Grafito maištininkai suaugo. Gatvinė saviraiška po truputį įgauna kultūros požymių, legalizuojasi, sulaukia visuomenės pripažinimo, tampa madinga. Gatvės menas net ir konservatyviuose, biurokratinėse abrakadabrose įkalintuose mūsų miestuose skinasi kelią į viešą ekspoziciją ir pripažinimą. Premjera Kaune: išgrafituota buv. Radijo gamyklos požeminė perėja.
Miesto koliažas iš gatvinių nuotraukų su kasdieniškais kauniečiais ir jų kasdieniniais gatvės gyvenimo siužetais – tapo monumentalaus gatvės meno projekto pagrindu. Daugiaplanis požeminės pėsčiųjų perėjos po Savanorių prospektu grafitas – net 380m2.
PROJEKTO AUTORIAI – FESTIVALIO „NYKOKA“ AKTYVISTAI
Požeminio meno autoriai – Tadas Šimkus ir Žygimantas Amelynas (Vilkas) – seni Kauno grafitininkai. Be smulkesnių darbų, jų rankai priklauso ir žymusis Senamiesčio „Meistras“ ant buv. fabriko „Lituanica“ fasado. Vilniaus Dailės akademijos Kauno fakulteto auklėtiniai, subūrę studiją Gyva grafika, sėkmingai siautėja ir interjeruose.
T.Šimkus, kuris, beje, yra ir Kauno Gatvės meno festivalio „Nykoka“ meno vadovas, sakė e-žurnalui PILOTAS.LT, jog naujasis projektas buv. Radijo gamyklos požeminėje perėjoje džiugina ypatingai, nes tai yra „pirmas tikras užsakymas“. Anot gatvės menininko, studiją „Gyva grafika“ susirado Savanorių prospekto ir Žemaičių gatvės kampe statomo verslo centro savininkai, „Mikrovisatos valda“ žmonės, ir užsakė grafito projektą greta esančiai požeminei perėjai.
T.Šimkus sakė, kad neįprastai šiltas ruduo ir užsakovų globa leido dirbti sparčiai ir nesiblaškant, todėl milžiniškas ir kompoziciškai sudėtingas darbas nesukėlė daug rūpesčių. Daugiau vargo būta tik Kauno savivaldybėje, kuri niekaip nerado būdų, kaip gatvės meną „suderinti ir įforminti“.
Beje, anot gatvės menininko, šįkart itin sėkmingai bendradarbiauta su dažų firmomis: „Scandex“, „Vivacolor“ ir „colorshop.lt“.
MERAS NUSITEIKĘS REMTI LEGALŲ GATVĖS MENĄ
Kauno meras Andrius Kupčinskas patikino e-žurnalą PILOTAS.LT, jog naujasis grafitas „tikrai patiko, juolab žinant jo atsiradimo priešistorę“.
Anot mero, prieš pusantrų metų buvo atvykę „Mikrovisatos valdos“ atstovai su pageidavimais dėl įvažos ir parkingo prie būsimo verslo centro. „Tuomet sutarėme, kad kartu jie imsis sutvarkyti ir požeminę pėsčiųjų perėją. Gimė mintis, kad perėja nebūtų sudarkyta, iškart "papuošti" ją grafitu,“- sakė A.Kupčinskas.
Meras taip pat pridūrė, jog tą pačią idėją siūlė ir „Karaliaus Mindaugo apartamentų“ vystytojams, nes mano, kad Kaunas turėtų tapti „draugišku gatvės menui miestu“. Jo manymu, „gatvės meno festivalis „Nykoka“ uždavė labai neblogą toną, kurį norėtųsi vystyti“. Anot mero, „Kauno savivaldybė ėmėsi ne tik sudaryti sąlygas gatvės menui plėtoti mieste, bet ir prisideda daliniu finansavimu. Todėl, apjungus pajėgas su privačiomis iniciatyvomis, galima būtų tikėtis dar įspūdingesnių gatvės kūrinių Kaune“.
Užpelkis
( 2014-12-02 )
Gal ne taip supratote mano poziciją. Aš pritariu tokiam projektui. Jis ir menine, ir estetine prasme yra reikiamo lygio. Aš tik norėjau pabrėžti, kad čia estetine gatvės kultūra, duodamas atkirtis (užbėgama už akių) mužikams, kurie kitu atveju tas sienas kaipmat ištepliotu.
Grūdas
( 2014-11-28 )
Išties džiugu, kad meras toks pozityvus naujoms meno formoms
to Uzpelkis
( 2014-11-28 )
jus teisus daugeliu atveju. bet siuo atveju, projektas yra labai neblogas.
Užpelkis
( 2014-11-28 )
Jei ne toks sprendimas, jau po mėnesio iškrypeliai atnaujintą perėją būtu taip išteplioję, kad net Čingischano kariai jiems „sugebėjimų“ pavydėtu. Pažiūrėkit kas darosi Vilniuje ir Klaipėdoje, ypač Vilniuje. Visos sienos apmasturbuotos. Visokio plauko kaimietukai demonstruoja „miesto gatvės kultūrą“. Valdžia tik mataruoja galvomis ir pataikauja šitiems buduliams. Tarybiniais laikais per dvi dienas būtu nustatyti tepliotojai ir pastatyti į vietą. Dabar sistema tokia, kad specialiai visuomenėje auginamas puvėkas – visokie pedikai, narkomanai, sifilitikai, bedarbiai, sienų tepliotojai, kelių ereliai. Tam, kad normali visuomenės dalis jaustusi nesaugiai ir būtu lengviau suvaldoma.