Nebūna taip, kad nebūtų pirmo karto. Liepos 1-oji 1995-aisiais atsitiko Lietuvoje pirmą kartą kaip Tarptautinė architektų diena ir nebesitraukia iš viešo gyvenimo, po truputį tapdama tradicija. Be to, lygiai prieš 20 metų pirmajame lietuviškame architektūros žurnale „Arkitektas“ atspausdintas Liepos 1-osios sveikinimas tapo gražia pradžia kalendorinės šventės oficialiame įteisinime.
Anot legendos, Liepos 1-oji gavo pradžią Lozanoje (Šveicarija), kur 1948-aisiais buvo įkurta nevyriausybinė pasaulio architektų sąjunga UIA.
1995-aisiais Liepos 1-ają, pliaupiant liūčiai, pirmą kartą šventė būrelis Kauno ir Vilniaus architektų Pažaislyje po ąžuolu. Jau po metų Liepos 1-osios piknikas po Architektų ąžuolu sulaukė daugiau nei šimtinės dalyvių ir pirmojo architektų futbolo turnyro: seniai – jaunimas, kuris vėliau tapo tradicinis.
Šventė sparčiai plėtėsi. Nors 1998-aisiais per vėtrą Architektų ąžuolas nulūžo, į architektūrinius Pažaislio „atlaidus“ suvažiuodavo cecho broliai iš visos Lietuvos. Vėliau Liepos 1-ąja užsikrėtė Klaipėda, po to – Panevėžys, Šiauliai ir net Vilnius…
Liepos 1-osios datą ilgainiui išmoko statybų komersantai, žiniasklaida ir net Aplinkos ministerija.
Architektų diena įsitvirtino Lietuvos kalendoriuje ir jau galėtų tapti ne tik pramoga, ne tik cecho bendruomeniškumo platforma, bet ir reguliaria architektūrinio gyvenimo stotele.
Įsivertinimui. Pasitikrinimui. Pasirinkimui.
Šiandieną Liepos 1-osios stovykloje lai bus Architektų diena pažymėta šviesos spinduliu. Anot Lietuvos Architektų rūmų vadovės Daivos Bakšienės, vakar Seime priimta Statybos įstatymo redakcija, kurioje nurodyta, jog statinio projekte bus privalomas ne tik projekto vadovo, bet ir Autoriaus – statinio architekto parašas.
Tai, rodos, elementaru, bet Lietuvos Respublikai prireikė net 26 metų, kol suvokė, jog architektūra prasideda nuo architekto, nuo autoriaus. Toliau bus lengviau…
Su tuo visus architektus-autorius ir sveikiname. Valio!
taip
( 2016-07-02 )
ponas redaktoriau, jūs tikrai ne viską padarėte, kad Lietuvos architektūra aplenktų Estiją.
p.Redaktoriau
( 2016-07-01 )
Ponas Redaktoriau,gal Architektų dienos proga reikėtų peržiūrėti rubriką „Specai“- ten galima rasti nearchitektų,vadinamų architektais (nors,galbūt, jie taip prisistato?),bet nerasime kai kurių žinomų architektų,tarsi jie būtų ne „specai“.Taip pat kai kurie architektai jau amžinatilsį…