Biržų rajono savivaldybės ir Lietuvos architektų sąjungos (LAS) organizuojamose architektūrinėse-urbanistinėse kūrybinėse dirbtuvėse kuriamos idėjos, kaip galėtų atrodyti Biržų veidą formuojančios Pilies teritorija, parkas greta Reformatų ir J.Bielinio gatvių, J.Janonio ir Miesto aikštės ir želdynas Žvejų gatvėje. Lapkričio 7 ir 8 dienomis Biržuose įvyko antrasis dirbtuvių „Biržų viešųjų erdvių vizija“ raundas.
TAIKOMAS NAUJOVIŠKAS FORMATAS
Spalio 7 dieną vykusiame pirmajame projekto raude biržiečiai iškėlė pirmines šių teritorijų tvarkymo idėjas, iki lapkričio 3 dienos buvo renkami rašytiniai pasiūlymai. Savaitgalį vykusių renginių metu buvo žengtas dar vienas miestiečių pilietiškumą, žinias gilinantis ir nuomones sisteminantis žingsnis.
Pasak kūrybinių dirbtuvių kuratorės Rūtos Leitanaitės (LAS), Biržuose taikomas naujoviškas formatas – ne supažindinti visuomenę su projektais, kai jie jau sukurti, bet įtraukti miestiečius į procesą ir išklausyti jų nuomones nuo pat pradžių.
70 įvairių sričių specialistų, Biržų rajono savivaldybės administracijos ir Biržų bendruomenės, organizacijų, įstaigų atstovų keitėsi nuomonėmis ir gilino savo žinias apie Biržų istorinio centro raidą, gamtines, kultūrines, istorines, dvasines vertybes, dalinosi savo lūkesčiais ir troškimais. Savo lūkesčiais ir palinkėjimais dalijosi verslo, jaunimo, religinių bendruomenių atstovai, Biržuose nebegyvenantys, bet juos tebemylintys biržiečiai.
KVIETĖ BIRŽIEČIUS Į 5 PALAPINES
Renginyje biržiečiai taip pat susipažino su 3 architektų komandomis, kurios kurs profesionalius viešųjų erdvių pasiūlymus: architekčių A.Černauskienės, A.Brazauskaitės, A.Galaunytės, R.Sanderson, E.Gruzdytės (sociologė) komanda, grupė „AEXN+Co“ (arch. T.Grunskis, M.Mankus, KZaleckis (konsultantas), R.Rimkus, J.Kindurytė, sociologė D.Čiupailaitė, B.Cope (konsultantas)) ir „MetrO architektūra“ (arch. J.Biliūnas, A.Mačiulis, P.Kisielis, T.Džiugytė).
Sekmadienis buvo skirtas nagrinėjamų erdvių – Pilies ir pliažo sklypo, Miesto ir J.Janonio aikščių, erdvės aplink Evangelikų reformatų bažnyčią, sklypo Žvejų gatvės gale – lankymui ir pokalbiams su tais, kas šalia gyvena ir aktyviai naudoja šias teritorijas.
Renginio moderatorės dr. G.Godienė ir E.Archipovaitė biržiečius kvietė užsukti į šiose 5 vietose pastatytas palapines. Projekto savanoriai fiksavo žmonių mintis ir lūkesčius apie tai, kas dabar šiose teritorijose biržiečiams patinka, gerai nuteikia, ko dar trūksta, buvo užrašomos ir su tuo susijusios asmeninės istorijos.
ATRINKO 20 PASIKARTOJANČIŲ IDĖJŲ
Buvo atrinktos 20 dažniausiai pasikartojančių idėjų, sukurtas jas vaizduojančių 20 ženklų-simbolių (lipdukų) paketas. Šeštadienio veiklų tikslas buvo dvejopas – ir surinkti dar daugiau biržiečių minčių, ir paskatinti juos erdvėje lokalizuoti savo vizijas.
Iš viso buvo pateiktos 5 Miesto aikštės, po 6 Reformatų sklypo, Pilies sklypo ir J.Janonio aikštės ir net 9 Žvejų g. sklypo erdvinės vizijos.
Arsenale visų 32 vietovių planų duomenys buvo apibendrinti, iškeltos idėjos lokalizuotos 5 išvadiniuose žemėlapiuose. Šie erdviškai susisteminti pirminiai bendruomenės pasiūlymai tapo nauja tema miestiečių pokalbiams ir vienu iš atskaitos taškų profesionaliai kuriant viešųjų erdvių vystymo pasiūlymus.
Greta brėžinių vykusius įdomius pokalbius pratęsė bendruomenių „ambasadorių“ rinkimai. Šie biržiečiai lapkričio 27, 28 ir 29 dienomis vyksiančiose architektūrinėse kūrybinėse dirbtuvėse dalyvaus kaip patarėjai architektų grupėms .
Parengta pagal Lietuvos architektų sąjungos informaciją.