images_phocagallery_2886_Durys Austr_pav_2886_tit_duru isradimas

DURŲ IŠRADĖJAS://TYLI AUSTRŲ MENININKO KLEMENSO TORGGLERIO REVOLIUCIJA

Pagal Lietuvoje galiojančią Viešųjų pirkimų praktiką, kiekvieną durų išradėją, pabandžiusį valstybinei įstaigai pasiūlyti savos produkcijos, pirmiausiai apspistų psichiatrai. Greičiausiai todėl „uždarytas temas“ bombarduojantys išradimai dėl viso pikto vyksta toliau nuo Lietuvos respublikos administracinių sienų – neseniai absoliučiai naujo tipo durys buvo išrastos Vienoje.

Tas „neseniai“ – yra 1997-ieji. Tačiau tuomet austrų menininkas Klemensas Torggleris savo kūrinį eksponavo modernaus meno parodoje, kaip abstrakčią kinetinę kompoziciją, visiškai nesukdamas galvos dėl išradimo komercializavimo.

Spėčiau, kad visiškai naujo tipo duris galėjo išrasti būtent menininkas, nes, greičiausiai, jis sau nekėlė jokių utilitarių tikslų, kaip patobulinti duris, sugalvojant kažkokį iš esmės naują architektūrinį elementą. Išlaisvinta vaizduotė ir eksperimentatoriaus talentas būtent ir atvedė K.Torgglerį prie išradimo durų.

K.Torggleris yra sakęs, kad tiesiog žaidė su judančiomis plokštumomis ir pastebėjo tam tikrų netikėtų dviejų plokštumų judėjimo erdvėje dėsningumų. Žymiai vėliau menininkui toptelėjo mintis, kad jo plokštės juda tarsi nuo pirmykščio žmogaus urvo angos nuridenamas „durų“ akmuo.

Prasidėjo ilgi žaidimai su plokštumomis, judesių tyrinėjimai, konstravimai… Atrasta įvairių besisukančių apie horizontalią ašį dviejų kvadratų durų variantų. Visų pirma – Dviejų Įstrižainių durys, kurios atrodo taip paprastai ir „valstietiškai“, jog pirmiausiai stebina… kodėl nebuvo išrastos dar universaliųjų Renesanso konstruktorių. Vėliau sekė elegantiškos, bet žymiai sudėtingesnės durys su Epitrochoidinės Kreivės kreipiančiąja ir ratuku, judančiu ja.

Galiausiai pernai, prieš pat Kalėdas, Klemensas Torggleris baigė savo išradimų seriją nuostabiausiu „brangakmeniu“ eksperimentinių durų serijoje – Keturių Trikampių durimis, kurias nutarė pavadinti „Evoliucijos durimis“. Tai dviem kryptimis judančių, tarpusavyje lanksčiai sujungtų, trikampių „įkvadratinta“ struktūra, galinti tapti tikra puošmena pasaulio kinetinių kompozicijų galerijoje.

Norėtųsi tikėti, kad būtent po „Evoliucijos durų“ publikacijos, sumažės skeptikų, kurie ilgą laiką Klemenso Torgglerio išradimus bandė devalvuoti iki įprastų slankiųjų durų modifikavimo. Ambicingas austrų menininkas (beje, 1983 baigęs Vienos taikomųjų menų akademiją) įrodė ir sau, ir pasauliui, kad kūrybinė mintis, jos laisvas, nevaržomas ir drąsus polėkis – būtent ir yra kiekvieno išradimo priežastis.

Viršuje: Klemenso Torgglerio eskizas

Komentarai

  1. pirma su zodziu „mylimiausia“ i galva sovusi asociacija yra kreditke, o su „savisauga“ kontracepcija“? ka cia ir bepridursi.

  2. jusu kontraceptine savisauga daro ispudi. isivaizduoju jusu kancias, kai i bankomato nasrus kisate savo mylimiausia kreditine kortele.

  3. narai, tik nenusvaik ir saugok galunes. neviskas kas atrodo netiketai ir ispudingai yra funkcionalu. durys ne performancas, jos turi funkcionuot patogiai ir nieko nezalodamos.

  4. daugiau tokiu publikaciju! pasaulis yra nuostabus!

  5. giljotina. ta dvieju istrizainiu sistema matosi kad pats autorius labai jau atsargiai, saugodamas pirstelius, stumdo.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Electronic Information for Libraries

ĮVERTINO 3D SPAUSDINIMO INICIATYVĄ: Kauno biblioteka apdovanota už inovaciją

2021 sausio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka už savo veiklą pirmojo karantino Lietuvoje laikotarpiu įvertinta tarptautiniu mastu. Bibliotekos iniciatyva 3D spausdintuvu gaminti priedus durų rankenoms pelnė tarptautinį

Inovatyvusis dizainas

INOVATYVUSIS DIZAINAS: Optimizmo turime, produkcijos bus

2019 rugsėjo 17Be komentarųPILOTAS.LT

„Inovacijų savaitės 2019“ metu, Vilniaus dailės akademijos Dizaino inovacijų centre pristatytos lietuviško dizaino inovacijų naujienos. Optimizmo nestigo. Spaudos konferencijoje teigta, jog lietuvių inovatyvaus dizaino suvokimas

Kauno tarpukaris

DIZAINO MIESTAS: Kauno Art deco, gražiausios durys ir „raudonmedžio rojus“

2018 spalio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno tarpukario architektūra vis labiau domina architektūros ar dizaino istorikus, ją atranda ir miesto visuomenė. Savaitgalį čia rengiama ekskursija – „Art deco architektūra ir gražiausios

Iljinienės namas

APIE PAVELDO PRAKTIKĄ: Fasadų tvarkybos įgyvendinimo pavyzdžiai Kaune

2017 gruodžio 124 KomentaraiPILOTAS.LT

VšĮ „Gražinkime Kauną“ tęsia ciklą „Nauja durų kokybė Kauno Centrui: kūrybiškumas, stilius, bendruomeniškumas“. Neseniai atgimusiame tarpukariniame Lapėno name šį ketvirtadienį architektė Regina Žukauskienė pristatys fasadų

Tarpukario durys

MAŽOSIOS PAVELDO FORMOS: Durys Pirmosios Respublikos architektūroje

2017 gruodžio 61 KomentarasPILOTAS.LT

VšĮ „Gražinkime Kauną“ neseniai restauruotame Lapėno name tęsia renginių ciklą apie tarpukario duris. 3-ajamešio ciklo renginyje viešinti architektūros istorikė Jolita Kančienė skaitys pranešimą apie šią

images_phocagallery_2886_Durys Austr_pav_2886_tit_duru isradimas

DURŲ IŠRADĖJAS://TYLI AUSTRŲ MENININKO KLEMENSO TORGGLERIO REVOLIUCIJA

Pagal Lietuvoje galiojančią Viešųjų pirkimų praktiką, kiekvieną durų išradėją, pabandžiusį valstybinei įstaigai pasiūlyti savos produkcijos, pirmiausiai apspistų psichiatrai. Greičiausiai todėl „uždarytas temas“ bombarduojantys išradimai dėl

images_straipsniu_foto_1640_konku_duru_120300_e01_xxx

DURŲ REABILITACIJA://PASKELBTAS STUDENTŲ DIZAINO KONKURSAS „IŠŠŪKIS: DURYS“

Aukštosios mokyklos vis glaudžiau bendradarbiauja su verslu. Kartais toks bendradarbiavimas tampa kūrybos katalizatoriumi. Štai Vilniaus dailės akademija (VDA) Vasario mėnesį pasirašė bendradarbiavimo sutartį su bendrove

images_phocagallery_Reynaers_Reyn_TIT

ALIUMINIAI SPRENDIMAI PASYVIEMS PASTATAMS//SISTEMA REYNAERS CS104

Žinoma aliuminio profilių kompanija „Reynaers Aluminium“ neseniai pradėjo gaminti CS104 langų ir durų sistemą, kurios aliuminio profiliai atitinka aukščiausius statybų pramonėje taikomus šilumos izoliacijos standartus.