Kaip skelbia kultūros paveldo departamentas, teisinė apsauga suteikta Joniškio rajono Medvilionių dvaro sodybos kompleksui. Žiemgalos krašto lopšiu vadinamą molinį apgriuvusį Medvilionių dvarą Joniškio rajono savivaldybė buvo įtraukusi į griaunamų objektų sąrašą, tačiau sukilus visuomenei bei vietos kultūrininkams, praėjusių metų pabaigoje iš griaunamų sąrašo savivaldybė šį dvarą išbraukė.
Medvilionių dvaro sodybos kompleksui priklauso dvarininko namas ir išlikę dvaro sodybos fragmentai. Anot Kultūros paveldo departamento Šiaulių skyriaus vedėjo R.Budrio, įdėta daug pastangų, kad šis vertingas dvaras būtų išsaugotas. Pasak specialisto, Medvilionių dvaro sodybos gelbėjimo istorija parodė, kad mūsų krašte dar yra objektų, kurių kultūrinė vertė nėra atskleista.
Anot R.Budrio, suteikus teisinę apsauga Medvilionių dvarui, bus surašyti reikalavimai dvaro savininkams pagal esamą būklę. Medvilionių dvaro pastatai yra seni ir apleisti, todėl jiems yra reikalingi neatidėliotini priežiūros bei remonto darbai.
Madvilionių dvaro sodyba priklausė visuomenės veikėjui, švietėjui, mecenatui Stanislovui Goesui (1844-1916). 1888 metų inventoriuje minimi 8 dvaro mediniai pastatai: gyvenamas namas, jauja, 2 klėtys, tvartas galvijams, daržinė, kiaulidė ir dirbtuvės. S.Goesas kartu su seserimis Terese ir Viktorija dvare įkūrė Šiaurės Lietuvos kultūros ir švietimo centrą. Spaudos draudimo metais jame buvo platinama uždrausta lietuviška spauda, veikė slapta mokykla, buvo sukaupta didelė knygų ir periodinės spaudos leidinių lietuvių, rusų, lenkų, prancūzų kalbomis biblioteka.
Medvilionių dvaro sodyboje lankėsi J.Jablonskis, G.Landsbergis-Žemkalnis, A.Smetona, G.Petkevičaitė-Bitė. Čia atostogaudavo aukštųjų mokyklų studentai: P.Višinskis, A.Varnas, V.Požėla, Z.Skirgaila, A.Janulaitis. Apie 1901 m. Medvilionių dvare įvyko vienas iš pirmųjų slaptų lietuviškų vaidinimų – Žemaitės ir G.Petkevičaitės-Bitės komedija „Velnias spąstuose“.
Parengta pagal Kultūros paveldo departamento ir PILOTAS.LT informaciją.