Gali būti, kad visai netolimoje ateityje „konkursu“ bus galima vadinti viską ir bet ką, o pati konkurso sąvoka, reikš ne profesionalias ir garbingas varžybas, o viso labo biurokratinį triuką pinigams įsisavinti. Paradoksalu, tačiau bet kuri ten, Europoje, racionali ir veiksminga taisyklė, atsidūrusi čia, Lietuvoje, neatpažįstamai mutuoja ir praranda esmę. Architektūriniai konkursai, tarkim…
PILOTAS.LT jau rašė apie maštabiškus Vilniaus Gedimino universiteto planus Studentų miestelyje kitais metais pasistatyti tris mokomuosius korpusus (24.000 m2). VGTU Elektronikos, Mechanikos ir Transporto inžinerijos fakultetų laboratorijų korpusas turės 8.500 kvadratinių metrų, Mechanikos ir Transporto inžinerijos fakulteto mokomasis korpusas – 9.000 kvadratinių metrų, o Elektronikos fakulteto mokomasis korpusas – 6.000 kvadratų.
Garsiai planuojama, 120 mln. litų investicija, kurios nemaža dalis Saulėtekio alėją pasieks iš Europos struktūrinių fondų. Atrodytų – puiki proga vienai pagrindinių Lietuvos architektūros aukštųjų mokyklų pademonstruoti savąjį architektūrinį lygį ir brandą. Galų gale – puiki proga tapti architektūrinės kultūros pavyzdžiu dabartinių ir būsimųjų savo studentų akyse.
Tačiau VGTU nuėjo kitu keliu…
Kaip portalui PILOTAS.LT teigė VGTU kancleris Arūnas Komka, „tarptautinio viešųjų pirkimų konkurso nugalėtojai UAB "TAEM architektai" su Dianos Zalanės biuru (jungtinės veiklos pagrindu) iš Latvijos rugpjūčio pradžioje pradėjo rengti minėtų trijų pastatų techninius projektus. Artimiausiu metu bus parengti projektiniai pasiūlymai, kuriems pritarus, jie bus svarstomi Vilniaus architektų ir urbanistų taryboje.”
Viskas paprasta ir greita. Jokių architektūrinių koncepcijų nėra (ir nereikia). Kainą suderinta – sėdam ir braižom…
Deja, daugiau informacijos iš VGTU kanclerio ištraukti nepavyko. Liko nežinoma ir kokiais kriterijais buvo pasirinktas labai jau savotiškas projektavimo “konsorciumas” ir ar pergalę “konkurse” lėmė tik pigiausia kaina, ar buvo ir koks kitas kriterijus.
Sužinota, tik tiek, kad “konkurse” dalyvavo 8 įmonės ir, kad „dėl informacijos teikimo” gerbiamas VGTU kancleris turi konsultuotis su Universiteto teisininkais. Taigi, kol kas neturime galimybės nudžiuginti gerbiamo skaitytojo kokia nors vaizdine medžiaga.
Liūdna, tačiau tai kas ten, Europoje, yra pasididžiavimo objektas – čia, Lietuvoje, yra slapta ir drumsta. Kiekvienas Europinis universitetas laikytų didele garbe sužibėti architektūriniais savo projektais kuo platesnėje tarptautinėje šviesoje. Pas mus gi – viskas gaubiama skubos, banalumo ir nežinios.
Europinius pinigus įsisavinti išmokome, apsieiti su tais pinigais europietiškai – niekaip…
GEDA
( 2014-09-02 )
geriau pasidomekit kas ,,projektu autoriai“, numirsit turbut pamate. Sekmes, metu sita neapmoka sporta, kuriame svaistomi musu visu ir keli europos centai, o tuos valdininkus reiktu pagaliau iskrapstyti is ju siltu vietu ,nes daro geda Universitetui jei dar ji galima taip vadinti. GEDA!
o kodel
( 2014-09-02 )
o kodėl ta Dičiaus karta nemokina studentų taip, kaip patys buvo mokomi, nors per paskaitas su nostalgija giriasi, kaip juos Dičius mokė ?… Tolia tyla
af du
( 2014-09-01 )
auksine universiteto kanclerio fraze apie projektuojama pletra – turiu su teisininkais pasitarti. nuo kada idomu vgtu laiko save slaptu strateginiu objektu? didybes manija? o gal brazauskinio klano uzdarumas?
mnmn
( 2014-08-31 )
sutinku. prie Diciaus VGTU AF buvo aukso amzius. dabar sita skyle galima uzdaryti, kaip nebepotencialia. konjunkturininkai atsieme VGTU ir naujasis „projektas“ ta irodo.
Užpelkis
( 2014-08-29 )
Aš čia humoro forma šį kartą specialiai parašiau. Aš kaip tik manau priešingai. Nei tarybiniais laikais, nei dabar niekas nedraudė žmogui būti idealistu proto ribose, domėtis architektūra, Lietuvos ir pasaulio istorija, rašyti, tapyti, skaptuoti, filosofuoti, klausytis „Pink Floid“ ar Č. Neman, kovoti už tiesą ir grožį. O tie, kurie kiekviena proga tą neigia, mano nuomone, yra konjuktūrinės šiukšlės, tokiu būdu maskuojančios savo niekingą prigimtį ir pasaulėžiūrą. Ir nereikia teisintis kažkokia okupacija, kažkokiais „stalinais“, kažkokiu „sovietmečiu“. Godulys valdo mūsų visuomenę, ar tai būtu prasčiokai, ar vadinamas elitas. Liūdna.
dr. slumb
( 2014-08-29 )
Ko norite iš to vargšo vgtu… kai nueinu į tas renovuotas patalpas tvoksteli sovietmečiu. nors jau praėjo 25 metai… antra vertus sovietmečiu buvo žiauriai stipri architektų bendruomenė ir ji už save galėjo pastovėti – į jos nuomonę buvo įsiklausoma. AF aukso amžius buvo prie V. Dičiaus. pamenu atmosferą. dabar per 10 metų dėka viskas pavirto kolchozu. kadrų kepykla… štai tie kadrai ir projektuoja. savas – tai idealas. dėl manęs tą vgtu galima uždaryti. nors gaila Čyro, Zavadsko pastangų… Bėda ta kad po Zavadsko atėjo niekaip neišmirštančių raudonskruosčių komjaunuolių ir kt. aktyvistų karta. tuo vgtu ir žymus.
dugnas
( 2014-08-29 )
dugnas pasiektas. tokio antausio yra per daug!
Algis2
( 2014-08-29 )
Čia yra pasekmės. VGTU Architektūros fakultetas tapo kontora, bet ne architektūros mokykla. Tai tiesiog patalpų grupė, kuri vadinasi AF.
Ruta M
( 2014-08-29 )
liūdna…
to Uzpelkis
( 2014-08-29 )
Kazkaip si karta pro sali pavarete, gerbiamasis
Užpelkis
( 2014-08-28 )
Dėl visko kalta rusų okupacija trukusi net penkiasdešimt metų. Jos metu žmonėms nebuvo aiškinama architektūros reikšmė, o tuos kurie savarankiškai mokėsi ją suprasti – sodindavo į kalėjimą. Jei ir būdavo pastatomas koks vertingesnis pastatas, jis Maskvos nurodymu būdavo nugriaunamas. Konkursai buvo griežtai uždrausti – už dalyvavimą konkurse grėsė iki aštuonių metų lagerio. Todėl ir užaugo karta kuri žino tik tokias vertybes kaip šašlykai, juodas bmw’as, serialas „Bobos myluoja geriau“, bet koks holyvudinis bojevykas, namas apjuostas skardine tvora ir pnš. Lietuviai nekalti. Kalti rusai. Jei ne rusai, mes seniai gyventumėm kaip Švedijoje. Mes to nusipelnėme, nes esame patys geriausi pasaulyje.