images_phocagallery_2792_Rotuse_tit

ROTUŠĖS AIKŠTĖS KONKURSAS://AR KAUNUI VERTA TIKĖTIS NAUJO GENIUS LOCCI?

Kauno spaudoje, jau keletą metų spausdinami apžvalginiai straipsniai  apie  rotušės aikštės pertvarkymo būtinybę.  Nors iki šiol ši problema  tebuvo gvildenama paviršutiniškai, šiandieną jau turime 15 architektūrinio konkurso projektų, kurie  vienaip ar kitaip formuluoja grandiozines centrinės Kauno senamiesčio erdvės vizijas.

Išanalizavus konkursinius projektus ryškėja tam tikri dėsningumai ir keliami  visuotiniai uždaviniai: būtinybė keisti automobilių eismo tvarką aikštėje, suformuoti naujas funkcines zonas, pagal numatytas kompozicijas  sutvarkyti želdynus,  pakeisti grindinio plyteles. Akivaizdu, kad Kauno rotušės aikštei „remontas“ būtinas: gerokai susidevėjusios plytelės, „leisgyviai“ suoliukai, dar nuo tarpukario  chaotiškai susodinti medžiai, ir bene  opiausia problema –  aktyvus transporto eismas.

Projektuose tarsi sutartinai  siūloma naikinti tranzitinio transporto arteriją, plėsti automobilių  statymo aikštelę prie buvusios gamyklos „Lituanica“.   Visiškas aikštės „išvalymas“ nuo automobilių eismo būtų teisingiausias sprendimas, kadangi  transportas  ne tik sukelia triukšmą, bet ir kenkia miesto reprezentacijai – daugelyje Europos miestų rotušės aikštėse transporto eismas draudžiamas. Taip pat automobilių statymas ir jų tranzitas užima didžiulius aikštės plotus, kurių panauda galėtų būti tikslingesnė.

Ne mažiau svarbūs pertvarkymo uždaviniai – įrengti želdynus, kompoziciškai organizuotas medžių alėjas, tarp kurių atsirastų poilsio zonos, nes pastarųjų aikštėje tikrai trūksta. Nepaisant keleto kavinių, barų palei aikštės perimetrą, kurie ir sutraukia visus  lankytojus, pati aikštė tarsi lieka nuošalyje, kadangi joje nėra neįpareigojančių poilsio zonų atokvėpiui, bendravimui, susitikimams. Tokių zonų kūrimas, kurių pretekstas būtų pritraukti miestiečius į aikštę (ne tik masinių koncertų metu) yra priemonė atsirasti „genius locci“, kitaip tariant, vietos dvasiai.

Jos, žinoma, nesukurs naujai klojamas grindinys ar pagal originalią struktūrą komponuojami suoliukai, tačiau tokių priemonių pagalba aikštės lankomumas taptų aktyvesnis, žmonių sąmonėje kauptųsi prisiminimai, kontekstai, o tai, remiantis C.Norberg-Schulz‘u,  yra viena iš „genius locci“ sąvoką paaiškinančių sudedamųjų. Apskritai „genius locci“ anot A.Samalavičiaus sudaro ne tik materialūs elementai, kaip vieta, statiniai ar kraštovaizdžiai bet ir nematerialūs – atmintys, pasakojimai. Neabejotinai vyresniosios kartos kauniečių atmintys saugo Rotušės aikštės „genius locci“ sąvoką atitinkančius prisiminimus, tačiau siekiant įtraukti į šį procesą ir jaunąją kartą, reikalingos papildomos priemonės, nes šiuo metu, kaip yra rašęs pilotas.lt, „aikštė jau nebeatitinka visuomenės poreikių“.

Tačiau  grįžtant prie projektų, kai kurie iš jų, pateikia pernelyg modernias vizijas – juk vis dėlto planuojama pertvarkyti  unikalų, dar gotikos epochoje susiformavusį  urbanistinį darinį. Originalu įrengti vandens zoną rotušės  aikštėje, bet juk tokios niekada nebuvo. O planuojama požeminė automobilių statymo aikštelė senamiesčio šerdyje būtų ne tik  kultūrinių sluoksnių darkymas, bet ir istoriškai nelogiškas sprendimas.  

Pavyzdžiui  projektas „Aukso pjūvis“  iškelia tokius tikslus: „…aikštės pagrindinei daliai turi būti sugrąžinta aiškiai apibrėžta renesansinė proporcija, rotušės pastatas atgautų buvusį cokolio aukštį ir vizualiai būtų pakylėtas į viršų….” Šiuo atveju aikštė atsidurtų duobėje, atsirastų amfiteatrinė erdvė, tačiau, ar tokia sudėtinga vizija financiniu požiūriu „įkandama“ Kaunui? Kita vertus, aikštė per amžius evoliucionavosi natūraliai, taigi ar būtina sugrąžinti renesansinę jos išraišką, taip nubraukiant dalį kultūrinio sluoksnio?

Manyčiau, kad siekiant atgaivinti aikštės dvasią, būtina pasitelkti visuomenėje dominuojantį požiūrį. Bet visuomenė dėl parodos eksponavimo primityvumo, deja, neturėjo normalių galimybių susipažinti su pateiktomis architektų vizijomis.  Šio   projekto  komunikacija visuomenei  turėtų būti nepalyginamai platesnė, siekiant, kad kuo daugiau miestelėnų įsitrauktų į vertinimo diskusijas.   Galbūt dėl lėšų trūkumo, ar organizatorių nekompetetingumo,  parodos eksponavimui pasirinkta  ir netinkama vieta. Pirmiausia dėl  trumpų darbo valandų, parodą rotušėje galima aplankyti tik nuo 11 iki 19val. Kitas svarbus aspektas – informacijos trūkumas, kuri skelbtų apie tokią svarbią rotušėje vykstančią parodą. Netgi rotušės aikštės prieigose nebuvo jokio informacinio  plakato,  todėl lankytojų apatiškumas yra savaime  suprantamas.

Kita vertus, gal buvo siekiama dalinai ir apsisaugoti nuo viešumo? Beje, labai pritrūko galimybės balsuoti,  tarsi pabijota atskleisti vyraujančią nuomonę, kokia aikštės koncepsija kauniečiams būtų priimtiniausia. Pačią konkursinių projektų ekspoziciją būtų buvę kur kas tikslingiau išstatyti  rotušės aikštėje, lauke ant didelių planšetų – didesnio formato  iliustracijose  geriau atsispindėtų konkreti vizija. Balsavimo pultų  įrengimas būtų puiki priemonė parodos aktyvumui skatinti.   Apmaudu, kad pakankamai rimtas projektas visuomenės taip ir nepasiekė – juk aikšte naudosis plačioji visuomenė, tad kodėl gi jai nebuvo leista dalyvauti sprendžiant, kokią viziją norėtųsi matyti?

Akivaizdu, kad konkursinių projektų parodai pritrūko ir geranoriškumo, ir finansavimo, tačiau jei rotušės aikštės pertvarkymo projektų konkursas nėra tik „popierinis“ žaidimas, tuomet ir vizijų pristatymas turėtų būti solidesnis.

Juk ir tikrasis „genius locci“ sukuriamas tik ten, kur iš tiesų sąveikauja žmogus ir vieta.

TRUMPAI APIE AUTORIŲ. Edita Juškaitė: Visada, kiek save atsimenu, buvau linkusi į meno sritis, todėl Vytauto Didžiojo Universitete studijavau menotyrą, kur įgijau teorinių žinių. Šiuo metu VDU magistratūroje studijuoju architektūrologiją, siekdama susipažinti su architektūros istorija, jos formų bei išraiškos kaita, tačiau kasdienybėje išlieku ištikima kūrybiniams impulsams, kurie ateityje, manau, užims vis didesnę mano gyvenimo dalį…

Komentarai

 1. Bet, jei yra taip,kaip rašoms Nr.’2999,,konkurso rezultatas galimai abejotinas?

 2. Būtu keista jei „konkursą“ laimėtu kas nors ne iš Kauno architektų-mafukų arba ne iš jų gizelių. Kaune, kaip, tarp kitko ir Vilniuje, taip nebūna. Todėl ir mūsų architektūra yra provincialaus lygio.

 3. kokioms konkursu taisyklems? atsipeikekit! kaunas yra kaunas. taisykles pritaikomos prie uzsakovo.

 4. Jei taip yra,ar tai neprieštarauja konkursų taisyklėms?

 5. Tekstas kaip žirniai į sieną. Bar bar bar be jokios intrigos ar ryškesnės žinutės, kad skylę pramuštų. Romantizuotas vietos dvasios brukimas tikrai nėra profesionali kritika, bet džiugu, kad žmonės bando rašyti apie miestą. Su laiku sustiprės įgūdžiai, tik siūlyčiau Samalavičiaus knygas švystelti per langą -lengviau gyventi pasidarys, o ir mintys apie architektūrą švaresnės rašysis.

 6. Tomas Kulesa, vis dar dirba pas G. Natkeviciu, o G. Natkevicius buvo ziuri pirmininkas arba jo bendrapavardis…

 7. Jei neklystu, vienas pirmą vietą konkurse užėmusios dalyvių komandos narys su konkursinių projektų vertinimo komisijos nariu dirbo (dirba?) vienoje firmoje? Ar čia tik pavardžių sutapimas?

 8. Matosi, kad teksto autore nesupranta ka reiskia „genius loci“ savoka ir dar raso ja su klaidom kaip koki prekini zenkla „gucci“… Tai toks ir straipsnis gaunasi, kaip ir konkursiniai projektai.

 9. pritariu Andriui R del „tegu mirsta tokie konkursai“ visu 100%

 10. VDU yra pajėgi mokyti tokį dalyką? Bet, gerai, bandymas neblogas. Tik kur kritiškumas? Antraštė „Ar Kaunui verta tikėtis naujo genius locci?“, bet tekste jau kalbama, kad kai kurie darbai pernelyg modernūs, nes siūlo kažką naujo ko niekada nebuvo… Tai ar tekstas apeliuoja į naują genius locci ar seną? Šiaip apskritai čia ultimately durnas argumentas yra „bet juk tokios niekada nebuvo“. Jei visi žmonės vadovautųsi tokia logika, tai mes sėdėtume su akmeniniais įrankiais urvuose. Taip, požeminis parkingas rotušės aikštėje tikrai yra „istoriškai nelogiškas sprendimas“, bet internetas irgi yra istoriškai nelogiškas sprendimas.

  Neginu darbų ar spendimų darbuose, bet pačiame tekste yra pavojinga populiari tendencija – nebūti kritiškam, romantizuoti praeitį ir negatyviai žiūrėti į naujas vizijas, kurios siūlo kažką visiškai naujo. Galbūt autorė norėjo kažką kito pasakyti, bet deja skaitosi taip.

  Dėl nuolatinių panašių konkursų ekspozicijų bėdų visiškai sutinku. Bet paprasčiausiai toks prizinis fondas, toks eksponavimas ir tokia info sklaida parodo lygį, o lygis yra toks, kad save gerbiantys architektai neturėtų išvis dalyvauti. Tegu miršta tokie konkursai arba patampa grynai studentiškais. Kas šį kartą ir įvyko – laimėjo studentai.

  Sėkmės autorei, linkėjimas būti kritiškesnei ir nebijoti matyti viską drąsiau, kad ir drąsesniems sprendimams atsirastų vietos.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

snipi_vn_240400_e03_xxx

PAGRINDINĖ ŠNIPIŠKIŲ AIKŠTĖ: Ruošiamas sostinės viešosios erdvės atidarymas

2024 balandžio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Iškėlus garažus, 84 arų sklype tarp Kintų ir Giedraičių gatvių Vilniuje įrengta Šnipiškių aikštė – pagrindinė bendruomenės lauko renginių erdvė su sporto ir vaikų žaidimų

Viešoji erdvės prie Tūkstantmečio bei S.Dariaus ir S.Girėno Vilniuje (SĮ „Vilniaus planas“; PV A.Alūzienė, arch. S.Balčiūtė).

VIEŠOJI ERDVĖ NAUJININKUOSE: Promenada, apžvalgos takai, žaidimų aikštelės, sporto zonos

2024 kovo 28Be komentarųPILOTAS.LT

Naujininkuose prie Tūkstantmečio ir Dariaus ir Girėno gatvių bus sutvarkyta ir miestiečiams atverta nauja 1,2 ha ploto viešoji erdvė. Joje projektuojama promenada, apžvalgos takai, žaidimų

Viešoji erdvė Žvėryne (arch. E.Cibulskienė).

NAUJA VIEŠOJI ERDVĖ ŽVĖRYNUI: Rengiamas viešas projekto aptarimas

2024 kovo 8Be komentarųPILOTAS.LT

Žvėryne, sklype ties Ukmergės gatvės 126, Vilniaus miesto savivaldybė planuoja įrengti naują viešąją erdvę. Pasiūlymus galima teikti el. paštu bei planuojamos viešos virtualios konsultacijos metu.

rotus_kn_210200_e02_xxx

APIE ISTORIJĄ – ŠIUOLAIKIŠKAI: Kauno rotušėje baigiamas kurti miesto muziejus

2024 vasario 14Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno rotušė išgyvena vienus didžiausių pokyčių per visą savo istoriją. Pastato restauravimo ir pritaikymo muziejinei funkcijai darbai jau eina į pabaigą. Šiuo metu rengiama šiuolaikinė

Viešoji erdvė Vilniaus Senamiestyje (UAB „Viltekta“, „Heima“).

VIEŠOJI ERDVĖ VILNIAUS SENAMIESČIUI: Rengiama projekto viešoji konsultacija

2024 vasario 6Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus Senamiesčiui priklausančioje teritorijoje, netoli Subačiaus gatvės projektuojama nauja viešoji erdvė. Vasario pabaigoje rengiama projekto viešoji konsultacija su gyventojais. Vilniaus Senamiesčio teritorijoje sklypuose ties K.Vanagėlio

Pilaitės skveras

MAŽOJI LIETUVA VILNIUJE: Į priekį iriasi Pilaitės viešosios erdvės projektas

2024 sausio 2Be komentarųPILOTAS.LT

Kartu su Pilaitės gyventojais kurtas Vilniaus viešosios erdvės sutvarkymo projektas pasistūmėjo į priekį – išduotas statybą leidžiantis dokumentas. Skvere planuojama įrengti sporto aikšteles, bendruomenės renginių

Kauno Steigiamojo Seimo aikštės detalusis planas PV G.Zimnickienė, inž. A.Petruškevičius, arch. A.Nastukevičiūtė).

RUOŠIA POKYČIUS SENAMIESČIUI: Viešai pristatys Kauno Steigiamojo Seimo aikštės detalųjį

2023 lapkričio 15Be komentarųPILOTAS.LT

Kaune ruošiamasi pertvarkyti gerokai primirštą Senamiesčio viešąją erdvę – Steigiamojo Seimo aikštę. Didžiausias šios svarbios erdvės istorinėje miesto dalyje projektuojamas pokytis – jos naujas perimetrinis užstatymas.

skveras Vilniaus Naujamiestyje

SKVERAS SOSTINĖS NAUJAMIESTYJE: Rengiamas nuotolinis projekto pristatymas

2023 rugsėjo 4Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniuje, Naujamiestyje planuojama įrengti naują skverą. Rugsėjo 19 dieną organizuojamame nuotoliniame susitikime bus pristatytas rengiamas pastarojo projektas bei bus galima išsakyti pastabas. PLANUOJAMAS GRETA PLĖTOJAMOS TERITORIJOS Naujasis

Rūta Meilutytė Antazavėje

PAGERBĖ RŪTĄ: Šviesių žmonių parkelyje – ikoniška R.Meilutytės figūra

2023 rugpjūčio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Antazavės dvaro pašonėje Mariaus Luckos iniciatyva kuriamas Šviesių žmonių parkelis ką tik pasipildė dar viena išraiškinga skulptūra. Nuo šiol jame galima pamatyti ir vienos garsiausių

Šilutės Senojo turgaus aikštė

DAUGIAU ESTETIKOS AIKŠTEI: Erdvės estetinio formavimo konkursas Šilutėje

2023 rugpjūčio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Šilutės rajono savivaldybė ketina estetiškai sutvarkyti Senojo turgaus aikštę. Neseniai paskelbto Senojo turgaus aikštės erdvės formavimo idėjos konkurso esminis reikalavimas – pasiūlyti jos erdvės estetinio

Viešoji erdvė Ukmergės g.

ŽALIASIS BARJERAS ŽVĖRYNE: Prie Ukmergės gatvės planuojama viešoji erdvė

2023 birželio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Sostinėje planuojama nauja viešoji erdvė. Ja turėtų pavirsti 17 arų neužstatytas sklypas prie Ukmergės gatvės. Projektą ir įrengimo darbus finansuos privatūs vystytojai. Ties Ukmergės gatvės

Skveras Tolminkiemio g. 4, Vilniuje (projektavimo įmonė „Lagos projektai“; PV Kęstutis Akelaitis, PDV Dėja Želvienė, arch. Gintaras Čaikauskas, Marius Šaliamoras, Kęstutis Akelaitis, Andrej Pleškov).

PILAITĖJE – NAUJAS SKVERAS: Projektuojama pagal klasikinio sodo principus

2023 vasario 9Be komentarųPILOTAS.LT

Sostinės Pilaitėje, prie naujai pastatytos Šv. Juozapo bažnyčios ir tik pernai duris atvėrusios Pilaitės gimnazijos, planuojama įrengti naują viešąją erdvę. Ji bus atvira visiems –

Vingrių skveras

VINGRIŲ SKVERO EKSPOZICIJA: 7 šiuolaikinės MO muziejaus skulptūros

2022 spalio 6Be komentarųPILOTAS.LT

Naujai įrengiamas Vingrių skveras taps šiuolaikinių skulptūrų ekspozicija po atviru dangumi. MO muziejaus kaimynystėje jau anksčiau pradėta ekspozicija bus pratęsta ir pasivaikščiojimo take prie istorinio

kveras Vilniaus Naujamiestyje (arch. „Mažasis atriumas“).

NAUJAS SKVERAS NAUJAMIESTYJE: Savivaldybė sutarė su sostinės NT vystytojais

2022 rugsėjo 29Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus miesto savivaldybei bendradarbiaujant su nekilnojamojo turto vystytojais mieste kartais atsiranda naujų poilsio ir laisvalaikio zonų gyventojams. Naujamiestyje, daugiabučių apsupty netoli Savanorių prospekto projektuojama vieša

Madrido parkas

NAUJOJI MADRIDO IKONA: Madrido parko konkursą laimėjo Roterdamo „West 8“

2022 birželio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Parko Madrido centre tarptautinio projekto konkursą laimėjo žinoma olandų architektūrinė grupė „West 8“. Tokį sprendimą neseniai vienbalsiai paskelbė konkurso žiuri, kurai pirmininkavo Madrido meras José

Kauno rotušė

KAUNAS IMASI ROTUŠĖS: Suplanuota naujinti vidų, fasadus ir aikštę

2022 vasario 102 KomentaraiPILOTAS.LT

Neužbaigusi istorinės Vilniaus gatvės rekonstrukcijos, Kauno savivaldybė energingai imasi kito svarbaus Senamiesčio objekto – miesto rotušės. Pirmiausia bus atnaujintos istorinio pastato vidaus erdvės, fasadai, o kitąmet –

Pilaitė

V.NEDZINSKO ATMINIMUI: Pilaitėje kurs privatų parką

2022 sausio 6Be komentarųPILOTAS.LT

Greta projektuojamo prekybos centro Pilaitėje planuojamas viešas privatus parkas, skirtas ilgamečio Žuvinto direktoriaus gamtininko Vytauto Nedzinsko atminimui. Privati 0,5 ha parko teritorija žada būti atvira

Skulptūrinių instaliacijų sodas „2123” (arch. P.Išora, O.Lozuraitytė). Foto: V.Červiakov.

SKULPTŪRINIŲ INSTALIACIJŲ SODAS: Uždara Vilniaus erdvė atsivėrė miesto gyvenimui

2021 gruodžio 20Be komentarųPILOTAS.LT

Nauja traukos erdvė Vilniuje gimė tarp Rasų, Markučių ir Užupio – Vitebsko ir Drujos gatvių sankirtoje architektai ir menininkai įkūrė skulptūrinių instaliacijų sodą „2123“ . Kultūrinio

Skveras ties V.Kudirkos g. 14 ir Z.Sierakausko g. 15 (arch. P.Marozas).

ATNAUJINO PROJEKTĄ: Skvero prie Nacionalinės koncertų salės pristatymas

2021 spalio 25Be komentarųPILOTAS.LT

Skvero prie būsimos Nacionalinės koncertų salės kūrėjai pristatys atnaujintą projektą, kurį pakoregavo pagal visuomenės ir specialistų pastabas. Siūlomi šios viešosios erdvės sutvarkymo sprendiniai nekeičia teritorijoje

Antakalnis

VIETOJE ANTAKALNIO ŠABAKŠTYNŲ: Planuojama nauja viešoji erdvė

2021 liepos 28Be komentarųPILOTAS.LT

23 arų ploto teritorija tarp L.Sapiegos ir Kuosų gatvių Antakalnyje gali virsti sutvarkyta viešąja erdve, jei projektui pritars ir vilniečiai, ir savivaldybė. Projektiniai pasiūlymai bus

Reformatų sodas

ATIDAROMAS REFORMATŲ SODAS: Atnaujinta sostinės viešoji erdvė

2021 liepos 14Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien sostinėje atidaromas atnaujintas ir sutvarkytas Reformatų sodas. Šis sodas reikšmingas ir Vilniaus miesto istorijai, ir reformatų bei netoliese gyvenančiai bei dirbančiai bendruomenei, o jo

Kauno rotušė

KAUNO ROTUŠĖ 1967–1973 M.: Kino juosta atnaujintoje palėpės erdvėje

2021 birželio 7Be komentarųPILOTAS.LT

Rytoj, birželio 8 dieną Kauno miesto muziejaus Rotušės skyriaus palėpės erdvėje pristatoma architekto Žybarto Simonaičio kurta kino juosta „Kauno Rotušė 1967–1973 m.“. Kino juostoje architektas

Mažoji sala Niujorke („Heatherwick Studio“, MNLA ). Foto: Timothy Schenck

ŽALIOJI NIUJORKO OAZĖ: Hadsono upėje išdygo dirbtinė sala

2021 gegužės 27Be komentarųPILOTAS.LT

Po 8 metų projektavimo bei statybų Niujorke, Hadsono upėje galiausiai sužaliavo Mažoji sala (angl. Little Island). Pagal firmų „Heatherwick Studio“ ir MNLA projektą molo vietoje

Architekto N.Fosterio kolektyvo Temzės pakrantėje suprojektuotas pastatas Londono rotušei ištikimai tarnavo 18 metų, tačiau pandemijos akivaizdoje didmiestis privalo taupyti. Foto: ©PILOTAS.LT

SKAMBINA PAVOJAUS VARPAIS: Londono rotušei gresia pavojus

2021 gegužės 111 KomentarasPILOTAS.LT

Britų XX amžiaus visuomenės organizacija ( C20 Society) įvardino 10 istoriškai ir architektūriškai svarbių šalies pastatų, kuriems gresia pavojus. Tarp jų vienas šiuolaikinės architektūros objektas

Dumsių kopa

KOPA IŠLIKS PRIEINAMA: Jonavos rajono savivaldybė susitarė su KAM

2021 balandžio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Jonavos rajono Dumsių girioje esanti žemyninė kopa ir toliau galės būti lankoma visuomenės, nors ir yra Krašto apsaugos ministerijos (KAM) būsimojo Gaižiūnų poligono teritorijos centre.