PILOTAS.LT jau rašė kad LR Aplinkos ministerijos apdovanojimo už kraštovaizdžio tvarkymą, pernai nusipelnė Utenos rajono savivaldybė. Kaip praneša Aplinkos ministerija, Utenos savivaldybė ką tik pristatyta ir Europos Tarybos apdovanojimui už kraštovaizdį.
Aštuntą šimtmetį skaičiuojanti Utena išsaugojo natūralią kraštovaizdžio struktūrą, pabrėžiančią vientisą želdynų sistemą, kurios estetinės vertybės atskleistos šiuolaikiškai sutvarkytuose miesto parkuose. Nuo 2002 metų čia 50 ha plote įrengtos keturios viešo naudojimo teritorijos – miesto sodas (2005), Krašuonos pakrantės (2009), Dauniškio (2005) ir Vyžuonos (2010) parkai. Šie parkai ir pristatyti Europos Tarybos apdovanojimui už kraštovaizdį.
Tvarkant minėtąsias žaliąsias miesto erdves, buvo iškirsti menkaverčiai krūmai bei medžiai ir pasodinta naujų, išvalytos pakrantės, senvagė ir kūdra, performuotas pažeistas reljefas, 10 ha plote įrengta sausinimo sistema, sukurta rekreacinė infrastruktūra. Taip pat įrengta daugiau nei 10 km takų pėstiesiems, dviratininkams, riedutininkams, viena sporto, po tris žaidimų ir automobilių stovėjimo aikšteles, dvi maudimosi vietos, šviečiantis muzikinis fontanas, tualetai ir kt. Upelių krantus sujungė net 12 tiltų. Nauji tiltai, apšviesti ir saugūs takai pagerino susisiekimą tarp atskirų miesto dalių. Vaizdingos erdvės praturtino jo panoramą, tapo kultūrinio gyvenimo ašimi, aktyvaus poilsio zonomis.
Tarptautinis apdovanojimas už kraštovaizdį įsteigtas įgyvendinant Europos kraštovaizdžio konvencijos reikalavimą. Ją šiuo metu jau yra ratifikavusios 37 valstybės, tarp jų ir Lietuva. Mūsų šalis konkurse apdovanojimui už kraštovaizdį gauti šiemet dalyvauja pirmą kartą. Europos Taryba tokius konkursus jau yra surengusi 2009 ir 2011 metais. Išsamiau su jais galima susipažinti Europos kraštovaizdžio konvencijos svetainėje
Konkurso tarptautinė žiuri vertina, kaip pristatytame projekte derinami aplinkosauginiai, ekonominiai, socialiniai ir estetiniai kraštovaizdžio tvarkymo aspektai, kokios taikytos apsaugos, tvarkymo ar planavimo priemonės gali būti laikomos pavyzdžiu kitoms šalims, kaip prisideda visuomenė ir pan.
Parengta pagal Aplinkos ministerijos informaciją.