images_phocagallery_4631_liep1_kaun_1607_4631_tit_parod_e01_bra

SAVA ŠVENTĖ://NEBLUNKANTI IŠTIKIMYBĖ KAUNO LIEPOS 1-OSIOS TRADICIJOMS

 

Liepos 1-ąją visoje Lietuvoje aktyviai vyko Architektų dienos renginiai. Šiemet architektai profesinę šventę pažymėjo Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje ir kitur, kur yra architektūrai atsidavusių žmonių. Kaune Liepos 1-osios šventės pagrindiniai štrichai nesikeičia jau 2 dešimtmečius.

LIEPOS 1-ĄJĄ PAŽYMI VISOJE LIETUVOJE

Vilniaus architektai rinkosi į archifiestą „Ergolain“, klaipėdiečiai – surengė leidinio „Klaipėdos architektūra 2015“ pristatymą bei kūrybingais linksminosi buvusio dujų fabriko teritorijoje, šiauliečiai – kolegas nustebino originalia paroda „Kryptis – šiaurė“, panevėžiečiai – savo miestui padovanojo kūrybinių dirbtuvių leidinį-albumą bei žvalgė sutvarkytas Nevėžio pakrantes. Šią dieną architektūrinių atgarsių buvo girdėti net pačiuose šalies pakraščiuose – tolimuosiuose Biržuose, kur šventės išvakarėse atidaryta keliaujanti paroda „Architektūra arti mūsų“. Pirmieji liepos 1-ąją pažymėti šalyje ėmę ir kitų miestų architektus „uždegę“ Kauno architektai, patys išliko ištikimi tradicijoms, kurios šiemet buvo itin aiškiai matomos.

Kauno architektai jau daugybę metų išlaiko savo šventės stuburą ir nepasiduoda rėmėjų ar madų diktatui. Šiemet Architektų diena Kaune vėl buvo kupina tradicijų. Šių metų liepos 1-ąją kauniečiai sugrįžo į pastaruoju metu jų jau pasiilgusią pievelę Kauno Pažaislio vienuolyno pašonėje. Būtent čia dar visai neseniai žaliavo šimtmetis, ąžuolas-galiūnas mementis pačius pirmuosius nedrąsius architektų susibūrimus. Kaunietiškų architektūrinių tradicijų šiemet, skirtingai nei pernai, nesulaužė ir lietus – nuolatinis Architektų dienos švenčių palydovas. Jis šįkart buvo itin taktiškas – vakare pasitraukęs, šventės sugadinti nesikėsino.

SVEIKINO IR PAGERBĖ KOLEGAS

Kauno architektų dienos vienas pagrindinių akcentų – Metų architekto paskelbimas. PILOTAS.LT (anksčiau – laikraštis „Statybų pilotas“) Architektų dieną Kauno Metų architektą skelbia nuo 1997-ųjų. Kaip jau rašėme, juo šiemet galų gale tapo Laikinosios sostinės visuomeninės architektūros baruose jau kelis dešimtmečius kantriai ir nenuilstamai triūsiantis architektas, žinomas kaunofilas Jurgis Rimas Palys.

Šventė Kaune prasidėjo vieno iš pagrindinių Kauno architektų dienos iniciatoriaus architekto Lino Tuleikio ir Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkės Astos Kiaunienės palinkėjimais.

Kaip ir kasmet buvo pagerbti ir Kauno architektai, sulaukę garbingo jubiliejaus. 85 metų jubiliejų šiemet švenčiantis nenuilstantis dr. Liucijus Albertas Dringelis pasinaudojo proga kreiptis į miestą bei kolegas iš improvizuotos architektų „tribūnos“ – Kauno architektų namų balkono.

Iškilmingai buvo paskelbtas ir Kauno architektų namų palėpės konkurso laimėtojas, kuriuo tapo vilnietis Donatas Cesiulis. Nugalėtojui atiteko 300 eurų prizas ir garbė projektą realizuoti.

NUGALĖJO DĖKA PALANKIŲ APLINKYBIŲ

Tradicinei parodai: „Architektūra: Kaunas 2016“ šiemet pateikti 35 darbai – projektai, realizacijos, koncepcijos. Beje, su darbų parodos ekspozicija dar galima susipažinti Vilniaus gatvėje priešais architektų namus bei pirmą kartą – virtualiai.

Šiemet autoriai apdovanoti 5 kategorijose. Darbus vertino architektūrinė komisija, sudaryta iš skirtingų šalies miestų architektų: Edgaras Neniškis, Vytautas Biekša, Donaldas Trainauskas, Vaida Atienė, Rasa Pumputienė, Guoda Zykuvienė (pirmininkė).

Pasak vertinimo komisijos pirmininkės, daugiausiai diskusijų sukėlė visuomeninio pastato architektūrinės realizacijos kategorija. Asta Kiaunienė, Šarūnas Kiaunė, Aurimas Lukšys, Vytautas Butkus (UAB Šarūno Kiaunės projektavimo studija) su Mažeikių muziejaus rekonstrukcija, PILOTAS.LT žiniomis, joje laimėjo tik palankiai susiklosčius aplinkybėms.

KONCEPTUALUMAS IR DRĄSA VISADA LAIMI

Projektų kategorijoje geriausiu pripažintas Dariaus Čiutos, Mindaugo Kunevičiaus ir Gintaro Kuginio konceptualus Atsinaujinančios energijos objektas Kopenhagoje, Danija. Architektų Tomo Kulešos, Aido Rimšelio, Gintauto Natkevičiaus (UAB architektų biuras „G.Natkevičius ir partneriai“) suprojektuotas kiek neįprastas Gyvenamas namas Kaune tapo geriausiu gyvenamosios architektūros kategorijoje.

Pagal architektų Gintaro Balčyčio ir Kęsto Vaikšnoro (istorinė dalis – Asta Prikockienė) projektą Istoriniame Kauno pastate įrengta Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus tapo geriausiu interjeru. Tarp visuomeninių erdvių sau lygių šįkart neturėjo drąsi Dviejų lygių sankryžos su geležinkeliu rekonstrukcija Marijampolėje (arch. Mantas Mickevičius, konstruktoriai Vaidas Mickevičius, Mindaugas Paknys).

ARCHITEKTAMS ŠYPSOJOSI IR SAULĖ

Kauno Architektų dienos „laisvąją“ dalį sudarė 2 valandų plaukimas Kauno mariomis bei architektų piknikas Pažaislio pievelėje. Su vandeniu susiję ar prie vandens rengiami architektūriniai renginiai taip pat architektų bendruomenėje jau yra įprasti. Vis dėlto kauniečiai išvyką laivu Kauno mariomis surengė pirmą kartą. Čia jie ne tik skrodė marių bangas, bet ir buvo supažindinti su Kauno marių bei jos apylinkių istorijomis.

Į savo senąją vietą sugrįžusiam architektų piknikui šypsojosi saulė. Gal todėl tvyrojo itin rami ir šilta atmosfera. Tai puiki vieta pabendrauti neoficialioje aplinkoje, užmegzti naujas pažintis, padiskutuoti apie aktualius cecho reikalus. PILOTAS.LT žiniomis, šiemet čia ne vien nekaltai dalintasi idėjomis, bet ir užgimė netikėtų konkursinių architektūrinių grupių.

SU ARCHITEKTŪRA KONKURAVO TIK FUTBOLAS

Visgi bene pagrindine vakaro tema, ko gero, buvo futbolas. Tai irgi gili tradicija. „Tarptautinio“ masto diskusijas – ar šiemet Europos vyrų futbolo čempionatą laimės vokiečiai? kur kitą sezoną žais Zlatanas Ibrahimovičius? kodėl Kauno dydžio Islandijoje yra žymiai geresnis futbolas nei Lietuvoje ? ir pan. – laikas nuo laiko nustelbdavo įvykiai iš „gyvų“ futbolo rungtinių, kurias surengti šiemet padėjo firma „Ravak“. Gana rezultatyvų  (6:4) mačą laimėjo juodieji („Blogieji“), nors antrajame kėlinyje į baltųjų („Gerųjų“) komandą įsiliejusios itin oatyrusios archfutbolo pajėgos padėjo rungtynių intrigą išlaikyti iki pat rungtynių pabaigos.

Greta nepakeičiamo teisėjo (dėdės Romo), šįkart būta ir naujokų – aikštėje siautė pastabimas būrelis dar aiškiai nearchitektūrinio amžiaus žaidėjų, kuriuos būtų galima pavadinti trečiąja Architektų dienos ir jos tradicinio futbolo dalyvių karta. Būtent tęstinumas iš kartos į kartą ir yra kiekvienos stiprios tradicijos esmė, jos gyvybingumo pagrindas. Greičiausia todėl Architektų diena Kaune, nepaisant architektūrinių vėjų įvairovės, permainingų oro sąlygų ar ekonominės bei politinės situacijos realijų, išlieka nuosekli, gyva ir svarbiausia – sava. Gal todėl architektų bičiuliavimosi ir šįkart nenutraukė nė sutemos. Vėlgi nepažeidžiant ilgamečių tradicijų. 

Komentarai

  1. Sveiki, neramu dėl ąžuoliuko Pažaislyje: straipsnyje nuotraukos rakursas toks, kad jis auga labai arti buvusiojo šaknų. Gal pastarąsias reiktų pašalinti, kad netrukdytų patikimai įsišaknyti jaunajam? Pamenu, prieš kelias savaites praūžė vėtra, tai labai įdomiai išvertė vieną medį Kauno pilies lomos šlaite: žiū, ogi duodėj po šaknim – plytgaliai, kažkada sumesti, šaknys tiek ir tesilaikė.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Kauno 8 fortas

TVIRTOVĖ IR MIESTAS: Kauno architektų klubas gvildens fortų architektūrinį potencialą

2023 rugsėjo 18Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno architektūros klubas rugsėjo pabaigoje pradeda savo naująjį sezoną. Pirmajame rudeniniame klubo renginyje svečiuojasi architektė Asta Prikockienė, kuri atskleis Kauno tvirtovės architektūrinį potencialą. Paskutinį mėnesio ketvirtadienį,

NAA

TERMINAS PRATĘSTAS: Paraiškų Nacionaliniams architektūros apdovanojimams lauks ilgiau

2023 kovo 29Be komentarųPILOTAS.LT

Paraiškas Nacionaliniams architektūros apdovanojimuose (NAA), kurie įvyks liepos 1-ąją, architektai ir urbanistai gali pretenduoti į 9 apdovanojimų kategorijas ir didįjį prizą, kuriuo bus apdovanotas geriausias kūrinys.

Viena seniausių ir tvirčiausių liepos 1-osios šventės akcentų Kaune – konkursas „Kaunas: architektūra“. Foto: ©PILOTAS.LT

ARCHITEKTŲ DIENA 2021: Profesinei šventei toną užduoda didmiesčiai

2021 birželio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Kaip ir kasmet, liepos 1-ąją Lietuvos architektai pažymės profesinę šventę, kurios toną užduos didmiesčiai. Šios šventės Lietuvoje pradininkai – kauniečiai – rengs tradicinę metų parodą,

Titulinė nuotrauka: ©PILOTAS.LT

LIEPOS 1-OSIOS TRADICIJA: Architektų diena Kaune skaičiuoja jau ketvirtį amžiaus

Jau seniai seniai vieša paslaptis, jog Lietuvos architektai liepos 1-ąją pažymi savo profesinę šventę. Tai įtvirtinta net ir sieniniuose kalendoriuose. Pirmieji liepos 1-ąją šalyje pradėję

Liepos 1-oji

VILNIUS KITU RAKURSU: Sostinės architektai liepos 1-ąją išplauks

2019 birželio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektai liepos 1-ąją kasmet pažymi savo profesinę šventę. Lietuvos architektų sąjungos (LAS) Vilniaus skyrius šia proga šiemet siūlo nulipti nuo betono ir į sostinę

Architektų regata

6-OJI ARCHITEKTŲ REGATA: Prasidėjo komandų registracija

2018 gegužės 17Be komentarųPILOTAS.LT

Artėjant vasarai, vis ryškesni ir kasmetinės architektų šventės – Architektų dienos – ženklai. Klaipėdos architektai neseniai paskelbė 6-osios Architektų irklavimo regatos registraciją. Lietuvos architektai liepos

Kauno architektų namai

KAUNO ARCHITEKTAI RINKS VALDŽIĄ: Kviečiama ataskaitinė rinkiminė konferencija

2017 lapkričio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyrius (LAS KS) rengia ataskaitinę rinkiminę konferenciją. Konferencijoje bus renkama LAS KS valdžia – pirmininkas, valdyba bei etikos ir revizijos komisijos,

Gintaras Balčytis

ARCHITEKTŲ DIENA: Liepos 1-ąją didžiosiomis raidėmis rašome Gintarą Balčytį

2017 birželio 304 KomentaraiAudrys Karalius

Turbūt nėra būtina prisiminti Liepos 1-osios kilmės, tačiau švęsti Taptautinę architektų dieną privalu. Nes tai cecho vertikalė, šaknis, tai – ašis aplink kurią sukasi margas

Neris

UPĖ SUGRĮŽTA Į MIESTĄ: Architektų žygis baidarėmis „Archfest‘17“

2017 birželio 151 KomentarasPILOTAS.LT

Artėjanti Architektų diena, liepos 1-oji – ne tik proga susumuoti metų rezultatus, bet ir atsipūsti bei pašvęsti. Dar geriau, kai pažiną ir pramogas pavyksta suderinti.

LASKAO

KLAIPĖDOS ARCHITEKTŪRA 2016: Architektūros renginių maratonas uostamiestyje

2017 birželio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdoje prasideda 6-asis architektūros renginių ciklas „Klaipėdos architektūra“. Programoje – fotodirbtuvės, parodos, apdovanojimai, leidinio pristatymas, architektų irklavimo regata ir šventiniai Architektų dienos renginiai. „Klaipėdos architektūra“

images_phocagallery_4631_liep1_kaun_1607_4631_tit_parod_e01_bra

SAVA ŠVENTĖ://NEBLUNKANTI IŠTIKIMYBĖ KAUNO LIEPOS 1-OSIOS TRADICIJOMS

  Liepos 1-ąją visoje Lietuvoje aktyviai vyko Architektų dienos renginiai. Šiemet architektai profesinę šventę pažymėjo Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje ir kitur, kur yra architektūrai

images_phocagallery_4629_palys_metu_1607__tit_16.07.01_j.r.palys_fkaa

NUOSEKLIAI KAUNOFILIŠKAS://KAUNO METŲ ARCHITEKTU TAPO JURGIS RIMVYDAS PALYS

Kauno architektų cechas, pažymėdamas Liepos 1-ąją – Architektų dieną, išrenka sėkmingiausiai dirbusius kolegas, fiksuoja reikšmingiausius architektūrinius įvykius Kauno krašte. Nepriklausomas architektūros ir kultūros portalas PILOTAS.LT

images_phocagallery_4628_pilot_titu_1607_4628_liep1_tit

NACIONALINIAI ARCHITEKTŪRINIAI TITULAI://2016-IEJI LABAI NENUOBODŪS METAI

Tarptautinę Architektų dieną skelbiami Nacionaliniai Architektūros Titulai – nepriklausomas, nekomercinis architektūros cecho kūrybinės veiklos įsivertinimas. Portalo PILOTAS.LT redakcija su konsultantų pagalba sudarė svarbiausių Lietuvos architektūrinių

images_phocagallery_4629_liepo_1oji_1607_4627_tit2_liepos1_1996

LIEPOS 1://ARCHITEKTŲ DIENA RADO VIETĄ LIETUVOS KALENDORIUJE

Nebūna taip, kad nebūtų pirmo karto. Liepos 1-oji 1995-aisiais atsitiko Lietuvoje pirmą kartą kaip Tarptautinė architektų diena ir nebesitraukia iš viešo gyvenimo, po truputį tapdama

images_straipsniu_foto_4819_archi_kn_150701_bra

ARCHITEKTŲ DIENA 2016://LIETUVOS ARCHITEKTAI MINI CECHO ŠVENTĘ

Jau du dešimtmečius Liepos 1-ąją Lietuvos architektai pažymi profesinę šventę – Architektų dieną. Tai bene geriausia proga ne vien susumuoti praėjusių metų rezultatus, pagirti cecho

images_pulsas_foto_4606_irkla_kl_160600_e01_xxx

ARCHITEKTŲ IRKLAVIMO REGATA ’2016://IRKLUS SUREMS 16 ARCHITEKTŲ

Artėjant Architektų dienai – liepos 1-ąjai – Klaipėdos architektai rengia tradicinę irklavimo regatą. Architektų irklavimo regata vyks birželio 26 dieną Danės upėje. Šiemet joje suremti

images_pulsas_foto_4591_nakti_vn_150600_e01_bra

ARCHITEKTŲ DIENOS ĮŽANGA://ŠEŠIOS EKSKURSIJOS PO NAKTINĮ VILNIŲ

Kultūros nakties išvakarėse „Ergolain“ kartu su „Exterus“ ir Lietuvos architektų sąjunga Vilniuje rengia 6 architektūrines ekskursijas. Tai gera proga naktiniame Vilniaus senamiestyje vakarą praleisti turiningai

images_pulsas_foto_4570_ergo_ko_160600_e01_xxx

KONKURSAS ARCHITEKTAMS://MANO MIESTAS, MANO HOBIS, MANO GYVENIMAS

EXTERUS ir ERGOLAIN pakvietė architektus sudalyvauti šventiniame konkurse „Mano miestas, mano hobis, mano gyvenimas“. Registracija ir darbų pateikimas – internetu. Pagrindinis prizas – Žalios kortos

images_phocagallery_3896_liepo_1oji_1507_3896_liepo_kn_150701_bra_e01

ARCHITEKTŲ DIENA LIETUVOJE://VISKAS PRASIDĖJO PO ARCHITEKTŲ ĄŽUOLU

Liepos 1-ąją Lietuvos architektai tradiciškai buriasi pažymėti savo profesinę šventę. Šiemet ją drauge minėjo šalies didžiųjų miestų architektai – vilniečiai, kauniečiai, klaipėdiečiai, panevėžiečiai, šiauliečiai. Liepos

images_phocagallery_3891_easa_pris_1507_easa2016_pristatymas_e07

NOT YET DECIDED://PRISTATYTA EUROPOS ARCHITEKTŪROS STUDENTŲ ASAMBLĖJA NIDOJE

Liepos 1-osios, Tarptautinės architektų dienos proga įvairiuose Lietuvos miestuose nuaidėjo architektų šventės. Ne išimtis ir Sostinė. Vilniuje vykusios architektų šventės metu buvo oficialiai pristatyta kitų

images_pulsas_foto_3880_archi_pl_150600_e01_xxx

ARCHITEKTŲ DIENA://VILNIAUS CENTRE KURS ARCHITEKTŲ FIESTĄ

PILOTAS.LT jau skelbė apie architektų dienos renginius Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose. Architektų diena jau kelerius metus liepos 1-ąją pažymima ir sostinėje. Šiemet ji numatyta Lietuvos teatro,

images_pulsas_foto_3875_liepo_pl_150600_e01_xxx

ARCHITEKTŲ DIENA KAUNE://SVEIKINIMAI, PARODOS IR TRADICINIS FUTBOLAS

Liepos 1-ąją Lietuvos architektai pažymi profesinę dieną. Bene aktyviausi profesinės šventės dalyviai nuo seno yra Kauno architektai, kurie liepos 1-osios renginiais bei šėlionėmis šiemet žada

images_straipsniu_foto_3870_moder_si_150600_e01_xxx

LIEPOS 1-OSIOS RENGINIAI://ŠIAULIŲ TARPUKARIO MODERNIZMO ARCHITEKTŪRA

Artėjant architektų liepos 1-ajai, vis daugiau ir architektūrai skirtų renginių. Birželio 29 dieną Fotografijos muziejuje, Šiauliuose numatytas renginys lankytojams pasiūlys įvairių veiklų, kurios supažindins su

images_pulsas_foto_3834_baida_kv_150600_e01_xxx

Į VILNIŲ KITU KAMPU://ARCHITEKTŲ BAIDARIŲ ŽYGIS VILNELE IR NERIMI

Lietuvos architektai liepos 1-ąją tradiciškai paminės profesinę dieną. Šia proga Lietuvos architektų sąjunga kartu su kompanija „Ergolain“ kitą savaitę Vilniuje rengia baidarių žygį, kuris turėtų

images_pulsas_foto_3786_regat_kl_150500_e01_xxx

ARCHITEKTŲ IRKLAVIMO REGATA 2015://VYKSTA DALYVIŲ REGISTRACIJA

Klaipėda – vienintelis Lietuvos uostamiestis. Galbūt todėl ir šio miesto architektus nenumaldomai  traukia vanduo. Architektų dienos proga uostamiestyje šiemet ir vėl įvyks tradicinė Architektų irklavimo