images_phocagallery_2433_tit_Lukiu a

LAISVĖS MONUMENTO KONKURSAS://14 PROJEKTŲ SUKLUPO ANT SLENKSČIO

Šį sezoną Lukiškių aikštės konversijos seriale visai tautai turime retą progą stebėti nenuobodų ir neordinarinį septyniolika metų trunkančio konkursavimosi maratono finišą. Nors konkursiniai projektai dar net neišeksponuoti, jau turime naują nacionalinį antirekordą – diskvalifikuota lygiai pusė – 14 konkurso dalyvių.

Konkursą „Lietuvos laisvės kovotojų atminimo įamžinimo Lukiškių aikštėje Vilniuje projektas“ organizuojanti Kultūros ministerija oficialiai pranešė, jog pašalino iš konkurso 14 projektų „dėl techninių specifikacijų ir kitų konkurso sąlygų neatitikimo“.

KRITUSIŲ DĖL LAISVĖS SKAIČIUS AUGA AKYSE

Autoriams pasiūlyta atsiimti projektus, kurie dėl įvairių konkurso sąlygų pažeidimų svarstomi nebebus: „Rerum“, „Laisvės žiburys“, „Laisvės sparnai“, „Vytis“, „Laisvės šauksmas“, „Liepsnojantis kalavijas“, „Žvaigždė“, „Susikabinimas“, „Requiem atminčiai“, „Skydai“, „Puoselėk ir saugok“, „Viena mintis“, „Proveržis“, „Tautos dvasia“.

Anot Kultūros ministerijos specialistės J.Krušinskaitės, keturi diskvalifikuoti projektai elementariai pažeidė anonimiškumą. Dar keturi autoriai nepateikė visos reikalautos sudėties projekto. Keli monumento autoriai buvo diskvalifikuoti todėl, kad nesilaikė architektūrinį konkursą laimėjusios R.Paleko grupės erdvinės koncepcijos. Šeši projektai, anot J.Krušinskaitės, diskvalifikuoti, nes monumente neįkomponavo konkurso sąlygose nurodyto užrašo „Kovojusiems ir žuvusiems už Lietuvos laisvę“ arba neišvardino sąlygose nurodytų laisvės kovų.

Kaip portalui PILOTAS.LT sakė J.Krušinskaitė, vertinimo komisijos manymu, šie konkurso sąlygų pažeidimai laikytini sunkiais, todėl 14-a projektų buvo pašalinti iš konkurso be jokių teisių.

Tačiau portalo PILOTAS.LT žiniomis, atmestųjų projektų autoriai nelinkę nusileisti Kultūros ministerijos „biurokratiniam rasizmui“ ir ketina surengti alternatyvią „Atmestųjų Laisvės monumentų parodą“ bei kreiptis pagalbos į teisininkus.

LAISVĖS DOZAVIMAS – 2 VALANDOS Į DIENĄ

Konkursinių projektų ekspoziciją bus galima apžiūrėti labai griežtu režimu: nuo pirmadienio, gegužės 13-os iki gegužės 27-os ir tik 2 valandas darbo dienomis (nuo 15 iki 17 val.) Kultūros ministerijos Kolegijų salėje (J.Basanavičiaus g.5, Vilnius). J.Krušinskaitė sakė, kad galima ir asmeniškai apžiūrėti ekspoziciją iš anksto susitarus telefonu (85) 219 34 39 arba el.paštu j.krusinskaite@lrkm.lt.

Kodėl tokio nacionalinės svarbos objekto konkursiniai projektai eksponuojami taip uždarai, trumpai ir eksponavimui nepritaikytose ministerijos patalpose, lieka neaišku. Konkursas, kaip žinia, likus vienai dienai iki finišo, kovo 7-ąją, buvo beveik dviems mėnesiams „dėl techninių priežaščių“ atidėtas, tačiau, panašu, kad ir vėl užklupo Š.Biručio ūkvedžius netikėtai.

Toks 2valandų per dieną „dozavimas“ nacionalinio Laisvės monumento apžiūrai – mažų mažiausiai skandalingas. Apie elementarią pagarbą autoriams, kūrusiems projektus, tokiame kontekste net kalbėti nepadoru.

KAI PERKAMA LAISVĖ, KULTŪRA TYLI

Nemažiau nepadoru ir tai, jog konkursinių projektų niekas net nesiruošia fotodokumentuoti. Taigi, Kultūros ministerijai prasukus konkursinę procedūrą, visų konkurso dalyvių kultūrinis kapitalas – projektai – paprasčiausiai taps istorijos dulkėmis. Joks edukacinis, menotyros, istorinis aspektas Kultūros ministerijai turbūt neįdomus, ūžiant viešųjų pirkimų staklėms.

Apie kokį nors konkurso katalogą ar visų Lukiškių aikštėje nuo 1996-ųjų vykusių konkursų katalogą net svajoti nepadoru, kai vyksta… viešasis Laisvės pirkimas.

Komentarai

  1. Gerbiamas A(lgi)?, Nei vienas sveikai mąstantis žmogus neabejoja paminklo poreikiu. Jeigu leisite, save priskirsiu prie jų, ne prie „proto bokštų“. Abejojama teise ir reikalavimu jį turėti tik kažkam ir savintis kartu su visa vieša erdve – tokia kalbėsena ir reikalavimų diktavimas ir buvo pavadintas diktatu. Tik Tamsta supratote taip kaip jums norėjosi – vienpusiškai. R.Paleko projektas šią dilemą išsprendė architektūriškai. Dabar turi įsijungti skulptoriai… O dėl pačios procedūros – įstatymai apriboja ir tuo pačiu suteikia teises, jomis šiuo atveju ir reikia pasidomėti.

  2. net ir lietrytis uzsirustino.
    http://www.lrytas.lt/?id=13683973991367050540&view=4
    tik visa komjaunuoliu beda, kad tik KGB pazymos rupi.

  3. Negi neaišku, kad neleis statyti paminklo Laisvės kovotojams. tai seniai yra politinė, o ne meninė problema.
    Vienas „proto bokštas“ tiek nusišnekėjo, kad teisėtą tremtinių ir politinių kalinių norą turėti paminklą pavadino „diktato architektūra“.
    Dabar yra tokios logikos pasekmės – ŠTAI KUR DIKTATO ARCHITEKTŪRA.

  4. biurokratui visiskai nesvarbi nei Laisve nei paminklai. Jam svarbiausia savo kede ! Toks paminklas ir tiktu Lukiskiu aikstelei.

  5. Dar per anksti statyti paminklus Laisvei, nes Laisvė dar neiškovota.

  6. Na taip, NDG visi foje tusti, nors mini golfa irenginek, o padorios vietos specialistams ir visuomenei projektus apziureti nerandama. Trumparegiu ubagu mastymas, ypac kai tai liecia kultura. Matyt mes tik to ir nusipelnem, jei vis dar nekyla rakos eiti stiklu malti…

  7. sitas visas lukiskiu aikstes serialas yra didele nacionaline geda. manau, kad ir jokiu katalogu niekad nebus, kad nebutu tos gedos irodymu. valdzia nori kuo greiciau ka nors pastatyti ir uzmirsti. basta.

  8. Na pažyma apie nebendradarbiavimą su okupacinėnims jėgos struktūromis tai tikrai supratama, ir jos svarba negali būti abejojima, nes jei paminklą savo aukoms statytų pvz. koks KGB bendradarbis būtų tikrai pasityčiojimas.

  9. Toks vaizdas,kad ir šiame konkurse svarbiausia ne meninė idėja,bet „Techninės specifikacijos“, dalyvių „pažyma apie teistumą“,“pažyma apie psichinę sveikatą“…..

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Rūta Meilutytė Antazavėje

PAGERBĖ RŪTĄ: Šviesių žmonių parkelyje – ikoniška R.Meilutytės figūra

2023 rugpjūčio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Antazavės dvaro pašonėje Mariaus Luckos iniciatyva kuriamas Šviesių žmonių parkelis ką tik pasipildė dar viena išraiškinga skulptūra. Nuo šiol jame galima pamatyti ir vienos garsiausių

„Rataa“, R.Inčirauskas, 2011 m.

BRONZOS AMŽIUS: Mažosios skulptūrinės formos paroda Klaipėdoje

2023 liepos 19Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus Klaipėdos galerijoje atidaroma mažosios skulptūrinės formos paroda „Bronzos amžius“, kurioje dalyvauja 15 autorių. Parodoje autorius ir suvokėjas yra laisvi savam

Mindaugas Junčys

PRISISTATYS NIUJORKE: Meno mugėje „Volta“ – Mindaugo Junčio skulptūros

2023 gegužės 11Be komentarųPILOTAS.LT

Skulptoriaus Mindaugo Junčio kūryba pristatoma Niujorko meno mugėje „Volta“. Menininkas savo darbais kvestionuoja grožio, kičo, populiariosios kultūros bei tradicijos sąvokas. Tai metaforos, atskleidžiančios nūdienos visuomenės besikeičiančių

Romualdas Požerskis

BEPROTIŠKOS SKULPTŪROS: R.Požerskio fotoparoda VDU centriniuose rūmuose

2023 balandžio 7Be komentarųPILOTAS.LT

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) centriniuose rūmuose eksponuojama žinomo fotografo Romualdo Požerskio paroda „Beprotiškos skulptūros Nevados dykumoje“. DIDŽIAUSIAS ALTERNATYVAUS MENO REIŠKINYS PASAULYJE Kasmetinis festivalis „Degantis žmogus“,

Algis Kasparavičius

ATSITIKTINIAI PRISIMINIMAI: Algio Kasparavičiaus skulptūros paroda Tauragėje

2023 kovo 14Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Tauragėje atidaroma skulptoriaus Algio Kasparavičiaus personalinė paroda „Atsitiktiniai prisiminimai“. Menininkui būdingas filosofinės ir daugiasluoksnės kūrybos plėtojimas, kurios centre dažnai atsiduria vidinio žmogaus pasaulio, šiuolaikines visuomenės ir

Mykolas Sauka

ŠVENTASIS NAIVUMAS: M.Saukos medžio drožinių instaliacija „Vaikų kambarys“

2022 gruodžio 14Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus dailės akademijos parodų salėse „Titanikas“ prieš 6 metus gigantiškų betoninių figūrų parodą surengęs skulptorius Mykolas Sauka sugrįžta į „nusikaltimo“ vietą, tačiau jau su visai

Neringos vartai

ORIGINALĄ PAKEIS KOPIJA: Neringoje nukėlė pasitikusią skulptūrinę kompoziciją

2022 gruodžio 9Be komentarųPILOTAS.LT

Kuršių nerijoje neseniai nukelta skulptūrinė kompozicija „Neringos vartai“, net pusę amžiaus pasitikusi visus į ją įvažiuojančius. Įsimintiną skulptūrą iš medinių „burių“ su vėtrungėmis turės pakeisti

Leonas Strioga

SKULPTŪROS ŠVIESULYS: Obelynės sodybos parke atidaryta L.Striogos lauko galerija

2022 gruodžio 2Be komentarųPILOTAS.LT

Šį spalį, eidamas 93-ečius metus, pasaulį paliko vienas didžiausių Lietuvos skulptūros šviesulių – Leonas Strioga. Susipažinti su šio išskirtinio talento bei savito pajautimo menininko vienais

Vladas Urbanavičius

PLIENO JUNGINIAI: Vlado Urbanavičiaus personalinė paroda galerijoje (AV17)

2022 spalio 20Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien galerijoje (AV17) bus atidaryta skulptoriaus Vlado Urbanavičiaus personalinė paroda „Plieno junginiai“. Monumentaliose, kone erdvėje neišsitenkančiose skulptūrose atsiskleidžia itin didelis kūrėjo dėmesys naudojamoms medžiagoms, subtili

Vingrių skveras

VINGRIŲ SKVERO EKSPOZICIJA: 7 šiuolaikinės MO muziejaus skulptūros

2022 spalio 6Be komentarųPILOTAS.LT

Naujai įrengiamas Vingrių skveras taps šiuolaikinių skulptūrų ekspozicija po atviru dangumi. MO muziejaus kaimynystėje jau anksčiau pradėta ekspozicija bus pratęsta ir pasivaikščiojimo take prie istorinio

Juozas Zikaras

ŽURNALAS „BALTAS KAMBARYS“: Zikaro modernizmas O.Daugelio bibliotekoje

2022 rugsėjo 21Be komentarųPILOTAS.LT

Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus kviečia į 7-tojo kūrybinės klasės žurnalo „Baltas kambarys“ numerio rubrikos „Čiurlionio portfelis“ pristatymą Osvaldo Daugelio bibliotekoje. O portfelyje šį

Andrius Erminas

BERLYNO MENO SAVAITĖ: Prisistato 3 lietuvių šiuolaikiniai skulptoriai

2022 rugsėjo 16Be komentarųPILOTAS.LT

Galerija (AV17) Berlyne vykstančioje meno mugėje POSITIONS pristato 3 lietuvių menininkus. Tai yra vienas iš svarbiausių meno renginių Vokietijoje, vykstantis Berlyno meno savaitės metu, suburiantis

Juozas Lebednykas

NEPALIAUJAMI KŪRYBINIAI IEŠKOJIMAI: J.Lebednyko kūrinių paroda Panevėžyje

2022 rugsėjo 9Be komentarųPILOTAS.LT

Panevėžio miesto dailės galerijoje atidaroma Juozo Lebednyko kūrinių paroda. Galerijos pagrindinėje parodų erdvėje ir Keramikos paviljone eksponuojami menininko bronzos liejiniai, akmens formų ir keraminės kompozicijos,

Dolomitas

DOLOMITO PRAKALBINIMAS: Skulptorių plenero pristatymas Petrašiūnų karjere

2022 rugpjūčio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Pakruojo pašonėje esančiuose dolomito karjeruose baigiasi skulptorių pleneras „Akmens dialogai“. Baigiamajame renginyje šiandien čia bus pristatytos 7 akmens menininkų sukurtos skulptūros, vyks Pakruojo šventės „Iki

Aloyzas Toleikis

SURADO NAUJAS ERDVES: Šiauliai perkels skulptūras „Gulinti mergaitė“ ir „Dubysa“

2022 rugpjūčio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Šiaulių miesto savivaldybė priėmė sprendimus dėl dviejų skulptūrų perkėlimo į rekonstruotas ar šiuo metu atnaujinamas miesto viešąsias erdves. Naujos vietos surastos skulptorių Birutės Kasperavičienės ir Aloyzo

Dumplės

NAUJAS ISTORIJOS ŽENKLAS: Vilnius įsigijo D.Aleksos skulptūrą „Dumplės“

2022 rugpjūčio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Skulptūra „Dumplės“ žada tapti nauju Vilniaus autobusų parko teritorijos istorijos ženklu. Miestas ją įsigijo už 9.500 eurų… Dano Aleksos skulptūra „Dumplės“, pernai eksponuota sostinės Kūdrų

Perkūnas

DEKORATYVINĖ SKULPTŪRA KAUNE: Tado Bujanausko iliustracijų paroda

2022 liepos 14Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Kaune atidaroma Tado Bujanausko kurtų iliustracijų paroda „Dekoratyvinė skulptūra Kaune“. Šiuo iliustracijų ciklu menininkas siekia priminti apie laiko ir žmonių užmirštas skulptūras Kaune. Liepos

„Nihil novi“, A.Kasparavičius, 2015-2022 M. Foto: (AV17) galerijos.

ISTORIJA IR ŠIUOLAIKINIS MENAS: Vilniaus rotušės fasade – skulptūros ir instaliacijos

2022 liepos 13Be komentarųPILOTAS.LT

(AV17) galerija, tęsdama tradiciją pristatyti šiuolaikinę skulptūrą netradicinėse miesto erdvėse, nuo šio mėnesio organizuoja pusę metų truksiantį projektą, kurio metu Vilniaus rotušės fasade bus eksponuojamos

Skraidantis cepelinas

PAKABINO MIESTO SIMBOLĮ: Karmėlavoje į dangų pakilo milžiniškas cepelinas

2022 liepos 52 KomentaraiPILOTAS.LT

Menininkai Algimantas Šlapikas ir Serge‘as Eckeras Kauno rajono Karmėlavos miestelio viešąją erdvę ką tik papildė „Skraidančiu cepelinu“. Cepelinų sostine pravardžiuojamo Kauno rajono miestelio identitetas nuo

Evaldas Pauza

ŽALIAKALNIO KALNAS: Skulptoriaus E.Pauzos personalinė paroda Kaune

2022 gegužės 4Be komentarųPILOTAS.LT

Tęsdama Kauno meno mokyklos 100-mečiui skirtų parodų ciklą, Kauno kolegijos Menų akademija rengia skulptoriaus Evaldo Pauzos personalinę parodą „Kalnas“. Parodoje eksponuojami pastarųjų dviejų dešimtmečių konceptualiosios skulptūros

Tadas Kensminas

SIURREALIZMO STOVYKLA: Skulptoriaus T.Kensmino paroda Trakų Vokės dvare

2022 balandžio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Trakų Vokės dvare atidaroma skulptoriaus Tauro Kensmino paroda „Stovykla“. Parodoje  autorius tęsia savo kūrybinę liniją – kuria keistą, sapnišką atmosferą, kurioje žiūrovas panardinamas į simboliais

Jonas Aničas

NIEKAS NEPRISIMENA JO VARDO: Skulptoriaus Jono Aničo paroda Vilniuje

2022 sausio 20Be komentarųPILOTAS.LT

Galerijoje (AV17) atidaroma skulptoriaus Jono Aničo paroda „Niekas neprisimena jo vardo“. Parodoje plėtojama menininko kūryboje svarbi stebėtojo tema. Aktyvus ir pasyvus žiūrėjimas perteikiamas pasitelkiant kasdienius

Evaldas Pauza

ŠIANDIENOS KAREIVĖLIAI: Skulptūrą permąstanti E.Pauzos paroda Kaune

2021 gruodžio 2Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien skulptūra priartėjo prie kitų dailės sričių, objekto meno, todėl dažnai sunku ją atskirti. Evaldo Pauzos kuriama skulptūra – figūrinė, primenanti visiškai tradicinę skulptūrą, tačiau

antanas mončys

VEIDAI IR DVASIOS: Antano Mončio jubiliejui skirta paroda

2021 lapkričio 23Be komentarųPILOTAS.LT

Vytauto Kasiulio dailės muziejuje, Vilniuje atidaroma paroda „Veidai ir dvasios“, kurios pavadinimą padiktavo Antano Mončio (1921‒1993) kūrinių motyvai ir neblėstanti dailininko nostalgija paliktai gimtajai Žemaitijai,

©PILOTAS.LT

GELEŽINIŲ SKRAIDUOLIŲ TRAUKA: Kaune pratęsta fantasmagoriškoji E.Frėjaus paroda

2021 lapkričio 3Be komentarųPILOTAS.LT

PILOTAS.LT neseniai aprašė lankytojų ažiotažo sulaukusią Edmundo Frėjaus kūrybos parodą „Gimęs skraidyti“, meistriškai apjungiančią kalvystės ir skulptūros menus. Šią kauniečių gausiai lankomą parodą Kauno modernaus