėjos, kol ji sutvarkys savo asmeninius reikalus ir tave aptarnaus kaip tarybiniais laikais, bet maksimalaus pelno siekimas pagimdė krūvą kitų problemų…

  • Garazu griovimas pats is saves nera kazkoks blogis. Blogis yra, kad eilini karta, norima isspausti maximum is minimalaus sklypo. Neatsizvelgiant i darna su aplinka i aplinkinius gyventojus ilgamecius ir t.t. Esme, kad isvyscius toki, koks planuojamas, projekta,automobiliu srautai itin siaurose gatvelese pasieks neprotingus kiekius, salia esanciu daugiabuciu, pirmu aukstu gyventojai gales pamirst apie dienos sviesa ir t.t…! Labai siaura yra ziureti tik i tai, kad labai gerai griauti garazus

 8. Kiek galima listi su daugiabuciais i ta Zaliakalni?
  Visiems seniai turetu but aisku, Zaliakalnis privaciu namuku zona. Svaigedai, auuu! Atsibuskite, gerbiamasis is savo boksto!

 9. Lryte rašo:

  „Minimas rekonstrukcijos projektas buvo parengtas prieš kelerius metus. Bibliotekos saugykla buvo avarinės būklės, konstrukcijos nebelaikė, čia ir vanduo tekėjo, buvo kitų problemų. Kol vyks rekonstrukcijos darbai, bibliotekos sukaupti knygų fondai buvo pervežti į išnuomotas patalpas Paneriuose. Senųjų patalpų vietoje bus sukurta šiuolaikinė saugykla su reikiamu mikroklimatu, bus pakeistos avarinės būklės konstrukcijos. Nugriauta siena bus sumūryta iš naujo, ji atrodys taip, kaip ir anksčiau. Senosios sienos plytos yra tarybinės, skylėtos, gavusios drėgmės, todėl jos trupėjo. Be to, saugyklos išorinė siena nėra laikančioji konstrukcija, pastatą laiko jo karkasas, kai jis bus sutvirtintas, tada sienas atstatysime.“

  http://bustas.lrytas.lt/architektura/architektu-bendruomene-uzia-vilniuje-vyksta-labai-negeri-dalykai.htm

 10. O aš pagalvojau, koks normalus žmogus organizuos gyvą peklą dulkių ir triukšmo per Kalėdas. Rimtas reikalas matyt į pasturgalį spiria Ąžuolyne.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Lengvosios atletikos maniežo statybos

UŽBAIGS ĄŽUOLYNO SPORTO KOMPLEKSĄ: Kyla uždaro lengvosios atletikos maniežo kolonos

2023 balandžio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Greta pernai rekonstruotų Kauno Dariaus ir Girėno stadiono bei Kauno sporto halės kyla naujas uždaras lengvosios atletikos maniežas. Atverti šią modernią sporto erdvę numatyta kitąmet.

Seserų benediktinių klebonija

GRĄŽINO SPALVĄ: Kaune baigta restauruoti Seserų benediktinių vienuolyno klebonija

2023 vasario 28Be komentarųPILOTAS.LT

Kaune baigta restauruoti Seserų benediktinių vienuolyno komplekso klebonija. Iš Šauklių gatvės geriausiai matomam pastatui sugrąžintos istorinės fasado spalvos bei puošybos elementai. BAŽNYČIA GALĖJO BŪTI PIRMOJI

Minties Rato 24

SUSIMETAM DĖL AUTENTIKOS! Konstruktyvi iniciatyva Žaliakalnio medinukams išsaugoti

2022 birželio 27Be komentarųPILOTAS.LT

Kaune dideliais tempais tebenyksta medinė architektūra, kurios nemaža dalis yra unikali viso Baltijos šalių regiono kontekste. Viename iš tarpukarinių Žaliakalnio medinukų gyvenantis medinės architektūros entuziastas

Evaldas Pauza

ŽALIAKALNIO KALNAS: Skulptoriaus E.Pauzos personalinė paroda Kaune

2022 gegužės 4Be komentarųPILOTAS.LT

Tęsdama Kauno meno mokyklos 100-mečiui skirtų parodų ciklą, Kauno kolegijos Menų akademija rengia skulptoriaus Evaldo Pauzos personalinę parodą „Kalnas“. Parodoje eksponuojami pastarųjų dviejų dešimtmečių konceptualiosios skulptūros

Kauno Žaliakalnio senosios žydų kapinės. Foto: ©PILOTAS.LT

SAKRALUSIS KAUNO PAVELDAS: Pradedamos tvarkyti Žaliakalnio žydų kapinės

2021 rugsėjo 2Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno Žaliakalnio senosiose žydų kapinėse pagaliau prasideda rimtesni teritorijos tvarkymo darbai – ruošiamasi pašalinti avarinės būklės medžius ir krūmokšnius. Ši itin apleista antrojo šalies miesto

Zikaro namai

ZIKARO NAMAI ATSIVERIA: Išskirtinė galimybė pamatyti kol dar neatkeliavo baldai

2021 gegužės 13Be komentarųPILOTAS.LT

Pelėdų kalne, Kaune baigiami tvarkyti Juozo Zikaro namai-muziejus. Nuo gegužės 18-osios iki 29 dienos bus galima pamatyti šį tokį, koks pasitiko šeimą 1932 metais bei

Aušros g.

SUREAGAVO Į VIEŠĄ DISKUSIJĄ: Rekonstrukcija Žaliakalnyje kelia abejonių inspektoriams

2020 gruodžio 174 KomentaraiPILOTAS.LT

Po liūdnai pagarsėjusios Perkūno alėjos Art deco vilos griovimo istorijos, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybų inspekcija, atrodo, pradeda atidžiau žvelgti į tarpukario pastatų rekonstrukcijos atvejus Kauno

vila_kn_201019_e01_bra

LAR TARYBA: Vilos Perkūno al. 11 rango objektų apsauga turi tapti viešuoju interesu

2020 lapkričio 111 KomentarasPILOTAS.LT

Art deco stiliaus vilos Perkūno al. 11 Kauno Žaliakalnyje griovimo istorija įgauna vis platesnį atgarsį tiek visuomenėje, tiek ir atskirose kultūros paveldui neabejingose bendruomenėse. Lietuvos

Art deco vila Perkūno al. 11

ART DECO FRONTAS [3]: P.Rusecko vilos egzekutoriai tyliai traukiasi

2020 lapkričio 112 KomentaraiPILOTAS.LT

Art deco vilos Kauno Perkūno al. 11 gynėjai ką tik, atrodo, pasiekė pirmąją savo pergalę. Pastato naikintojai šiandien iš nusikaltimo vietos tyliai pašalino savo pagrindinį

Kauno senamiesčio apartamentai

KAUNO STATYBŲ GREITKELIS: Stringantys vilniečiai ir raudonas „Ferrari“

2020 rugpjūčio 2710 KomentarųRasytojas

Kauno miesto valdžia ėmėsi peržiūrėti vilniečių nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Citus“ projektus Kaune – reikalaujama nugriauti naujojo namo Senamiestyje balkonus, be to, kaltinama gudraujant ir

Žemaičių gatvės viadukas

PERSTATYS ŽALIAKALNIO VIADUKĄ: Senojo vietoje iškels platesnį naują

2020 rugpjūčio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Kaune, Žaliakalnyje pradedamas demontuoti per 60 metų senumo Žemaičių gatvės viadukas. 1958 metais statytas viadukas buvo avarinės būklės ir kėlė pavojų. Žemaičių gatvės virš P.Kalpoko

istorinis žemėlapis

VRUBLEVSKIŲ BIBLIOTEKA: Istoriniai žemėlapiai prieinami internetu

2020 vasario 10Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos mokslų akademijos (LMA) Vrublevskių biblioteka dalijasi savo fonduose sukauptais ir nuo 2015-ųjų iki 2019 metų suskaitmenintais bei su koordinačių sistema susietais istoriniais XX amžiaus pradžios žemėlapiais.

Pasižvalgymas po Vilniaus apylinkes

PASIŽVALGYMAS PO VILNIAUS APYLINKES: M.Baužienės 3-osios knygos pristatymas

2020 sausio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje pristatoma architektūros istorikės Mortos Baužienės knyga „Pasižvalgymas po Vilniaus apylinkes“. Dalyvauja knygos autorė, leidyklos vadovas, paveldo žinovai. Sausio 8

Kauno sporto halė

ATNAUJINAMA LEGENDA: Kauno sporto halė žada būti universalesnė

2019 birželio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Kaune įsibėgėja legendinės Kauno sporto halės kapitalinis remontas. Šiemet 80-metų jubiliejų minintis inžinieriaus Anatolijaus Rozenbliumo kūrinys bus atnaujintas iš pagrindų. Projekto autorių tikslas – išsaugoti jo

1225_funik_kn_110922_e02_BRA

LAUKTI LIKO NEILGAI: Šalinamos paskutinės Žaliakalnio funikulieriaus paleidimo kliūtys

2019 gegužės 8Be komentarųPILOTAS.LT

Žaliakalnio funikulierius – vienas išskirtiniausių Tarpukario modernizmo architektūros objektų Kaune. Bemaž metus nuo pernai įvykusios avarijos neveikusi ši unikali Lietuvoje transporto priemonė, atrodo, vėl pasiruošusi

Feliksas Vizbaras

APLINK KAUKO LAIPTUS: Architektui F.Vizbarui skirta ekskursija Žaliakalnyje

2019 kovo 28Be komentarųPILOTAS.LT

Kovo 27 dieną sukako 139 metai, kai Ragaudžiuose, gyvenvietėje Panevėžio rajone, prie kelio Panevėžys-Krekenava, gimė vienas žymiausių XX amžiau pradžios Lietuvos architektų Feliksas Vizbaras. Asociacija

Vėliava

ATGAIVINO ISTORINĘ ATMINTĮ: Pelėdų kalne – didžiausia Kauno trispalvė

2019 sausio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Pasitinkant 2019-uosius, Kaunas atgaivino istorinę atmintį aukščiausioje miesto vietoje iškeldamas didžiausią trispalvę mieste. Aidint patrankos salvėms ir trimito garsams, daugiau kaip 40 m² ploto vėliava

Brazilka

NYKSTANTI BRAZILKOS DVASIA: Italų fotomenininkės paroda Kauno Žaliakalnyje

2018 lapkričio 23Be komentarųPILOTAS.LT

Neabejotinai viena urbanistiškai pačių margiausių Kauno vietų – Brazilka. Jos pavadinimas siejamas su tarpukaryje Žaliakalnio šiaurinėje dalyje besikūrusiais nusivylusiais emigrantais, kurie į tėvynę grįžo iš

Pelėdų kalnas

PELĖDŲ KALNAS: Ekskursija po legendomis apipintą Kauno Žaliakalnio vietą

2018 spalio 24Be komentarųPILOTAS.LT

Pelėdų kalnas – viena spalvingiausių Kauno Žaliakalnio vietų, žinoma toli gražu ne vien dėl pavadinimą jai davusių Vinco Grybo pelėdų. Nuo šio kalno į miestą

Pelėdų kalnas

MENO PIKNIKAS: Menininkų renginys ant Kauno Pelėdų kalno

2018 rugsėjo 28Be komentarųPILOTAS.LT

Kaune ant Pelėdų kalno prasideda Meno piknikas. Čia įvykiai seks įvykius – bus tapoma natūroje, skaitoma poezija, gros gyva muzika, vyks meno viktorina ir video

Kauno radijas

PASKUTINĘ MINUTĘ – APSAUGOJO: Pirmosios radijo stoties pastatas tapo kultūros vertybe

2018 balandžio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Kone paskutinę minutę – prieš pat numatytą pardavimo aukcioną – Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba nusprendė apsaugoti Lietuvos pirmosios radijo stoties pastatą. Būtent šiame ant

turgu_kn_170800_e01_xxx

ŽALIAKALNIO TURGAUS EKSPERIMENTAI: 2-oji teatro, muzikos ir cirko fiesta

2017 rugpjūčio 28Be komentarųPILOTAS.LT

Šiemet antrus metus iš eilės Kaune vyks eksperimentinė Žaliakalnio teatro fiesta – Žaliakalnio turgaus teatro festivalis. Tarp prekystalių į turgų vėl sugužės aktoriai, šokėjai, cirko

_tit_griovimai-v-11-6

KALĖDINĖ DESTRUKCIJA: Vilnius ir Kaunas šventes pasitinka griovimais

2016 gruodžio 2315 KomentarųLeokadijus Joneikis

Džingilbelizuotos viešosios erdvės šventų Kalėdų išvakarėse jau seniai varo į neviltį kiekvieną, bent šiek tiek turintį širdyje kalėdinės šviesos ir adventiško mąslumo. Tačiau pastaruoju metu

images_phocagallery_4841_zalia_kaun_1610_4841_zalia_kn_140200_e01_bra

APIE ŽALIAKALNIO PRAEITĮ IR ATEITĮ://APSKRITOJO STALO DISKUSIJA, PARODA, KNYGA

Kauno apskrities archyvas rengia apskritojo stalo diskusiją apie vieno charizmatiškiausių Kauno rajonų – Žaliakalnio – praeitį ir ateitį. Lankytoju taip pat laukia Gubernijos laikų planų,

images_phocagallery_4565_minti_medi_1606_4565_tit1_mintratas37

KAUNO INTELIGENTIJOS LIKUČIAI://FOTOGYNYBA MEDINIO PAVELDO VARDAN

Architektūroje nieko nėra amžino, išskyrus erdvės atmosferą ir vietos dvasią. Smetoninis Žaliakalnio medinukas Minties rate Nr.37 seniai žvelgia į Kauną su paskutine viltimi. Nes buldozerinės