Paskutinę sausio dieną Šiuolaikinio meno centras kviečia į dviejų žinomų videomenininkų parodų atidarymus. Argentiniečio Sebastiano Diazo Moraleso projektas „Ficcionario“ – architektūrinis labirintas su 5 jame rodomais videodarbais. Olandų videomenininko Melvino Moti projektas „Hipererdvė“, pristatomas knygos bei filmo formatu ir kviečia patyrinėti erdvę.
MAGIŠKOJO REALIZMO TRADICIJA
Sausio 31 dieną (penktadienį) 18 val. atidaroma argentiniečių videomenininko Sebastiano Diazo Moraleso personalinė paroda „Ficcionario“ pakvies lankytojus panirti į kelionę po menininko specialiai parodai sukurtus architektūrinius labirintus, kuriuose galingi projektoriai spinduliuoja fikcijos ir realybės kilpas. Parodoje, nusidriekusioje per dvi didžiąsias Šiuolaikinio meno centro sales, pristatomi penki naujausi menininko videodarbai: „Pasajes I“ (2012), „Pasajes II“ (2013), „Orakulas“ (2008), „Nuvokimas“ (2012) ir „Krentantis“ (2014). Menininko videodarbai pasižymi žanrine įvairove, juose ryškūs dokumentikai, eksperimentiniam kinui, fantastiniams filmams būdingi motyvai ir pasakojimo formos.
Magiškojo realizmo tradiciją šiuolaikinėmis priemonėmis savaip retransliuojančioje parodoje realūs ir išgalvoti pasakojimai persipindami tarpusavyje sukuria prasmės dimensiją. Dialektinis realybės ir reprezentacijos santykis, pasaulio medijavimo kino priemonėmis galimybės ir efektai – tai konceptualieji Moraleso kūrybos rūpesčiai, ataidintys kafkiškų personažų klajonėse begaliniais vaizdų labirintais.
Papildomi renginiai parodos metu: ekskursija po parodą su Sebastianu Diazu Moralesu vasario 1 d. bei specialios menininko filmo peržiūros ŠMC kino salėje vasario 5 – kovo 16.
PAKVIES TYRINĖTI ERDVĘ
Sausio 31 dieną (penktadienį) 18 val. Olandų menininko Melvino Moti paroda „Hipererdvė“ taip pat pakvies žiūrovą tyrinėti ketvirtąją dimensiją – erdvę, nepatiriamą žmogaus juslėmis ir protu.
Parodą lydi menininko knyga pavadinimu „MU“, kurios dviejuose skyriuose analizuojamas istorinis dviejų labai skirtingų pasaulio kultūrų požiūris į tai, kas nepažinu. Joje dėstoma, kaip ketvirtojo matavimo idėją XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje įsivaizdavo ir vaizdavo Vakarų matematikai, rašytojai ir architektai, bei gilinamasi į budizmo istoriją. „Mu“ – tai būtent budizmo filosofijoje dažnai sutinkamas bereikšmis žodis, kuris vartojamas vengiant atsakyti į vieną ar kitą klausimą. Skirtingos mokymo tradicijos šioje knygoje kiek persipina, susiduria su panašiais klausimais, patenka į aklikelius, prieštarauja savo pirmtakams, randa žinioms vieną ar kitą paskirtį ir vėl grįžta prie ištakų. Nebyliame menininko filme „Aštuongubas taškas“ ieškoma vizualios kalbos, kuri patirčiai nepasiekiamus dalykus išreikštų kino ekrane ir taip padėtų juos suvokti.
Parengta pagal Šiuolaikinio meno centro informaciją.