Nuo šiol Lietuvoje jau galima prognozuoti šlaitų nuošliaužas ir taip užkirsti kelią šiam pavojingam geologiniam reiškiniui. Tai ypač aktualu gyvenantiems ant bei arti upių slėnių ar kalvų šlaitų, o taip pat – planuojantiems čia statyti ar įsikurti.
Lietuvos geologijos tarnybos (LGT) prie Aplinkos ministerijos ką tik įdiegta sudėtinga programinė įranga leidžia matematiškai įvertinti, kiek pastovūs geologiniu požiūriu yra problemiški šlaitai.
Nuošliaužos būdingiausios statiems šlaitams ir ypač kelia grėsmę, jeigu tie šlaitai yra urbanizuotose teritorijose. Pavyzdžiui, Vilniuje 1982 metais Vilkpėdės gatvėje įvykusi nelaimė pareikalavo net žmonių gyvybių, o 2000-aisiais Dvarčionyse nušliaužęs šlaitas pridarė milijoninių nuostolių. Dabar LGT informacinės sistemos Geologinių reiškinių posistemyje yra įregistruotos įvykusios 145 nuošliaužos.
Įvertinti šlaitų pastovumą, pasak LGT direktoriaus J.Satkūno, – vienas seniausių ir svarbiausių geotechnikos uždavinių. Pirmą kartą pamėginta tai padaryti dar 1916 metais Švedijoje. Šlaitų stabilumo analizės pagrįstos sudėtingais matematiniais skaičiavimais, kurie reikalauja daug laiko, brangių tyrimų ir tikslių duomenų.
Teigiama, kad LGT įdiegta skaitmeninio šlaitų modeliavimo programinė įranga padės įvertinti šlaitų pastovumą ir priimti reikiamus sprendimus jiems stabilizuoti ir taip apsaugos žmonių gyvybes bei turtą.
Parengta pagal Aplinkos ministerijos informaciją.