images_phocagallery_2138_nieme_braz_1212_2138_nieme_po_121200_e01_xxx

ARCHITEKTŪROS PASAULIS GEDI://IŠĖJO BRAZILŲ MODERNIZMO TITANAS

Architektūros pasaulis gedi – baigdamas savo 104-uosius gyvenimo metus, mirė žymus brazilų architektas, Pritzkerio architektūros premijos laureatas Oskaras Niemeyeris. Tai visa Brazilijos architektūros epocha, nes šis brazilų architektas yra suprojektavęs svarbiausius savo šalies sostinės statinius: Nacionalinių kongresų rūmus, Brazilijos katedrą, ministerijas ir kt. Brazilijos modernizmo architektūros titanas iki pat mirties buvo guvus ir kūrybingas, todėl daugeliui savo cecho brolių ilgam liks ryškiu pavyzdžiu kūrėjo, kuris giliai atsidavęs savo talentui, šaliai, kūrybai.

KŪRYBINGAS IŠLIKO IKI PAT MIRTIES

Šiuolaikinės brazilų architektūros genijaus biografija yra be galo spalvinga. Ne iš karto pasukęs architekto keliu, jis tapo žymiausiu Brazilijos architektu. Kartu su Le Corbusier suprojektavęs pirmą modernistinį dangoraižį, vėliau sukritikavo pastarojo modernios architektūros sampratą, o dėl savo komunistinių pažiūrų jam ilgai yra tekę gyventi ir dirbti egzilyje.

Apie O.Niemeyerio kūrybinius pasiekimus galima tik pasvajoti – jis bemaž vienas suprojektavo naująją Brazilijos sostinę, o modernios architektūros vadovėliai tiesiog neišsiverčia be jo darbų iliustracijų. Žymiojo brazilo lenktos linijos ir plastiška baltojo betono architektūra iki šiol žavi savo grakščiomis formomis ir subtiliomis proporcijomis viso pasaulio architektūros mylėtojus bei žinovus.

Brazilų modernios architektūros grandas apsukų bemaž nelėtino net sukaukęs itin garbingo amžiaus – būdamas 89-erių realizavo, ko gero, geriausią savo pastatą – Niterojo miesto šiuolaikinio meno muziejų, dar vadinamą "Teatro popular" (žr. foto). Beje, sulaukęs 98-erių architektas vedė net 38 metais jaunesnę draugę. Savo 103-ąjį gimtadienį O.Niemeyeris pažymėjo taip pat kūrybingai – sukūrė žodžius sambos dainai „Tranquilo com a vida", kuri netruko pasklisti internetu. Dar visai neseniai jis kasdien užkildavo į 11-ame aukšte įsikūrusią savo mažytę studiją su vaizdu į siautulingąjį Rio de Žaneiro paplūdimį Kopakabana. Pastaruoju metu architektas prižiūrėjo renovaciją prieš 3 dešimtmečius paties suprojektuoto „Sambodromo“, kuriame kasmet vyksta garsusis Rio de Žaneiro karnavalas.

PROJEKTAVO SVARBIAUSIUS BRAZILIJOS STATINIUS

O.Niemeyerį pasaulyje labiausiai išgarsino pagal L.Costa‘os planą tuščioje vietoje pastatyta naujoji Brazilijos sostinė, kuri yra tapusi savotišku jo ekspresyvios architektūros iš betono muziejumi. Čia architektas 5-ajame ir 6-ajame dešimtmečiais suprojektavo garsiuosius Nacionalinius kongresų rūmus ir Brazilijos katedrą, o taip pat – ministerijas, komercinius ir gyvenamuosius pastatus. Į gimtinę po tremties sugrįžęs 9-ajame dešimtmetyje O.Niemeyeris jau buvo garbaus amžiaus, tačiau toliau uoliai dirbo – vienas po kito kilo nauji statiniai tarp kurių Lotynų Amerikos memorialas San Paule (1987 m.), minėtas Niterojo šiuolaikinio meno muziejus (1996 m.), Niemeyerio vardo muziejus „Niemeyerio akis“ Kuritiboje (2002 m.) ir kiti. Galiausiai per architekto 99-ąjį gimtadienį Brazilijos mieste buvo iškilmingai inauguruoti dar du kapitaliniai statiniai – Nacionalinis muziejus ir Nacionalinė biblioteka. Beje, nemažai jo kūrinių yra pastatyta užsienyje – Didžiojoje Britanijoje, JAV, Prancūzijoje, Libane, Alžyre, Italijoje ir net Malaizijoje.

APDOVANOTAS PRESTIŽIŠKIAUSIOMIS PREMIJOMIS

O.Niemeyeris 1970 metais apdovanotas Amerikos architektų sąjungos (AIA) Aukso medaliu, 1988-aisiais – prestižine Pritzkerio architektūros premija, o 2004 metais – Japonijos meno asociacijos Imperatoriškąja premija.

Brazilų architektas mirė prieš pat savo 105-ąjį gimtadienį gruodžio 15 dieną. Kaip praneša pasaulio žiniasklaida, O.Niemeyerio palaikai bus pašarvoti jo didžiųjų kūrinių – Brazilijos prezidentūros rūmuose, o vėliau bus sugrąžinti į Rio de Žaneirą, kur brazilų modernios architektūros titanas bus palaidotas.

PILOTAS.LT informacija.

Komentarai

 1. Dievuliau mano! Dėkui, bet turiu atsisakyti. Gal kitą kartą. Architektūra nenusivyliau, turbūt šiek tiek pabodo. Neviskas. Gal truputis. Redaktoris apie žvaigždes protingai sako. Man rodosi, kad medijos išplovė iš Niemeyerio darbų visą sielą ir liko tik gražus kūnas. Knygas geriau skaityti, bobutė pašnibždėjo, kad Pilotas mugę ruošia. Smagu. Ir ant jaunimo nepykti. Kas jei ne jie? Kada jei ne šiandien?

 2. Pritariu „to ainis“. Besalygiskas garbinimas vien tik architekturos zvaigzdziu gerokai iskreipia architekturos esme. Bet tai budinga ir kitoms kurybos sferoms. Zvaigzdziu industrija, kaip ten bebutu, globalizacijos produktas.
  Zinoma, del to isskirtinis Oscaro Niemeyerio talentas netampa maziau reiksmingas…

 3. smagiai rasai, tik kam tas nusivylimas architektura. ne visiems lemta gimti nimejeriais, ne visiems lemta jais ir tapti. taciau tai nereiskia, kad negali buti geras architektas ir ne nimejerisko garso.

 4. ———————————————————–
  Vingiuojantis pandusas perskrodžia Jos kūną…
  CHA

 5. Suraityt suraitė, bet kam tai rūpi. Pažvelgi į jo jaunystės kūrybą ir tik pagarbą jausti gali tokiam žmogui. Tada tai buvo kažkas. O tie paskutiniai N darbai iš esmės nieko naujo neparodo, tos pačios temos ir triukai tik kitu metu atsiradę. Šių dienų kontekste jie kiek naivokai suskamba, kaip ir frazė apie moters apvalumus. Ir aš kraustausi dėl Jos iš proto, tik kūniškumo ir apvalumų man nebepakanka. Mano laikmečio sulaužytas protas nori su Ja pasinerti į mentalinių malonumų puotą, o Ji tik kybo ore tokia gražiai apvali ir gundančiai žvelgia atmerkusi vieną akį. Vingiuojantis pandusas perskrodžia Jos kūną. Jis kviečia užeiti, bet man nuobodu. Palieku Ją vieną. Iškeičiu grožį į stiklą stipraus alkoholio.

 6. mane irgi tie apvalumai varo is proto, bet negaliu taip garsiai rekti, kaip nimejeris, nes bijau, kad lietuvos gejai neuzmustu is pavydo…

 7. aini,būdamas šimto metų,Niemeyeris suraitė Novomuseu akį Curitiboje, Brazilijos nacionalinį muziejų,Kultūros centrą Asturijoje.Paklaustas,kas jį ,šimtametį,vis dar įkvepia architektūrinei kūrybai,Niemeyeris,berods,atsakė-moterų apvalumai…

 8. rep.ui-banalybes šneki vyruti. tokie kaip Niemeyeris šiknas senajai kartai spardė, o tu čia dabar apie jaunimėlį negražiai kalbi. Senukas meistras buvo, bet iš jo mokytis galima nebent pasišventimo. Nauji laikai, naujos ir problemos. Nebus daugiau niekad taip kaip buvo. Tas galiojo ir kai Niemeyeris pirmą savo realizaciją iškepė, tas galioja ir šiandien. O iškepė jis ją trisdešimtmetis būdamas. Lucio Costa, pas kurį Niemeyeris startavo, buvo visas rimtas architektas kai jam buvo 30 ir net menu mokyklos direktorius. Jaunystėje jie manė, kad moka ir žino viską užtai ir kritikos gavo nekartą, bet be maksimalizmo nebūtų nieko reikšmingo padarę.

 9. lada, kai coca.cola_ kur netroskulys svarbiausia


 10. Nesuprantamas to Autoriaus vis noras norėti – visus statinius kažkaip „pakelti“ nuo Žemės, t. y., tiksliau, kažkodėl nuo trinkelių. Norint į tokius statinius patekti, turėtum įkopti, o jei įvažiuoti – turėtum permesti „bėgį“, t.y. pavarą.
  Tad, matyt taip nevirtualiai mankštindamasis, Autorius taip ilgai užtatai ir gyveno.

 11. Ladai-Niemeyeris galėtų būti puki pamoka mūsų jaunystės kulto gerbėjams ir ką tik iškeptiems bakalaurams bei magistrams,kuriems kartais atrodo,kad jie moka ir žino viską,bet visokie „nukriošę seniai“ jų neprileidžia prie savarankiško darbo.

 12. palyginu dvi asmenybes – oskara niemeyeri ir zaha hadid. zaha zvaigzde, o oskaras genijus. mada ir amzinybe. ispudzio efektas ir gilumine jega.
  praraja tarp ju.

 13. Asmenybė, kuri buvo jau išeinančios (išėjusios) architektų kartos Mokytojas… Su juo susijusi visa epocha… jo darbai kaip ženklai „įspausti“ į architektūros knygų lapus.. Jis jau kūrė, kai dar nebuvo gimę tie „kiti“ kūrėjai, kurių, deja, šiandien taip pat nebėra…
  Dar vienas dalykas: jo darbinga būsena garbingame amžiuje mums byloja – pensininkas nebūtinai diagnozė..

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

KTU Tyrimo laboratorija

PAREMS KAUNO MODERNIZMĄ: KTU Tyrimo laboratorijai – Getty fondo dotacija

2019 liepos 18Be komentarųPILOTAS.LT

Getty fondas (Getty Foundation) š Los Andželo ką tik paskelbė 10 naujai remiamų modernizmo architektūros išsaugojimo projektų sąrašą. Tarp jų – naujinti bei visuomenės reikmėms

Marcel Iancu namas

BE MŪSŲ: Modernizmo namų revitalizacija

2019 liepos 12Be komentarųPILOTAS.LT

Barselonoje įsikūręs Mies van der Rohe fondas, Briuselio Menų centras BOZAR ir Neapolio Federiko II universitetas ėmėsi kilnios misijos – Europos modernizmo architektūros gyvenamųjų namų

Veimaro bauhauzo muziejus

NAUJOJI BAUHAUZO TRAUKA: 100 metų jubiliejų Vokietija įprasmina muziejais

Bauhauzo 100 metų jubiliejų Veimaras pažymėjo nauju muziejumi. Architektė Heike Hanada Bauhauzo gimtinėje specialiai jam suprojektavo monolitinį tūrį, kurio viduje pristatoma vienos garsiausių XX amžiaus

Gedimino 27

MARIJA DRĖMAITĖ: Gedimino pr.27 yra vienas geriausių Vilniaus tarpukario pastatų

2019 kovo 224 KomentaraiJulija Reklaitė

Administracinio pastato Vilniuje, Gedimino pr.27 pirmojo aukšto perimetrinis įstiklinimas sukėlė nemažai triukšmo. Viešojoje erdvėje kilo diskusijos, neigiamas išvadas pateikė Vilniaus regioninė architektūros taryba, nestigo architektų

Vytauto Didžiojo muziejus

TAUTINĖS MODERNYBĖS ARCHITEKTAS: V.Dubeneckiui skirtos monografijos pristatymas

2019 kovo 207 KomentaraiPILOTAS.LT

Rytoj Nacionaliniame M.K.Čiurlionio dailės muziejuje, Kaune rengiamas monografijos  pristatymas. Lietuvos valstybingumo 100-mečiui dedikuotoje monografijoje nagrinėjama mūsų krašte gerai žinomo architekto, dailininko, pedagogo, „tautinio stiliaus“ ir

Bauhaus Wohnmaschine

BAUHAUZUI – 100 METŲ: Prisiparkavo mobili W.Gropius dirbtuvių kopija

2019 sausio 15Be komentarųPILOTAS.LT

Prieš 100 metų Walteris Gropiusas (Walter Gropius) Vokietijoje, Veimare įkūrė architektūros ir meno mokyklą „Staatliches Bauhaus Weimar“, plačiai žinomą bauhauzo vardu. Veimaro Bauhauzo universitete šis

Kauno modernizmas Brazilijoje

KAUNO MODERNIZMAS BRAZILIJOJE: San Paule atidaryta G.Balčyčio kuruojama paroda

2018 gruodžio 112 KomentaraiPILOTAS.LT

Žinia apie Kauno tarpukario modernizmo architektūros pasiekimus ką tik pasiekė tolimąją Braziliją. Po pasaulį keliaujančią Kauno modernizmo architektūros parodą San Paule atidarė Lietuvos generalinė konsulė San

Nacionalinė kultūros ir meno premija

LIKO 12 PRETENDENTŲ: Į Nacionalinės premijos „pusfinalį“ prasibrovė ir architektas

2018 gruodžio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Sumažėjo pretendentų ratas gauti 2018 metų Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premiją. Įvertinusi 40-ies visuomenės pasiūlytų kandidatų veiklą kultūros ir meno srityje, komisija tarpinio balsavimo

Vaikų kaimelis

ŠIUOLAIKIŠKAS VAIKŲ KAIMELIS: Socialiai paveikus kompleksas Brazilijos tropikuose

2018 lapkričio 27Be komentarųPILOTAS.LT

Architektai Adriana Benguela, Gustavo Utrabo, Pedro Duschenesas ir dizaineris Marcelo Rosenbaumas Pietų Amerikos tropikuose suprojektavo „Vaikų kaimelį“, kuris neseniai pastebėtas tarptautiniu mastu. 540 paauglių ir

Mykolas Sauka

NAUJAS TRAUKOS TAŠKAS: Viršuliškių parke apsigyveno betono skulptūros

2018 spalio 222 KomentaraiPILOTAS.LT

Viršuliškių miško parkas pradėtas „apgyvendinti“ 3 m dydžio betoninėmis skulptūromis. Jų autorius – skulptorius Mykolas Sauka – sako, kad nuošalų ir tik vietos gyventojų lankomą

Ankaros modernizmas

MODERNIZMAS TURKIJOJE: Kaune pristatoma Ankaros modernioji architektūra

2018 spalio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Kaune atidaroma paroda „Prarasta arba beveik prarasta: 1927-1939 m. moderniosios architektūros paveldas Ankaroje“. Tikimasi, kad ši paroda padės palyginti ir įvertinti Turkijos ir Lietuvos modernizmo

Miesto dialogai

ROMOS DIALOGAI:16 modernizmo architektūros portretų

2018 rugpjūčio 30Be komentarųPILOTAS.LT

Antrojo pasaulinio karo metu talentingi ir rafinuoti architektai įrodė, kad pasitelktus modernios architektūros kalbą, jų formų ir erdvės idėjos gali atsispindėti ir mažesniame naujų Romos

moder_pl_180800_e02_xxx

MODERNIZMAS ATEIČIAI: Tarptautinė konferencija Kauno „Žalgirio“ arenoje

2018 rugpjūčio 24Be komentarųPILOTAS.LT

Rugsėjo viduryje Kaune rengiama tarptautinė konferencija „Modernizmas ateičiai“. Dviejų dienų renginio metu bus pristatomi ne tik teoriniai pranešimai, bet ir dalinamasi atvejo studijomis bei gerosiomis

Modernaus meno fondo galerija

LIETUVIŠKASIS MODERNIZMAS: Baigiamą eksponuoti parodą papildys 2 renginiai

2018 gegužės 2Be komentarųPILOTAS.LT

PILOTAS.LT jau rašė apie Kauno modernaus meno fondo parodą „Lietuviškojo modernizmo parafrazės“. Šią savaitę uždaromą parodą sustiprins 2 ją lydintys renginiai. Gegužės 3 dieną (ketvirtadienį)

Lietuviškojo modernizmo parafrazės

MODERNIZMO PARAFRAZĖS: Kauno modernaus meno fondo kūrinių pirmoji mozaika

2018 balandžio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno modernaus meno fondas (KMMF) yra sukaupęs didžiulį tapybos, grafikos ir skulptūros kūrinių rinkinį. Parodoje „Lietuviškojo modernizmo parafrazės“ pristatoma unikali Kauno ir su juo susijusių

Foro Boca

BETONINĖ MUZIKA: Meksikos koncertų salę sudėliojo iš „luitų“

2018 sausio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Meksikos miesto Boka del Rijaus  naujoji koncertų salė menkai teprimena įprastą šios kultūrinės paskirties statinį. Vietinės firmos „Rojkind Arquitectos“ projektuotojai jį sukomponavo iš grubaus paviršiaus

Le Corbusier

LE CORBUSIER JUBILIEJUS TYLOJE: Modernizmo architektūros pionieriui šiandien būtų 130

Modernios architektūros pionieriaus Le Corbusier šiandien švęstų savo 130-ąjį gimtadienį. Nepaisant milžiniškos jo teorijos ir praktikos įtakos XX amžiaus vidurio ir net šiuolaikinei architektūrai bei

Neave Brown

BRITAI NUSILENKĖ MODERNISTUI: RIBA auksas – 15 metų nepraktikuojančiam architektui

2017 spalio 32 KomentaraiPILOTAS.LT

Karališkoji britų architektų sąjunga (RIBA) ką tik įteikė 2018-ųjų Aukso medalį. Šio prestižinio britų architektūros apdovanojimo laureatu daug kam netikėtai tapo jau 15 metų nepraktikuojantis

Hanselmannų namas

NAMAS ARCHITEKTŪROS GURMANUI: Ant prekystalio – pirmasis M.Graves‘o užsakymas

2017 liepos 28Be komentarųPILOTAS.LT

Nekilnojamojo turto pardavimų masėje pamatyti šiuolaikinės architektūros brangakmenių pavyksta labai retai. Žinomas Amerikos postmodernizmo architektas Michaelis Graves‘as (Michael Graves) Hanselmannų namą savo draugams suprojektavo dar

Torre Rosewood

RAUDONMEDŽIO BOKŠTAS: San Paulo parką J.Nouvelis kels į viršų

2017 gegužės 11Be komentarųPILOTAS.LT

San Paule, Brazilijoje statomas bokštas „Torre Rosewood“ į gretimą parką turėtų įsilieti savo vertikaliu sodu. Pagal Žinomo prancūzų architekto Jeano Nouvelio sumanymą, žalumynai, gėlės ir

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

PAVELDOSAUGININKAI SUJUDO: Formuojamas saugotinų objektų sąrašas

Plačiai visuomenėje nuskambėjęs architektų K.Pempės ir G.Ramunio Kelių policijos pastato (1985 m.) Giraitės g., Vilniuje, atvejis, atrodo, pagaliau išjudino paveldosaugininkus. Pastato ginti stojusios architektūros bendruomenės

images_pulsas_foto_4829_siups_pl_161000_e02_xxx

BETONINIS BETONO BUTŲ BŪVIS://LUKO ŠIUPŠINSKO PERSONALINĖ PARODA KAUNE

Šiandien Kauno senamiestyje, projektų erdvėje „Kabinetas“ atidaroma Luko Šiupšinsko personalinė paroda „CON:create“. Autorius darbuose naudoja įvairias meninės raiškos formas – grafiką, fotografiją, animaciją, tačiau dažniausiai

images_phocagallery_4794_rocha_riba_4610_4794_rocha_po_e01_xxx

AUKSAS BRUTALISTUI://BRITAI APDOVANOS BRAZILŲ ARCHITEKTĄ P. MENDES DA ROCHA

Karališkoji britų architektų sąjunga (RIBA) Aukso medaliu apdovanos brazilų architektą Paulo Mendes da Rocha. Šio garbingo britų architektūros apdovanojimo iš brazilų iki šiol buvo nusipelnęs

images_straipsniu_foto_4734_miesva_cz_160900_e01_xxx

BAUHAUZO DVASIOS MIESTAS://KAFE2016 PRISTATO ČEKŲ MODERNIZMO ARCHITEKTŪRĄ

Pagal architektūros festivalio „KAFe“ programą Kaune atidaroma paroda „Brno – Bauhauzo dvasios miestas“. Joje eksponuojami XX a. pradžios šio Čekijos miesto pastatai, kurių architektūra patyrė

images_pulsas_foto_4820_pasta_sl_160600_e01_xxx

ŠIAULIŲ MODERNIZMAS://PASKAITA APIE ŠIAULIŲ PAŠTĄ BEI ARCHITEKTĄ K.DUŠAUSKĄ-DUŽ

Pačiame Šiaulių centre stovintis paštas – vienas iš išlikusių tarpukario modernizmo architektūros paveldo objektų šiuolaikiniame Šiaulių miestovaizdyje, itin reikšminga miesto kultūrinio identiteto dalis, išsiskirianti savo