Norvegijoje ką tik baigėsi Vikingų laivų muziejaus išplėtimo architektūros idėjų konkursas. Aplenkęs per 100 architektų bei jų grupių iš įvairių pasaulio šalių, šį konkursą laimėjo danų kolektyvas „AART architects“. Pagal nugalėtojų sumanymą, naujoji muziejaus dalis užsisuks žiedu ir pratęs ramią aiškią esamo muziejaus architektoniką, o jo veiklai – suteiks žymiai daugiau dinamikos, eksponavimo ir informacijos sklaidos galimybių.
PASTATO SPARNUS SUJUGĖ ŽIEDU
Oslo Vikingų laivų muziejus (Vikingskipshuset) – vienas populiariausių muziejų visoje Norvegijoje. Jame eksponuojamos laivų liekanos siekia IX amžių. Šio muziejaus išplėtimo architektūros idėjų konkurso dalyviams teko sudėtinga užduotis – reikėjo pasiūlyti architektūrinį išplėtimo sprendimą 1926 metų statybos muziejui, kuriame eksponuojamiems laivams vietos pakeitimas būtų pražūtingas.
Danų firmos „AART architects“ kolektyvas su šia užduotimi susitvarkė bene sėkmingiausiai. Jis pasiūlė organiškai pratęsti ir sujungti esamo pastato sparnus, taip išsaugant vietos kultūrinę-istorinę vertę, tačiau ją papildant sustiprinant šiuolaikinėmis muziejinės patirties formomis.
Pagal danų architektų sumanymą, muziejaus pastatas įgautų išsiskiriantį žiedišką pavidalą, kuris garantuos jam naują ikonišką įvaizdį. Taip pat būtų organiškai pratęstos parodų erdvės, integruota senoji dalis, išliktų pastato architektūrinė dermė užmiesčio kraštovaizdyje. Lankytojai, kaip ir iki šiol į muziejų patektų per senąjį pastatą.
Beje, naujoji dalis užims net 9.300 m² iš 13.000 m² atnaujinto muziejaus bendrojo ploto.
VEIKSMAS VYKS APLINK KIEMĄ
Plastiškai išlenkta naujoji Vikingų laivų muziejaus dalis sujungs šiaurinį ir vakarinį esamo „+“ plano muziejaus sparnus. Tai leis sukurti cirkuliacinę sistemą aplink vidinį kiemą, kuriame galės vykti įvairūs muziejaus lauko renginiai ir kuris turėtų tapti nauja įstaigos gyvenimo ašimi. Remiantis laimėtojų sumanymu, persiliejančios muziejaus salės lankytojams turėtų sukurti įspūdį tarsi šie keliautų laiku. Dėl dvigubo vidaus erdvių aukščio bus matoma patalpų perspektyva su išeksponuotais vikingų laivais, o nusileidus žemyn, šiuos bus galima patyrinėti ir iš arčiau. Taip su eksponatais muziejus lankytojus susipažindins pagal norą ir poreikius – bendrai ar detaliai.
Oslo Vikingų laivų muziejus išplėtimo architektūros idėjų konkurso 2-oje vietoje liko „JAJA Architects“ (Danija), 3-ioje – „Arkitekturfabrikken“ (Norvegija). Taip pat norvegai papildomai paskatino net 17 konkurse dalyvavusių architektūrinių kolektyvų.
Parengta pagal „Statsbygg“ ir „AART architects“ informaciją.
Moderni erdvė
( 2016-04-14 )
Puikus nepakartojamas būsimas muziejus. Architektūriniai sprendimai tikrai įdomūs, vidaus išplanavimas ir formos nepakartojamos.