images_phocagallery_3896_liepo_1oji_1507_3896_liepo_kn_150701_bra_e01

ARCHITEKTŲ DIENA LIETUVOJE://VISKAS PRASIDĖJO PO ARCHITEKTŲ ĄŽUOLU

Liepos 1-ąją Lietuvos architektai tradiciškai buriasi pažymėti savo profesinę šventę. Šiemet ją drauge minėjo šalies didžiųjų miestų architektai – vilniečiai, kauniečiai, klaipėdiečiai, panevėžiečiai, šiauliečiai. Liepos 1-osios pažymėjimo šalyje 20-metis taip pat suteikė progą architektams pažvelgti atgal ir prisiminti istorinį pikniką po Architektų ąžuolu Kaune.

VILNIUJE PRISTATĖ EASA 2016

Vilniaus architektūrinės pajėgos liepos 1-ąją kartu pažymi jau kelerius metus iš eilės. Čia jau tapo tradicija linksmintis „pasidaryk pats“ principu, kuris šiemet gana išsamiai buvo pademonstruotas Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus kiemelyje.Čia buvo varžomasi skaniausio kokteilio, įdomiausio sumuštinio ir kitose kategorijose. Architektai taip pat žaidė „petankę“, dalyvavo „bombų mūšyje“ bei aktyviai lipo ant scenos pamuzikuoti.

Bene didžiausiu Architektų dienos paminėjimo įvykiu Vilniuje šiemet visgi tapopristatymas Nidoje suplanuotos Europos architektūros studentų asamblėjos 2016 „Not Yet Decided“, suplanuotos kitų metų vasarą. Liepos 1-osios renginyje „ERGOLAIN Archifest 2015: Introducing EASA 2016“ paskelbta, kad tai bus didžiausias tarptautinis studentiškas architektūros renginys Lietuvos istorijoje, o jo rezultatai liks Nidoje tiek fiziniu, tiek ir nematerialiu pavidalu. Pristatymo metu sostinės architektai kartu su studentais sužaidė kortų karą.

Kaune liepos 1-osios renginius šiemet gana netikėtai pradėjo visuomeninė-meninė akcija – humanitarinė okupacija. Grupė architektų ir menininkų užėmė bevardę niekieno salą Neries upėje ties Kauno pilimi ir paskelbė jos nepriklausomybę. Tokį radikalų žingsnį, anot organizatorių, detonavo Kauno mero Visvaldo Matijošaičio parama bukai ir necivilizuotai firmos „YIT Kausta“ statybai Kauno santakos krante. Mat čia kyla aukšta betoninė damba, kuri atkirs miesto viešąjį gyvenimą nuo upės ir užkirs sąlygas laivybai. Apleistoje ir krūmais apžėlusioje 204 x 54 m dydžio salai iškilmingai sutektas Švento Reikalo vardas. Okupacijos metu buvo iškilmingai iškelta Švento Reikalo vėliava ir pastatytas paminklas „Sveikas protas“ (skulptorius M.Gaubas).

GERIAUSIAS – KTU „SANTAKOS“ SLĖNIS

Toliau Architektų dienos paminėjimas persikėlė į Vilniaus gatvę prie Kauno architektų namų. Čia iš Kauno architektų namų balkono buvo priminta 20 metų senumo liepos 1-osios šventės kilmės istorija (architektas L.Tuleikis), išsakyti sveikinimai (Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkė A.Kiaunienė), apdovanoti geriausių architektūros darbų Kauno krašte autoriai (žiuri pirmininkas D.Šarakauskas). Prisiminta, kad Architektų dienos šventės istoriją Lietuvoje pradėjo kuklus Kauno architektų piknikas po Architektų ąžuolu, Pažaislyje.

Iš Kauno architektų namų balkono paskelbta, jog už geriausią visuomeninį pastatą Kauno krašte – KTU slėnį „Santaka“ – diplomo nusipelnė architektai G.Janulytė-Bernotienė, R.Lydytė, E.Klinavičius, A.Mikėnaitė, A.Andriukaitienė. Beje, kilus diskusijoms, konkurso žiuri (pirmininkas – D.Šarakauskas) bene pirmą kartą šių parodų istorijoje pagrindinius pretendentus į šią garbingą nominaciją apžiūrėjo natūroje.

Geriausia gyvenamojo namo realizacija pripažintas poilsio pastatas Latvijoje (arch.  A.Kalinauskas, V.Tamošiūnas), o „Metų interjeru“ Kauno krašte tapo VDU V.Biržiškos skaitykla Kaune (arch. G.Zykuvienė). Architektai T.Kuleša, M.Leščišinas ir M.Svirskis pagerbti už projektą ant vandens  „Čiuožikas“. Specialioje kategorijoje „už architektūrinę sklaidą ir edukaciją“ laimėjo socialinis-edukacinis projektas „200M2“ (arch. M.Butvila, Jaunųjų architektų klubas, savanoriai, mokytojai), „Sėkmingu debiutu“ tapo bakalauro baigiamojo darbo „Multifunkcinio gyvenamasis pastatas su integruotomis vertikalios žemdirbystės technologijomis“ autorius M.Baranauskas (KTU Statybos ir architektūros fakultetas, vadovas doc. G.Natkevičius). Diplomais taip pat apdovanoti architektūros studentai: A.Zabulytė, E.Bružaitė, A.Žilinskienė, Ž.Stasiulevičius, L.E.Druktenytė, L.Kunstaitė, R.Jurevičiūtė.

IŠSIŪBUOTI BANDĖ SAKSOFONININKAS

Tvyrojusią gana oficialią nuotaiką Vilniaus gatvėje kiek išjudino jaunieji architektai (G.Zykuvienė, A.Grigas, A.Gabrys), surengę akciją „Dovanojame architektūrą“. Savo iniciatyva jie kauniečiams dalino neseniai išleistą „Kauno architektūros gidą“. Beje, pirmą kartą lauke surengta geriausių Kauno krašto architektų darbų paroda gana netikėtai susilaukė pastebimo praeivių – kauniečių bei miesto svečių – dėmesio.

Linksmoji Kauno architektų šventės dalis, ko gero, pirmą kartą įvyko ne kur nors Raudondvaryje, Zapyškyje ar prie legendinio Architektų ąžuolo Pažaislyje, bet pačioje miesto širdyje – Kauno rotušės aikštėje, „Ryšių kiemelyje“. Deja, šios renginiams itin dėkingos Senamiesčio vietos, skirtingai nei Vilniuje šventusiems kolegoms, galimybių išnaudoti vietą Kauno architektams šįkart nepavyko. Vyksmo prasme renginys pretenduoja į banaliausius per visą 20-metį… Atmosferą išsiūbuoti ir suteikti jai šiek tiek kultūrinio gylio bandė tik vienišas saksofonininkas Aleksandras. Pasiduoti melancholijai architektams nedavė tik vaikus įtraukę „sportiniai“ stalo žaidimai bei iki išnaktų netilęs kolegų klegesys.

PRISTATĖ KASMETINĮ ARCHITEKTŪROS LEIDINĮ

Architektų diena Klaipėdoje, kaip visada, buvo viena turtingesnių – čia pristatytas leidinys, apdovanoti geriausi studentai. Leidinio „Klaipėdos architektūra“ pristatymas, o taip pat – LASKAO – ERGOLAIN 2015 metų stipendijos konkurso darbų parodos „Klaipėda Aktuali architektūra“ pristatymas ir nugalėtojų apdovanojimai liepos 1-ąją jau trečius metus iš eilės vyko Klaipėdos Kultūros Komunikacijų Centro (KKKC) parodų rūmuose. Apdovanojimus architektams įteikė Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijos pirmininkas V.Dapkevičius.

LASKAO – ERGOLAIN stipendijos konkurse komisija geriausiais išrinko Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakulteto bakalauro studentę V.Zubrytę už darbą „Jūros terapijos centras Kopgalyje“ bei tos pačios mokymo įstaigos bakalauro studentą T.Medzelą už darbą „Academia articum“.

Uostamiesčio architektai, kaip įprasta, surengė aktyvų pikniką. Šįkart jis įvyko Klaipėdos lankininkų bazėje, Smiltynėje.Čia buvo šaudoma iš lankų, žaidžiami tinklinis futbolas, smiginis. Taip pat buvo apdovanoti kiek anksčiau Danės upėje įvykusios Architektų irklavimo regatos dalyviai bei nugalėtojai.

ŽVALGĖSI IŠ NEVĖŽIO

Architektų dieną Aukštaitijos sostinėje minėjo itin gausus panevėžiečių būrys. Architektų bendruomenę čia sutelkė idėja prisiminti užmirštą ir nepažintą Nevėžio upę. Architektai bei šventės rėmėjai plaukė nuo Pajuosčio iki Berčiūnų „Smiltynės“, įveikė Ekrano marias, persikėlė net per dvi užtvankas. Plaukiant per miestą, nepraleista proga jį pažinti ne iš daugiaaukščio, pro automobilio langą, bet nuo vandens. Pasak architekto D.Malinausko, sutikti šių metų Architektų Dieną Nevėžio upėje paskatino ir 2014-2020 m. europinė parama, nemažai orientuota į Nevėžio prieigų tvarkymą. Panevėžio miesto savivaldybėje jau įvyko diskusijos J.Biliūno gatvės krantinės, bei Poilsio ir kultūros parko sutvarkymo investicinių projektų. Rūpestingos rankos laukia ir Skaistakalnio parkas.

Kliūtis įveikusius upeivius vakare pasitiko dienos darbus pabaigusių kolegų gausus būrys. Šventėje dalyvavo ir rėmėjai, kolegos iš miesto bei rajono savivaldybių, architektūros keliu pasukusios atžalos. Architektai ir miesto svečiai čia ne tik šiltai bendravo, bet ir išmėgino jėgas intelektiniame žaidime „auksinis architekto protas“. „Įsismarkavę Panevėžio vyresniosios kartos architektai visgi įrodė, kad jų atminties kietasis diskas puikiai dirba“, – PILOTUI.LT pažymėjo architektas D.Malinauskas.

ŠIAULIEČIAI LANKĖ KULTŪROS SOSTINĘ

Pasak Šiaulių architekto Š.Sabaliausko, Architektų dienos proga šiauliečiai susibūrė į 2 renginius. Iš pradžių jie atidarė paroda apie tarpukario Šiaulių miesto inžinieriaus V.Bitės kūrybą, kurią parengė Šiaulių „Aušros“ muziejus. Ekspozicija surengta ant naujai atidaryto Fotografijos muziejaus stogo terasos, o vizualinę medžiagą papildė pranešimai apie V.Bitę ir tarpukario architektūrą Lietuvoje.

Na, o liepos 1-ąją Saulės miesto architektų cecho broliai tradiciškai keliavo. Tai jau yra tapo tvirta šiaurietiška Architektų dienos paminėjimo tradicija. Šiaulių architektūrinės pajėgos šįkart trumpam emigravo į šių metų Lietuvos kultūros sostinę – Žagarę. Kultūrinę programą sudarė konferencija, ekskursijos, kaliausių dirbtuvės ir vakaronė sodyboje. Šįkart ir vėl kolegų būryje gerų emocijų netrūko.

Dėka plačios renginių geografijos ir įvairovės, nepaisant dar gana kuklios 20 metų istorijos, Lietuvoje Architektų diena jau galėtų lygintis su visuomenėje geriau žinomomis mokytojų ar teatralų šventėmis. Gal tik reikėtų daugiau viešumo ir atvirumo visuomenei. Šiemet tai padaryti pabandė vieninteliai kauniečiai.

Komentarai

  1. Na kodėl gi-pagal mane, tas juodas raguotas arkuotas daiktas Kaune,netoli Prisikėlimo bažnyčios vertas didelio metų kebabo,gal net kebabinės.

  2. Tai kad zanūdiškai architektūra Kaune vyksta. Kokį namelį derina kaip dangoraižį, o dideli projektai statomi pagal „lydekai paliepus“. Nėr ką švęst.

  3. Kažkokia zanūdiška šventė šiais metais-anei šokių,anei fireworkų.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

archi_kn_240300_e01_xxx

ŠAUKIAMA EILINĖ LAS KONFERENCIJA: Nesusirinkus kvorumui, bus surengta pakartotinė

2024 kovo 1Be komentarųPILOTAS.LT

Šaukiama eilinė ataskaitinė Lietuvos architektų sąjungos (LAS) konferencija. Nesusirinkus pakankamam konferencijos dalyvių skaičiui bus surengta pakartotinė. Kovo 20 dieną (trečiadienį), 11.30 val. šaukiama eilinė ataskaitinė

NAA

TERMINAS PRATĘSTAS: Paraiškų Nacionaliniams architektūros apdovanojimams lauks ilgiau

2023 kovo 29Be komentarųPILOTAS.LT

Paraiškas Nacionaliniams architektūros apdovanojimuose (NAA), kurie įvyks liepos 1-ąją, architektai ir urbanistai gali pretenduoti į 9 apdovanojimų kategorijas ir didįjį prizą, kuriuo bus apdovanotas geriausias kūrinys.

Žalgirio arena

ARCHITEKTAI RINKSIS KAUNE: Architektų rūmų visuotinis susirinkimas – „Žalgirio“ arenoje

2023 kovo 28Be komentarųPILOTAS.LT

Ketvirtadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje rinksis architektai iš visos Lietuvos. Nuo 10 val. šalies krepšinio sostinės tvirtovėje, Amfiteatro salėje vyks Lietuvos architektų rūmų (LAR) narių visuotinis rinkiminis susirinkimas.

Kongresų rūmai

ATPAŽINIMO KODAS: Architekto E.Stasiulio knygos pristatymas ir paroda

2022 gegužės 16Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungos Atriumo salėje atidaroma architekto, Architektūros riterio ordino kavalieriaus Edmundo Stasiulio kūrybos paroda. Bus pristatyta nauja autoriaus knyga „Atpažinimo kodas“. Gegužės 23 dieną

Raduškevičiaus rūmai

ŠAUKIAMA EILINĖ LAS KONFERENCIJA: Numatyta ir data rinktis pakartotinai

2022 kovo 30Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjunga balandžio 12 dieną šaukia eilinę ataskaitinę Lietuvos architektų sąjungos konferenciją. Tam atvejui, jei pakankamas konferencijos dalyvių skaičius nesusirinktų, numatyta ir pakartotino renginio

UKRAINOS KARAS

LIETUVOS ARCHITEKTŲ DOVANA: Moderniausias ginklas Ukrainos dangaus gynėjams

2022 kovo 104 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuvos architektai, Architektų sąjunga ir Architektų rūmai, greta kitų solidarumo su Ukrainos kolegomis iniciatyvų, imasi konkretaus žingsnio – Ukrainos dangaus gynybos. Architektai pradeda rinkti tikslines

LAR susirinkimas

ARCHITEKTAI RINKSIS PAKARTOTINAI: Šaukiama eilinė ataskaitinė LAS konferencija

2021 spalio 1Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungos nariai rinksis spalio 7 dieną „Best Western Vilnius“ Konferencijų centre, kur pakartotinai vyks eilinė ataskaitinė Lietuvos architektų sąjungos konferencija. Spalio 7 dieną

Viena seniausių ir tvirčiausių liepos 1-osios šventės akcentų Kaune – konkursas „Kaunas: architektūra“. Foto: ©PILOTAS.LT

ARCHITEKTŲ DIENA 2021: Profesinei šventei toną užduoda didmiesčiai

2021 birželio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Kaip ir kasmet, liepos 1-ąją Lietuvos architektai pažymės profesinę šventę, kurios toną užduos didmiesčiai. Šios šventės Lietuvoje pradininkai – kauniečiai – rengs tradicinę metų parodą,

LAR susirinkimas

LIETUVOS ARCHITEKTŲ RŪMAI: Neįvykus susirinkimui, pakartotinas – tą pačią dieną

2021 birželio 14Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai (LAR) praneša, kad birželio mėnesį 17 dieną (ketvirtadienį) 10 val. numatytajam narių nuotoliniam susirinkimui neįvykus, pakartotinis bus surengtas dar tą pačią dieną.

Lietuvos architektų sąjunga

RINKSIS PAKARTOTINAI: Šaukiamas eilinis XXII LAS ataskaitinis rinkiminis suvažiavimas

2020 spalio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Dėl kvorumo stokos neįvykus XXII Lietuvos architektų sąjungos ataskaitiniam rinkiminiam suvažiavimui, šaukiamas pakartotinis. Spalio 14 dieną (trečiadienį) 10 valandą šaukiamas pakartotinis eilinis XXII Lietuvos architektų

Architektų suvažiavimas

ARCHITEKTŲ RŪMAI: Visuotinis susirinkimas – „Litexpo“, spalio 7

2020 rugsėjo 17Be komentarųPILOTAS.LT

Visi žino – pavasarį Visuotinis Architektų rūmų susirinkimas neįvyko dėl Korona pandemijos, todėl dabar, kai viruso pavojus ir baimė atslūgo,- rinksimės į esminę profesijos sueigą

LAS

ARCHITEKTŲ SUVAŽIAVIMAS: Pakartotinai rinktis planuojama spalio 14-ąją

2020 rugsėjo 16Be komentarųPILOTAS.LT

Spalio 1 dieną šaukiamas eilinis LAS XXII ataskaitinis rinkiminis suvažiavimas. Ne pačius geriausius laikus išgyvenanti architektų organizacija visgi sulaukti kvorumo jame nesitiki. Nesusirinkus pakankamam suvažiavimo

LAR susirinkimas

ARCHITEKTŲ PAVASARIS: Šaukiami du svarbūs ataskaitiniai-rinkiminiai renginiai

2020 kovo 53 KomentaraiPILOTAS.LT

Kovo pabaigoje planuojami du svarbūs Lietuvos architektams renginiai – Lietuvos architektų rūmų (LAR) narių susirinkimas ir Lietuvos architektų sąjungos (LAS) XXII ataskaitinis-rinkiminis suvažiavimas. Tačiau planuojama

Alfredas Paulauskas

KAUNO ARCHITEKTŪROS FESTIVALIS: Knygos apie architektą A.Paulauską pristatymas

2019 rugsėjo 24Be komentarųPILOTAS.LT

PILOTAS.LT jau rašė apie ką tik įvykusį Kauno architektūros festivalio atidarymą ant nebaigto statyti gelžbetoninio viešbučio stogo antrojo šalies miesto centre. Pagal KAFe 2019 programą

Liepos 1-oji

VILNIUS KITU RAKURSU: Sostinės architektai liepos 1-ąją išplauks

2019 birželio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektai liepos 1-ąją kasmet pažymi savo profesinę šventę. Lietuvos architektų sąjungos (LAS) Vilniaus skyrius šia proga šiemet siūlo nulipti nuo betono ir į sostinę

LAS būstinė

LIETUVOS ARCHITEKTŲ SĄJUNGA: Šaukiama XXIII ataskaitinė konferencija

2019 kovo 51 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjunga rengia XXIII eilinę ataskaitinę konferenciją, kuri numatyta vos savaitę anksčiau nei Lietuvos architektų rūmų suvažiavimas. Nesurinkus 350 narių, konferencija vyks pakartotinai. Kovo 21 dieną

Architektų regata

6-OJI ARCHITEKTŲ REGATA: Prasidėjo komandų registracija

2018 gegužės 17Be komentarųPILOTAS.LT

Artėjant vasarai, vis ryškesni ir kasmetinės architektų šventės – Architektų dienos – ženklai. Klaipėdos architektai neseniai paskelbė 6-osios Architektų irklavimo regatos registraciją. Lietuvos architektai liepos

Gintaras Balčytis

ARCHITEKTŲ DIENA: Liepos 1-ąją didžiosiomis raidėmis rašome Gintarą Balčytį

2017 birželio 304 KomentaraiAudrys Karalius

Turbūt nėra būtina prisiminti Liepos 1-osios kilmės, tačiau švęsti Taptautinę architektų dieną privalu. Nes tai cecho vertikalė, šaknis, tai – ašis aplink kurią sukasi margas

Neris

UPĖ SUGRĮŽTA Į MIESTĄ: Architektų žygis baidarėmis „Archfest‘17“

2017 birželio 151 KomentarasPILOTAS.LT

Artėjanti Architektų diena, liepos 1-oji – ne tik proga susumuoti metų rezultatus, bet ir atsipūsti bei pašvęsti. Dar geriau, kai pažiną ir pramogas pavyksta suderinti.

LASKAO

KLAIPĖDOS ARCHITEKTŪRA 2016: Architektūros renginių maratonas uostamiestyje

2017 birželio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdoje prasideda 6-asis architektūros renginių ciklas „Klaipėdos architektūra“. Programoje – fotodirbtuvės, parodos, apdovanojimai, leidinio pristatymas, architektų irklavimo regata ir šventiniai Architektų dienos renginiai. „Klaipėdos architektūra“

images_phocagallery_4631_liep1_kaun_1607_4631_tit_parod_e01_bra

SAVA ŠVENTĖ://NEBLUNKANTI IŠTIKIMYBĖ KAUNO LIEPOS 1-OSIOS TRADICIJOMS

  Liepos 1-ąją visoje Lietuvoje aktyviai vyko Architektų dienos renginiai. Šiemet architektai profesinę šventę pažymėjo Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje ir kitur, kur yra architektūrai

images_phocagallery_4628_pilot_titu_1607_4628_liep1_tit

NACIONALINIAI ARCHITEKTŪRINIAI TITULAI://2016-IEJI LABAI NENUOBODŪS METAI

Tarptautinę Architektų dieną skelbiami Nacionaliniai Architektūros Titulai – nepriklausomas, nekomercinis architektūros cecho kūrybinės veiklos įsivertinimas. Portalo PILOTAS.LT redakcija su konsultantų pagalba sudarė svarbiausių Lietuvos architektūrinių

images_phocagallery_4629_liepo_1oji_1607_4627_tit2_liepos1_1996

LIEPOS 1://ARCHITEKTŲ DIENA RADO VIETĄ LIETUVOS KALENDORIUJE

Nebūna taip, kad nebūtų pirmo karto. Liepos 1-oji 1995-aisiais atsitiko Lietuvoje pirmą kartą kaip Tarptautinė architektų diena ir nebesitraukia iš viešo gyvenimo, po truputį tapdama

images_straipsniu_foto_4819_archi_kn_150701_bra

ARCHITEKTŲ DIENA 2016://LIETUVOS ARCHITEKTAI MINI CECHO ŠVENTĘ

Jau du dešimtmečius Liepos 1-ąją Lietuvos architektai pažymi profesinę šventę – Architektų dieną. Tai bene geriausia proga ne vien susumuoti praėjusių metų rezultatus, pagirti cecho

images_pulsas_foto_4606_irkla_kl_160600_e01_xxx

ARCHITEKTŲ IRKLAVIMO REGATA ’2016://IRKLUS SUREMS 16 ARCHITEKTŲ

Artėjant Architektų dienai – liepos 1-ąjai – Klaipėdos architektai rengia tradicinę irklavimo regatą. Architektų irklavimo regata vyks birželio 26 dieną Danės upėje. Šiemet joje suremti