Zigmas Jonas Daunora

ZIGMAS J.DAUNORA: Koordinuotos urbanistinės plėtros tyrinėtojas.

2019-05-30
PILOTAS.LT

Vienas žymiausių Lietuvos urbanistų, profesorius Zigmas Jonas Daunora (Daunoravičius) švenčia 85-metį. Likimas per 60 profesinės veiklos metų leido architektui sukaupti unikalios patirties.
Pradėjęs karjerą kaip Jurbarko rajono vyriausiasis architektas (1959), Z.J.Daunora toliau kyla Vilniaus MSPI architektūros laiptais (1961-1969), studijuoja KPI ir VISI aspirantūroje (1969-1972), apgina du urbanistinius mokslinius darbus (1973 ir 1984), vadovauja VGTU Urbanistikos katedrai (1993-2002), dėsto ir rašo mokslinius veikalus urbanistikos tema.
Štai ir dabar, „jubiliejiniu metu“ laukiama pasirodant naujos profesoriaus Zigmo Jono Daunoros monografijos „Valstybė – Metropolinis rajonas – Sostinė. Koordinuotos urbanistinės plėtros posovietinėje Lietuvoje klausimai“.
Kol unikali knyga pakeliui pas skaitytoją, supažindiname su prof. Algio Vyšniūno mintimis apie kolegos monografiją, jos išskirtinius bruožus ir indėlį į nacionalinį urbanistikos mokslą.

PROF.ALGIS VYŠNIŪNAS: Z.J.DAUNOROS MONOGRAFIJA UNIKALI
Z.J.Daunoros atveju, koncepcija tampa monografijos pagrindu. Svarbu ne tik mokėjimas kalbėti, bet ir teksto prasmė. Autorius turi ką pasakyti ir tą sako labai artikuliuotai. Knyga turi didelę reikšmę, nes viename leidinyje pateikiamas ištisas urbanistikos mokslo, studijų ir praktikos naratyvas, išdėliotas nuosekliai pagal teritorinę hierarchiją: VALSTYBĖ – METROPOLINIS RAJONAS – SOSTINĖ.
Dar daugiau pasako antra knygos pavadinimo eilutė: „Koordinuotos urbanistinės plėtros posovietinėje Lietuvoje klausimai“. Tokia formuluotė rodo, kad galima kalbėti apie ištisą diskursą architektūros ir urbanistikos studijų, mokslo ir praktikos klausimais.
Daug Z.J.Daunoros mokslinių tekstų yra išsklaidyta po visokius leidinius, todėl tokio koncentruoto susisteminto darbo faktas yra didelis dalykas.
Ateityje ši knyga turėtų tapti programine konceptualia teorine platforma, nes tik laiko klausimas, kada urbanizacinių procesų modeliavimo ir urbanistinių struktūrų projektavimo klausimų sprendimas pakils deramą lygį.
Prof. Z.J.Daunora parašė knygą, kuri, mano manymu, įsikomponuos į vieną kompaniją su fundamentiniais K.Šešelgio, V.Jurkšto, P.Juškevičiaus tekstais.
Knyga yra labai reikalinga, nes tokiu būdu atstatomas balansas tarp paviršutiniškų tekstų, kuriuos vargiai galima vadinti moksliniais ir rimtų mokslinių konstrukcijų.
Hipotetinis verbalinis manipuliavimas moksline terminologija yra nepavojingas filologinio pobūdžio menotyros lauke, tačiau pražūtingas mokslui, kuris turi didelę praktinę reikšmę valstybei – nes turi taikomąjį aspektą.
Būtent toks yra urbanistikos mokslas, kurio nereikėtų painioti su socialinės ar kultūrinės antropologijos tyrimais socialinių mokslų erdvėje.
Esu tikras, kad prof. Z.J.Daunoros knyga yra it „raudonas siūlas“, vedantis per literatūrinių interpretacijų ir išgalvotų metaforų bruzgyną, kurį sukūrė legitimuota nekompetencija, kitaip vadinama „educated incapacity“ (R.Saxon terminas).
Kiekvieną profesiją galima charakterizuoti pagal studijų, mokslo ir praktikos tarpusavio santykį.
Deja, mūsų architektūros lauke ši logika negalioja, nes minėtos trys paradigmos (studijos, mokslas ir praktika) nesusisiekia… Kaip sakė J.Brodskis: „Добро торжествует, но почему-то всегда потом“ (rus. „Gėris triumfuoja, kažkodėl, deja, tik po to“) Mūsų atveju vienintelė išeitis – „intelektualinis smūgis“.
Mano supratimu, prof. Z.J.Daunoros knyga yra būtent tokia. Šiuo aspektu knyga ypač reikalinga, nes stabilizuoja diskursą pagal sąvokų, sampratų, profesinių instrumentų ir pagrindinio objekto kriterijų.
Panašios nuomonės buvo U.Eco, sakydamas, kad teisingas daiktų apibūdinimas ir jų realios (o ne norimos) padėties įvardinimas reiškia poezijos pabaigą.
Silpnoje akademinėje bendruomenėjė, kur neveikia savireguliacijos sistema, kur silpni padoraus elgesio standartai, t.y. bendruomenėje, ištiktoje anemijos būsenos – toks solidus mokslinis tekstas yra išsigelbėjimas.
Paradoksalu, bet tokiu atveju suveikia Th.Kuhn oponento I.Lakatos‘o tezė, kad mokslo kokybės garantas – stipri pagrįsta mokslinių tyrimų programa, o ne bendras neaiškios kokybės tekstų srautas.
Prof. Z.J.Daunoros monografiją „Valstybė – Metropolinis rajonas – Sostinė. Koordinuotos urbanistinės plėtros posovietinėje Lietuvoje klausimai“ galima laikyti būtent tokia programa.
Skirtingai nuo kai kurių tyrinėtojų, kuriems rūpi tik galutinis rezultatas (realizuotas projektas, bet ne procesas, principai, metodai, instrumentai ir pan.), rimti mokslininkai paprastai apžvelgia priežastinius ryšius tarp socialinio-politinio konteksto, institucinės sąrangos, dominuojančios pasaulėžiūros visuomenėje ir profesinės kompetencijos.
Ypač tai aktualu sistemoje, kur politinis lojalumas vertinamas labiau už išsilavinimą ir profesinius įgūdžius. Šia prasme, knygoje pateiktą „koordinuotos urbanistinės plėtros posovietinėje Lietuvoje klausimų“ apžvalgą galima traktuoti kaip tam tikrą visos Lietuvos konteksto diagnozę profesinių gebėjimų, viešojo administravimo kompetencijos, fundamentinių sampratų ir pasaulėžiūros aspektais.
Titulinė nuotrauka: architektas, urbanistas Zigmas Jonas Daunora, 2001. ©pilotas.lt

Vilniaus studentų miestelio Saulėtekio al. detalus suplanavimas (1965): architektai Z.J.Daunora (vadovas), R.Dičius, J.Jurgelionis. Foto: Pilotas.LT archyvas.

Vilniaus studentų miestelio Saulėtekio al. detalus suplanavimas (1965): architektai Z.J.Daunora (vadovas), R.Dičius, J.Jurgelionis. Foto: Pilotas.LT archyvas.

Vilniaus Telecentro S.Konarskio g. išplėtimo projektas ir realizacija (1964-1969): architektai Z.J.Daunora, R.Dičius ir L.Majerienė. Foto: Pilotas.LT archyvas.

Vilniaus Telecentro S.Konarskio g. išplėtimo projektas ir realizacija (1964-1969): architektai Z.J.Daunora, R.Dičius ir L.Majerienė. Foto: Pilotas.LT archyvas.

Z.J.Daunora su kolegomis analizuoja Londono urbanistiką. Foto: A.Vyšniūno archyvas.

Z.J.Daunora su kolegomis analizuoja Londono urbanistiką. Foto: A.Vyšniūno archyvas.

Komentarai

  1. Zigmo Daunoros.monografija tikiu tinkamai papidys mūsų urbanistikos šulų K.Šešeigio.,A.Vyšniūno, Jurkšto darbus ir mintis.
    Dźiaugiuosiu savo bendromokslio.atkaklumu ir nuoširdžiai linkiu daug šviesių dienų!
    Arch.R.Dičius

  2. Manau,koordinuotą urbanistinę plėtrą pakeitė NT plėtra… Kaip ir architektūrinę kritiką „didžiojoje žiniasklaidoje“ pakeitė užsakomieji straipsniai, liaupsinantys užsakančiuosius -„vienas garsiausių“, „unikalūs sprendimai „,“drąsi architektūra“( nors kartais galimai iš arkdeili ar pan.),nors ta „architektūra su kontekstu neturi nieko bendro. Architektūros kritikais ( arba užsakomaisiais liaupsintojais),manau,tapo tabloiduose rašantys asmenys,tikriausiai be jokio architektūrinio išsilavinimo?

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Sevilija

DISKUSIJA KLAIPĖDOJE: Miestų gerovė ir šiuolaikiniai kultūros centrai

2019 spalio 2Be komentarųPILOTAS.LT

Uostamiestyje rengiama diskusija „Miestų gerovė ir šiuolaikiniai kultūros centrai“. Renginys skirtas gilesniam Lietuvos miestų raidos procesų suvokimui ir kultūrinės bendruomenės, atstovaujančios įvairioms kūrybinių industrijų sritims,

„Vilnius Connect“  kūrybinės dirbtuvės

SOSTINĖS STOTIES RAJONAS: „Vilnius Connect“ kūrybinių dirbtuvių rezultatai ir rekomendacijos

2019 rugsėjo 27Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungoje neseniai buvo pristatyti AB „Lietuvos geležinkeliai“ inicijuotų stoties rajono pertvarkos architektūrinių – urbanistinių kūrybinių dirbtuvių rezultatai – ekspertų rekomendacijos. Tai pirmas žingsnis

Vilniaus geležinkelio stotis

GELEŽINKELIO STOTIES TERITORIJA: Kūrybinių dirbtuvių rezultatų pristatymas

2019 rugsėjo 20Be komentarųPILOTAS.LT

Rugsėjo viduryje Vilniaus Geležinkelių muziejuje įvyko kūrybinės dirbtuvės, kuriose buvo generuojamos Vilniaus geležinkelio stoties teritorijos pertvarkos idėjos. Rugsėjo 24 dieną su šių dirbtuvių rezultatais bus

Lietuva 2050

KOKIU KELIU EISIME? Lietuvos Respublikos teritorijos bendrojo plano forumas

2019 rugsėjo 20Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniuje rengiamas VII Lietuvos Respublikos teritorijos bendrojo plano forumas „Lietuvos teritorija 2050 m. Kokiu keliu eisime?“. Tai taip pat bus ir viešoji konsultacija, kurios metu

Vilnius

SUPROJEKTAVO ATEITĮ: Vilniaus  bendrasis planas jau  finišo tiesiojoje

2019 rugsėjo 181 KomentarasPILOTAS.LT

Po daugiau nei 3 metus vykusių rengimo ir derinimo darbų Vilniaus miesto savivaldybės teritorijos bendrasis planas jau finišo tiesiojoje – jam pritarė visos institucijos. Gavus

Kraštovaizdžio kaitos procesai, LRBP koncepcija

LIETUVOS BENDRASIS PLANAS: Parengtos dvi koncepcijos alternatyvos

2019 rugsėjo 6Be komentarųPILOTAS.LT

LR Aplinkos viceministras Marius Narmontas Seimo nariams vakar pristatė Naujojo Lietuvos Respublikos teritorijos bendrojo plano (LRBP) koncepciją bei strateginio poveikio aplinkai vertinimo (SPAV) ataskaitą. Pristatytoji koncepcija po

Klaipėdos bendrasis planas

KLAIPĖDOS RAT: Sprendimas dalinti uostamiestį į dvi dalis – klaidingas

2019 liepos 171 KomentarasPILOTAS.LT

Klaipėdos regioninė architektūros taryba (RAT) išnagrinėjo preliminarius Klaipėdos miesto bendrojo plano keitimo sprendinius ir pateikė platų sąrašą rekomendacijų jo rengėjams. Visgi labiausiai kliuvo klaidingas pirminis

Utenos Vyžuonaičio parkas

URBANIZACIJOS PROGRESAS: Urbanistinės plėtros darbo grupė turi pasiūlymų

2019 birželio 172 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmų Urbanistinės plėtros darbo grupė, su pirmininke Giedre Ratkute ir KTU Architektūros ir statybos instituto Teritorijų planavimo centro vadovu arch. dr. Evaldu Ramanausku

Utenos Vyžuonaičio parkas

PANEVĖŽIO RAT: Utenos Vyžuonaičio parke prioritetas – gyventojų rekreacija

2019 gegužės 31Be komentarųPILOTAS.LT

Panevėžio regioninė architektūros taryba (RAT) atliko Utenos Vyžuonaičio parko teritorijos detaliojo plano dviejų koncepcijos variantų vertinimą. Pasak ekspertų, prioritetas turėtų būti skirtas rekreacijai. INTEGRACIJA Į

Zigmas Jonas Daunora

ZIGMAS J.DAUNORA: Koordinuotos urbanistinės plėtros tyrinėtojas.

2019 gegužės 302 KomentaraiPILOTAS.LT

Vienas žymiausių Lietuvos urbanistų, profesorius Zigmas Jonas Daunora (Daunoravičius) švenčia 85-metį. Likimas per 60 profesinės veiklos metų leido architektui sukaupti unikalios patirties. Pradėjęs karjerą kaip

Miesto kultūra

MIESTO FORMA IR GATVĖS KULTŪRA: Prof. K.Zaleckio sąsajų paieškos Kaune

2019 gegužės 20Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultete (VDA KF) tęsiasi paskaitų ciklas „Miesto kultūra. Miestai be miestiečių“, organizuojamas Architektūros katedros. Artimiausiu metu pagal jo programą svečiuosis Kauno

BRUT

PARODA „BRUT“: Į Lietuvos ir Škotijos urbanistiką per brutalizmo architektūros prizmę

2019 balandžio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Vytauto Didžiojo universiteto menų galerijoje „101“ atidaroma tarpdisciplininio meno kūrėjos Marijos Nemčenko paroda „Brut“. Iš Lietuvos kilusi menininkė, gyvenanti ir kurianti Škotijoje, savo darbų

Arata Isozaki

BESIGRUMIANTYS MIESTAI: Japonijos urbanistiniai projektai nuo 1960-ųjų

2019 balandžio 3Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungoje atidaroma keliaujanti paroda, skirta Japonijos urbanistikai. Parodos išeities taškas – žinomų japonų architektų XX amžiaus vidurio urbanistinės vizijos ir jų atspindžiai. Balandžio

Klaipėdos rytinė dalis

KLAIPĖDOS RAT: Pradėti reikia nuo urbanistinės plėtros koncepcijos

2019 kovo 26Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdos RAT išnagrinėjo pradedamo rengti Klaipėdos miesto rytinės dalies B teritorijos susisiekimo infrastruktūros vystymo specialiojo plano urbanistines idėjas. Kritiškai jas įvertinę ekspertai, pasiūlė skelbti urbanistinės

Lietuvos bendrasis planas

LIETUVOS BENDRASIS PLANAS: Apskrito stalo diskusija su architektais

2019 vasario 21Be komentarųPILOTAS.LT

Šiuo metu yra rengiamas Lietuvos respublikos teritorijos bendrasis planas. Kovo 4 dieną aplinkos ministerijoje vyks apskritojo stalo diskusija, kuria siekiama, toliau formuojant bendrojo plano koncepcijos

urbanistika Šiauliuose

60 METŲ ŠIAULIŲ URBANISTIKOS: Prof. A.Vyšniūno knygos pristatymas

2019 vasario 13Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungos Šiaulių skyrius pristato ilgai brandintą idėją – savo pastangomis išleistą knygą „Architektūrinės ir Urbanistinės idėjos Šiauliuose“. Urbanisto prof. Algio Vyšniūno knyga apima

Erdvės sintaksė

MIESTO PAŽINIMO NUOTYKIS: Urbanistinės knygos apie erdvės sintaksę pristatymas

2019 sausio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Neseniai išleistoje architektūros profesoriaus Kęstutis Zaleckio knygoje supažindinama su pamatinėmis ir pažangesnėmis erdvės sintaksės koncepcijomis, atliktais apskaičiavimais. Plačiau apie šią knygą ir specifinį miesto pažinimo

Kūrybinės dirbtuvės Klaipėdoje

ALTERNATYVA PRIEMIESČIŲ DRIEKAI: Klaipėdoje įvyko kūrybinės dirbtuvės

2019 sausio 9Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdos miesto savivaldybė, pradėdama rengti didelės teritorijos mieste susisiekimo specialųjį planą, surengė kūrybines dirbtuves, į kurias įtraukė miesto visuomenę, architektūros bendruomenę ir nekilnojamojo turto plėtotojus.

Klaipėdos rytinė dalis

KLAIPĖDOS RYTINĖ DALIS: Kūrybinių dirbtuvių rezultatų pristatymas

2018 lapkričio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdos miesto savivaldybė kartu su Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacija (LASKAO)  rengia Klaipėdos miesto rytinės dalies vystymo idėjų kūrybines dirbtuves. Penktadienį bus pristatyti jų rezultatai.

Dešinysis krantas

XII URBANISTINIS FORUMAS: Prasidėjo registracija

2018 spalio 253 KomentaraiPILOTAS.LT

Šiemet vyks XII urbanistinis forumas, kurį kasmet rengia Aplinkos ministerija. Forumo tikslas – įkvėpti įdomiomis paskaitomis ir tarptautine patirtimi, kuria dalinsis ekspertai iš užsienio. Lapkričio

kūrybinės dirbtuvės

KŪRYBINĖS DIRBTUVĖS KLAIPĖDOJE: Miesto rytinės dalies idėjų 2-oji sesija

2018 spalio 241 KomentarasPILOTAS.LT

Klaipėdos miesto savivaldybės administracija kartu su Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacija (LASKAO) rengia Klaipėdos miesto rytinės dalies kūrybines dirbtuves, kuriose plėtojamos plėtros idėjos ir

Klaipėdos uostas

VAKARŲ GALIA: Forumas apie Klaipėdos miesto ir uosto plėtros viziją

2018 spalio 3Be komentarųPILOTAS.LT

„Klaipėda ID“ ir žurnalas IQ rengia forumą „Vakarų galia 2018: kaip Klaipėdai tapti Baltijos regiono žvaigžde?“. Forume bus kalbama ir diskutuojama apie ekonominius, urbanistinius, socialinius

Klaipėdos plėtra

KŪRYBINĖS DIRBTUVĖS KLAIPĖDOJE: Nagrinėjama rytinės miesto dalies plėtra

2018 rugsėjo 5Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacija pakvietė architektus ir suinteresuotą visuomenę dalyvauti Klaipėdos miesto rytinės dalies vystymo idėjų kūrybinėse dirbtuvėse. Jų idėjas Klaipėdos miesto savivaldybės

Klaipėdos bendrasis planas

UOSTAMIESČIO ARCHITEKTŲ KLUBAS : Diskusija apie Klaipėdos bendrąjį planą

2018 birželio 61 KomentarasPILOTAS.LT

Gegužę Klaipėdos šv. Jono bažnyčios atstatymą aptarę uostamiesčio architektai, šį penktadienį renkasi vėl. Šįkart ant diskusijų stalo – Klaipėdos miesto bendrojo plano koncepcija. Birželio 8

Panevėžys

PANEVĖŽYS ŠAUNA Į LYDERIUS: Suskaičiavo didžiųjų miestų plėtros projektus

2018 gegužės 312 KomentaraiPILOTAS.LT

Vidaus reikalų ministerija suskaičiavo, kad Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio savivaldybėms pasirašyti ES finansavimo sutartis įgyvendinti projektus pagal „Didžiųjų miestų plėtros“ (URBAN) priemonę sekasi