Savame krašte esame išlaikę išties unikalų paveldą: juk daugeliui Europos šalių šimtmečiais tobulinant mūrinės bažnytinės architektūros konstrukcijas ir meninę raišką, Lietuvoje iki pat moderniųjų laikų buvo puoselėjama medinės sakralinės architektūros tradicija. Su ja išsamiai galima susipažinti šiandien Vilniuje, Lietuvos nacionaliniame muziejuje atidaromoje fotografo ir leidėjo Raimondo Paknio fotografijų parodoje „Išlikęs laikas. Medinių bažnyčių interjerai“.
Lapkričio 26 dieną (ketvirtadienį) 17.30 val. Lietuvos nacionaliniame muziejuje (Arsenalo g. 1, Vilniuje) atidaroma Raimondo Paknio fotografijų paroda „Išlikęs laikas. Medinių bažnyčių interjerai“. Parodos nuotraukos suteikia retą, gal net vienintelę galimybę pažinti šį kultūros paveldą.
Mūro ir medžio meistrai visais laikais sekė naujoves, mokėsi vieni iš kitų. Lietuvos medinėse bažnytėlėse ypač ryškų pėdsaką paliko barokas. Šiam patetiškam stiliui įsigalėjus didingose Europos katalikų šventovėse, talentingi Lietuvos drožėjai perprato jo stulbinančius iliuzinius efektus, galybe ir džiugesiu spindinčią puošybą ir perkėlė visa tai į atokias Lietuvos bažnyčias – jose atsiskleidė neprilygstama medinio baroko įvairovė. Aplinkybės mūsų krašte taip susiklostė, kad išliko ne anksčiau nei XVIII šimtmetyje statytos medinės bažnyčios, tebėra tik nedidelė dalis senųjų altorių, – tačiau kiek juose intuityvios grožio pajautos, kūrybiškumo, meilės Dievui ir savo amatui! Ir visa tai, deja, mažai kam pažįstama – bažnytėlės ištuštėjusiose parapijose atrakinamos kartą kitą per savaitę ar per mėnesį; be to, argi patekę šventovėn mišių metu išdrįstume smalsiai tyrinėti dekorą? Ar turėtume galimybę dirstelėti į zakristiją ar fundatorių ložę?
Paroda „Išlikęs laikas. Medinių bažnyčių interjerai“ veiks iki sausio 27 dienos.
Parengta pagal Lietuvos nacionalinio muziejaus informaciją.