images_pulsas_foto_kryzi_ka_110700_www_e02

GRĖSMĖ KRYŽIŲ KALNO AUTENTIŠKUMUI//ATVIRAS LAIŠKAS

Atsiprašau, bet iš spaudos sužinojęs, kad Valdžia (pirmininkaujant jos statytiniui Kultūros (!) ministrui), kartu su Šiaulių vyskupija ir mūsų „principingais“ paminklosaugininkais, jau galutinai pritaria , pažeidžiant įstatymus, sunaikinti Kryžių kalno autentiškumą, pakalnėje pastatant antžeminę bažnyčią ir apskritai urbanizuoti pasaulinės reikšmės religinį, kultūrinį ir kraštovaizdinį paminklą, manau, kad toliau tylėti jau nebegalima. Tai peržengia visas ribas.

Apskritai matome, kas pas mus darosi – ir su Kauno Vilniaus gatvės elementų ardymu, ir su „stiklainiu“, ir ypač su pajūrio objektais, kurie tapo mūsų „kultūros“ aukomis. Tačiau Kryžių kalnas, kaip ypatingas mūsų nacionalinis turtas, vienintelis toks visame pasaulyje, atsidūręs ant autentikos sunaikinimo krašto, tikrai nusipelno nedelsiamo mūsų architektų cecho įsikišimo ir apgynimo.

Juo labiau, kad atsirado tokių „brolių“, kurie be sąžinės graužimo, nebijodami, kad gali netekti licencijų, neleistinoje vizualinės aplinkos vietoje padarė detalųjį planą ir skelbs šioje vietoje pačios bažnyčios projekto konkursą. Štai skelbiamas kraštovaizdžio architektūros darbų konkursas, visai nematant, kad kraštovaizdžio architektų panosėje naikinamas pats garsiausias pasaulyje mūsų kraštovaizdžio paminklas. Nejaugi ir toliau abejingai lauksime jų „sėkmingo“ rezultato ir užsiimsime tik mums šiandien egoistiškai naudingais darbais?

Gal pamėginkime pajudinti Valdžios antikultūrinį požiūrį ir beužželiančią pačių architektų sąmonę ir sąžinę per Lietuvos architektų sąjungos ir žiniasklaidos galimybes.

Pagarbiai,

Jonas Minkevičius,

architektūros profesorius

 

Foto: www.kryziukalnas.lt, fotografas A.Mačiūnas

Komentarai

 1. tiek daktaras , tiek baltusis , tiek sustauskas su brazauskiene . tiek paleckio anukas , visi tiki kuo daro , kitaip nedarytu , svarstykit detalu “ otkato “ aiksteij ir nusisraminkit . sekmes tikejime . pasikvieskit backy y konkurso komisija , kaip brazauskiene kviete y paminklo mykoliukui atranka … http://lt.wikipedia.org/wiki/Darius_Jakubauskas .

 2. Gerbiami „Piloto“ rašytojai ir skaitytojai. Dėl Kryžių kalno detaliojo plano – aš tikiu ir žinau ką darau ir darau kuo tikiu. Pačios bažnyčios projektavimui bus rengiamas viešas konkursas.
  Pagarbiai architektas Darius Jakubauskas

 3. Gaila kad lietuvoj taip galvojanciu kaip Leonas Glinskis vienetaij . daugaiu kauno rajone tokiu kaip sustauskas , dar daugiau lietuvoj statybininku ir architektu , kurie apstatys netik nemuno salas bet ir kryziu kalna – stadijonais daugiabuciais , graziomis baznyciomis … ir nera svarbu ar taij arch sajungos pirmininkaij ar ach profesoriai . Nesinervuokime , kita karta bus tokia pati … nes ji bus ne gruzinu , ne suomiu , neuzbeku , o lietuviu …

 4. Žydkrikščionystė – visais laikais turi vienijantį imperatyvą – tai BIZŪNO ir MEDUOLIO principą, kuris Lietuvai žydmadistų „atbogintas“ importine svetimybe – okupuoti LT ŽEMĘ, propaguojant žydbiblijinę žydautoritaristo baimę.

  Nors Lietuvos valstybė konstituciškai atskirta nuo žydbožnycos (43 str.), tačiau Lietuvos valstybininkai toliau tandeme su žydreligija – su žydistorijomis LT avinus ir aveles ganyti.

  O kai LT valstybė ir jos tautininkai meduoliauja su okupant..čionimis – paradoksalu, todėl absurdiška.

 5. Gražiausiai, paslaptingiausiai, dvasiškiausiai Kryžių kalnas atrodė prieš sutvarkant Šiaulių specialystams Popiežiaus atvykimo proga. Teko lankytis po to – Kryžių kalnas išprievartautas, kenčiantis, dvasinis lavonas. Popiežiui išvykus turėjo nugriauti gėdą darančius pastatus, vėl paliekant aplikui tuščius laukus, kad galėtum kaip ir anksčiau, netrukdant pašaliniams dirgikliams, mastyti apie Lietuvių tautos dvasinę stiprybę ir dvsinę kultūrą.

 6. pasiziurekite kas dyrba pas backy vyriausiu menininku . ka jis mokinosi ? kas jam isviso ka gali patarti ? aisku tarpininko neperkur , is kur paskui statybinis uzsakymas statyti baznycia vyriausios seseles broliui , ir kodel nedavus darbo to brolio vaikui saugoti statybines medziagas ? baznycios gi statomos be statybiniu konkursu , kaip ir valdovu rumai . o architektaij taij tokia tautos dalis kaip ir advokataij , kas moka tam ir pritaria , manau visi tyliai turime pradeti dziaugtis kad ten nesugalvojo kas nors patatyti stadijono – krepsiniui . europos cempijontui 🙂 juk zvonkes muzikos gerbejaij gi turi antra religija ? dziaukimes kartu . galejo cia gi atsirasti ir daugabutis , ir oro uostas . gi zemes ukio paskirties zemes apinkuij y valias , o tokiu kurie moka daryti detalius dar daugiau neij hektaru . ka jus cia kalbat apie vizualine tarsa jei daznam arhitektoriui kuris jau 2 metaij kaip baiges 4 metu kursus norisi naujos “ audines “ , arba “ bmw “ . jei pasamdytumete daryti detalu architektu sajungos pirmininka , taij butu kaip su juozapaviciaus pirtim , nes tam vienos naujos audines neutektu . tektu ten projektuoti kvartala daugiabuciu . su stadijonu , o kryziu kalna galima uzdengti kazkokiu stikliniu kupolu kaip varenoj … jei ka – atejus paksiene atgintu 🙂 as dziaugiuosi kad bus baznycia , tik reikia grazios – kaip elektrenuose , mazeikiuose ar svencionyse 🙂

 7. Na, aš, paskutinį kartą prie kryžių kalno buvau prieš mėnesį. Lankėsi kultūringi žmonės. Taip kad, gerb. Tadao Cern,nereikia čia pagal vieną kurpalių visus matuoti ir absoliutinti, kad degradų tauta esame. Taip, yra visokių žmonių, čia nieko nepadarysi.
  Dėl Gerb. prof. J. Minkevičiaus laiško tai pritariu. Kažkaip ne nuo to galo pradėjom. Reiktų neskubėti šiuo klausimu.
  Nors, teko lankytis Izraelyje, po šventas vietas vaikščioti. Taip jau yra, kad nevengiama piligrimų lankomose vietose pastatyti kokią koplytėlę, kur tikintys galėtų pasimelsti. Ir tame nematau nieko tragiško, jei viskas „su protu“ daroma. Kam ko reikia. Kitas gali ir dykumoje pasimelsti.
  Bet kokiu atveju, priimant tokius svarbius sprendimus, reiktų neskubėti.

  Pagarbiai

 8. Aš taip pat apie tai skaičiau spaudoje: visa darbų eiga buvo aprašoma, visuomenė informuojama. Gal prieš keliant triukšmą reiktų pasiūlyti dalykiškai aptarti ir pasiaiškinti koks detalus paruoštas, o ne skelbti „Kryziaus zygi“, nes vel numarinsime grazias iniciatyvas. Juk buvo skelbtas bažnyčiai konkursas, buvo ir laimetojai. Gal problema, kad LAS „atostogauja“ ir neprimena apie buvusį konkursą ?

 9. Čia panašiau, kad bažnyčia užsimanė daugiau valdžios ant Kryžių kalno – nes kaip dabar taip – žmonės turi šventą vietą, o joje nėra „švento“ ofiso. Tuo labiau, kad tai labai lankoma, o tai reiškia – pelninga vieta, vien kiek pamaldų ten potencialiai užpirktų. Negalima gi palikti šventos vietos be tarpininko tarp žmonių ir dievo. O turint omeny bažnyčios galią valdžiai, tai nenuostabu, kad ir Kultūros ministras pasiduoda įtakai…

 10. Pasitvirtina sena tiesa – kokie zmones, tokia ir valdzia.

  Paskutini kart kryciu kalne buvau pries keleta savaiciu: prie pagrindiniu laiptu lukuriuoja gal bent 5 jaunavedziu poros su pulkeliais ir laukia galimybes papozuoti ‘romantiskai’, apsikabinus koki kryciu. Salia stovintis pabrolys, visas grtutelis, rankose laiko dideli kryziu ir traukia daina ‘po stikliuka ir po maziuka’. Kas kur griuvineja, kas pirstu baksnoja i kryziu ir juokiasi, nes kazka jame pamate jam vienam juokingo ir tt.

  Paradoksalu – Lietuva ta salis, kuri turi tokia vieta ir butent tai yra ta salis kuri su ja taip nepagarbiai elgiasi:)

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Chaimo Frenkelio odos fabrikas

ŠIAULIAI TIKISI PROVERŽIO: Ant prekystalio – Ch.Frenkelio odos fabriko pastatas

2023 vasario 27Be komentarųPILOTAS.LT

Šiauliuose parduodamas kultūros paveldo objektas – Chaimo Frenkelio odos fabriko komplekso aštuntąjį gamybinį pastatą. Šiauliai, panaudodami prieš beveik pusantro šimto metų statytą pastatą turi galimybę

japon_pl_230210_bra

ALTERNATYVUS GIDAS PO JAPONIJA: Po pasaulį keliaujanti paroda atvyksta į Šiaulius

2023 vasario 10Be komentarųPILOTAS.LT

Japonijos ambasada Lietuvoje ir Šiaulių dailės galerija rengia parodą „Kuriama aplinka. Alternatyvus gidas po Japoniją“ (angl. Built Environment: An Alternative Guide to Japan). Nuo 2018-ųjų

Karinis miestelis Šiauliuose. Pav.: Šiaulių savivaldybės.

KARINIS MIESTELIS ŠIAULIUOSE: Statys Vilniaus statybų bendrovė „Gilesta“

2023 vasario 8Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus statybų bendrovė „Gilesta“ už neįvardijamą sumą statys naują karinį miestelį Šiauliuose, pranešė „Eika“. Jos valdoma įmonė „Samogitia miestelis“ ir „Gilesta“ pasirašė generalinės rangos sutartį.

Karinis miestelis Šiauliuose

KARINĖS STATYBOS ŠIAULIUOSE: Pradedamas 3-iasis naujas karinis miestelis

2022 spalio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Šiauliuose neseniai vyko iškilminga naujo karinio miestelio statybų pradžios ceremonija. Modernus karinis miestelis įsikurs beveik 8 hektarų teritorijoje Pakruojo gatvėje. PRADĖTAS STATYTI JAU TREČIAS TOKS

Keliaujančios architektūros dirbtuvės

KAD MOKYKLA: Keliaujančios architektūros dirbtuvės tęsia aktualią misiją

2022 spalio 6Be komentarųPILOTAS.LT

Keliaujančių architektūros dirbtuvių misija nepasikeitė nuo 2013 metų ir vis dar išlieka aktuali – tai kokybiškos aplinkos kūrimas kartu su Lietuvos regionuose gyvenančiais vaikais ir

Chaimo Frenkelio vila

PRAKALBINS ŠIAULIŲ ARCHITEKTŪRĄ: Savaitgalį atsivers 15 išskirtinių Saulės miesto pastatų

2022 rugsėjo 20Be komentarųPILOTAS.LT

Architektūros fondas šį savaitgalį Šiauliuose rengia architektūros šventę. Atviros architektūros savaitgalio „Pastatai kalba. Šiauliai“ metu duris atvers net 15 išskirtinių Saulės miesto pastatų. ATVERS NE

Aloyzas Toleikis

SURADO NAUJAS ERDVES: Šiauliai perkels skulptūras „Gulinti mergaitė“ ir „Dubysa“

2022 rugpjūčio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Šiaulių miesto savivaldybė priėmė sprendimus dėl dviejų skulptūrų perkėlimo į rekonstruotas ar šiuo metu atnaujinamas miesto viešąsias erdves. Naujos vietos surastos skulptorių Birutės Kasperavičienės ir Aloyzo

Didžvario rūmai

PRAŠO DIDŽDVARIO RŪMŲ: Šiauliai nori įveiklinti Zubovų paveldą

2022 rugpjūčio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Šiaulių savivaldybė neseniai kreipėsi į Vilniaus universitetą prašymu perduoti miestui Aušros alėjoje stovinčius Didždvario rūmus. Garsios didikų Zubovų giminės atstovai, kurių protėviai buvo šių rūmų

Kadras iš filmo „Mėlyna kaip apelsinas žemė“ (rež. I.Tsilyk).

MĖLYNA KAIP APELSINAS ŽEMĖ: Filmo apie Ukrainą peržiūra ir diskusija Šiauliuose

2022 balandžio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Šiaulių kultūros centre bus rodomas tikrais faktais paremtas filmas „Mėlyna kaip apelsinas žemė“. Nors filmo premjera pasaulio kino teatruose įvyko dar 2020 metais, tačiau šiandieniniai

Rūšių atsiradimas. 90-ųjų DNR

90-ŲJŲ DNR: Kultinė MO paroda prisistato šiauliečiams

2021 lapkričio 25Be komentarųPILOTAS.LT

Šiaulių dailės galerijoje atidaroma sostinėje tikrą furorą sukėlusi kultinė MO muziejaus paroda „Rūšių atsiradimas. 90-ųjų DNR“. Atidarymo renginį Šiauliuose papildys Kauno šokio teatro „Aura“ performansas

Abstrakcijos

ABSTRAKCIJOS IŠ LATVIJOS: Rothko meno centro paroda Šiauliuose

2021 rugsėjo 6Be komentarųPILOTAS.LT

Šiaulių dailės galerijoje atidaroma Daugpilio (Latvija) Marko Rothko meno centro kolekcijos paroda „Abstrakcijos“. Kūrinius sukūrė skirtingų kartų latvių ir užsienio menininkai – žymūs abstrakcionistai, kurių

Šiaulių estrada

ŠIAULIAI MODERNIZAVO ESTRADĄ: Pirmas renginys – jubiliejinėse miesto dienose

2021 rugsėjo 3Be komentarųPILOTAS.LT

Daugiau nei metus trukę Šiaulių miesto estrados modernizavimo darbai jau baigti. Nuo 1973 metų didesnių pakeitimų neturėjusi Šiaulių miesto centrinio parko estrada atveriama lankytojams visiškai

Andrius Makarevičius

MANDELOS EFEKTAS: A.Makarevičiaus tapybiniai pasakojimai apie stoties rajoną

2021 balandžio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Šiaulių dailės galerijoje atidaroma vilniečio menininko Andriaus Makarevičiaus tapybos paroda „Stoties rajono pasakojimai arba Mandelos efektas“. Atidaryme dalyvaus parodos autorius. Balandžio 29 dieną (ketvirtadienį) nuo

taktilinis žemėlapis

PAŽINDINS SU ŠIAULIŲ CENTRU: Įrengs 2 mažosios architektūros elementus

2021 balandžio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Šiauliai planuoja įrengti 2 taktilinius žemėlapius, kurie padėtų geriau pažinti Saulės miesto centrą. Šie skulptūriški žemėlapiai yra itin aktualūs neregiams ir silpnaregiams. Šiaulių miesto savivaldybės

Šiaulių sporto maniežas

ŠIAULIEČIAI SPORTUOS ŠILČIAU: Pradedamas projektuoti dengtas sporto maniežas

2021 vasario 3Be komentarųPILOTAS.LT

Greta 2007 metais prie Dainų parko pastatytos Šiaulių arenos planuojamas naujas sporto statinys – dengtas futbolo ir regbio maniežas. Pastarojo sporto objekto laukia nesulaukia profesionalieji futbolo ir

Pasaulio teisuolių skveras

ŠIAULIŲ PASAULIO TEISUOLIAMS: Simbolinė Dovydo žvaigždės ir lietuviškos eglutės jungtis

2021 sausio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Prieš pusantrų metų Pasaulio teisuolių skvero ir jo prieigų kompleksinio sutvarkymo konkursą Saulės mieste laimėjo Šiaulių universiteto vizualiųjų menų docentas Adas Toleikis su projektu „Jungtis“. Tuomet

1991-ųjų sausis Šiauliuose

LIUDININKŲ AKIMIS: Šiauliečių virtuali galerija apie lemtingus sausio įvykius

2021 sausio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Šiemet  Lietuva mini apgintos laisvės 30-metį. Šia reikšminga proga Šiaulių „Aušros“ muziejus suskaitmenino savo rinkiniuose saugomas lemtingus 1991 metų sausio įvykius menančias istorines vertybes ir

„Pump track“ trasa

ŠIAULIEČIAI PASIRINKO: Dainų parke įrengs dviračių ir riedučių trasą „Pump track“

2021 sausio 112 KomentaraiPILOTAS.LT

Šiauliuose neseniai baigtas balsavimas už idėjas didelės vertės projektų kategorijoje, kur varžėsi 4 sumanymai. Susumavus konkurso rezultatus, paaiškėjo – šiauliečiai pasirinko „Pump track“ dviračių ir

Šiaulių Prisikėlimo aikštė

PAMINKLAS TAUTOS LAISVEI: Šiauliai skelbia antrąjį konkursą

2020 spalio 14Be komentarųPILOTAS.LT

Šiaulių miesto savivaldybė paskelbė antrąjį paminklo „Tautos Laisvė“ idėjos konkursą. Paminklas numatytas baigiamoje rekonstruoti Prisikėlimo aikštėje. Konkursas rengiamas viešųjų pirkimų būdu. PIRMASIS KONKURSAS REZULTATO NEATNEŠĖ

kated_sl_200900_e01_xxx

KULTŪROS PAVELDO DEPARTAMENTAS: Ieškoma Šiaulių paveldosaugos galva

2020 rugsėjo 8Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros paveldo departamentas (KPD) prie Kultūros ministerijos paskelbė konkursą Kultūros paveldo departamento Šiaulių skyriaus vedėjo pareigoms užimti. Prašymai priimami iki rugsėjo 22 dienos, antradienio (imtinai).

Šabakštyno retro

ŠABAKŠTYNO RETRO: Retrospektyvinė Šiaulių dailininkų darbų paroda

2020 rugsėjo 7Be komentarųPILOTAS.LT

Šiaulių dailės galerijoje atidaroma paroda „Šabakštyno retro“. Tai retrospektyvinė Šiaulių dailininkų darbų paroda, skirta Lietuvos dailininkų sąjungos „Šiaulių dailininkų organizacijos 50-mečiui“ paminėti. Rugsėjo 12 dieną

Šiaulių vandens bokštas

PASIPRIEŠINIMO ŽENKLAS: Surastas ir atidengtas legendinis Šiaulių kryžius

2020 rugpjūčio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Pagaliau rastas ir atidengtas ant Šiaulių vandentiekio bokšto ilgus dešimtmečius po tinko sluoksniu slypėjęs raudonų plytų kryžius. Į Vasario 16-osios gatvę atgręžtas kryžius – legendinis

Šiaulių prisikėlimo aikštė

PERSODINTA ŠIAULIŲ ŠIRDIS: Baigiama Prisikėlimo aikštės rekonstrukcija

2020 birželio 169 KomentaraiPILOTAS.LT

Šiaulių Prisikėlimo aikštėje vyksta paskutinieji rekonstrukcijos darbai. Aikštės projekto autorius architektas Vytenis Rudokas teigia, kad tokios kardinalios permainos miesto centre prilygsta širdies persodinimo operacijai. ATIDARYMAS

estra_sl_200400_e03_xxx

ŠIAULIŲ PROJEKTAI: Pradedama atnaujinti vasaros estrada

2020 balandžio 28Be komentarųPILOTAS.LT

Pastaruoju metu sujudęs Šiaulių miestas jau kurį laiką intensyviai atsinaujina – čia tvarkomos ir kuriamos erdvės įvairioms iniciatyvoms. Modernizuota Šiaulių miesto centrinio parko estrada Centriniame

Talkšos ežero pakrantės

ŠIAULIAI TVARKOSI: Imsis ir Talkšos ežero pakrančių, ir amfiteatro

2020 balandžio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Šį pavasarį Šiauliuose pradedami teritorijų sutvarkymo projektai, kurie pastebimai pakeis miesto viešąsias erdves bei veidą. Tarp jų – Talkšos ežero pakrantės bei Šiaulių amfiteatro prieigų