images_phocagallery_4535_panev_dirb_1605_4535_tit_2

IDĖJOS GIMTAJAM MIESTUI://PANEVĖŽĮ ŽADINO EKSPERIMENTINĖS DIRBTUVĖS

Panevėžio viešojoje G.Petkevičaitės Bitės bibliotekoje neseniai buvo pristatyti Lietuvos architektų sąjungos Panevėžio skyriaus organizuotų Eksperimentinių architektūrinių kūrybinių dirbtuvių rezultatai. Po 22 metų pertraukos bei sąstingio, neabejingi savo miestui architektai ir visuomenininkai susibūrė bendram darbui eksperimentinėse kūrybinėse dirbtuvėse ir pateikė idėjas, kaip prikelti savo gimtąjį miestą.

SAVANORIŠKAI IR BE JOKIO ATLYGIO

Dabar jau galima drąsiai sakyti, kad tai, kas įvyko – verta vadinti išskirtiniu įvykiu  ne tik Panevėžio mieste, bet ir Lietuvoje. Tai vyko savanoriškai, be jokio atlygio, aktyviai dalyvaujant visuomeninkams ir padedant rėmėjams.

Apie miesto praeitį istorinėmis žiniomis pasidalijo vyresnės kartos panevėžiečiai. Talkinant turizmo informaciniam centrui, neabejingi miestiečiai pateikė nemažai racionalių pastebėjimų, pasiūlymų miesto viešųjų erdvių tvarkymui. Pėsčiųjų tilto idėjas savarankiškai eskizavo Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazijos mokiniai – galbūt būsimi architektai.

Per dirbtuvių pristatymą buvo pateiktos 3 aktualios temos, į kurias daugybę metų miesto savivaldybė neieškojo atsakymų, nors tai glaudžiai siejosi su ikikarinio miesto tapatybe. Toks ilgą laiką besitęsiantis abejingumas neramino savojo miesto patriotus.

3 MIESTUI SVARBŪS OBJEKTAI

Simboliška, kad renginys vyko artėjant šimtmečiui valstybės, kurią kūrė savanoriai. Lietuvos architektų sąjungos Panevėžio skyriaus nariai, kartu su iš Panevėžio kilusiais savo kolegomis, pateikė idėjines koncepcijas, kaip atgaivinti 3 miestui labai svarbius objektus – apleistą nepriklausomybės kovų savanorio, poeto, visuomenininko J.Čerkeso-Besparnio „Pragiedrulių“ sodybą Skaistakalnio parke; šiame parke esančią kalvą ir apleistą vasaros estradą, bei pasiūlė naujo pėsčiųjų tilto idėją istorinio medinio liepto per Nevėžį vietoje, kuris galėtų sujungti šv. Zitos gatvelę, istorinį medinės architektūros Mikolajevo kvartalą su G.Petkevičaitės-Bitės namu ir dabartinį miesto centrą.

Dėl naujo pėščiųjų tilto reikėtų pasakyti, kad jis būtent toje vietoje ne kartą buvo siūlytas senokai vykusiame konkurse bei Vilniaus Gedimino technikos universiteto Urbanistikos katedros studentų baigiamuosiuose darbuose. Architektai įžvelgė, kad šiuos objektus sujungtų mažasis pėsčiųjų-dviračių pažintinis ratas. Paskui prie dirbtuvių netikėtai prisijungę ištikimi panevėžiečiai, išvykę svetur, architektai Henrikas Štaudė ir Gintautas Šveikauskas, prisiminę savo paauglystės maršrutus, nupiešė didįjį ratą.

SODYBOS KONCEPCIJOS PROVOKAVO

Arch. Jurėna Steponavičienė apžvelgė aktyvių miesto gyventojų siūlymus, skrupulingai surinko istorinę medžiagą. Miesto gyventojai pritarė, kad atgytų miesto viešosios erdvės, Skaistakalnio parke galėtų atsirasti parko kavinė, tualetai, apžvalgos bokštas kaip vertikalė, galėtų atgimti kareivių priesaikos prieškarinė tradicija, menininkų rezidencija, botanikos sodas, o galbūt parke galėtų būti jodinėjama arkliais ir t.t.

Arch. Elvyra Klimavičienė apžvelgė įdomius objektus jungiantį mažąjį ratą. Atnaujinus dangas, pagal Vilniaus dailės akademijos II kurso architektūros studentės Faustos Diržytės idėją, įrengus interaktyvius stendus, pasakojančius gatvelių istoriją,  istorinis Mikolajevo-Špitolės kvartalas tikrai atgytų.

Provokuojančias poeto J.Č.Besparnio sodybos atgaivinimo konversijos koncepcijas, kuriose būtų visuomeninis pastatas, pristatė arch. Donatas Malinauskas. Atgaivinat sodybą, galėtų atsirasti vertikalė, stoginė, terasa, įsikomponuotų kavinė ar paviljonas. Arch. Žymantas Lipskis pateikė idomią idėją parke pastatyti daug autonomiškų, pakeltų nuo žemės meninikų dirbtuvėlių.

TILTAS KAIP ARCHITEKTŪROS AKCENTAS

Skirtingas „verpstės“  ir „S“ formos tilto idėjas, kuomet tiltas ne tik jungia skirtingus krantus, bet kartu yra ir miesto meninis akcentas,  traukos taškas, pristatė arch.Loreta Paulauskienė, Neringa Sargautaitė, Gintautas Diržys, Miglė Paužaitė, Vidminas Stankevičius.

Atnaujinat vasaros estradą, arch. Vidminas Stankevičius mato viziją, kaip galima apjungti tradicinius audinio raštų vaizdinius( arch. Donatas Malinauskas) su dinamiškos formos stogine. Pagerbiant ikikrikščioniškojo Panevėžio gyventojus, ant kalvelės, spėjamo alkakalnio, galėtų atsirasti simbolinis apeiginis ratas.

Vilniečiai architektai Henrikas Štaudė, Gintautas Šveikauskas, Augustas Minkauskas vasaros estradą siūlo įrengti naujai, neliečiant esamos kalvos. Į ją nuo esamo tilto vestų pakeltas takas, kuris užsibaigtų įspūdinga konsole – apžvalgos aikštele, ties paskandintu Nevėžyje mitologiniu akmeniu. Po estrados konstrukcija būtų galimybė įrengti technines patalpas, kavinę, WC. Taip pat buvo aptartas didžiojo dviračių tako maršrutas.

Darbai nėra baigtiniai, o tik konceptualūs siūlymai, prie kurių architektai tikisi sugrįžti vėliau.

PRISTATYS IDĖJAS MIESTIEČIAMS

Renginys buvo gera proga pakabėti apie architektūrą ir opias problemas su miesto politikais ir aktyviais miestiečiais. Taip jau sutapo, kad kūrybinių dirbtuvių uždarymo metu, miesto bendruomenei prisistatė naujoji Panevėžio miesto savivaldybės Architektūros skyriaus vedėja Daiva Gasiūnienė. Tikimės, kad mūsų iniciatyva visus nuteikė optimistiškai.

Liepos 1dieną, Architektų dienos proga, Panevėžio architektai miestiečiams ketina pristatyti kūrybinių dirbtuvių darbų parodą, kad visi galėtų plačiau susipažinti su pateiktomis idėjomis.

Komentarai

  1. sveikinu paneveziecius. puiki iniciatyva. belieka tiketis, kad valdzia tinkamai sureaguos i architektu pozityvuma ir bendradarbiaus iki rezultato.

  2. Kaip suprantu,čia buvo architektūrinės dirbtuvės,o ne IT specialistų seminaras. Svarbiausia-gera idėja,o kaip ji išreikšta-pieštuku,maketu,akvarele ar kompiuteriu-tai dvidešimtaeilis dalykas.

  3. Akmens amžius, nemačiau nei vieno kompo. Moka tik su pieštuku eskizuot.

  4. Išties įdomūs architektų-savo miesto patriotų,altruistų darbai,gražios idėjos. Gal ir Panevėžio valdžia,sekdama gražiu architektų pavyzdžiu,galėtų kokį mėnesį nemokamai padirbėti miesto labui?

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

kogen_pn_260100_e01_xxx

KOGENERACINĖ ENERGIJA PANEVĖŽIUI: Ambicingiausias energetikos projektas regione

2026 sausio 8Be komentarųPILOTAS.LT

AB „Panevėžio energija“ nuosekliai modernizuoja šilumos ūkį bei plėtoja atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimą šilumos ir elektros gamybai. Dar šiais metais Bendrovė pradės įgyvendinti ambicingiausią energetikos

rudok_pl_251200_e01_xxx

PANEVĖŽIO EPIZODAI: Girmanto Rudoko koliažų paroda Šiauliuose

2025 gruodžio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Šiauliuose atidaroma panevėžiečio Girmanto Rudoko koliažų paroda „Epizodai“. Autorius stebi Panevėžio transformaciją, pažįstamų ir nepažįstamų miestiečių gyvenimą, kasdienį miesto šurmulį. Gruodžio 19 dieną (penktadienį)

preli_pl_251200_e01_xxx

TARP TYLOS IR RITMO: Šiaurės Lietuvos fotomenininkų asociacijos paroda

2025 gruodžio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Panevėžio fotografijos galerijoje atidaroma Šiaurės Lietuvos fotomenininkų asociacijos paroda „Preliudas C-dur“. Parodoje eksponuojami 11 autorių kūriniai. ĮKVEPIANTIS PIRMASIS AKORDAS Gruodžio 17 dieną (trečiadienį) 17.15

basei_pn_251100_e01_xxx

SKLANDŽIAI IR NUOSEKLIAI: Juda sporto ir sveikatingumo centro „Aukštaitija“ rekonstrukcija

2025 lapkričio 20Be komentarųPILOTAS.LT

Panevėžyje link sklandžiai juda vienas svarbiausių miesto sporto infrastruktūros projektų – daugiafunkcio sporto ir sveikatingumo centro „Aukštaitija“ rekonstrukcija. Savivaldybė siekia, kad mieste atsirastų modernus, Tarptautinės

valia_pl_251100_e02_xxx

PERKURTOS VELSO ISTORIJOS: Paveldo objektų A.Valiaugos fotografijų paroda Panevėžyje

2025 lapkričio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Rytoj Panevėžio miesto dailės galerijos skyriuje Fotografijos galerijoje atidaroma Arturo Valiaugos fotografijų paroda „Perkurtos Velso istorijos“. Fotomenininko tyrinėjimo centre – žymūs Velso paveldo objektai: „Tredegar“

skulp_pn_251100_e01_xxx

PANEVĖŽIO TAPATYBĖS DALIS: Į miesto erdves sugrįžta laikinai nuimtos skulptūros

2025 lapkričio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Į Panevėžio miesto erdves sugrįžta laikinai nuimtos skulptūros. Šiemet į Senvagę, Skaistakalnio parką, Marijonų sodą ir Taikos alėjos pušynėlį sugrįžo keliolika kūrinių, o kitąmet planuojama

Senosios autobusų stoties pastatas bus pritaikytas susisiekimo, turizmo informacijos ir kitoms viešosioms paslaugoms, o jos  teritorija - paversta žaliąją erdve. Foto: ©PILOTAS.LT

PANEVĖŽYS LAIKO KRYPTĮ: Pasirašė sutartį dėl autobusų stoties senojo pastato atnaujinimo

2025 spalio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Panevėžio miesto savivaldybė įgyvendins dar vieną investicinį projektą. Su VšĮ Centrine projektų valdymo agentūra ji ką tik pasirašė Panevėžio miesto autobusų stoties senojo pastato atnaujinimo

dizai_pl_251000_e01_xxx

JAUNOJO DIZAINERIO PRIZAS 2025: Nugalėtojų kūrinių paroda Panevėžyje

2025 spalio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Panevėžio miesto dailės galerijoje atidaroma konkurso „Jaunojo dizainerio prizas 2025“ nugalėtojų kūrinių paroda. Jau penkioliktą kartą organizuojamas konkursas šiais metais vertinimui sulaukė 99 baigiamųjų

pramo_pn_250900_e01_xxx

PRAMONĖS FIESTA PANEVĖŽYJE: Rengiamas atviros pramonės savaitgalis 2025

2025 rugsėjo 18Be komentarųPILOTAS.LT

Panevėžyje vyks pramonės fiesta – „Atviros pramonės savaitgalis 2025“. Agentūros „Panevėžys NOW“ organizuojamas „renginys žada atskleisti šiuolaikinės pramonės veidą ir paneigti mitą apie nuobodžią ir

skaist_pn_250800_e01_xxx

SUGRĄŽINTA ISTORIJA: Naujas maršrutas Panevėžio Skaistakalnio parke

2025 rugpjūčio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Seniausiame Panevėžio miesto parke – Skaistakalnyje – oficialiai pristatytas naujas tarptautinio projekto „Sugrąžinta istorija“ maršrutas. Inovatyvus kultūros paveldo pažinimo būdas kviečia miesto gyventojus ir svečius

elina-titane

JUBILIEJINĖS AMBICIJOS: 25-ojo Panevėžio tarptautinio keramikos simpoziumo paroda

2025 rugpjūčio 6Be komentarųPILOTAS.LT

Panevėžio miesto dailės galerijoje atidaroma jubiliejinio 25-ojo Panevėžio tarptautinio keramikos simpoziumo paroda. Taip pat vyks menininko Beno Šarkos performansas „Namolio“. KŪRĖ 8 ĮVAIRIŲ ŠALIŲ MENININKAI

mario_pn_250700_e01_xxx

PANEVĖŽYS ATSIGAVIMO NESTABDO: Planuoja atgaivinti šiaurinę „Ekrano“ marių pakrantę

2025 liepos 31Be komentarųPILOTAS.LT

Pastaruoju metu itin sparčiai besitvarkančiame Panevėžyje numatomas dar vienas svarbus miesto aplinkos gerinimo projektas. Aukštaitijos sostinė planuoja atgaivinti šiaurinę „Ekrano“ marių pakrantę, pritaikant ją bendruomenės

keram_pa_250700_e02_xxx

MINKANT ŠAMOTĄ: 25-asis Panevėžio tarptautinis keramikos simpoziumas ir paroda

2025 liepos 17Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Panevėžio miesto dailės galerijoje atidaromas jubiliejinis 25-asis Panevėžio tarptautinio keramikos simpoziumas ir paroda „Minkant šamotą: pasaulio ir Lietuvos keramika dešimtajame dešimtmetyje“. Simpoziume dalyvaus aštuoni

rudau_lt_250700_tit_xxx

VAIKŲ KIEMAS RADAUSIŲ KAIME: Realizavo įtraukų dalyvavimo architektūros kūrime modelį

2025 liepos 15Be komentarųPILOTAS.LT

Rudausių kaime, Vilniaus raj. įgyvendintas originalus architektūrinis konkursas, kurio rezultatu tapo poilsio ir laisvalaikio erdvė „Vaikų kiemas“. Konkurso užduotis buvo parengta kartu su vietos vaikais

Filtracijos parkas

FILTRACIJOS PARKAS: Molainių filtracijos laukų konversijos konkursą laimėjo „Bauland“

2025 liepos 2Be komentarųPILOTAS.LT

Panevėžio miesto savivaldybė Molainių filtracijos laukuose ir šalia esančiose teritorijose siekia sukurti daugiafunkcę, aplinkai draugišką ir bendruomenės poreikiams atvirą erdvę. Jos surengtą tarptautinį atvirą konversijos

wilsk_fo_250610_e01_xxx

SUKIMASIS RATU: Vokietijos menininkės Janos Wilsky paroda Panevėžyje

2025 birželio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Panevėžio miesto dailės galerijos skyriuje – Fotografijos galerijoje – atidaroma Vokietijos menininkės Janos Wilsky paroda „Sukimasis ratu“. Tai meninė refleksija apie ciklišką meno ir gamtos

Panevėžio  dailės galerija

ŠVENTINIS SEZONAS PANEVĖŽYJE: Miesto dailės galerija švenčia jubiliejų

2025 gegužės 9Be komentarųPILOTAS.LT

Šių metų birželio mėnesį Panevėžio miesto dailės galerija mini įkūrimo 35-metį. Panevėžio centre, istorinėje jo dalyje, atnaujintame XIX a. pastate pirmaisiais Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo metais

daina_pn_250500_e01_xxx

PANEVĖŽIEČIAI PASIRINKO: Išrinktas bendruomenės iniciatyvų konkurso laimėtojas

2025 gegužės 7Be komentarųPILOTAS.LT

Panevėžio miesto savivaldybė bendruomenės iniciatyvoms įgyvendinti šiemet skyrė 100.000 eurų iš miesto biudžeto. Surengtą balsavimą laimėjo projektas „Dainavos skveras“, skirtas atnaujinti ir aktyviam laisvalaikiui pritaikyti

kultu_pn_250400_e01_xxx

PANEVĖŽYS TOLIAU ATSINAUJINA: Panevėžio kultūros centrui skirta per 4 mln. eurų parama

2025 balandžio 30Be komentarųPILOTAS.LT

Panevėžio kultūros centro pastatui modernizuoti skirta daugiau kaip 4 mln. 360 tūkst. eurų parama. Investicija leis atnaujinti vieną svarbiausių miesto kultūros įstaigų, užtikrinti šiuolaikiškas sąlygas

garve_pn_250400_e02_xxx

PANEVĖŽIO ATMINTIES ŽENKLAS: Pristatyta atnaujinta garvežio KP4-708 ekspozicija

2025 balandžio 28Be komentarųPILOTAS.LT

Panevėžio siaurojo geležinkelio komplekse neseniai pristatyta atnaujinta garvežio KP4-708 ekspozicija. Ateityje tikimasi, kad šis garvežys keliaus po Aukštaitiją, taip į Panevėžį ir Anykščius pritraukdamas daugiau

sukis_pn_250400_e01_xxx

PANEVĖŽYS. KAIP MES: Aukštaitijos sostinė pristato naująjį savo šūkį

2025 balandžio 25Be komentarųPILOTAS.LT

Panevėžys žengia į naują komunikacijos ir tapatybės formavimo etapą. Šiandien, balandžio 25-ąją miesto bendruomenei ir visuomenei pristatomas naujasis miesto ženklas – „Panevėžys. Kaip mes“. „Tai

Futbolo maniežas Panevėžyje

MANIEŽAS FUTBOLUI: Panevėžyje įsibėgėjo pripučiamo maniežo statybos

2025 balandžio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Panevėžio Beržų progimnazijos stadione sparčiai vyksta modernaus sporto infrastruktūros objekto – pripučiamo futbolo maniežo – statybos darbai. Jau baigti vandentiekio, nuotekų, elektros tinklų, vėdinimo ir

stoti_pn_241000_tit_bra

SUSTIPRINO MIESTO ĮVAIZDĮ: Panevėžyje oficialiai atidaryta naujoji autobusų stotis

2025 balandžio 9Be komentarųPILOTAS.LT

Vakar savo veiklą oficialiai pradėjo naujoji Panevėžio autobusų stotis. Tai ne tik svarbus logistikos mazgas, bet ir dar vienas miesto infrastruktūros projektas, stiprinantis Panevėžio, kaip

procesas_paezeriai-dainius-versulis

KELIAUJANČIOS ARCHITEKTŪROS DIRBTUVĖS: Ieškoma motyvuotų miestelių bendruomenių

2025 kovo 28Be komentarųPILOTAS.LT

„Keliaujančios architektūros dirbtuvės. Miesteliai“ pakvietė Lietuvos regionų kaimų ir mažų miestelių (iki 500 gyventojų) bendruomenes dalyvauti atrankoje ir šią vasarą priimti 5 dienų kūrybines dirbtuves

stoti_pa_241000_e01_bra

PANEVĖŽYJE ATIDARYTAS POŽEMINIS PARKINGAS: Po autobusų stotimi tilpo 87 stovėjimo vietos

2025 kovo 3Be komentarųPILOTAS.LT

Panevėžyje pradėjo veikti nauja požeminė automobilių stovėjimo aikštelė, įrengta po naująja autobusų stotimi. Manoma, kad naujasis Aukštaitijos sostinės parkingas ne tik pagerins automobilių stovėjimo sąlygas