images_phocagallery_Tit_braza_pamin_110220

VALSTYBĖS VADOVŲ ĮAMŽINIMO KONKURSAS// LAIMĖJO BALČIŪNŲ GRUPĖ

Birželį mirus prezidentui Algirdui Mykolui Brazauskui, imta rūpintis, kaip ateityje derėtų pagerbti valstybės vadovus. Nutarus, kad jie bus laidojami Antakalnio kapinėse Vilniuje, kilo sumanymas įrengti prezidentų panteoną. Nutarta skelbti konkursą ir tuo pačiu sukurti A.M.Brazausko kapavietės projektą. Konkursas vyko labai vangiai – buvo paimtos vos kelios konkurso sąlygos.

Konkurso sąlygose nurodyti projektų vertinimo kriterijai buvo du: bendros valstybės vadovų laidojimo vietos sutvarkymo idėjos originalumas ir reprezentatyvumas valstybiniu požiūriu bei prezidento A.M.Brazausko kapavietės sutvarkymo vertė. Praeitą savaitę iš pristatytų šešių projektų, vertinimo komisija išrinko laimėtoją. 

Kaip pranešė Kultūros ministerija, pirmoji vieta ir 10.000 Lt premija, skirta individualios įmonės "Tado Balčiūno architektūros biuras" skulptoriui Kęstui Balčiūnui, architektui Tadui Balčiūnui ir architektei Kristinai Balčiūnaitei. Jų projektas – Valstybės vadovų atminimo įamžinimas tam skirtoje alėjoje. Valstybės vadovų alėjai numatyta vieta –  tarp Sausio 13-osios ir Nepriklausomybės akto signatarų palaidojimo vietos Antakalnio kapinėse. A.M.Brazausko kapavietę sudarytų granitinė platforma ir pailgas pjedestalas su metaline prezidento galva.
 "Komisija vienabalsiai sutarė dėl pirmosios vietos. Laimėjo perspektyviausia vystymui konsepcija. Pagal konkurso sąlygas, projektų autoriai dar turi teisę per 15 dienų ginčyti komisijos sprendimą. Taigi, tikslus projektas atsiras po tų keliolikos dienų. Tuomet laimėjęs projektas bus ir tikslinamas, ir plėtojamas, atsižvelgiant į išsakytas komisijos pastabas", – po posėdžio sakė komisijos pirmininkas Kultūros ministras Arūnas Gelūnas.  
Antroji vieta ir 8.000 Lt premija paskirta UAB "Architektūros linija" architektui Gintarui Čaikauskui ir skulptoriui Vidmantui Gylikiui, kurie siūlė lakoniškai ir rezervuotai įrengti vadovų kapus. Vieninteliu išskirtiniu akcentu taptų granito kryžius.
Trečioji vieta ir 5.000 Lt premija paskirta UAB "Projektavimo ir  restaurtavimo instituto" architektei Giedrei Miknevičienei ir skulptorei profesorei Daliutei Matulaitei. Šiame variante buvo siūloma juodus antkapius šalies vadovams statyti ant raudono granito, o kiekvienam kapui būtų parinktas atskiras šalies vadovo vaizdavimas. Visa kalno kompozicija nuo Sausio 13-osios aukų kapų iki kalno viršaus būtų užbaigta kolumbariumu.
Kaip praneša Kultūros ministerija, projektų vertinimo komisiją sudarė: Kultūros ministras Arūnas Gelūnas, Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas Gintautas Blažiūnas, Respublikos Prezidento vyriausioji patarėja Virginija Būdienė, Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotojas Česlovas Juršėnas, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto plėtros departamento direktorius Artūras Blotnys, Lietuvos dailės muziejaus direktorius Romualdas Budrys, Vilniaus universiteto profesorė Viktorija Daujotytė-Pakerienė, Lietuvos dailininkų sąjungos pirmininkas Eugenijus Nalevaika, A.M. Brazausko duktė Audronė Usonienė.

Komentarai

 1. koks voras išdygo Marijampolėje šitai trijulei “padirbėjus“ čiaudėt norisi ………..

 2. nei balciunas skulptorius neij brazauskas tas del ko verta dizkutuoti …

 3. total crap ir pinigų švaistymas, bet labai puikiai atskleidžia AMB dvasią, siųlyčiau pasižiūrėti Kenedžio įamžinimo vietą http://www.visitingdc.com/virginia/kennedy-grave-site.htm

 4. Na,jei ant kaktos pjautuvas ir kujis-tai jau geriau?

 5. Kam ant kaktos uždėtas kryžius, tam tinka jis visur kitur.
  CHA

 6. Pirmos vietos laimėtojų projektas kelia labai keistas asocijacijas-stulpas su galvos skulptūra viršuje.Gal išties protingiau realizuoti antros vietos laimėtojų darbą,kryžius-paminklas būtų kuklesnis ir prasmingesnis.

 7. Is tikro – tenka pripazinti, kad autoriai gana neblogai atskleide AMB charakteri.

 8. Viskas logiška – didžiausiam Lietuvos kyšininkui stalinistinis paminklas. Prie Kremliaus sienos panašių pilna.

 9. Išskirtiniai išskirtinių arealai – taipogi su žydkrikščioniškais kryžiais ar šiurpulingom galvom…
  Nejau nieko neįmanoma kitkaip sugalvoti – padaryti ?
  Aš – nežinočiau, tačiau – yra tam kūrybingų žmonių – specų.
  Gal pasodinti po medį ? Gal, gal, nežinau…

 10. Net gaila pasidarė valstybės vadovų, kai žinai šalia ko teks gulėt. O pati panteono idėja, toks vaizdas, kad suniveliuos visus vadovus, sustatys į vieną gretą, nors vienas rūpinosi savo gerove, o kitas (kiti) – valstybės reikalais.

 11. Visiems gerai žinoma, kad tiek Kaune Petrašiūnų, tiek Vilniuje Antakalnio kapinėse yra mirusiųjų hierarchinis suskirstymas. Nežinau kodėl taip yra. Gal todėl, kad patogiau būtų surasti vieno ar kito asmens kapą, gal pabrėžti mirusiojo vertę ar dar kaip nors.
  Viena aišku, kad žmonėms sunku atsiplėšti nuo žemiškųjų vertybių net ir mirties akyvaizdoje kaip Egipto faraonų laikais.
  Jei kalbėti apie konkurso rezultatus, man nepriimtina pirmąją vietą užėmųsiųjų kūrėjų pasiūlyta nei idėja, nei jos sprendimai.
  Jūs įsivaizduokite, kaip tokie “ obeliskai „, “ pjedestalai“, sudarkys visų kapinių vaizdą! Antakalnio kapinės neturėtų virsti skulptūrų ir tuo labiau, visai atsitiktinų, parkeliu.
  Pažiūrėkite, Sausio 13-osios aukų atminimas įamžintas viena, visą apibendrinančia skulptūra, su šalia iškaltomis visų kritūsiųjų pavardėmis, o kaip gražiai atrodo laukas pilnas vienodų kryžių kritusiesiam už Lietuvos nepriklausomybę, kodėl ir dabar negalėtų būti kokia nors viena prezidento instituciją apibendrinanti meninė skulptūra, o visų į amžinąjį poilsį išėjusiųjų šalies vadovų kapvietės būtų vienodos, o ne taip kaip šiuo atveju- ant kuolo „pamauta“ geležinė galva, kitam vėl kažin kokia… Juk tauta išsirenka patį patį, kuris jos manymu yra geriausias, vadinasi- visi vienodai geri.
  Labai graži tradicija Kaune. Prezidentūros kiemelyje pastatyta kiekvieną prezidentą vaizduojanti skulptūra, kodėl ši tradicija negali būti tęsiama? Nesvarbu, kad tai – prieškario prezidentai, juk, Lietuva viena.
  Pas mus vyrauja tendencija- jokių tradicijų, dviratį išrasime naujai.
  Tokia garbinga komisija, o toks blogas pasirinkimas.
  Labai apgailestauju…

 12. Privalu gerbti savo valstybės vadovą, net jei už jį nebalsavai. Kol nebus gerbiama prezidento (premjero, ministro, mero…) institucija, tol po purvą ir maurosim 🙁

 13. jei tauta , parvaziavusi is sibiro , stato paminkla tiems kas juos ten isveze , taij gal jus cia , ponaij kurybiniai , veltuij gincinates kokis skulptorius iskals ta veida arba , dar juokingiau – kryziu … juokdariai ir gelunaij ir caikauskaij ir balciunaij ir kiti kam taij kelia malonuma .

 14. Tautai reikia valdovų, reikia kulto, reikia mumijų. Pageidautina – vienoje vietoje.
  Ir dar tautai reikia, kad nebrangtų alus.
  Ura tovarišči!

 15. Man is principo nepriimtinas toks panteonu kurimas vargseje musu zemeleje. Turejom Kariu panteona su visais CK sekretoriais… Ar vaizduote ir iprociai toliau nesiekia?

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Geriausias 2021 metų rekreacinės architektūros kūrinys

GERIAUSIA REKREACINĖ ARCHITEKTŪRA 2021: Laukiama paraiškų tradiciniam konkursui

2022 rugpjūčio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Neseniai paskelbtas rekreacinę architektūrą Lietuvoje propaguojantis atviras kasmetinis konkursas „Geriausias 2021 metų rekreacinės architektūros kūrinys“. Konkursą organizuojantis Algimanto Zavišos labdaros ir paramos fondas paraiškų lauks

Tulpės

KAUNO „PILIAMIESČIO“ KONKURSAS: Žiuri išrinko 3 finalininkų kolektyvus

2022 vasario 141 KomentarasPILOTAS.LT

Kompanijos „YIT Lietuva“ atvirame „Piliamiesčio“ plėtros architektūriniame konkurse išrinktos 3 geriausios vizijos. Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyriaus kartu su statybų bendrove „YIT Lietuva“ organizuotam konkursui

Cvirkos paminklas

NELIKS DAR VIENO OKUPACIJOS SIMBOLIO: Vilniuje nukeliamas P.Cvirkos paminklas

2021 lapkričio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien pradedami rašytojo Petro Cvirkos paminklo Vilniuje nukėlimo darbai. Daug šaršalo visuomenėje kėlusio sovietinės propagandos simboliu dažnai  įvardinamo paminklo erdvę numatyta apželdinti ir pritaikyti miestiečių poilsiui.

Paminklas ateitininkams

ISTORIJOS SIMBOLIS: Restauruotas Marijampolės ateitininkų paminklas

2021 spalio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Senosiose Marijampolės kapinėse neseniai baigtas restauruoti žinomoms krašto asmenybėms tarpukariu ateitininkų 1930 metais pastatytas paminklas. Šis paminklas – svarbus Marijampolės ir visos Lietuvos istorijos simbolis.

Petro Cvirkos paminklas

VILNIUS APSISPRENDĖ: Nutarta nukelti aistras kėlusį P.Cvirkos paminklą

2021 rugsėjo 15Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus miesto savivaldybės Taryba šiandien priėmė rezoliuciją, kuria pritarė, kad Petro Cvirkos paminklas turi būti nukeltas ir teisės aktų nustatyta tvarka perduotas Lietuvos Respublikos valstybės

Petras Cvirka

NEPATOGUS PAVELDAS: Vertinimo taryba spręs paminklo P.Cvirkai ateitį

2021 birželio 2Be komentarųPILOTAS.LT

Visuomenėje jau kuris laikas keliamas paminklo rašytojui Petrui Cvirkai sostinėje klausimas: kaip jį traktuoti, saugoti ar ne, naikinti kultūros paveldo objekto statusą, ar palikti. Kritika

stoti_ko_210300_e01_xxx

SKELBIAMAS TARPTAUTINIS KONKURSAS: Vilniui reikia ikoniškos geležinkelio stoties idėjų

2021 kovo 48 KomentaraiPILOTAS.LT

Stoties rajoną iš esmės pertvarkyti ketinantis Vilnius, kartu su „Lietuvos geležinkeliais“ (LTG), ką tik paskelbė tarptautinį architektūros konkursą geriausiam pasiūlymui atrinkti. Tokio kompleksiškumo konkursas, kai

Konkursinis darbas „Gyvybės upė“ (autoriai VšĮ „Mūsų vėliavos“), 2-oji vieta.

NERADO LAIMĖTOJO: Siūloma skelbti naują paminklo žydų gelbėtojams konkursą

2021 vasario 182 KomentaraiPILOTAS.LT

Paminklinio objekto Lietuvos gyventojams, gelbėjusiems žydus nacių okupacijos metais, skulptūrinės-architektūrinės idėjos sukūrimo ir įgyvendinimo konkursas liko 1-osios vietos laimėtojo. Jo iniciatoriams – Vilniaus miesto savivaldybei

Paminklas žydų gelbėtojams

PAMINKLAS ŽYDŲ GELBĖTOJAMS: Pateikta 14 architektūrinių-skulptūrinių idėjų

2020 gruodžio 15Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais Vilniaus savivaldybė paskelbė atvirą tarptautinį konkursą sukurti paminklinį objektą Lietuvos žydų gelbėtojams nuo nacių. Konkursas sulaukė 14-os architektūrinių-skulptūrinių idėjų. VERTINS

namai

PASAKOJIMAI APIE ARCHITEKTŪRĄ: Paskelbti 7 konkurso laimėtojai

2020 gruodžio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Ką tik pasibaigė Architektūros fondo antrasis atviras pasakojimų apie architektūrą ir miestus projektas „Aikštėje“. Išrinkti 7 konkurso laimėtojai bei dar 7, nusipelnę garbingo paminėjimo. Architektūros

Nerealizuoti svajonių miestai

SVAJONIŲ MIESTAI: 4-asis respublikinis mokinių piešinių konkursas

2020 spalio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Jau ketvirtus metus iš eilės vykstantis respublikinis konkursas pakvietė 7-12 klasių mokinius kurti monochrominius piešinius tema „Nerealizuoti svajonių miestai“. Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultetas kartu

Titulinė nuotrauka: Projektas devizu „622522“ (autoriai – G.A.Sakalis, K.Venclovas, I.Rakauskaitė), 1-oji vieta

PAMINKLAS ANTANUI SMETONAI: Išrinktas idėjos konkurso laimėtojas

2020 spalio 15Comments offPILOTAS.LT

Išrinktas Paminklo Antanui Smetonai ir jo prieigų įrengimo meninės-architektūrinės idėjos konkurso nugalėtojai. Laimėjusio projekto devizu „622522“ autoriai – Gediminas Antanas Sakalis, Kazys Venclovas, Indrė Rakauskaitė.

Šiaulių Prisikėlimo aikštė

PAMINKLAS TAUTOS LAISVEI: Šiauliai skelbia antrąjį konkursą

2020 spalio 14Be komentarųPILOTAS.LT

Šiaulių miesto savivaldybė paskelbė antrąjį paminklo „Tautos Laisvė“ idėjos konkursą. Paminklas numatytas baigiamoje rekonstruoti Prisikėlimo aikštėje. Konkursas rengiamas viešųjų pirkimų būdu. PIRMASIS KONKURSAS REZULTATO NEATNEŠĖ

Paminklas žydų gelbėtojams

PAMINKLAS ŽYDŲ GELBĖTOJAMS: Idėjų konkursą nuspręsta pratęsti

2020 rugsėjo 22Be komentarųPILOTAS.LT

PILOTAS.LT anksčiau skelbė apie Paminklinio objekto Lietuvos gyventojams, gelbėjusiems žydus nacių okupacijos metais, skulptūrinės-architektūrinės idėjos projekto atvirą konkursą. Ką tik nuspręsta konkursą pratęsti mėnesiui –

Paminklas Antanui Smetonai

PREZIDENTUI SMETONAI ATMINTI: Paminklo konkurse varžosi 7 projektinės idėjos

2020 rugsėjo 145 KomentaraiPILOTAS.LT

Paminklo prezidentui Antanui Smetonai Vilniuje meninės-architektūrinės idėjos konkurse varžosi 7 projektai. Konkursui iš viso yra pateiktos 9 idėjos, tačiau 2 iš jų vertinamos nebus. Kaip

Paminklas žydų gelbėtojams

PAGERBS ŽYDŲ GELBĖTOJUS: Įamžinančio paminklinio objekto Vilniuje konkursas

2020 rugpjūčio 24Be komentarųPILOTAS.LT

Paskelbtas paminklinio objekto Lietuvos gyventojams, gelbėjusiems žydus nacių okupacijos metais, skulptūrinės-architektūrinės idėjos projekto atviras konkursas. Konkursas rengiamas viešųjų pirkimų keliu. Vilniaus miesto savivaldybės ir Kultūros

Pasaulio teisuolių paminklinio objekto konkursas

PASAULIO TEISUOLIAMS ATMINTI: Atviras paminklinio objekto Vilniuje konkursas

2020 birželio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Nacių okupuotoje Lietuvoje daugelis Lietuvos gyventojų neliko pasyviais stebėtojais ir įsitraukė į savo bendrapiliečių žydų gelbėjimą. Vilniaus miesto savivaldybės administracija rengia atvirą paminklinio objekto šiems

"Samsung" ekodizainas

TIESIOG IŠ DĖŽĖS: 20.000 JAV dolerių prizinio fondo ekodizaino konkursas

2020 balandžio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Pasaulinė elektronikos kompanija „Samsung“ kartu su žinomu architektūros ir dizaino interneto portalu „Dezeen“ rengia gaminių iš panaudotų kartono pakuočių tarptautinį ekodizaino konkursą „Iš dėžės“. Konkurso

paminklas B.Liesiui-Nakčiai

LAISVĖS KOVOMS ATMINTI: Ramygalos centre – paminklas Bronislovui Liesiui-Nakčiai

2020 balandžio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros paveldo departamento Panevėžio skyrius neseniai pritarė projektui, pagal kurį Ramygalos miesto centre iškils paminklas, skirtas partizanui Bronislovui Liesiui-Nakčiai atminti. Paminklui parinkta vieta istorinėje miesto

Partizanų vadas Adolfas Ramanauskas-Vanagas

LIETUVOS VALSTYBĖS VADOVAS: A.Ramanausko-Vanago paminklo ir antkapio konkursas

2019 spalio 311 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija rengia atvirą anonimišką konkursą paminklo ir antkapio Adolfui Ramanauskui-Vanagui skulptūrinei-architektūrinei idėjai sukurti ir įgyvendinti. Paminklas ir antkapis Lietuvos valstybės vadovui iškils

Vaižgantas

PAMINKLAS DIDŽIAJAM LIETUVIUI: J.Tumas-Vaižgantas Vytauto Didžiojo bažnyčios šventoriuje

2019 rugsėjo 232 KomentaraiPILOTAS.LT

Kaune, Vytauto Didžiojo (Švč.Mergelės Marijos Dangun Ėmimo) bažnyčios šventoriuje atidengtas paminklas vienai ryškiausių XX amžiaus Lietuvos asmenybių. Gedimino Piekuro bronzinė skulptūra, vaizduojanti kunigą, trumpam prisėdusį

šiaulių Prisikėlimo aikštė

PAMINKLAS „TAUTOS LAISVEI“: Šiauliai paskelbė atvirą idėjos konkursą

2019 balandžio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Apie Lietuvos laisvės įamžinimą seniai galvojantys Šiauliai ką tik paskelbė paminklo „Tautos laisvei“ idėjų atvirą anonimini konkursą. Projekto tikslas – miesto centro urbanistinės struktūros pagrindinės

Prisikėlimo aikštė

PAMINKLAS TAUTOS LAISVEI ŠIAULIUOSE: Prieškonkursinės diskusijos prasideda

2019 vasario 12Be komentarųLiudas Pastanga

Šiauliai netrukus skelbs paminklo Tautos laisvei Prisikėlimo aikštėje idėjų konkursą. Parengiamieji konkurso renginiai ir diskusijos prasideda. Jau šiandien, antradienį šiauliečių laukia susitikimas–diskusija „Tautos laisvė ir

Laisvės paminklas Šiauliuose

TAUTOS LAISVĖ IR REIKŠMĖ: Diskusija apie paminklo Šiauliuose idėją

2019 vasario 11Be komentarųPILOTAS.LT

Šiaulių miesto savivaldybė pagaliau pradėjo įgyvendinti ilgai puoselėjamą paminklo Tautos laisvei idėją. Šia proga rytoj Saulės mieste rengiamas susitikimas-diskusija su dr. Dainiumi Razausku ir menotyrininku

Kauno pilies tiltas

ARCHITEKTŲ RŪMAI: Nerekomenduoja dalyvauti tilto prie Kauno pilies konkurse

2018 rugpjūčio 232 KomentaraiPILOTAS.LT

Architektų rūmai išplatino žinią architektams dėl Kauno savivaldybės paskelbto Pėsčiųjų tilto prie Kauno pilies konkurso, kuris turi rimtų ydų, dėl kurių dalyvavimas konkurse yra labai