1989 metų rugpjūčio 23 dieną pasaulis sužinojo apie taikią Baltijos kelio akciją – 3 Baltijos šalių laisvės siekį suvienijusią 600 km ilgio 2 mln. žmonių grandinę. Tarptautinių architektūros turnyrų aktualiomis temomis organizatoriai „Bee Breeders“ viso pasaulio kūrėjus pakvietė prisiminti šią Lietuvos, Latvijos ir Estijos žmonių patirtį ir sukurti Baltijos kelio memorialinį pastatą. Ką tik paskelbti šio architektūros idėjų turnyro nugalėtojai.
DIDELĖ TAIKIŲ AKCIJŲ GALIA
Architektūros turnyrų organizatoriai „Bee Breeders“ suteikė progą viso pasaulio architektams bei dizaineriams paimprovizuoti lietuviams, latviams ir estams brangia tema – sukurti Baltijos memorialą, kuris atskleistų galią taikių akcijų, kurios pasitelkiamos kovai už teisėtus įsitikinimus.
Memorialiniame pastate turnyro dalyviams reikėjo numatyti parodų erdvę, suvenyrų parduotuvę ir kavinę. Vis dėlto organizatoriai siūlė susitelkti ties projektuojamo memorialo architektūra, forma ir simbolika.
Architektūros turnyrui pateiktos idėjos buvo vertinamos atsižvelgiant į autorių koncepcijos aiškumą bei stiprumą, pateikimo kokybę, dermę su kontekstu, bet svarbiausia – memorialas traktuotas kaip Rygos viešoji erdvė, kuri įamžintų Baltijos kelią bei visus kitus sėkmingus taikius protestus.
65 METRŲ AUKŠČIO SIMBOLIS
Baltijos kelio memorialo turnyro 1-ąją vietą ir 6.000 JAV dolerių premiją laimėjo amerikiečiai Aidan Doyle ir Sarah Wan, kurie Rygoje įkomponavo net 65 metų aukštį siekiantį memorialinį stiklo statinį.
Vertinimo komisija pažymėjo autorių pataikytą statinio mastelį, o idėją įvertino kaip savotišką atminties ikoną, įkūnijančią viltį Rygai bei galinčia tapti svarbiu ženklu mieste.
Kiekviena iš pastato 3 programos dalių čia išreiškia skirtingas lietuvių, latvių ir estų kultūras ir kompoziciškai susijungia į vieną tūrį, kurio trigubas špilis užmezga dialogą su charizmatiškais Rygos bažnyčių bokštais.
Nugalėtojai Baltijos kelio memorialinio pastato programą papildė įgilintu amfiteatru su vandens baseinu bei kaskadomis, kuriančiais vizualinį ryšį su greta srūvančia Dauguvos upe.
MEMORIALINĖ SIENŲ EILĖ
2-oji vieta turnyre paskirta Alessandro Arcangeli Rory, Alasdair Downes ir Silvio Pennesi kolektyvui iš Nyderlandų.
Olandų memorialinio pastato idėja gana paprasta – viena kitais lygiagrečių sienų eilė, kuri simbolizuotų Lietuvos, Latvijos ir Estijos žmones, susikibusius į Baltijos kelią. Tokiu pasikartojimu autoriai siekė emocinio poveikio memorialo jo lankytojams.
Beje, pasikartojančio ritmo memorialą galima būtų suvokti ne vien ramiai apžiūrinėjant, bet ir pro automobilio langą ar net plaukiant upe iš valties, kur stebėtojui jis lėtai atvertų iš už lygiagrečių sienų atsiveriančias erdves.
Formuojamas sienų „labirintas“ taip pat būtų tinkamas įvairioms intymioms erdvėms parodoms, poilsiui ar įvairiems susibūrimams.
675 ILGIO MEMORIALINIS KELIAS
3-iąją vietą laimėjo Federico Malanti ir Thomas Giuliani iš Šveicarijos. Idėjos autoriai pasiūlė 675 kilometrų ilgio Baltijos kelio trasoje kas kilometrą išdėstyti po monolitišką „bloką“. Projekto autorių manymu, keliaujant tai padėtų suvokti Baltjos kelio – svarbaus istorinio įvykio – mastelį bei įtaką.
Kiekvienas iš 675 memorialinių objektų poetiškai simbolizuotų 1 km ilgio rankų grandinę, kadaise nusidriekusią per 3 Baltijos šalis.
Baltijos kelio memorialui Rygoje numatytas raudonas kubas. Pagal autorių sumanymą, raudonų plytų monolitiškas jo tūris simbolizuotų sovietinę valdžią, o marmuro takas statinį simboliškai perkirstų į 2 dalis.
TARP PAGIRTŲJŲ – IR LIETUVIS
Dar 6 autorių kolektyvai buvo apdovanoti paskatinamosiomis premijomis. Tarp jų – ir lietuvis Jurgis Gečys, turnyrui pateikęs projektą „Falling Flowers of Reminiscence“ (liet. Krentančios atminimo gėlės).
Beje, Vienos dailės akademijos (Akademie der bildenden Künste Wien) absolventas Jurgis Gečys pernai metų pabaigoje laimėjo 1-ąją vietą kasmet rengiamame studentų ir absolventų darbų konkurse „IS Arch“. Jo įspūdingo magistrinio darbo tema taip pat „baltiška“ – „Kuršių nerija, kraštovaizdžio tapatumas“ (angl. Curonian Spit, Identity of the Landscape).
Parengta pagal „Bee Breeders“ ir PILOTAS.LT informaciją.
Pastebėjimas
( 2016-01-29 )
Nugalėjų vizija primena dar vieną Eifelio bokštą, savo idėja panaši į Luvro piramidę.
Pasitelkus fantaziją, formą interpretuoti galima įvairiai, ko neprišnekėsi, norėdamas įsiteikti.
Stiklinis bokštas – “ ledo rūmai “ – trapumo, laikinumo simbolis, niūriomis, darganotomis dienomis pranykstantis pilko dangaus fone, ar toks paminklas gali simbolizuoti tvirto pasiryžimo grandine sujungusių trijų Baltijos šalių išsivaduojamojo kelio atminimą.
stovėjęs
( 2016-01-27 )
Ne už tokį mes Baltijos kelią kovojom !..
Lunatikai tie konkurso organizatoriai. Turint omeny, kad tai konkursas, reikalingas jiems babkes pasidaryt, o tema skelbiama tokia, kuri sukviestų daugiau architektų, iš kurių būtų galima suringti daugiau babkių už dalyvavimą konkurse. Tik iš godumo nepakvietė normalesnės vertinimo komisijos…
AV
( 2016-01-26 )
Nugalėjo projektas, kurį vienas demagogas su daktaro laipsniu pavadintų DIKTATO ARCHITEKTŪRA