images_phocagallery_581_Mardos_paplud_101220_e_581_mard_papl_101220_eV

pajuris** AR PALANGA NETAPS GARIŪNAIS?//RENGIAMAS PAPLŪDIMIŲ PROJEKTAS KELIA NERIMĄ

Kodėl  žmonės važiuoja poilsiauti į Palangą?  Aišku, kad juos traukia ne mūsų architektūra, restoranai, ne muziejai (deja tik 2) ir net ne parkas (tikrai puikus, bet vienintelis). Dauguma atvažiuoja dėl jūros su savo paplūdimiais ir kopomis. Iš ko šiandien gyvena Palanga? Aišku, ne iš žemės ūkio, ne iš pramonės ir net ne iš žvejybos. Palangą išlaiko poilsiautojai, kurie traukia į pajūrį. Tad jeigu jūra, paplūdimiai ir kopos yra ta „višta, kuri deda auksinius kiaušinius“, kodėl reikėtų ją pjauti?

Todėl Palangos savivaldybės tarybos iniciatyva rengiama „Paplūdimių tvarkymo ir viešųjų vietų išdėstymo schema“ sukėlė nemaža prieštaringų minčių.

KIENO LABUI MAŽINAMAS PAPLŪDIMIŲ PLOTAS

Nemanau, kad Palangai darys garbę paplūdimiuose numatytos 22 palapinės su labai abejotinos kokybės maistu. Nemanau, kad paplūdimiuose pastatyti konteineriniai ar biotualetai puoš pajūrį. Juk žmonės traukia į pajūrį ne valgyti, bet maudytis, kaitintis saulėje, pakvėpuoti jūros oru, pasigėrėti bangomis. Pietauti žymiau padoriau kavinėje ar valgykloje, kurių dabar, ačiū Dievui, Palangoje nestinga. Jau dabar menko lygio palapinės atitraukia lankytojus iš aukštesnio lygio, geriau įrengtų maitinimo įstaigų ir šios dažnai būna pustuštės.

Kodėl paplūdimį siūloma paversti valgyklų, atrakcionų alėja pajūryje? Kodėl to nedaryti prieškopio zonoje? Ar Palangos pagrindinę pramogą – jūrą –stengiamasi nustelbti paviljonų, atrakcionų ir kitomis pramogomis? O kur ramaus poilsio zonos?

Visos Palangos paplūdimiai sudaro 650.000 – 800.000 m2 ploto. Pagal sanitarines, nuo seniai galiojančias normas, vienam žmogui paplūdimyje turi būti skiriama 5m2 ploto. Į tą normą, aišku, įeina ir takai, drėgna juosta palei jūros krantą, persirengimo kabinos, suoliukai ir kt. Taigi, šiandien Palangos paplūdimiuose galima sutalpinti nuo 130.000 iki 160.000 poilsiautojų. Karštomis dienomis toks skaičius jau beveik pasiekiamas.

Projekte siūlomas taip vadinamos kavinės plotas (160 m2) praktiškai bus žymiai didesnis, nes žmonės nesiilsės prie pat kavinės ar tualeto sienų. Todėl ketinimas mažinti paplūdimių plotą neaiškios paskirties ir kokybės statinių bei įrenginių – būtent ir reiškia „pjauti tą auksinę vištą“.

PAPLŪDIMIŲ URBANIZAVIMAS – DIDELĖ KLAIDA

Pajūrio juostos įstatymas (7 str. 4p.) leidžia statyti laikinus paplūdimio aptarnavimo statinius. Turint galvoje mūsų praktiką, kai laikini pastatai tampa pastoviais, tenka abejoti, ar 6 m (!) aukščio pastatai po 5 metų bus nugriauti. Pavyzdys – kioskas Basanavičiaus gatvės pradžioje, prie kurhauzo buvo parduotas nukėlimui į kitą vietą (žemė nebuvo parduota). Tačiau advokatų ir teismų pagalba kioskas ne tik kad nenukeltas, bet jam net ir parduota žemė.

Taigi, manau, kad ši „Paplūdimių tvarkymo ir viešųjų vietų išdėstymo schema“ yra ne kas kita, kaippaplūdimių urbanizacijos pradžia.

Kodėl taip skubama juos urbanizuoti, o praktiškai – privatizuoti ? Bepigu nesiskaityti su jūros pakrante ispanams, kai jos turi 5.000 km, ar italams su 7.500 km kranto, ar net latviams, kurie turi 460 km. Tuo tarpu Lietuva poilsiui tinkamo pajūrio teturi 30-35 km, o Palanga iš to skaičiaus – 25 km. Beje, net ir Ispanijoje jau nacionalizuojami pajūryje daugiausia vokiečių ir anglų pastatyti, dažnai savavališki, statiniai.

Pajūrio juostos įstatymas (3 str.) reikalauja užtikrinti kraštovaizdžio gamtos ir kultūros vertybių apsaugos priemonių įgyvendinimą. (Ne urbanizavimą !). Vykdant intensyvią įvairių statinių bei įrenginių (taip vadinamų „laikinų“) statybą, vargu ar galima kalbėti apie gamtosaugą ar kraštovaizdžio išsaugojimą.

Gal eksperimento tvarka ir galima leisti įrengti po 2 – 3 teritorijas Nemirsetoje, Kunigiškėse, Šventojoje ir centrinėje Palangos dalyje, surašant sutartyse griežtus ir konkrečius reglamentus ir bausmes jų nesilaikantiems. Bet ištisai urbanizuoti paplūdimius tikrai nevalia.

Išlieka aktualus ir ekonominis klausimas: jeigu 34 sklypus išnuomoti po 25.000 ar 30.000 litų, tai Palanga gautų apie 1 milijoną litų. Ar gi tai biznis?

PALANGOS PAPLŪDIMIAI – NE TIK PALANGOS REIKALAS

Mano nuomone, reikia panaudoti prieškopio zonoje paklotus inžinerinius tinklus (vandentiekį ,kanalizaciją, elektros tinklus) ir čia statyti kavines, tualetus (kanalizuotus !) ir prekybos taškus. Tegu, kad ir kas 100 ar 150 metrų. Iki jų paklojus takus, atstumas nuo jūros iki tualetų, pavyzdžiui, tebūtų apie 60 – 100 metrų.

Rengiant „Paplūdimių tvarkymo ir viešųjų vietų išdėstymo schemos“  projektą, pirmiausia derėtų atlikti profesionalią ir objektyvią ekspertizę. Mano nuomone, numatant šitaip urbanizuoti paplūdimį, tokio lygio schemos jau nepakanka. Būtina  profesionaliai parengti detalaus išplanavimo  projektą, atlikti  poveikio aplinkai analizę, nustatyta tvarka aptarti su visuomene, suderinti projektą su Palangos Bendrojo plano autoriais ir, gal būt, su Aplinkos ministerijos Saugomų teritorijų departamentu.

Taip neatsakingai  elgiantis, Palanga gali prarasti dešimtmečiais (jei ne šimtmečiais) susiformavusį savo jūrinį veidą. Be to, reikia neužmiršti, kad Palanga yra visos Lietuvos kurortas, todėl nederėtų taip drąsiai ir, drįstu sakyti, nelabai profesionaliai imtis tokio atsakingo – paplūdimių urbanizavimo darbo.

 

©pilotas.lt (Audrio Karaliaus nuotraukos)

Komentarai

 1. Aciu autoriui, isreiskiu pritarima. Gal reiktu parasyti peticija ir nusiusti aukstesnems instancijoms? Manau, kad nemazai LT pilieciu pritartu…

 2. Audry, Nemirsetoje yra pati vertingiausia kraštovaizdžio požiūriu teritorija visame mūsų pajūryje. Todėl jei nori apdergti pajūrį, tegu dergia tik centrinėje Palangos dalyje, kur jis ir šiaip jau ……nieko gero. Kitaip tariant ne visą pajūrį, o Palangos centrinėje dalyje tegu sau daro ką nori. Būtent, kad ne pašaliuose.

 3. arkitektai prasisuko 🙂

  „Užsėti“ paplūdimių kavinėmis Palangai neleis

  Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba kurorto užmačias analizuoti ėmėsi po to, kai į ją kreipėsi Lietuvos architektų sąjunga, prašydama išnagrinėti teikiamus pasiūlymus Palangos paplūdimiui urbanizuoti.
  http://verslas.delfi.lt/business/uzseti-papludimiu-kavinemis-palangai-neleis.d?id=40393127

 4. beje, tie biotualetai kurie jau buvo pernai budavo pilni ir uzrakinti ir retokai juos kas vargindavosi isvezt …

 5. geriau pasiklauskit kokio filipiniecio , kuris turi patirty , arba svedo , na nekazaxo aisku , o cia ka , galvojat kad patys kytriausi esat ? komentuojat diskutuojat , ziurekit kad fliuxsus neisteitu kaip zuokuij 🙂

 6. Pasirasau po kiekvienu sakiniu- analogiskas mintis desciau , komentuodamas Delfio staraipsnius ta tema.Net buvau aprases senojo Palangos generalinio plano nuostatas, kurios sulauke zymaus skaitytoju pritarimo. Deja musu architekturinei valdziukei ne motais. Sviete apstu tentines arvhitekturos pavyzdziu, tihkamu musu pajuriui ir nematau absoliuciai jokio tikslo statyti stacionarius kazkokios menamos „senosios Palangos architekturos“ tipo statinius, tuo labiau, kad siandieniniame susiaurejusiame pajuryje ar jie atlaikytu audras ir vejus 5 metus. Neabejoju, net jei ir atlaikytu, po metu – kitu „is gyvenimo praktikos“ prasidetu rekonstrukcijos, priestatai didziaja dalimi , aisku, savavaliniai. Tik priekopeje tikrai galimi stacionarus objektai. Reikia kazkaip sustabdyti ta nesamone! Ir be pajurio niesto architekturinei vadziai och kiek darbo paciame mieste.

 7. Visiškai pritariu ir klausiu: o visa tai, kas dabar darosi Palangos paplūdimiuose nėra Gariūnai?..

 8. Pritariu kiekvienam sakiniui dėl Palangos pajūrio.
  Mane žavi toks pajūris, koks yra nuotraukose.

 9. Prie ko čia kiaulė ir sušikta tavo bažnyčia.

 10. …įleisk kiaulę į bažnyčią, tai ir…

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Baltijos pajūris

PAJŪRIO JUOSTOS SUTVARKYMO PLANAS: Pratęs rezultatus duodančias priemones

2023 vasario 22Be komentarųPILOTAS.LT

Aplinkos ministerija parengė Pajūrio juostos tvarkymo programos 2023–2032 m. projektą, kuriame nustatytos krantotvarkos priemonės natūralioms, svarbioms arba būdingoms krantų savybėms išsaugoti ar atkurti. Numatoma, kad

Nidos švyturys

ŠVYTURIŲ SAVAITGALIS NERINGOJE: Muziejai parengė šventinę programą

2022 rugpjūčio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Rugpjūčio trečiąjį savaitgalį pasaulis mini švyturių dieną. Šią dieną pažymi ir Neringa, turinti net 3 švyturius – Nidos, Juodkrantės ir Pervalkos, apsuptą Kuršių marių vandens.

Baltija žiemą

DAUGIAU APSAUGOS PAPLŪDIMIAMS: Vasarą po vandeniu sukas pylimą

2022 liepos 11Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos pajūryje audros niokoja sukurtą infrastruktūrą, laužo medžius, pasiglemžia paplūdimių smėlį, todėl nuolat vyksta krantų erozija, ryškėja kitos su tuo susijusios problemos. Siekiant smėliu papildyti

Baltijos jūra

PAJŪRĮ SAUGOS LABIAU: Parengta programa artimiausiam tvarkymo 10-mečiui

2022 gegužės 30Be komentarųPILOTAS.LT

Siekiant išsaugoti stabilų nuo audrų kenčiantį Baltijos jūros krantą, numatytos apsaugos priemonės. Remiantis Aplinkos ministerijos kartu su Gamtos paveldo fondu parengta programa, artimiausią dešimtmetį jis

Nida

NERINGA PASITINKA VASARĄ: Pajūrio kurortas pasirengęs poilsiautojams

2022 gegužės 251 KomentarasPILOTAS.LT

Neringa pasitinka naują vasaros sezoną. Poilsiautojų patogumui – Parnidžio kopos pažintinis takas, panorama iš Nidos švyturio, atnaujinti dviračių ir pėsčiųjų takai bei įvairūs kultūros renginiai. PRISTATO NAUJAI

Odesos takas

SIUNČIA ŽINIĄ UKRAINAI: Melnragės takui suteikiamas Odesos vardas

2022 kovo 29Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdoje bus įamžintas Odesos vardas. Mūsų uostamiesčio partnerystės sutartis su Ukrainos miestu pasirašyta dar 2004 metais. Kaip praneša Klaipėdos savivaldybė, pėsčiųjų takui Melnragėje bus suteiktas

Restoranas „Strandhalle“

SMILTYNĖS KURORTO SUGRĮŽIMAS: Šiuolaikinėmis priemonėmis atkurs legendinį restoraną

2022 sausio 64 KomentaraiPILOTAS.LT

XX amžiaus pradžioje ant Smiltynės pajūrio kopagūbrio stovėjęs medinis restoranas „Strandhalle“ buvo nemenka to meto vietos įžymybė bei svarbus architektūrinis akcentas. LR Aplinkos ministerija ką

Auska

KALBINS PALANGOS PASTATUS: Rugsėjį rengiamas atviros architektūros savaitgalis

2021 liepos 12Be komentarųPILOTAS.LT

Architektūros gidų komanda šiemet pristatė solidų ir iliustratyvų Palangai bei Šventajai skirtą leidinį. Augantį susidomėjimo pajūrio architektūra troškulį rugsėjį žada dar labiau apmalšinti ir atviros

gidas_pa_210500_e14_xxx

KURORTAVIMO ĮPROČIAI: Palangai skirto architektūros gido pristatymas ŠMC

2021 birželio 3Be komentarųPILOTAS.LT

Architektūriškiausia Lietuvos leidykla – „Lapas“ – pavasario pabaigoje išleido Palangai skirtą architektūros gidą, kuris neišsitenka savo kukliame formate. Šis solidus 320 psl. leidinys birželio 8

Juodkrantės gelbėjimo stotis

REKONSTRUKCIJOS DARBAI JUODKRANTĖJE: Atnaujinama gelbėjimo stotis

2021 balandžio 151 KomentarasPILOTAS.LT

Juodkrantėje vyksta gelbėjimo stoties rekonstrukcijos darbai. Pabaigti pastato rekonstrukciją ir sutvarkyti gerbūvį planuojama iki rugsėjo mėnesio pabaigos. Kaip praneša Neringos savivaldybė, Juodkrantės gelbėjimo stotis jau

Klaipėdos architektai

KLAIPĖDOS ARCHITEKTAI: Nepritariame pakrančių užstatymui neaiškiais kvartalais

2021 vasario 15Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijos valdyba ir Architektų taryba neseniai išplatino kreipimąsi, kuriame nepritaria keičiamiems Klaipėdos miesto bendrojo plano sprendiniams. Architektų bendruomenę neramina sprendimas

Melnragės parkas

NAUJA POILSIO ERDVĖ: Klaipėdoje baigiamas įrengti Melragės parkas

2020 rugsėjo 28Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdoje baigiamas įgyvendinti Melnragės parko projektas. Jau dabar poilsiautojai naudojasi naujais pėsčiųjų takais, saulėlydžius palydi gulėdami gultuose, naudojasi iškylų stalais. Europos Sąjungos ir Klaipėdos savivaldybės

Šventosios centrinė aikštė

AIKŠTĘ ATIDARYS JŪROS ŠVENTĖ: Šventojoje ryškėja tautinių juostų raštai

2020 liepos 301 KomentarasPILOTAS.LT

Šventojoje atidaroma ir rekonstruota centrinė miestelio aikštė. Iškilminga ceremonija numatyta savaitgalį – Jūros ir žvejų šventės metu. Tokia žinia savo facebook paskyroje džiaugsmingai dalinasi pats

Takai Nidoje

TVARUS JUDUMAS NIDOJE: Pradėtas tvarkyti 1,7 km ilgio pajūrio takas

2020 liepos 21Be komentarųPILOTAS.LT

Neringoje pagaliau pradėtas tvarkyti apleistas pėsčiųjų ir dviračių takas, Nidoje einantis palei pajūrio apsauginį kopagūbrį. Sutvarkytas takas bus integruotas į esamą dviračių takų tinklą. Kaip

Briedžių briedė

SUGRĮŽO Į PAJŪRĮ: Apeiginė lazda ir kiti akmens amžiaus eksponatai

2020 liepos 10Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos nacionalinis muziejus Nidoje pristato kilnojamąją parodą „Pajūrio akmens amžius“. Taip į pajūrį, kur ir buvo rasti, grįžta vieni įstabiausių Lietuvos archeologinių radinių, tarp kurių

Neringos architektūros gidas

GAMTAI, ŽMOGUI, ARCHITEKTŪRAI: Neringos architektūros gidas kviečia žvelgti subtiliau

2020 vasario 249 KomentaraiRasytojas

Neringos architektūros gidas šiemet buvo vadinamas laukiamiausia Vilniaus knygų mugės architektūrinių naujiena. Ir tai tikrai nestebina, nes Kuršių Nerija – vienas iš didžiausių ne vien

Neringos architektūros gidas

LEIDYBINĖ PREMJERA: Pristatys ilgai lauktą Neringos architektūros gidą

2020 vasario 13Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus knygų mugėje bus pristatyta viena labiausiai lauktų pastarųjų metų architektūrinės leidybos premjerų – Neringos architektūros gidas. Prie naujosios leidyklos „Lapas“ knygos autorių kolektyvas dirbo

_tit_11-06-11_svent-uosto-atidar-fkaa-112

PLANUOJA UOSTO PRIKĖLIMĄ: Šventosios jūrų uostą perima Palangos savivaldybė

2018 kovo 263 KomentaraiPILOTAS.LT

Uosto funkcijas praradęs Šventosios uostas, nūnai atlieka vien ramaus pajūrio kurorto misiją. Tačiau šią situaciją planuojama jau greitu laiku pakeisti – Šventosios jūrų uosto žemę

Kuršių nerija. Foto: ©PILOTAS.LT

KARTOGRAFUOJAMAS PAJŪRIS: Įdarbino nepilotuojamą orlaivį

2018 vasario 12Be komentarųPILOTAS.LT

Bandoma kiekybiškai įvertinti Lietuvos pajūryje vykstančius pokyčius – vėjo ir šlaitų procesų įtaką Lietuvos reljefui. Tam pasitelkus nepilotuojamą orlaivį, maždaug 20 km pajūrio ruožą pavyko

Klaipėdos uostas

IDĖJA LIETUVAI: Ranka pasiekiamas Lietuvos pajūris

2017 lapkričio 27Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Klaipėdoje bus diskutuojama kaip Lietuvos pajūrį būtų galima paversti ranka pasiekiamu. Idėjomis čia dalinsis Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas, lenktynininkas Benediktas Vanagas, Klaipėdos valstybinio

G.Trimakas

IŠĖJIMAI Į PAJŪRĮ: G.Trimako paroda Prospekto fotografijos galerijoje

2017 lapkričio 6Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos fotomenininkų sąjungos Prospekto fotografijos galerijoje atidaroma Gintauto Trimako fotografijų paroda „Išėjimai“. Autoriaus kūryba iš Lietuvos fotografijos visumos išsiskiria meditatyvių būsenų atskleidimu, fenomenologine fotografijos suvokimo

images_pulsas_foto_4706_pajur_lt_120700_e01_bra

LIETUVOS PAJŪRIU – DVIRAČIU://TARPTAUTINĖS TRASOS PRISTATYMAS PALANGOJE

Kelionės dviračiais Europoje dabar yra itin populiarios. Plėtojant dviračių infrastruktūrą, pastariesiems skirti takai bus įrengti nuo Lietuvos valstybės sienos su Latvija iki Nidos. Tarptautinės dviračių

images_pulsas_foto_4185_klaip_kr_110400_e01_bra

DARNI PAJŪRIO PLĖTRA://FORUMAS IR MEMORANDUMO PASIRAŠYMAS KLAIPĖDOJE

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija, Klaipėdos miesto savivaldybė ir Kultūros paveldo departamentas rengia forumą „Darni pajūrio regiono plėtra, dėmesys paveldui ir kraštotvarkai“. Forumo metu žadama

images_pulsas_foto_3948_pajur_ne_150800_e01_xxx

LIETUVOS PAJŪRIS://PATIKSLINTOS 10 METŲ SENUMO RIBOS

Aplinkos ministerijos siūlymu LR Vyriausybė ką tik patikslino 2005 metais nustatytas pajūrio juostos ribas. Pastarosios pakoreguotos atsižvelgus į naujausius kartografinius duomenis, Nekilnojamojo turto registre įregistruotų

images_pulsas_foto_3742_velia_130700_e01_bra

KURORTO PRESTIŽO ŽENKLAS://PALANGOJE VĖL PLEVĖSUOS MĖLYNOJI VĖLIAVA

Palangos Birutės parko paplūdimyje vasarą vėl suplevėsuos Mėlynoji vėliava. Šio įvertinimo, patvirtinančio, kad paplūdimys atitinka aukščiausius kokybės reikalavimus, Palanga sulaukia jau vienuoliktus metus iš eilės.