Plintančios ekologiškos gyvensenos idėjos bei auganti urbanizacija skatina ieškoti sprendimų kaip šviežių daržovių užsiauginti miesto sąlygomis. Niujorke sparčiai daugėja stogo daržininkų bendruomenių, o štai švedai ką tik ėmėsi įgyvendinti vertikalaus šiltnamio sumanymą. Pirmojo tokio statinio, vadinamo „Plantagono šiltnamiu“ ar „Augaloraižio“, projektą kompanija „Plantagon“ neseniai pristatė kartu su bendrovės „Sweco“ inžinerijos ir architektūros specialistais.
BENDRADARBIAVO SU INDĖNŲ GENTIMI
Neseniai pradėtas statyti pirmasis pasaulyje „Augaloraižis“ (augalas + dangoraižis) turėtų iškilti Švedijos Linčiopingo mieste per 2 metus. Teigiama, kad šis vertikalus šiltnamis bus pritaikytas įvairioms daržovių kultūroms auginti miestų teritorijose. Numatyta, kad statinys bus 54 metrų aukščio, savo išlenktą stiklinį fasadą atsukęs į pietus, kad augalai jame nestigtų šviesos.
Kaip praneša bendrovė „Sweco“,pirminė tokio šiltnamio idėja gimė žymiam Švedijos išradėjui ir ekologiško ūkininkavimo ekspertui A.Olsonui (Å.Olsson). Vėliau šią išskirtinę koncepciją, glaudžiai bendradarbiaudama su Šiaurės Amerikos indėnų gentimi Onondaga, išplėtojo konsultacijų bendrovė SWECORP. „Augaloraižiui“ energija bus tiekiama iš organinių atliekų išgaunant biodujas, be to, projektas išsiskirs sumaniais pramonėje susidarančios perteklinės energijos bei anglies dvideginio (CO²) panaudojimo sprendimais. Projekto autoriai taip pat yra numatę daugybę kitų tvarių atliekų tvarkymo, energijos gamybos, efektyvaus vandens naudojimo ir nuotekų tvarkymo sprendimų.
AKTUALU PASAULIO DIDMIESČIAMS
Bendrovės „Plantagon“ atstovas H.Hassle'as mano, kad vertikalaus šiltnamio idėja turėtų tapti pavyzdžiu didiesiems pasaulio, ypač Indijos, Kinijos miestams, kuriuose, mažėjant dirbamos žemės plotams ir augant gyventojų populiacijai, didės augalinio maisto poreikis. „Prognozuojama, kad iki 2050 metų kone 80 proc. Žemės gyventojų apsigyvens urbanizuotose teritorijose, todėl tampa gyvybiškai svarbu surasti naujų būdų plėsti augalininkystę tankiai apgyvendintose teritorijose, atsisakant didelių dirbamos žemės plotų“, – pažymėjo kompanijai „Plantagon“ projektą rengusios bendrovės „Sweco“ inžinierių ir architektų grupės vadovas A.Boco.
PILOTAS.LT žiniomis, su vertikaliaisiais šiltnamiais jau eksperimentuoja ir japonai, pietų korėjiečiai ir kai kurių kitų tankiai apgyvendintų šalių šiuolaikinės agrikultūros specialistai.
Parengta pagal bendrovės „Sweco“ informaciją.