PILOTAS.LT šiek tiek anksčiau rašė apie Stokholme planuojamą naują Nobelio centrą ir jo architektūros konkurse dalyvaujančių 11 projektuotojų kolektyvų darbus. Neseniai paskelbta, kad Nobelio fondas projektuoti šį prestižinį objektą patikėjo žinomam britų architektui Davidui Chipperfieldui, kurio kolektyvas pasiūlė elegantiškos architektūros tūrį iš vertikalių žalvarinių elementų. Nobelio premija – vienas ryškiausių Stokholmo ir visos Švedijos simbolių pasaulyje.
PAŽYMĖJO ELEGANCIJĄ IR IDENTITETĄ
Nobelio fondas pranešė, kad projektuoti naująjį Stokholmo simbolį – Nobelio centrą – pasirinko Anglijos-Vokietijos architektų kompaniją „David Chipperfield Architects Berlin“. Davido Chipperfieldo ir Christopho Felgerio vadovaujamos pastarosios projektuotojų komandos pasiūlytas žalvarinės apdailos statinys, vertinimo komisijos sprendimu, nugalėjo 10 kitų konkursui atrinktų kolektyvų.
Konkurso laureatų architektūros koncepcija „Nobelhuset“ taps pagrindu rengiant detalų centro projektą. „Planuojame dirbti kartu plėtojant pastatą, kuris atspindi tiek Nobelio premijos vertybes, tiek aukštus Stokholmo gyventojų keliamus lūkesčius“,– pažymėjo laimingas architektas D.Chipperfieldas.
Remiantis vertinimo komisijos protokolu, architektų D.Chipperfieldo ir Ch.Felgerio sukurto pastato išvaizda yra elegantiška, nepriklausanti nuo laiko ir iš išorės patraukli, o taip pat – turi aiškų identitetą.
SIEJASI SU PREMIJOS VERTYBĖMIS
Komisija taip pat pažymėjo, kad konkurso nugalėtojų pasiūlyti fasadai iš tviskančių vertikalių žalvario elementų bei stiklo yra didingai elegantiški bei iškilmingi, todėl siejasi su pačia Nobelio premija.
Skaidrus pirmasis pastato aukštas padeda sukurti malonią aplinką šalia pastato bei praturtina viešąją erdvę. Nedidelis užstatymo plotas sukuria geras galimybes saulėtoje pietryčių pusėje sukurti viešą miesto parką.
Stokholmo Blasieholmeno pusiasalyje planuojamo Nobelio centro pastate veiks Nobelio fondas bei su juo susijęs administracinis aparatas, skirtas tyrimams, lavinimui, muziejui, medijoms. Čia numatytos patalpos parodoms, mokslo konferencijoms, susirinkimams, renginiams, bibliotekai, restoranui, kavinei, parduotuvei.
Manoma, kad šis centras taps vienu pagrindiniu Stokholmo traukos taškų bei šiuolaikinės architektūros vietoženkliu.
DALYVAVO 11 ARCHITEKTŪROS KOMANDŲ
Nobelio centro architektūros idėjų konkurse taip pat dalyvavo: Kimas Herforthas Nielsenas (3XN, Danija); Bjarkė Engelsas (BIG, Danija); Johanas Celsingas („Johan Celsing Arkitektkontor“, Švedija); Anne Lacaton ir Jean-Philippe’as Vassalis („Lacaton & Vassal Architektes“, Prancūzija), Lene Tranberg („Lundgaard & Tranberg Arkitekter“, Danija); Marcelis Meilis ir Markusas Peteris („Marcel Meili, Markus Peter Architekten“, Šveicarija); Remas Koolhaasas ir Reinieris de Graafas (OMA, Olandija); Kazuyo Sejima ir Ryue Nishizawa (SANAA, Japonija); Kjetilas Thorsenas („Snøhetta“, Norvegija), Gertas Wingårdhas („Wingårdhs arkitekter“, Švedija). Šie konkurso dalyviai buvo atrinkti iš 140 pateikusių paraiškas.
Beje, į finaliname konkurso etape su britų architekto D.Chipperfieldo kolektyvo koncepcija konkuravo J.Celsingo ir G.Wingårdho projektai.
Parengta pagal Nobelio fondo informaciją.