Garso izoliacija pastatuose yra dažna problema ir ji gadina nuotaiką ne vienam. Ypač – privačioje erdvėje, kur norisi atsiriboti nuo likusio pasaulio. Suprantama, jog kokybiškos aplinkos ir tylos labiausiai tikimasi iš naujos statybos pastatų, nes tarsi savaime aišku, kad modernios priemonės privalo užtikrinti ir statybos kokybę. Tačiau ne viskas taip paprasta.
Triukšmas yra grėsminga civilizacijos rykštė. Norint užtikrinti, kad komfortiško gyvenimo naujame name netrikdytų triukšmas, labai svarbu apie tai galvoti jau projektuojant. Jei konstrukcijų sujungimo mazgai yra teisingai suprojektuoti, o medžiagos bei sistemos parinktos tinkamai, gera garso izoliacija užtikrinama be didesnio vargo.
Vertėtų atkreipti dėmesį ne tik į atitvarų konstrukcijos parinkimą bet ir į konstrukcijų sujungimus, siekiant išvengti didelių garso izoliacijos nuostolių. Jau projektavimo stadijoje reikėtų žinoti garso izoliacijos reikalavimus – kiek decibelų turi izoliuoti konstrukcijos. Pagal šį kriterijų parenkamos medžiagos pertvaroms, perdangoms ar kitoms konstrukcijoms, parenkamas konstrukcijų storis, planuojamas konstrukcijų įrengimas ir jungčių mazgai.
Garso izoliacijai užtikrinti galima rinktis ne vieną atitvarų variantą. Klasikinis atvejis – masyvios sienos, kurios gerai izoliuoja garsą. Tačiau šiuo metu statybose vis dažniau naudojami blokeliai ar plytos iš lengvų medžiagų (akytojo betono, keramzitbetonio ir pan.) arba palengvinto tipo – su tuštumomis. Tokias medžiagas patogu naudoti, jos nėra brangios, tačiau, kad garso izoliacija būtų gera, joms stinga svarbiausios savybės – masės.
Nors masyvios sienos yra neblogas pasirinkimas, siekiant geros garso izoliacijos, efektyviau yra įrengti daugiasluoksnes karkasines konstrukcijas, kurios dažnai ženkliai lenkia vienalytes masyvias konstrukcijas.
DAUGIASLUOKSNĖS KONSTRUKCIJOS EFEKTYVESNĖS
Įrengiant daugiasluoksnes konstrukcijas paprastai naudojamos gipso plokščių karkasinės konstrukcijos – metalinių profilių karkasas, specialios, masyvesnės gipso plokštės, mineralinė vata karkasui užpildyti.
Garsą izoliuojančiose pertvarose labai svarbu iš ko pertvara montuojama. Tokio tipo pertvaroms naudojamos specialios pakabos/tvirtinimo elementai su garso izoliacinėmis tarpinėmis. Lubų arba esamų sienų aptaisymo konstrukcijose naudojami specialūs hermetikai, pvz., „Knauf Trennwandkitt“. Siekiant geresnės garso izoliacijos vietoje įprastinių profilių galima rinktis specialius MW tipo garsą izoliuojančius profilius.
Turi įtakos ir gipskartonis. Garso izoliuojančiose gipskartonio plokščių konstrukcijose naudojamos specialios plokštės, kurios skiriasi nuo standartinių žymiai didesne mase.Tas svarbu įrengiant patalpas su padidintais garso izoliacijos reikalavimais.Tuomet kai įrengiama kombinuota „Knauf Blue“ir „Knauf Silentboard“ plokščių dangapasiekiama ne tik labaigera garso izoliacija, bet taip pat – tvirtas paviršius ir didelis atsparumas smūgiams.
Kaip žinia, daugiausia problemų kelia žemo dažnio triukšmas. Jį labai sudėtinga jį suvaldyti, ypač daugiabučiuose pastatuose. Tokiais atvejais labai gerų garso izoliavimo rodiklių pasiekiama naudojant specialias gipskartonio plokštes „Knauf Blue“. O tais ypatingais atvejais, kai reikalinga itin gera garso izoliacija ir yra svarbūs žemieji dažniai, naudojamos unikalios gipso plokštės „Knauf Silentboard“, kurios nuostabiai slopina triukšmą, ypač žemųjų dažnių.
TRIUKŠMO APLINKELIŲ SUVALDYMAS
Pažymėtina, kad pati šių plokščių montavimo technologija nesiskiria nuo standartinių plokščių montavimo. Tačiau nereikia pamiršti, kad, be plokščių montavimo, yra ir kitų labai svarbių konstrukcijos įrengimo niuansų, kurie daro didelę įtaką patikimam eksploatavimui. Labai svarbu pačią garsą izoliuojančią konstrukciją atskirti nuo aplinkinių elementų (grindų, lubų, besiribojančių sienų).
Šiam tikslui rekomenduojama naudoti medžiagas, kurios sugeba slopinti garso bangą, nepraleisti ir neleisti garsui plisti aplinkkeliais. Perimetro izoliavimui „Knauf“ siūlo naudoti specialų hermetiką „Knauf Trennwandkitt“. Įprastos lipnios sandarinimo juostos, kurios klijuojamos po profiliais, šiems darbams nerekomenduojamos.
Be to, kai ypač svarbu gerai izoliuoti garsą, vertėtų gerai apgalvoti elektros instaliacijos įrengimą – darbus, nes rozetės, kištukai, jungikliai ir kiti elementai menkina konstrukcijos garso izoliacijos gebą. Verta pagalvoti apie paviršinį instaliacijos montavimą. Jei tai neįmanoma, bent išdėstyti instaliacijos taškus taip, kad nesutaptų su kitoje pusėje esančiu instaliacijos mazgu. Instaliacijos elementai montuojami dėžutėse, kurios gaminamos iš gipso plokščių, atitinkančių apkalą, todėl naudojamos tokio pat storio plokštės. Tokiu būdu galima maksimaliai sumažinti instaliacijos taškų neigiamą įtaką garso izoliacijai.
KLAIDŲ TAISYMAS NELENGVAS, BET ĮMANOMAS
Nepasirūpinus tinkamos garso izoliacijos užtikrinimu pastato projektavimo metu, pasibaigus statybų darbams su triukšmu kovoti tampa kur kas sunkiau. Tuomet reikia išsiaiškinti, kuriomis konstrukcijomis sklinda garsas: sienomis, perdangomis ar įrangos kanalais. Kuomet yra nustatomas garso sklidimo šaltinis, jį reikia izoliuoti. Kokybiškam susidariusios situacijos sprendimui būtina tam tikra papildoma konstrukcija.
Vienas iš galimų šios problemos spendimo variantų – nedideliu atstumu nuo esamos sienos (1-3 mm) montuoti pertvarinį profilių karkasą (75 arba 100 mm). Po karkasu horizontaliais UW profiliais padengiamas garso izoliacinis hermetikas „Knauf Trennwandkitt“. Karkasas yra atidžiai užpildomas mineraline vata. Tuomet sumontuojami du sluoksniai specialaus gipskartonio „Knauf Blue“ arba „Knauf Silentboard“. Atstumas tarp apkalos (gipskartonio plokščių) ir esamos sienos turėtų būti ne mažesnis kaip 40 mm.
DĖMESYS KONSTRUKCIJŲ JUNGTIMS
Tam kad užtikrinti gerą garso izoliacija būtina ne tik kokybiškai įrengti vidines atitvaras ar lubas, bet ir jungtis su kitomis besiribojančioms konstrukcijomis. Praktikoje dažnai tinkamai neįvertinama besiribojančių konstrukcinių elementų įtaka. Atskirų besiribojančių konstrukcinių elementų gerinimas visada priklauso nuo siekiamo garso izoliacijos lygio. Blogai įrengus besiribojančių konstrukcijų jungtis garso izoliacijos nuostoliai būna labai dideli, dėl ko sumažėja bendra garso izoliacija tarp patalpų.
Pavyzdžiui, esant garso nuostoliams tarp masyvios sienos ir masyvių lubų papildomai reikia įrengti akustiškai nestandžią apkalą su karkasu ir pakabinamas gipskartonio lubas. Norint pagerinti pertvaros ir grindų jungties garso izoliacija po pertvara reikia perpjauti betono sluoksnį arba pertvarą įrengti tiesiogiai ant perdangos. Sujungiant dvi gipskartonio pertvaras reikia perpjauti vidaus plokščių dangą atitvarų sujungimo ašyje arba pertvarą įmontuoti į besiribojančio konstrukcinio elemento konstrukciją.
Norint pasiekti kuo geresnę garso izoliaciją visada reikėtų pirmiausiai įrengti garsą izoliuojančias pertvaras iki pat perdangos, o tik tada montuoti pakabinamas lubas. Jeigu lubų nuleidimo aukštis didelis ir pertvara bus jungiama prie gipskartonio lubų, tai pertvaros ašyje lubų apkalos sluoksnis perpjaunamas ir virš pertvaros ašies reikia įrengti garsą sugeriančią atitvarą. PR