images_straipsniu_foto_867_ministrasE

KARAS DĖL 50%//PAVELDO VISUOMENININKAI NEPAKLŪSTA KULTŪROS MINISTRUI

Dar kaip reikiant nenudžiūvus rašalui nuo Kultūros ministro įsakymo, nurodančio, kad Kultūros paveldo departamentui sudarant komisijas, tarybas ar darbo grupes, ne mažiau kaip pusę narių turi sudaryti atestuoti nekilnojamojo kultūros paveldo specialistai ir įpareigojančio KPD direktorę Dianą Varnaitę pagal naujus nuostatus iš naujo sudaryti Patariamąsias visuomenines kultūros paveldo komisijas (PVKPKPKPDPKMKTP) prie Kauno ir Klaipėdos KPD teritorinių padalinių, kai kilo maištas pačiose komisijose.

Klaipėdiečiai netgi pareiškė nepasitikėjimą Kultūros ministru A.Gelūnu „už bandymus nušalinti paveldo išsaugojimu suinteresuotą visuomenę“ nuo paveldo klausimų ir išplatino aukščiausioms valstybės institucijoms atvirą laišką „Dėl manipuliavimo visuomene“.

ATVIRAME LAIŠKE – GRIEŽTA KRITIKA MINISTRUI

Laiške pabrėžiama, kad „esamos sudėties patariamosios visuomeninės kultūros paveldo komisijos buvo suformuotos gavus kultūros paveldo išlikimu suinteresuotų ir aktyviai šio siekio įgyvendinime veikusių nevyriausybinių organizacijų pritarimą. Visuomeninės organizacijos palankiai vertino Lietuvos Kultūros ministerijos padalinio, Kultūros paveldo departamento, iniciatyvą bandyti valstybėje kultūros paveldo išsaugojimo srityje susikaupusias bei toliau besikaupiančias problemas spręsti pasitelkiant į nevyriausybines organizacijas susibūrusius aktyvius Lietuvos Respublikos piliečius. Tai būtų padėję skatinti pilietinės iniciatyvos raišką.“ Klaipėdiečių PVKPKPKPDPKMKTP komisijos laiške konstatuojama, „kad LR kultūros ministerija vienašališkai nutraukia produktyvų bendradarbiavimą su kultūros paveldo išlikimu besirūpinančiomis, jau ilgą laiką šioje srityje dirbančiomis ir patirtį sukaupusiomis visuomeninėmis organizacijomis.“

SPECIALISTAI KALTINAMI NESĄŽININGUMU

Savo Atvirame laiške Klaipėdos PVKPKPKPDPKMKTP komisijos nariai „perspėja Lietuvos visuomenę apie minėto LR Kultūros ministro įsakymo potencialiai galimus neigiamus padarinius Lietuvos kultūros paveldo likimui. Atkreipiame dėmesį į tai, kad šiuo metu veikiančios tvarkos sąlygomis didžiąją Įsakyme minimų ekspertų dalį suformuoti galima iš architektų, archeologų, restauratorių. Atsižvelgiant į tai, kad kiekviena šių profesijų Lietuvoje veikia kaip integralios bendruomenės ir yra labiausiai suinteresuotos statybų užsakymais.“ Tai pat tegiama, kad paveldo srityje dirbantys specialistai dažnai „atsiduria po savininkų spaudimu. Įsikišimu į kompleksinius paveldo objektus yra suinteresuotos ir su politikais susijusios statybinės bei įvairių investicijų interesų grupės, kurios taip pat spaudžia ypač architektus, kad būtų įgyvendinti ne esamo kultūros paveldo vertingąsias savybes pabrėžiantys, bet investavimą maksimaliai atlyginantys projektai“.

Klaipėdiečiai paveldo entuziastai teigia, kad dėl minėto Kultūros ministro įsakymo „mato didžiulį pavojų valstybės istorinės, kultūrinės atminties, tapatumo išlikimui“, todėl, ignoruodami ministro įsakymą, „įpareigoja Komisiją toliau tęsti veiklą vadovaujantis anksčiau patvirtintais nuostatais“.

Be to, iš Kultūros ministerijos pareikalauta imtis „iniciatyvos peržiūrėti ekspertų formavimo, jų kompetencijų apibrėžimo, sprendimų priėmimo tvarką.“ Siūloma, „jei išaiškėtų kultūros paveldo verčių mažinimo, pažeidimo atvejų – tokius ekspertus nedelsiant nušalinti nuo šio darbo. Paaiškėjus, kad tokia veikla buvo vykdyta sąmoningai, atimti eksperto licenciją visam laikui.“

KULTŪROS MINISTRAS: AKCENTUOJAME PROFESIONALUMĄ

Kaip žinia, minėtos PVKPKPKPDPKMKTP komisijos atlieka KPD teritorinių padalinių konsultanto funkcijas, nagrinėjant ir sprendžiant kultūros paveldo apsaugos klausimus bei problemas. Tačiau kategoriškas ir griežtas Kultūros ministerijos ir atestuotų paveldo specialistų bei architektų atžvilgiu Atviro laiško tonas leidžia manyti, kad pačios komisijos nariai priskiria sau ženkliai didesnę kompetenciją. Sunkiai suprantamas ir „nespecialistų“ nenoras dalintis patariamosiose komisijose 50% vietų su „specialistais“, a priori priskiriant šiems „grupinę atsakomybę“.

Kultūros ministras A.Gelūnas sakė portalui PILOTAS.LT, kad šis žingsnis buvo būtinas, siekiant „didesnio efektyvumo, sprendžiant paveldo klausimus ir mažinant mitinginių debatų bei nepagrįsto romantizmo dalį paveldo srityje, apskritai“.  Jis teigė, kad „blaškymosi nebus“ ir Kultūros ministerija ir ateityje „akcentuos profesionalumą, kaip būtiną sąvybę nacionalinės kultūros pažangai“ bei konstruktyvų dialogą tiek su visuomene, tiek su specialistais.

Komentarai

 1. vieną vakarą stebėjau tuos šokius, aišku tie jauni žmones,kaip supratau , nesusimasto, manau nėra tautinio ,patriotinio auklėjimo mokyklose ir be abejonės jų šeimose.Štai ir pasekmės.

 2. Visuomeninėse komisijose turi būti tik visuomenės rinkti atstovai. Nes specialistai (architektai, restauratoriai, archeologai ir kt.) ir taip jau turi savo patariamąsias komisijas. Į šias komisijas nereikalaujama infiltruoti 50 procentų visuomenės atstovų. Tai kodėl gi į visuomeninę komisiją turi būti infiltruojami „specialistai“? Atsakymas aiškus. Visuomeninės komisijos trukdo valdininkams ir „specialistams“ niokoti mūsų istorinius miestų centrus. Todėl ir stengiamasi į jas infiltruoti „specialistus“, kad šie neleistų priimti visuomenei naudingų įstatymų, kad „specialistai“ ir toliau veikdami išvien su piniguočiais galėtų istoriniuose miestų centruose statyti ką tik panorės.

 3. Žodis ministras reiškia „tarnas“.
  Jo pavaduotoja – „tarnaitė“.
  Abiems laikas būtų įsitėmyti, kad ponas yra Tauta, o ne Tautą apvogę (kitokių mūsuose nėra) „oligarchai“.
  Kodėl JAV ir kitur nėra Kultūros ministerijos?
  Taupo lėšas ir popierių, nesudaro terpės korupcijai.

 4. Architektai, restauratoriai, istorikai yra anot Gedimino K prostitutes.
  Susibure i 5 zmoniu grupele ir pasivadine visuomenine organizacija jie jau tampa grynuoliais, teisuoliais ir nepakaltinamais. Ir priedo igyja teise visus kitus – ypac ekspertus – isvadinti prostitutemis.

  Naujas verslo planas. Paprasta, pigu ir efektyvu.

 5. senas rašo: „Daug svarbiau ivesti tvarka, kad visi pabaigti rekonstrukcijos ar restauracijos objektai butu ivertinami nepriklausomu ekspertu, mokslininku, kritiku ir viesai skelbiami. Pagal tuos ivertinimus derinantys projektus pareigunai ir objektu autoriai rinktu reitinginius taskus. Uz prastus reitinginius rezultatus butu siaurinamos licencijos architektams, o pareigunai butu zeminami pareigose“.

  Viskas lyg gerai, tik kur tų „nepriklausomu ekspertu, mokslininku, kritiku“ gauti? Gal iš Ugandos importuoti? Nes Lietuvoje tokių vargu ar pavyks rasti. Todėl lieka vienintelis civilizuotose visuomenėse išbandytas kelias- visuomenės kontrolė. Kitaip viskas liks kaip dabar- sunku atskirti, kur ekspertas, o kur prostitutė…

 6. Daug svarbiau ivesti tvarka, kad visi pabaigti rekonstrukcijos ar restauracijos objektai butu ivertinami nepriklausomu ekspertu, mokslininku, kritiku ir viesai skelbiami. Pagal tuos ivertinimus derinantys projektus pareigunai ir objektu autoriai rinktu reitinginius taskus. Uz prastus reitinginius rezultatus butu siaurinamos licencijos architektams, o pareigunai butu zeminami pareigose.
  Kol nebus vertinami rezultatai, tol viskas virs tusciom kalbom ir tusciom pastangom.

 7. Visi be išimčių materialiu, socialiniu ir dvasiniu požiūriu geriau gyvenantys sociuumai vystėsi link platesnio visuomenės dalyvavimo priimant visai visuomenei svarbius sprendimus. Prisiminkite garsiuosius Šveicarijos referendumus, faktą, kad statistinis skandinavas yra keliolikos visuomeninių organizacijų narys, faktą, kad JAV net prokurorai yra renkami, o kiekviena psichiatrijos klinika seniai turi visuomeninius priežiūros komitetus. Net iš esmės totalitarinėje Rusijoje sėkmingai ir realiai veikia prisiekusiųjų teismai. Žodžiu, alternatyva viena: arba daugiau demokratijos visose visuomeninio gyvenimo srityse, arba gravitacija link kimčeniriškos Korėjos ir lukašenkinės Baltarusijos. Kiekvienam rinktis…

 8. Aš iš viso nieko nenoriu. Man gerai ir taip. Tik parašiau, kaip, mano galva, būtų geriau…

 9. nesuprantu jaunojo mafijozo inirsio. padalino komisijose vietas puse specialistams, puse visuomenininkams. tai apie koki nusalinima cia sukaujate, ponas gediminai? norite viska kontroliuoti? pasiulykit savo visuomenines kontroles paslaugas santariskiu klinikai ir pamatysit medicinos specialistu reakcija.

 10. Štai tam ir reikalinga visuomenės kontrolė. Praktika rodo, kad uždaros, savo gerbūviu suinteresuotos profesinės, verslo ar valdžios grupuotės nekontroliuojamos visuomenės anksčiau ar vėliau išsigimsta. Taip dažnu atveju ir nutiko su architektais, paveldosaugininkais ir visų galų ir galiukų ekspertais. Galima konstatuoti kategoriškai: nuo viešojo intereso gynimo siekiantys nušalinti visuomenę „specialistai“ ir „ekspertai“ yra suinteresuoti užbalzamuoti išsigimusią korumpuotą sistemą…

 11. Sako, archeologai, restauratoriai, architektai suinteresuoti statybų užsakymais. Tai jie bent turi kompetencijos juos tinkamai įgyvendinti. Nes dabartinė specialistų stokojanti vietinė mafija suinteresuota tik statybų vykdymu arba vienintelis įmanomas jų patarimas departamentui – daryti negalima nieko.

 12. Šiukštu, prie švento architektūros burtininkų vigvamo negalima prileisti nei kunigaikščių, nei kiemsargių, nei kitų nepašvęstųjų. Neduokdie, bloga akim dar kas nužiūrės, konkuruojančiai sektai- STT praneš. Burtininkų beigi šamanų materialinė padėtis dėl to sublogs. Kelionėms į Tailandą ir Amerikas šlamančių ims stigti. Kas tada?

 13. Manau,į komisiją reikia įtraukti kunigaikštį Vilgaudą.

 14. as is vis nesuprantu sito triuksmo prasmes. 50/50 pats teisingiausias vietu paskirstymo budas. cia man atrodo ne ten ietys lauzomos gerbiami paveldo myletojai.

 15. Vieša paslaptis, kad prie paveldo griovimo labiausiai prisideda architektūros specialistai bei paveldo ekspertai (kas dažnu atveju yra vienas ir tas pats). Kas paneigs, kad nusikaltėlių gaujų nariai nėra kriminalinio pasaulio specialistai? Tai gal pagal analogiją atskieskime prokuratūras daškiniais ir šmikiniais? Ar tai nebūtų racionalu, pone Gelūnai? Linkėjimai Laužikienei…

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Kauno menininkų namai

TVARUS PAVELDAS: Prasideda „Europos paveldo dienų“ renginiai

2022 rugsėjo 8Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvoje prasideda Europos Tarybos programos „Europos paveldo dienos“ (EPD) renginiai. Tai jau tradicija tapusios ir penkiasdešimtyje Europos valstybių kiekvieną rugsėjį apie 30 milijonų dalyvių į

Antazavės dvaras

ISTORINIAI RŪMAI ATGIMĖ: Antazavės dvaras laukia lankytojų

2022 rugpjūčio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Sutvarkyti atgimė ant šiaurinio Zalvės ežero kranto Antazavėje stovintys dvaro rūmai, kadaise priklausę grafams Pliateriams. Architektūriškai ir istoriškai reikšminguose rūmuose organizuojamos parodos, ekskursijos, vyksta kiti

Paveldo objektų žemėlalis

TVARKOMI PAVELDO OBJEKTAI: Svarbiausia informacija – specialiame interaktyviame žemėlapyje

2022 rugpjūčio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministerija kartu su Kultūros paveldo departamentu prie Kultūros ministerijos pristato interaktyvų kultūros paveldo objektų, kurie bus pradėti tvarkyti pagal Nekilnojamųjų kultūros vertybių tvarkybos darbų

Didžvario rūmai

PRAŠO DIDŽDVARIO RŪMŲ: Šiauliai nori įveiklinti Zubovų paveldą

2022 rugpjūčio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Šiaulių savivaldybė neseniai kreipėsi į Vilniaus universitetą prašymu perduoti miestui Aušros alėjoje stovinčius Didždvario rūmus. Garsios didikų Zubovų giminės atstovai, kurių protėviai buvo šių rūmų

Maltos parlamentas

ARCHITEKTŪRINĖ OPERACIJA MALTOJE: Pirštų galiukais UNESCO paveldo kūne

Projektavimas istoriniuose miestuose neretai panašus į sudėtingą chirurginę operaciją, kai reikia moderniu architektūriniu implantu pakeisti sergantį urbanistinį organą, istorijos eigoje nutrupėjusią miesto struktūros dalį ar

Minties Rato 37

NYKSTANTIS MIESTAS: Pelėdų kalno diskusija apie medinę architektūrą ir jos likimą

2022 liepos 19Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno miesto muziejus ant Pelėdų kalno rengia diskusiją-pokalbį apie Kauno ir Vilniaus medinę architektūrą ir jos likimą. Ką renkamės saugoti, o ką naujai interpretuojame, įsileisdami

VDA KF

MENANTIS DIDŽIUOSIUS: VDA fakultetas įsikūrė išskirtiniame istoriniame Kauno kvartale

2022 birželio 231 KomentarasPILOTAS.LT

Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultetas (VDA KF) įsikūrė Laikinosios sostinės senamiesčio kvartale, kuriame manoma būta Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų. Muitinės gatvėje stūksančiame pastatų komplekse ką

paveldas

STIPRINS APSAUGĄ: Rengiama nauja kultūros paveldo apsaugos įstatymo redakcija

2022 birželio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministerija, siekdama sustiprinti kultūros paveldo apsaugą ir patobulinti jo teisinį reglamentavimą, pradėjo naujos Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo redakcijos rengimo procesą. NUO BALANDŽIO DIRBA

Okupantų paminklas Merkinėje

KULTŪROS PAVELDO KOMISIJA: Sovietinės karių kapinės – ne paveldo objektai

2022 birželio 15Be komentarųPILOTAS.LT

Rusijos karinės agresijos fone Lietuvoje netyla diskusijos dėl sovietmečio paminklų ir karių kapinių. Valstybinė kultūros paveldo komisija (toliau – Paveldo komisija) neseniai apsvarstė užsienio šalių karių

Organizatoriai Kauno parodai parinko itin dėkingą vietą – ilgus metus buvusį pamirštą, tačiau šį rudenį it nauja kultūros scena atgimusį kino teatrą „Daina“ (arch. S.Kudokas, inž. A.Breimeris; 1936 m.). ©PILOTAS.LT

PADĖS ATSINAUJINTI: Savivaldybė parems 50 Kauno istorinių pastatų tvarkybą

2022 gegužės 25Be komentarųPILOTAS.LT

Iniciatyvūs Kauno gyventojai su miesto prisidėjimu planuoja atnaujinti 50 pastatų Kauno senamiestyje, centrinėje dalyje, Žaliakalnyje bei atokesnėse vietose. Šiemet dalinis miesto finansavimas – iki 50

Vilniaus senamiestis

VILNIAUS SENAMIESČIO PATIKRA: KPD specialistai aplankys 10 kvartalų

2022 balandžio 28Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros paveldo departamento Vilniaus teritorinis skyrius senamiestyje pradeda tikrinimą. Specialistai lankys 10 istorinių kvartalų. Pranešama, kad gegužės – birželio mėnesiais Kultūros paveldo departamento (KPD) Vilniaus

UNESCO Rusia

UNESCO NUSIKALSTAMAI NERYŽTINGA: Savo sesiją toliau planuoja susitepusioje Rusijoje

2022 kovo 22Be komentarųPILOTAS.LT

Kovo pradžioje Jungtinių Tautų Švietimo, Mokslo ir Kultūros organizacija (UNESCO) išreiškė viešą susirūpinimą dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą bei naikinamo pastarosios paveldo. Tačiau jos tolesnėje

Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras (arch. E.N.Bučiūtė, 1974 m.). Foto: Norbert

DAUGIAU KULTŪROS VERTYBIŲ: Sąrašą papildė ir Nacionalinis operos ir baleto teatras

2022 vasario 111 KomentarasPILOTAS.LT

Kultūros vertybių registrą pernai papildė nemažai naujų kultūros paveldo objektų. Į Kultūros vertybių registrą įrašyta beveik 700 nekilnojamojo kultūros paveldo objektų, tarp kurių ir laiką pralenkęs architektės

dingusios vertybės

DINGUSIOS KULTŪROS VERTYBĖS: Paskelbtas per 300 objektų sąrašas

2021 gruodžio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Dingusių Lietuvos kilnojamųjų kultūros vertybių sąrašą sudaro daugiau kaip 300 objektų – paveikslai, ikonos, skulptūros, bažnytiniai reikmenys, kryžiai, tekstilės gaminiai, baldai, kitos vertybės. Sąrašą paskelbė

Vilkaviškio laikrodis

BENDRUOMENĖS MEDIS: Laikrodis vainikavo Vilkaviškio stoties kompoziciją

2021 lapkričio 173 KomentaraiAlmantas Bružas

Vilkaviškyje ką tik pastatytas 9 metrų aukščio stilizuoto medžio formos laikrodis jau skaičiuoja paskutines rudens savaites. Naujasis šiuolaikinio dizaino urbanistinis akcentas užbaigė Suvalkijos miesto autobusų

Klimato kaita

EUROPOS ARCHITEKTŲ KONFERENCIJA: Klimato kaita ir pastatytas paveldas [1]

2021 lapkričio 161 KomentarasLinas Tuleikis

Reikia pripažinti, kad pas mus Lietuvoje terminas “klimato krizė” dažniau yra susierzinimo, nei susirūpinimo ženklas. Deja, bet savo požiūriu į klimato krizę mes panašesni į

Heritas

PAVELDO ĮKROVIMAS: Tarptautinis kultūros paveldo festivalis „Heritas“

2021 rugsėjo 24Be komentarųPILOTAS.LT

Rugsėjo 23 – 25 dienomis vyksta tarptautinis kultūros paveldo festivalis „Heritas‘21“. Ketvirtus metus vyksiantis paveldo festivalis vienija specialistus iš visos Lietuvos ir užsienio, valstybės bei

Kauno Bernardinų vienuolyno su Šv. Jurgio Kankinio bažnyčia kompleksas tvarkomas nuo 2009-ųjų. Foto: ©PILOTAS.LT

ĮTRAUKIANTIS PAVELDAS: Sukvies simboliškosios Europos paveldo dienos

2021 rugsėjo 1Be komentarųPILOTAS.LT

Europos paveldo dienos (EPD) šiemet kviečia intriguojančia tema „Įtraukiantis paveldas“. Tai ne tik vienas simboliškiausių Europos Tarybos inicijuotų renginių, bet jau nuoširdžiai pamėgtas visose penkiasdešimtyje

Fixus mobilis

PAVELDO MOKYMAI NERINGOJE: Rugsėji lankysis „FIXUS Mobilis“ komanda

2021 rugpjūčio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Projekto „FIXUS Mobilis“ komanda rugsėjį Nidoje ir Juodkrantėje rengia konsultacijas ir praktinius mokymus kultūros paveldo objektų, istorinių statinių valdytojams ir suinteresuotai visuomenei. VISKAS PRASIDEDA NUO

Valdovų rūmai

REIKIA VIENINGOS SISTEMOS: Siūloma reorganizuoti Kultūros paveldo centrą

2021 liepos 23Be komentarųPILOTAS.LT

Duomenys apie atliktus kultūros paveldo tyrimus šiandien yra išsibarstę po skirtingas įstaigas, o vieningos skaitmeninimo sistemos nėra. Valstybinė kultūros paveldo komisija pasiūlė reorganizuoti Kultūros paveldo

UNESCO

KAUNO ŽYGIS Į UNESCO: Vyksta svarbi komiteto asamblėjos sesija

2021 liepos 20Be komentarųPILOTAS.LT

Prasidėjo UNESCO Pasaulio paveldo komiteto 44-oji asamblėjos sesija, kuri yra itin svarbi į UNESCO paveldo objektų sąrašą pretenduojančiam Kaunui. UNESCO Pasaulio paveldo komiteto 44-oji asamblėjos

polocko-g-g-orzikausko-nuotrauka

KULTŪROS PAVELDO KOMISIJA: Statybų procesai Vilniaus senamiestyje neramina

2021 liepos 14Be komentarųPILOTAS.LT

Statybų procesai Vilniaus senamiestyje neramina tiek specialistus, tiek aktyvią visuomenę. Skundų gausa Valstybinę kultūros paveldo komisiją paskatino susitikti su visuomenės atstovais. Paaiškėjo, kad nuogąstavimai nėra

Oginskių paveldas

DINGUSIO PAVELDO SUGRĮŽIMAS: Oginskius menanti paroda Rietave

2021 birželio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus šiandien atidaro parodą „Dingusio paveldo sugrįžimas“. Tai kartu ir kvietimas nauju žvilgsniu įvertinti šių praradimų mastą, raginimas imtis aktyvaus vaidmens

Kauno ąžuolynas

KAUNIEČIAI ĄŽUOLYNO ASFALTAVIMĄ SKUNDŽIA TEISMUI: Parkingą Vydūno alėjoje reikalauja atšaukti

2021 kovo 125 KomentaraiPILOTAS.LT

Kauno visuomenės elitas, šokiruotas miesto savivaldybės bravūrišku sumanymu dalį Ąžuolyno parko paversti milžinišku parkingu, pateikė Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmams skundą, kuriuo reikalaujama panaikinti

Siesikų dvaro sodyba

DAUGIAU PARAMOS PAVELDOTVARKAI: Papildomai paskirta 2 mln. eurų

2021 kovo 3Be komentarųPILOTAS.LT

Šių metų valstybės biudžete paveldui tvarkyti numatyti papildomi 2 mln. eurų. Kaip praneša Kultūros ministerija, papildomos lėšos leis ne tik tęsti seniau jau pradėtus tvarkybos