Kaip praneša Lietuvos architektų sąjunga, Latvijos architektai vasarą pasitiko sudėdami pernai metų taškus. Svarbiausiame metų architektūriniame renginyje – Latvijos architektūros apdovanojimuose – buvo išrinkti geriausi 2012 metų architektūros kūriniai. Didysis prizas atiteko jauniems architektams MADE už muzikos ir meno mokyklą Saldaus miestelyje.
DOMINAVO VIEŠOJI ARCHITEKTŪRA
Latvijos architektų sąjunga kasmet rengia architektūros apdovanojimus, kuriuose renkami geriausi praėjusių metų architektūriniai objektai. Geriausio darbo autoriams įteikiamas „Grand Prix“ apdovanojimas – bronzinė ananaso skulptūrėlė, o dar keturi prizininkai džiaugiasi garbe ir bronzinėmis ananaso riekutėmis.
Latvijoje, kaip ir Lietuvoje, statybų rinką sukausčius krizei, konkursui pateikiamų darbų šiemet nebuvo pernelyg daug – 40. Galbūt architektų norą pademonstruoti kuo daugiau savo kūrybos kiek ribojo ir dalyvio mokestis, taikomas kiekvienam pristatomam darbui.
Didžiąją dalį pernykščio latviško architektūrinio derliaus, panašiai kaip ir Lietuvoje, sudarė viešieji objektai ir erdvės, statomi pasitelkiant Europos sąjungos fondų paramą.
Nacionalinei ekspertų komisijai atrinkus 8 geriausius pastatus, tarptautinė komisija – H.Hosoya („Hosoya Schaefer Architects“, Šveicarija / Japonija), R.Palekas („R.Paleko ARCH studija“, Lietuva), J.Teräsvirta („ALA Architects“, Suomija) ir S.Vallner (KAVAKAVA, Estija) – juos aplankė vietoje.
JUNTAMAS KOKYBINIS ŠUOLIS
Paroda atidaryta ir nugalėtojai apdovanoti solidžiame renginyje, kuris šurmuliavo iškilmingoje Nacionalinėje Meno akademijos salėje bei kieme. „Pilną architektų prisirinkusią salę sveikino Latvijos Ekonomikos ministras, Meno akademijos rektorius, nugalėtojus ir žiuri kalbino nacionalinė televizija ir žurnalistai. Latvijoje valdžios, žiniasklaidos, o tuo pačiu – ir visuomenės dėmesys architektūrai akivaizdus“ – su pavydo gaidele balse kalbėjo R.Palekas.
Pasak architekto, šiuolaikinė Latvijos architektūra globalinėmis inovacijomis nestebina, tačiau justi didžiulis kokybinis šuolis. „Šiandien kuriama Latvijos architektūra neatsilieka nuo pasaulinių tendencijų. Ypač vilčių teikia jau šiandien inovatyviomis idėjomis ir profesionalumu išsiskirianti jaunoji mūsų kaimynų architektų karta“, – sakė R.Palekas.
UŽ MIESTELIO MUZIKOS MOKYKLA – „GRAND PRIX“
2012 metų Latvijos architektūros apdovanojimų Didysis prizas paskirtas grupei MADE (M.Putramas, L.Krūmiņa, E.Ozola, U.Sedlovas, L.Amolina) už Muzikos mokyklą Saldaus miestelyje.
Iki šiol atskirai veikusios Saldaus miestelio meno ir muzikos mokyklos projekte sujungtos į vieną kompleksą. Stačiakampio formos plane kiekvienos mokyklos klasės išdėliotos skirtingose perimetro pusėse, o centrinė erdvė skirta bendrai naudojamoms repeticijų salėms, bibliotekoms, auditorijoms. Skirtingos paskirties, universalios ir individualaus naudojimo kambariai tvarkingai supakuoti į vieną paprastą stačiakampį dviaukštį tūrį. Antrojo aukšto perimetrą pertraukia ir stambų pastato mastelį skaido kelios terasos, įleidžiančios į klases ir sales dienos šviesos bei tarnaujančios kaip abiejų mokyklų rekreacinės erdvės. Viduje mokyklas jungia koridoriaus žiedas.
Pastatas taip pat pasižymi ir ekologiškomis technologinėmis naujovėmis. Masyviomis medienos plokštėmis apdailinti fasadai sulaiko šilumą viduje, o stiklo profiliai veikia kaip natūrali ventiliacijos sistema, šildanti įeinantį orą žiemą.
Žiuri pagyrė itin vykusią architektūrinės estetikos, erdvinės kompozicijos, patogaus išplanavimo ir jautraus įsiterpimo į aplinką darną projekte. Originali pastato idėja gimė sumaniai ir profesionaliai kuriant bendrų ir individualių erdvių sistemą, atitinkančią ypatingą mokyklos programą. Pasak R.Paleko, ypatingą vertę projektui suteikia architektų įsitraukimas, atida ir iniciatyva. Architektai patys pasiūlė įrengti naują aikštę tarp mokyklos ir savivaldybės, kuri suaktyvino sovietmečiu nunykusio miestelio su vos 10 000 gyventojų visuomeninį gyvenimą. Nors, žiuri nuomone, pastato architektūrai galima prikišti individualumo ir šilumos trūkumą, jis yra įkvepiantis inovacijos Latvijos architektūroje pavyzdys.
KŪRĖ BAIMĖS IR VILTIES ATMOSFERĄ
Vertinimo komisijos sprendimu apdovanota ir Žanio Lipkės memorialinio muziejaus Kipsaloje (Ryga) architektė Z.Gailė.
Ž.Lipkė Antrojo pasaulinio karo metais išgelbėjo apie 50 žydų. Jo atminimui skirtas muziejus įkurtas Kipsaloje, istoriniame Rygos rajone, Dauguvos upės saloje. Stilizuotos trobos šlaitiniu stogu formos tamsiu medžiu apdailintas tūris pastatytas ant buvusio kluono rūsio, kuriame ir buvo slepiami bėgliai.
Subtiliomis priemonėmis, netiesioginėmis aliuzijomis architektės ir scenografų komanda lankytojams sukūrė dramatišką emocinę patirtį. Nematomas iš centrinių gatvių, Kipsalos užkaboriuose paslėptas tūris pasiekiamas per medinį tunelį, pro kurio lentines sienas besiskverbianti šviesa ir smalos kvapas kuria narvo, įkalinimo pojūtį. Kulminacija laukia palėpėje, kurioje taip pat dominuoja pilkšvai rusvos lentos: čia įrengtos ekspozicinės erdvės centre žioji šviesos šulinys, kurio dugne matyti originalus besislepiančiuosius glaudęs rūsys su gultais, videoįraše skamba Ž.Lipkės žmonos balsas.
Žiuri nuomone, itin tinkamai parinktos medžiagos, šviesos sprendimai, erdvių išdėstymas kuria įspūdingą spalvos, šviesos, kvapų spektaklį, įtaigiai pasakojantį apie drąsią Ž.Lipkės veiklą, perteikiantį tuometinę baimės ir vilties atmosferą.
Žiuri taip pat nusprendė atskiru prizu apdovanoti architektę Z.Gaile už jos ilgametį darbą, entuziazmą, didžiules pastangas ir profesionalumą saugant, restauruojant Kipsalos architektūrinį paveldą, itin svarbų Rygos miesto identitetui.
SVARBIAUSIA – ARCHITEKTŪROS IDĖJA
Tiesmuka nekompromisinė Latvijos meno akademijos išplėtimoarchitektūros idėja, pasak žiuri, tapo ir pripažinimo, ir nesėkmės priežastimi. Greta įspūdingo istorinio Meno akademijos pastato iškilusi stačiakampio stiklo tūrio ir balto betoninio „vamzdžio“ kompozicija (arch. A.Silis, „SZK and Partners“), anot R.Paleko yra meistriško susitvarkymo kaprizingoje, jautrioje urbanistinėje aplinkoje pavyzdys. Vis dėlto, pasak žiuri nario, rengiant projektą bei įgyvendinant jį, architektūrinė koncepcija neevoliucionavo – trūksta dėmesio erdvinei sistemai, detalėms.
Laureatais tapo ir jauni architektai D.Jaunzemas, L.Laudere ir M.Abele („Jaunromāns un Abele“), suprojektavę panoraminę terasą Dauguvos pakrantėje. Nedidelis medinis statinys, įgyvendintas pagal studentų idėjų konkurso nugalėtojų projektą, pastatytas taip vadinamame Likimo Sode – memorialiniame parke Dauguvos upės salos pakrantėje. Žiuri nuomone, atvira pavėsinė natūraliai įkomponuota į gamtinę aplinką, ir nors galima priekaištauti dėl techninių detalių ir statybos darbų kokybės, projektas pažymėtinas kaip sveikintina visuomeninė iniciatyva.
Parengta pagal Lietuvos architektų sąjungos informaciją.