Aukštadvario regioninio parko Lankytojų centre neseniai atidaryta nauja šiuolaikiška ekspozicija, supažindinanti su šios saugomos teritorijos gamtos ypatumais ir kultūros vertybėmis. Pagrindinė jos tema: Aukštadvaris – Karališkojo vieškelio kryžkelė.
XVII amžiaus pradžioje Karališkasis vieškelis vedė į Trakų ir Birštono pilis. Ir dabar Aukštadvario regioninio parko Lankytojų centras yra visai greta šio svarbaus kelio. Keliautojai čia dažnai stabteli pasiklausti, kur yra neišsenkantis Verknės šaltinis, garsioji Velnio duobė, Nikronių akmuo ar Aukštadvario piliakalnis. Lankytojų centro ekspozicijoje pateikiami kelionių dviračiais ir pėsčiomis maršrutai, gamtos pažinimo galimybės, atskleidžiamas šio regioninio parko savitumas.
Vienas svarbiausių ekspozicijos akcentų – Karališkąjį vieškelį primenanti instaliacija iš akmenų, kuri leidžiasi žemyn ir tampa keliu. Juo lankytojas eina prie pagrindinių informacinių stendų ir terminalų. Kadangi Aukštadvario regionas išsiskiria raiškiu reljefu, Lankytojų centro erdvėje sukurtos lubos atkartoja tarsi apverstą jo kraštovaizdį – kalveles ir klonius ir net vadinamąsias velniaduobes.
Ekspozicijoje taip pat rodomi šviečiamojo pobūdžio filmukai. Moksleivius turėtų sudominti interaktyvi senovinio žemėlapio dėlionė ar velniaduobės modelis. Numatyta galimybė lengvai atnaujinti informacinių terminalų duomenų bazes, papildyti juos nauja informacija ar vaizdine medžiaga.
Gamtos ir kultūros paveldo vertybėms atskleisti skirtos modernios ekspozicijos jau yra įrengtos 19 Lietuvos Lankytojų centrų: Aukštaitijos ir Dzūkijos nacionaliniuose parkuose, Anykščių, Aukštadvario, Biržų, Gražutės, Kauno marių, Krekenavos, Neries, Nemuno kilpų (Prienuose ir Birštone), Pajūrio, Rambyno, Sartų, Tytuvėnų ir Varnių regioniniuose parkuose, taip pat Žuvinto biosferos rezervate, Kamanų ir Čepkelių valstybiniuose gamtiniuose rezervatuose.
Parengta pagal Aplinkos ministerijos informaciją.