Apleistą Kauno Žaliakalnio Kauko laiptų baseiną jau antrus metus gaivins festivalis „Be Stogo“. Šiais metais didžiausias dėmesys skiriamas numatytai Kauko laiptų baseino rekonstrukcijai, kuri atveria galimybes naujai apgalvoti vietos paskirtį, pritaikant ją bendruomenės poreikiams. Visą savaitę prieš festivalį vyksianti Kauko vasaros mokykla prasidės viešomis paskaitomis, diskusijomis bei ekskursija po Žaliakalnį.
Iki birželio 8 dienos dar galima užsiregistruoti į festivalio „Be Stogo“ Kauko vasaros mokyklą, kuri vyks nuo birželio 13 iki 30 dienos. Vieta – Kauko laiptų amfiteatras, Kaunas. Pastarosios paskaitose bus nagrinėjama socialinė ir politinė viešųjų erdvių funkcija, gyventojų santykis su miesto erdvėmis, visuomeninių erdvių kūrimo praktika.
Vasaros mokyklos praktinė dalis – erdvės re/animacijos dirbtuvės – vyks birželio 16 – 20 dienomis. Jose bus naudojamasi medžiaga, surinkta per pirmąjį Žaliakalnio gyventojų susitikimą dėl Kauko laiptų baseino rekonstrukcijos. Gyventojų išsakytos nuomonės, problemos ir lūkesčiai pasitarnaus kuriant objektus 1:1 mastelyje ir įgyvendinant laikinus erdvės scenarijus.
Vasaros mokyklos dalyviai turės progą tiesiogiai pamatyti, kaip jų sukurtais objektais naudojasi žmonės festivalio metu (birželio 20 ir 21 dienomis), kuris bus šio projekto kulminacija, užpildysiantis Kauko baseiną kultūriniu šurmuliu. Laikinomis priemonėmis sukurti skirtingi erdvės scenarijai festivalio metu ir po jo kvies bendruomenės narius naujai pažiūrėti į vietos galimybes, o sukaupta informacija ir idėjos padės toliau vystyti rekonstrukcijos projektą.
Registruojantis reikia parašyti keletą sakinių apie save – ką veikiate/studijuojate/dirbate, kuom domitės, kita svarbi informacija. Taip pat prirašyti ar reikia apgyvendinimo vasaros mokyklos metu. Vasaros mokykla nepadengia dalyvių apgyvendinimo ir maitinimo išlaidų.
Registracija: festivalis.bestogo@gmail.com
PROGRAMA
Birželio 13 diena (penktadienis)
Vieša diskusija „Miesto erdvių re/animacija“
Dalyvauja: menotyrininkė Ūla Tornau, miesto antropologė Jekaterina Lavrinec, urbanistas Martynas Marozas, architektė Kotryna Valiukevičiūtė, sociologė Dalia Čiupailaitė.
Moderuoja: erdvių tyrėjas Arnoldas Stramskas.
Birželio 14 diena (šeštadienis)
Paskaita apie bendruomeninių erdvių kūrimo praktiką
Miesto antropologė Jekaterina Lavrinec
Ekskursija po Žaliakalnį su filosofe Jurga Jonutyte.
Birželio 15 diena (sekmadienis)
Paskaita apie Latvijos miesto erdvių formavimą
Urbanistė, Fold redaktorė ir Fine Young Urbanists įkūrėja Evelina Ozola (Latvija)
Erdvės Re/animacija – kūrybinių dirbtuvių pradžia
Kartu dalyvauja: meninikė ir pedagogė Vita Gelūnienė, menininkas Ed Caroll (Airija), urbanistė Evelina Ozola (Latvija), miesto antropologė Jekaterina Lavrinec, sociologė Dalia Čiupailaitė.
Birželio 16 – 20 dienomis (pirmadienis – penktadienis)
Erdvės Re/animacija – kūrybinės dirbtuvės
Kartu dalyvauja: erdvės tyrėjas Arnoldas Stramskas, muzikas, Be Stogo organizatorius Jurgis Valiukevičius, urbanistas Vytatautas Buinevičius, architektai Džiugas Karalius, Povilas Konkulevičius, Kotryna Valiukevičiūtė.
Parengta pagal „Be stogo“ informaciją.
Užpelkis
( 2014-06-06 )
Mano nuomone, Kauno valdžia turėtu susikoncentruoti ties reprezentacinių pastatų ir erdvių sutvarkymu. Nes visam miestui sutvarkyti, kad jis prilygtu pvz. Liublianai, reiktu apie 10 mlrd. litų. Neseniai buvau Slovėnijoje ir supratau, kodėl jų architektai dažnai laimi konkursus ir aplamai yra žinomi Europoje. Ten statistinis slovėnas supranta architektūrą ir ją vertina. Ten architektūra kiekviename žingsnyje, kiekviename koridoriuje, ofise, laiptų aikštelėje. Pas mūs – „žiema, nei žodžio, nei rašto neleidžia erelis suspaudęs nagais“ (Maironis, XIX a. pabaiga). „Erelis“ dabar tai, turbūt, mūsų neišprūsimas. Kaune reiktu sutvarkyti tuos namus, kurie yra įtraukti į leidinį „Kauno tarpukario architektūra“. Nepriklausomai kam jie priklauso. Nes laukti kol Lietuvos paštas sutvarkys centrinį paštą yra beprasmiška, o matyti tokį paštą yra gėda. Ir ne prie „užsieniečius“. Patiems gėda. Kauko laiptai irgi viena iš reprezentacinių erdvių. Mano nuomone, juos pakanka periodiškai šienauti, nudažyti turėklus normalia europietiška spalva ir sutvarkyti lietaus baseinus. Tam užtektu 50 tūkst. litų. Jokių „kūrybų“ nereikia. Ne jūsų nosiai F. Vizbarą su S. Kudoku perspjauti. Treniruokites kur nors tarp sandėliukų ir metalinių garažų, kurių pilni visi Kauno centrinės dalies kiemai.