images_phocagallery_2792_Rotuse_tit

ROTUŠĖS AIKŠTĖS KONKURSAS://AR KAUNUI VERTA TIKĖTIS NAUJO GENIUS LOCCI?

Kauno spaudoje, jau keletą metų spausdinami apžvalginiai straipsniai  apie  rotušės aikštės pertvarkymo būtinybę.  Nors iki šiol ši problema  tebuvo gvildenama paviršutiniškai, šiandieną jau turime 15 architektūrinio konkurso projektų, kurie  vienaip ar kitaip formuluoja grandiozines centrinės Kauno senamiesčio erdvės vizijas.

Išanalizavus konkursinius projektus ryškėja tam tikri dėsningumai ir keliami  visuotiniai uždaviniai: būtinybė keisti automobilių eismo tvarką aikštėje, suformuoti naujas funkcines zonas, pagal numatytas kompozicijas  sutvarkyti želdynus,  pakeisti grindinio plyteles. Akivaizdu, kad Kauno rotušės aikštei „remontas“ būtinas: gerokai susidevėjusios plytelės, „leisgyviai“ suoliukai, dar nuo tarpukario  chaotiškai susodinti medžiai, ir bene  opiausia problema –  aktyvus transporto eismas.

Projektuose tarsi sutartinai  siūloma naikinti tranzitinio transporto arteriją, plėsti automobilių  statymo aikštelę prie buvusios gamyklos „Lituanica“.   Visiškas aikštės „išvalymas“ nuo automobilių eismo būtų teisingiausias sprendimas, kadangi  transportas  ne tik sukelia triukšmą, bet ir kenkia miesto reprezentacijai – daugelyje Europos miestų rotušės aikštėse transporto eismas draudžiamas. Taip pat automobilių statymas ir jų tranzitas užima didžiulius aikštės plotus, kurių panauda galėtų būti tikslingesnė.

Ne mažiau svarbūs pertvarkymo uždaviniai – įrengti želdynus, kompoziciškai organizuotas medžių alėjas, tarp kurių atsirastų poilsio zonos, nes pastarųjų aikštėje tikrai trūksta. Nepaisant keleto kavinių, barų palei aikštės perimetrą, kurie ir sutraukia visus  lankytojus, pati aikštė tarsi lieka nuošalyje, kadangi joje nėra neįpareigojančių poilsio zonų atokvėpiui, bendravimui, susitikimams. Tokių zonų kūrimas, kurių pretekstas būtų pritraukti miestiečius į aikštę (ne tik masinių koncertų metu) yra priemonė atsirasti „genius locci“, kitaip tariant, vietos dvasiai.

Jos, žinoma, nesukurs naujai klojamas grindinys ar pagal originalią struktūrą komponuojami suoliukai, tačiau tokių priemonių pagalba aikštės lankomumas taptų aktyvesnis, žmonių sąmonėje kauptųsi prisiminimai, kontekstai, o tai, remiantis C.Norberg-Schulz‘u,  yra viena iš „genius locci“ sąvoką paaiškinančių sudedamųjų. Apskritai „genius locci“ anot A.Samalavičiaus sudaro ne tik materialūs elementai, kaip vieta, statiniai ar kraštovaizdžiai bet ir nematerialūs – atmintys, pasakojimai. Neabejotinai vyresniosios kartos kauniečių atmintys saugo Rotušės aikštės „genius locci“ sąvoką atitinkančius prisiminimus, tačiau siekiant įtraukti į šį procesą ir jaunąją kartą, reikalingos papildomos priemonės, nes šiuo metu, kaip yra rašęs pilotas.lt, „aikštė jau nebeatitinka visuomenės poreikių“.

Tačiau  grįžtant prie projektų, kai kurie iš jų, pateikia pernelyg modernias vizijas – juk vis dėlto planuojama pertvarkyti  unikalų, dar gotikos epochoje susiformavusį  urbanistinį darinį. Originalu įrengti vandens zoną rotušės  aikštėje, bet juk tokios niekada nebuvo. O planuojama požeminė automobilių statymo aikštelė senamiesčio šerdyje būtų ne tik  kultūrinių sluoksnių darkymas, bet ir istoriškai nelogiškas sprendimas.  

Pavyzdžiui  projektas „Aukso pjūvis“  iškelia tokius tikslus: „…aikštės pagrindinei daliai turi būti sugrąžinta aiškiai apibrėžta renesansinė proporcija, rotušės pastatas atgautų buvusį cokolio aukštį ir vizualiai būtų pakylėtas į viršų….” Šiuo atveju aikštė atsidurtų duobėje, atsirastų amfiteatrinė erdvė, tačiau, ar tokia sudėtinga vizija financiniu požiūriu „įkandama“ Kaunui? Kita vertus, aikštė per amžius evoliucionavosi natūraliai, taigi ar būtina sugrąžinti renesansinę jos išraišką, taip nubraukiant dalį kultūrinio sluoksnio?

Manyčiau, kad siekiant atgaivinti aikštės dvasią, būtina pasitelkti visuomenėje dominuojantį požiūrį. Bet visuomenė dėl parodos eksponavimo primityvumo, deja, neturėjo normalių galimybių susipažinti su pateiktomis architektų vizijomis.  Šio   projekto  komunikacija visuomenei  turėtų būti nepalyginamai platesnė, siekiant, kad kuo daugiau miestelėnų įsitrauktų į vertinimo diskusijas.   Galbūt dėl lėšų trūkumo, ar organizatorių nekompetetingumo,  parodos eksponavimui pasirinkta  ir netinkama vieta. Pirmiausia dėl  trumpų darbo valandų, parodą rotušėje galima aplankyti tik nuo 11 iki 19val. Kitas svarbus aspektas – informacijos trūkumas, kuri skelbtų apie tokią svarbią rotušėje vykstančią parodą. Netgi rotušės aikštės prieigose nebuvo jokio informacinio  plakato,  todėl lankytojų apatiškumas yra savaime  suprantamas.

Kita vertus, gal buvo siekiama dalinai ir apsisaugoti nuo viešumo? Beje, labai pritrūko galimybės balsuoti,  tarsi pabijota atskleisti vyraujančią nuomonę, kokia aikštės koncepsija kauniečiams būtų priimtiniausia. Pačią konkursinių projektų ekspoziciją būtų buvę kur kas tikslingiau išstatyti  rotušės aikštėje, lauke ant didelių planšetų – didesnio formato  iliustracijose  geriau atsispindėtų konkreti vizija. Balsavimo pultų  įrengimas būtų puiki priemonė parodos aktyvumui skatinti.   Apmaudu, kad pakankamai rimtas projektas visuomenės taip ir nepasiekė – juk aikšte naudosis plačioji visuomenė, tad kodėl gi jai nebuvo leista dalyvauti sprendžiant, kokią viziją norėtųsi matyti?

Akivaizdu, kad konkursinių projektų parodai pritrūko ir geranoriškumo, ir finansavimo, tačiau jei rotušės aikštės pertvarkymo projektų konkursas nėra tik „popierinis“ žaidimas, tuomet ir vizijų pristatymas turėtų būti solidesnis.

Juk ir tikrasis „genius locci“ sukuriamas tik ten, kur iš tiesų sąveikauja žmogus ir vieta.

TRUMPAI APIE AUTORIŲ. Edita Juškaitė: Visada, kiek save atsimenu, buvau linkusi į meno sritis, todėl Vytauto Didžiojo Universitete studijavau menotyrą, kur įgijau teorinių žinių. Šiuo metu VDU magistratūroje studijuoju architektūrologiją, siekdama susipažinti su architektūros istorija, jos formų bei išraiškos kaita, tačiau kasdienybėje išlieku ištikima kūrybiniams impulsams, kurie ateityje, manau, užims vis didesnę mano gyvenimo dalį…

Komentarai

 1. Bet, jei yra taip,kaip rašoms Nr.’2999,,konkurso rezultatas galimai abejotinas?

 2. Būtu keista jei „konkursą“ laimėtu kas nors ne iš Kauno architektų-mafukų arba ne iš jų gizelių. Kaune, kaip, tarp kitko ir Vilniuje, taip nebūna. Todėl ir mūsų architektūra yra provincialaus lygio.

 3. kokioms konkursu taisyklems? atsipeikekit! kaunas yra kaunas. taisykles pritaikomos prie uzsakovo.

 4. Jei taip yra,ar tai neprieštarauja konkursų taisyklėms?

 5. Tekstas kaip žirniai į sieną. Bar bar bar be jokios intrigos ar ryškesnės žinutės, kad skylę pramuštų. Romantizuotas vietos dvasios brukimas tikrai nėra profesionali kritika, bet džiugu, kad žmonės bando rašyti apie miestą. Su laiku sustiprės įgūdžiai, tik siūlyčiau Samalavičiaus knygas švystelti per langą -lengviau gyventi pasidarys, o ir mintys apie architektūrą švaresnės rašysis.

 6. Tomas Kulesa, vis dar dirba pas G. Natkeviciu, o G. Natkevicius buvo ziuri pirmininkas arba jo bendrapavardis…

 7. Jei neklystu, vienas pirmą vietą konkurse užėmusios dalyvių komandos narys su konkursinių projektų vertinimo komisijos nariu dirbo (dirba?) vienoje firmoje? Ar čia tik pavardžių sutapimas?

 8. Matosi, kad teksto autore nesupranta ka reiskia „genius loci“ savoka ir dar raso ja su klaidom kaip koki prekini zenkla „gucci“… Tai toks ir straipsnis gaunasi, kaip ir konkursiniai projektai.

 9. pritariu Andriui R del „tegu mirsta tokie konkursai“ visu 100%

 10. VDU yra pajėgi mokyti tokį dalyką? Bet, gerai, bandymas neblogas. Tik kur kritiškumas? Antraštė „Ar Kaunui verta tikėtis naujo genius locci?“, bet tekste jau kalbama, kad kai kurie darbai pernelyg modernūs, nes siūlo kažką naujo ko niekada nebuvo… Tai ar tekstas apeliuoja į naują genius locci ar seną? Šiaip apskritai čia ultimately durnas argumentas yra „bet juk tokios niekada nebuvo“. Jei visi žmonės vadovautųsi tokia logika, tai mes sėdėtume su akmeniniais įrankiais urvuose. Taip, požeminis parkingas rotušės aikštėje tikrai yra „istoriškai nelogiškas sprendimas“, bet internetas irgi yra istoriškai nelogiškas sprendimas.

  Neginu darbų ar spendimų darbuose, bet pačiame tekste yra pavojinga populiari tendencija – nebūti kritiškam, romantizuoti praeitį ir negatyviai žiūrėti į naujas vizijas, kurios siūlo kažką visiškai naujo. Galbūt autorė norėjo kažką kito pasakyti, bet deja skaitosi taip.

  Dėl nuolatinių panašių konkursų ekspozicijų bėdų visiškai sutinku. Bet paprasčiausiai toks prizinis fondas, toks eksponavimas ir tokia info sklaida parodo lygį, o lygis yra toks, kad save gerbiantys architektai neturėtų išvis dalyvauti. Tegu miršta tokie konkursai arba patampa grynai studentiškais. Kas šį kartą ir įvyko – laimėjo studentai.

  Sėkmės autorei, linkėjimas būti kritiškesnei ir nebijoti matyti viską drąsiau, kad ir drąsesniems sprendimams atsirastų vietos.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Šnipiškių aikštė

ŠNIPIŠKIŲ AIKŠTĖ: Sutvarkymo projektinių pasiūlymų pristatymas nuotoliniu būdu

2020 balandžio 142 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniaus Šnipiškių rajone tarp Giedraičių ir Kintų gatvių jau senokai žadama nauja aikštė, kurioje galėtų vykti įvairūs viešieji renginiai bei vietos gyventojai leisti savo laisvalaikį.

Turgaus aikštė

KLAIPĖDOS TURGAUS AIKŠTĖ: Sutvarkymo projektinių pasiūlymų pristatymas

2020 vasario 253 KomentaraiPILOTAS.LT

Klaipėdos miesto savivaldybei užsakius, MB „Altitudės“ parengė Turgaus aikštės su prieigomis sutvarkymo projektinių pasiūlymų projektą. Rytoj šie pasiūlymai bus pristatyti visuomenei. Vasario 26 dieną (trečiadienį)

Eduardo Balsio skveras

EDUARDO BALSIO SKVERAS: Rekonstrukcijos projektas laukia visuomenės vertinimų

2020 vasario 145 KomentaraiPILOTAS.LT

Visuomenės vertinimų laukia Eduardo Balsio skvero rekonstrukcijos projektinių pasiūlymų rengėjai. Projektą inicijavo muzikų bendruomenė. NEATITINKA ŠIUOLAIKINIŲ VIEŠOSIOS ERDVĖS REIKALAVIMŲ Kaip skelbia Vilniaus savivaldybė, Žvėryne, prie

Naujininkų viešoji erdvė

NAUJININKŲ VIEŠOJI ERDVĖ: Projektuojami takai, žaidimų aikštelės, bendruomenės daržai

2019 lapkričio 27Be komentarųPILOTAS.LT

Laisvoje Naujininkų rajono teritorijoje, Vilniuje projektuojama nauja viešoji erdvė. Numatyti ramaus poilsio takai, žaidimų aikštelės, bendruomenės daržai. Gruodžio 10 dieną (antradienį) 17.30 val.  Vilniaus Naujininkų

Kretingos rotušės aikštė

ROTUŠĖS AIKŠTĖS ATEITIS: Konferencija, diskusija ir apklausa Kretingoje

2019 lapkričio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Kretingos rajono savivaldybė inicijuoja atviras diskusijas su gyventojais ir ekspertais dėl centrinės miesto aikštės ateities. Lapkričio 28 dieną (ketvirtadienį) Kretingos rajono savivaldybės M.Valančiaus viešojoje bibliotekoje

Šviesos skveras

ŠVIESOS SKVERAS: Vilniaus Rasų seniūnijos viešąją erdvę nušvies bokštu

2019 lapkričio 152 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilnius planuoja atnaujinti Rasų seniūnijos želdynų teritoriją tarp Pelesos ir Liepkalnio gatvių, gyventojams geriau žinomą „Šviesos skvero“ vardu. Lapkričio 27 dieną rengiamas šios viešosios erdvės

Maria Manuel Oliveira

VIEŠOJI ERDVĖ GIMARAINŠE: Architektės M. Manuel Oliveira paskaita Vilniuje

2019 spalio 281 KomentarasPILOTAS.LT

Pirmajai Portugalijos sostinei – Gimarainšui (Guimarães), tapus 2012 metų Europos kultūros sostine, buvo realizuota serija reikšmingų architektūros projektų. Portugalų architektė, Minho universiteto dėstytoja dr. Maria Manuel

_tit_19-09-09_rotuse-kn-fkaa-4fra

BALTOJI GULBĖ TARPDURYJE: “Processofiso” projekto derinimas į pabaigą

2019 rugsėjo 10Be komentarųAudrys Karalius

Kauno rotušei išmušė nioliktos pertvarkos valanda. Po beveik penkiasdešimties metų ramybės vienam seniausių ir svarbiausių Kauno pastatų parengtas reanimavimo receptas. Formaliai tai – “Kauno rotušės

Zaha Hadid Architects

SKULPTŪRIŠKA DAMBA: Nauja „Zaha Hadid Architects“ viešoji erdvė Hamburge

2019 rugpjūčio 27Be komentarųPILOTAS.LT

„Zaha Hadid Architects“ projektuotojų kolektyvas Hamburge ką tik įgyvendino įspūdingos 625 metrų ilgio dambos projektą. Skulptūriškas statinys ne tik padės apsaugoti miestą nuo Elbės upės

Pasaulio teisuolių skveras

PASAULIO TEISUOLIŲ SKVERAS: Geriausios architektūrinės koncepcijos konkursas

2019 birželio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Šiaulių miesto savivaldybė, įgyvendindama Šiaulių miesto integruotą teritorijų vystymo programą, pradeda projekto „Pasaulio teisuolių skvero Vilniaus-Ežero gatvių sankirtoje, Ežero g. 18, Šiauliuose, ir jo prieigų

Kauno "Dailės" kombinatas

KERINTI MOLIO GALIA: Reikšmingam profesionalios keramikos tarpsniui priminti

2019 balandžio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno miesto muziejaus Rotušės skyriuje atidaroma paroda „Kerinti molio galia“, skirta reikšmingam lietuvių profesionaliosios keramikos tarpsniui priminti. Pastarasis siejamas su Kauno „Dailės“ kombinato keramikos skyriuje

biuvietė

J.BASANAVIČIAUS GATVĖJE – BIUVETĖ: Savivaldybėje pristatyti priešprojektiniai pasiūlymai

2019 vasario 22Be komentarųPILOTAS.LT

Pėsčiųjų pamėgtoje Palangos J.Basanavičiaus gatvėje verslininkai sumanė atkurti kadaise buvusią mineralinio vandens biuvetę. Šiai planuojama suteikti patrauklų vaizdą, kad kurorto lankytojų gausiai lankomoje gatvėje atsirastų

Alytaus rotušė

ALYTAUS ROTUŠEI – 30: Rengiama diskusija primins pastato istoriją

2019 vasario 153 KomentaraiPILOTAS.LT

Alytaus rotušei ką tik sukako 30 metų. Šia proga Alytaus miesto savivaldybėje rengiama diskusija, kurioje bus prisiminta Dzūkijos sostinės plėtra sovietmečiu bei kauniečio architekto Sauliaus

Processoffice

KAUNAS NAUJINS ROTUŠĘ: Projektuoti patikėta kolektyvui „Processoffice“

2018 gruodžio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Kaunas planuoja naujinti vieną savo ryškiausių simbolių – rotušę. Ką tik paskelbta, jog parengti šio istorinio pastato atnaujinimo projektą patikėta žinomam vilniečių kolektyvui „Processoffice“, kiek

Kauno rotušė

KALĖDINĖ APŽVALGA: Lankytojams atidarytas Kauno rotušės bokštas

2018 gruodžio 6Be komentarųPILOTAS.LT

Nuo šiandien Kalėdiniu Senamiesčiu bei Rotušės aikšte kauniečiai pasigrožėti gali ir iš viršaus – visuomenei atveriamas 53 metrų aukščio Rotušės bokštas. Į lankytojams atidarytą  aukščiausią

Skveras

GEROS KAIMYNYSTĖS PAVYZDYS: Naujas Vilniaus skveras už privačias lėšas

2018 rugpjūčio 1Be komentarųPILOTAS.LT

Iki šiol buvusi užmiršta erdvė Vilniaus Naujamiestyje prie V.Kudirkos ir M.K.Čiurlionio gatvių po keleto mėnesių turėtų tapti žymiai jaukesnė. Skveras čia bus įrengtas privačiomis lėšomis,

Kauno rotušė

NAUJINS KAUNO SIMBOLĮ: Paskelbtas rotušės renovacijos projekto konkursas

2018 liepos 17Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno miesto savivaldybė ką tik paskelbė rotušės atnaujinimo projekto konkursą. Vienas svarbiausių tikslų – pritaikyti neišnaudotas bei lankytojams iki šiol neatvertas vietas. Kaunas rengia rotušės

Lukiškių aikštė

ATIDARYTA LUKIŠKIŲ AIKŠTĖ: Ryškėja pirmieji komunalinio tvarkymo rezultatai

2017 lapkričio 33 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniuje po rekonstrukcijos ką tik atidaryta Lukiškių aikštė. Pranešama, kad aikštėje per pusantrų metų buvo atlikti svarbiausi tvarkybos darbai, pagal pėsčiųjų srautus perplanuoti bei naujai

Redukcija

REDUKCIJA: Metalo plėvele dengtos keramikos paroda

2017 rugpjūčio 23Be komentarųPILOTAS.LT

Kaune atidaroma VI tarptautinio keramikos simpoziumo paroda „Redukcija“. Pristatomi nuo tarpukario Kaune puoselėjamu redukcinio degimo metodu sukurti kūriniai, išsiskiriantis unikaliu paviršiumi su ploną metalo plėvelę.

Kauno rotušė

475-ASIS KAUNO ROTUŠĖS GIMTADIENIS: Sveikins istorinis miesto burmistras

2017 liepos 20Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno miesto muziejus miestiečius pakvietė pažymėti 475-ąjį miesto rotušės gimtadienį. Šventę pradės ir iš istorinio rotušės balkono kauniečius ir miesto svečius sveikins istorinis miesto burmistras.

Kauno Steigiamojo Seimo aikštės ir prieigų studija

URBANISTINĖS STUDIJOS REZULTATAI: Kauno Steigiamojo Seimo aikštė ir gretimos teritorijos

2017 birželio 7Be komentarųPILOTAS.LT

Rytoj bus pristatyti Kauno senamiesčio Steigiamojo Seimo aikštės ir gretimų teritorijų urbanistinio vystymo galimybių studijos rezultatai. Šią studiją ką tik itin išsamiai ir metodiškai parengė

atgim_kl_170500_e01

MĖNULIO ILIUZIJA: Kuriamas naujas Klaipėdos Atgimimo aikštės veidas

2017 gegužės 91 KomentarasPILOTAS.LT

Pradeda ryškėti Klaipėdos Atgimimo aikštės veidas. Kaip skelbia uostamiesčio savivaldybė, projektavimo konkursą laimėję „Cloud architektai“ architektai pagrindiniu šios erdvės akcentu renkasi mėnulio iliuziją. Pasitelkti šią

parka_pa_170400_e01_xxx

ATSIŽVELGS Į PANEVĖŽIEČIŲ NUOMONĘ: Modernizuos Panevėžio kultūros ir poilsio parką

2017 balandžio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Panevėžio statybos tresto projektavimo biuras „PST Projektai“ rengia Kultūros ir poilsio parko modernizavimo projektą. Norėdami atsižvelgti į parko lankytojų pasiūlymus, projektuotojai pakvietė panevėžiečius susitikti bei

1v_e02

4 METŲ LAIKAI: Klaipėdoje baigėsi K.Donelaičio aikštės konkursas

2017 kovo 235 KomentaraiPILOTAS.LT

Klaipėdoje baigėsi labdaros ir paramos fondo „Žaliuok, mano mieste“ Kristijono Donelaičio aikštės sutvarkymo kraštovaizdžio architektūrinės idėjos projekto atviras konkursas. Vertinimo komisija balsų dauguma 1-ąją vietą

white_pr_170100_e02_xxx

MEDINĖ MIESTO SVETAINĖ: Švedų atsakymas stotis kergiantiems su prekybcentriais

Medinę architektūrą propaguojantis švedų kolektyvas „White Arkitekter“, Vekšės mieste laimėjo vietos architektūros vietoženklio konkursą. Pagal švedų sumanymą, naujas statinys geležinkelio stotį apjungs ne su prekybcentriu,