images_phocagallery_1850_Bucas_pav_1850_tit naujamiestis

NAUJAMIESČIO VERTINGOSIOS SAVYBĖS://JŲ ATPAŽINIMAS IR PRIPAŽINIMAS

Kauno Naujamiestis, susiformavęs XIX amžiuje, Tarpukaryje tapo Laikinosios sostinės moderniosios architektūros poligonu ir nacionalinio klestėjimo simboliu, iki šių dienų transliuojančiu aukštą medžiaginės kultūros prabą. Deja, natūralus ir motyvuotas Kultūros paveldo departamento siekis išsaugoti vertingąsias Naujamiesčio savybes išvirto į nerišlų ir kontraversišką Kauno Naujamiesčio „Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialiojo plano, teritorijos bei apsaugos zonos ribų planą“, kurį Kultūros ministras patvirtino gegužės pradžioje. Kauno architektai gausiai kritikavo šį dokumentą, debatai su KPD tęsiasi iki šiol. Šiandieną supažindiname su profesoriaus, paveldo eksperto Jurgio Bučo pozicija.

Kaunas vienintelis miestas šalyje, turintis išskirtinę  istorinę ir teritorinę urbanistikos paveldo lokalizaciją ir valstybinės reikšmės  architektūros paveldo paminklą –sakralinę ir kompozicinę miesto vizualinės erdvės  dominantę, kaip tapatumo ženklą.

Vakarinėje miesto dalyje, Senamiestyje,– miesto pradžių pradžia. Tai viduramžių Lietuvos valstybės gynybos ir karybos istorijos ir urbanistikos paveldas.

Centrinėje miesto dalyje, Naujamiestyje, – išskirtinė praeitis dabartyje. Tai gyvas Carizmo –Tarpukario Lietuvos – Sovietmečio – Lietuvos Respublikos paveldas, paliktas mums ir būsimoms kartoms naudoti, kaip fizinę ir vizualinę vertybę. Ar sugebėsime šį daugialaikį, dugiasluoksnį, daugiavertį  paveldą naudoti dabarties ir ateities reikmėms, nepažeidžiant jo fizinio ir vizualinio tapatumo?

Manau, kad  kiekvienos epochos ar laikmečio žymės turi teisę išlikti ir būti.

Paveldotvarkos reikmėms yra pasiūlytas ne vienas Kultūros paveldo erdvinio karkaso modelis, padedantis įvertinti urbanizuotos vietovės istorinės sanklodos kokybę su visais jos planinės ir erdvinės raiškos tapatumo komponentais ir elementais.

Urbanistinio karkaso įvairovės ir kokybės dėmenys yra tokie: 1 – linijiniai (gatvės ir takai), 2 – plokštuminiai (žemėnaudos valdos), 3 –  tūriniai (įvairaus aukščio ir apimties  statiniai ir želdiniai) 4 – estetiniai (panoramos, perspektyvos, smulkiosios architektūros vertybės, teikiančios emocinį pasigėrėjimą). 

Visa tai ir yra urbanizuotos vietovės,- įprasmintos paveldo vertybėmis, kompozicinio karkaso vertingomis savybėmis,  kurios atpažįstamos ir pripažįstamos pagal tapatumo ir išskirtinumo požymius.

Deja, kultūros paveldo erdvinio karkaso sąvoka kol kas nėra įteisinta Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos (NKPA) įstatyme.  Aksiologiniu požiūriu palyginti tarpusavyje kiekvieno istorinio tarpsnio (Carizmo – Tarpukario Lietuvos – Sovietmečio – Lietuvos Respublikos)  vertingąsias savybes ir įvertinti jų reikšminį poveikį Naujamiesčio tapatumui ir išskirtinumui – yra vienas svarbiausių  paveldonaudos ir paveldotvarkos programų uždavinių, nes kultūros paveldo naudojimas – yra jo vertingųjų savybių išsaugojimo pagrindas.

Deja, susipažinus su KPD parengtu Naujamiesčio vertingųjų savybių aprašu, susidaro įspūdis, kad vertingųjų savybių aprašas sudarytas elementinės atrankos  principais, neįvertinant  istorinės ir teritorinės sanklodos holistinio savitumo irintegralumo. Taip pat,  kad Naujamiesčio urbanistikos ir architektūros paveldo vertingosios savybės  nepakankamai pagrįstos detaliaisiais tyrimais. Manau,  kad būtina atlikti papildomus tyrimus ir įvertinti naujus kultūrinės vertės pokyčių  požymius, atsiradusius naujų  paveldo panaudos poreikių aplinkybėmis  po Nepriklausomybės atkūrimo.

Esu tikras, kad funkcionuojantis urbanistikos paveldas negali būti saugomas kaip muziejaus eksponatas, nes jis yra gyvas socialinis darinys. Jo panaudos ir kintamumo koncepcija ypač  aktuali.

Naujamiesčio  urbanistikos ir architektūros paveldas  turi dvejopą išskirtinę reikšmę.  Pirma – miesto savitumui palaikyti (carizmo paveldo priedermė).  Antra – Naciolaliniam  tapatumui stiprinti (tarpukario paveldo priedermė).

Šių istorinių tarpsnių  vertingųjų savybių sankaupos  yra  išskirtinės kultūrinės  reikšmės. Juk  išliko dauguma autentiškumo požymių ir nėra arba beveik nėra kultūrinės vertės neturinčių intarpų.

Tokių Naujamiesčio vertingųjų savybių sankaupos vietų ir pavienių objektų identifikavimas yra būtinas paveldotvarkos programoms. Deja, kultūros paveldo sankaupos  (santalkos) sąvoka – taip pat nėra įteisinta NKVA įstatyme, nors paplitusi Lietuvos teritorijų vertinime ir planavime.

Komentarai

 1. Grazia moksline kalba surasytas straipsnis. Paveldosaugininkams tai seniai nebeidomu, atrodo.

 2. ! ! !

 3. Man regis didelė bėda, kad tiek neraštingų architektų. Gerai, kad bent Imbrasas įkvėptas Bučo ėmėsi taisyti padėtį, nes kitaip pražūsime. Sunku gyventi kai esi „stiažkių“, „diubelių“ ir „plytkių“ „specas“ ir jokie „semantiniai“ „integralumai“ tavo sielos nesuvirpina. Nors kiekvienas gabesnis architektas natūraliai jaučia kas „prichaltūrino“ nes „snipais“ vadovavosi, o ir žmoną galų gale „diubelį“ nuo „stiažkės“ atskiria… Šaunu dirbti šviesių protų „insoliuotoje“ aplinkoje.

 4. Gerb.Artūrai Imbrasai, nepatartina taip tiesmukai visą verbaliką, perskaitytą Pilote, išbandyti ant žmonos. Tai galite sutrikdyti ne tik savo pagrindinės pusės pusiausvyrą, bet ir įvelti Pilotą į Juoduosius Feminisčių Sąrašus už moterų kankinimą.
  Redaktoris perspėja: šis tekstas – grynai mokslinė architektūrinė pastanga apibūdinti ir kategorizuoti urbanistines sąvokas, kurias kiekvienas gabesnis architektas jaučia natūraliai ir taip …

 5. Tačiau ir vis tik, straipsniokas erdvus ir šviesus, ir nei kiek neprimenantis dabar madoje būti kažkokiu visad kažkuo nepatenkintu autoriumi ir purvadrabsčiu ar klinikiniu kurvadrabsčiu.
  Šiaip iš tiesų – daug PRIINDOKTRINUOTA „konferencinių“ svetimžodžių, kurių autorius tikrai negavo su mamos šventu pienu.

 6. aŠ VAKAR ŽMONAI IRGI SAKIAU: „neįvertinant istorinės ir teritorinės sanklodos holistinio savitumo irintegralumo“ NIEKO NEBUS. bE TO, BŪTINA „aksiologiniu požiūriu palyginti tarpusavyje kiekvieno istorinio tarpsnio vertingąsias savybes ir įvertinti jų reikšminį poveikį“.
  Na, tokio šūdo seniai skaityti neteko.

 7. Sudėtingiau parašyti nebuvo galima

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Vaidilutė Ščiglienė

PAVELDOSAUGININKŲ PIRMININKĖ: Vadovauti paveldo komisijai paskirta V.Ščiglienė

2020 birželio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Seimas Valstybinės kultūros paveldo komisijos pirmininke neseniai paskyrė menotyrininkę dr. Vaidutę Ščiglienę. Iki šiol Valstybinės kultūros paveldo komisijos vadovės funkcijas atliko pirmininko pavaduotoja Andrijana Filinaitė.

Vilniaus Senamiestis

PAVELDOSAUGININKAI IŠEINA Į GATVES: Pradedama Vilniaus senamiesčio natūros analizė

2020 birželio 3Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros paveldo departamento (KPD) Vilniaus skyriaus specialistai šią savaitę pradeda kontrolinę senamiesčio situacijos analizę, kuri žada trukti visą vasarą. Jau šiandien juos galima sutikti Didžiojoje,

Skype

PAVELDOSAUGININKAI VIRTUALIZUOJASI: KVAD‘o pareigūnai konsultuoja per „Skype“

2020 gegužės 61 KomentarasPILOTAS.LT

Pandemijos įtakoje Kultūros paveldo departamentas virtualizuojasi. Per estų kadaise sukurtą „Skype‘o“ skaitmeninę programėlę informaciją jau teikia departamento teritorinių skyrių paveldosaugininkai. Kaip praneša Kultūros paveldo departamentas

Paežerių dvaras

PRISTATYS DVARO VIRTUVĘ: Buvusią kiaulidę suvalkiečiai pavers kavine

2020 balandžio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Vilkaviškio rajone atgims dar vienas Paežerių dvaro sodybos pastatų – buvusi kiaulidė. Pastarojoje žadama įkurdinti kavinę, kuri lankytojams siūlys ir dvaro laikų patiekalus. Vilkaviškio rajono Paežerių

paveldo dienos

PAVELDAS IR EDUKACIJA: Pakvietė prisidėti prie Europos paveldo dienų renginių

2020 balandžio 15Be komentarųPILOTAS.LT

Bene didžiausias kasmetinis nekilnojamojo kultūros paveldo populiarinimui skirtas renginys – Europos paveldo dienos – šiemet Lietuvoje įvyks rugsėjį. Kultūros paveldo departamentas pakvietė bendradarbiauti ir prisidėti

Agora

VIRTUALIOJI AGORA: Paleista tarptautinės organizacijos Europa Nostra platforma

2020 balandžio 15Be komentarųPILOTAS.LT

Tarptautinė organizacija Europa Nostra, reaguodama į neigiamą pandemijos poveikį kultūros sričiai, paleido virtualią platformą „Agora“. Naujoji platforma skirta suskaitmenintų kultūros ir paveldo iniciatyvų sklaidai. Tarptautinė

Kultūros paveldo departamentas

NEKILNOJAMASIS KULTŪROS PAVELDAS: Pažinimo sklaidos, atgaivinimo ir leidybos rėmimas

2020 balandžio 7Be komentarųPILOTAS.LT

Paskelbtas 2020 metų Nekilnojamojo kultūros paveldo pažinimo sklaidos, atgaivinimo ir leidybos projektų paraiškų priėmimas. Projektų dalinio finansavimo tikslas – skatinti pradėti ir/arba plėtoti nekilnojamojo kultūros paveldo

Akropolis

TURIZMAS IR PAVELDAS: Raginama mažinti neigiamą COVID-19 poveikį turizmui

2020 balandžio 2Be komentarųPILOTAS.LT

Europos turizmo manifestų aljansas paragino Europos Komisiją ir nacionalines vyriausybes imtis skubių priemonių, galinčių sumažinti neigiamą COVID-19 poveikį turizmo sektoriui Europoje. Turizmo sektorius yra neišvengiamai

Adrijana Filinaitė

ANDRIJANA FILINAITĖ: Prasideda UNESCO Pasaulio paveldo metų renginiai

2020 kovo 52 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuva yra viena iš 167 pasaulio valstybių, turinčių UNESCO Pasaulio paveldo objektų. Kadangi mūsų Seimas 2020-tuosius paskelbė UNESCO pasaulio paveldo metais Lietuvoje – turime puikią

Vitrum 2020 Pulsas

SKAIDRI ERDVĖ: Atviras kvietimas stiklo ir  tarpdisciplininio meno kūrėjams

2020 kovo 2Be komentarųPILOTAS.LT

Stiklo meno festivalis „Vitrum 2020 Pulsas“ paskelbė atvirą kvietimą menininkams. Stiklo ir tarpdisciplininio meno kūrėjai kviečiami tyrinėti erdvės ir skaidrumo santykį bei dalyvauti parodoje „Skaidri

Prisikėlimo bažnyčia

PRISISTATO LATVIAMS: Kauno modernizmo architektūros paroda Rygos jugendo centre

2020 kovo 2Be komentarųPILOTAS.LT

Rygos jugendo centro muziejuje atidaroma paroda „Kauno modernizmo architektūra tarpukariu“. Tai Kauno modernizmo asmenybės, projektai bei šiuolaikinio šokio teatro „Aura“ vaizdo projektas jo interjeruose. Nuo

Smalininkų mokykla

SKALVIJOS LIETUVIŠKUMO ŽIDINYS: Smalininkuose tvarkoma tarpukario mokykla

2020 vasario 21Be komentarųPILOTAS.LT

Smalininkuose naujai veiklai prikeliama nuo 1930-ųjų iki 1939 metų veikusi lietuviška pradžios mokykla, pastatyta pagal prancūzų architekto projektą. Ši mokykla buvo gera pradžia Skalvijos šiaurės

Gerda Liudvinavičiūtė

NAUJASIS BETONO MIESTAS: G.Liudvinavičiūtės betono juvelyrikos paroda Kaune

2020 vasario 18Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno miesto muziejuje atidaroma menininkės Gerdos Liudvinavičiūtės darbų paroda „Naujasis betono miestas. Nuo Kauno iki Tokijo“. Tai dvi betono juvelyrikos kolekcijos, įkvėptos XX a. architektūros

Vytautas Landsbergis Žemkalnis

KPD PATIKRINIMAS: Vertinama Kauno modernizmą reprezentuojančių pastatų būklė

2020 vasario 3Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros paveldo departamentas pradėjo tikrinti Kauno modernizmo architektūrą reprezentuojančius pastatus, pažymėtus Europos paveldo ženklu. Pirmiausiai apžiūrėti architekto Vytauto Landsbergio Žemkalnio suprojektuoti buvusieji Prekybos, pramonės ir

Valstybinė kultūros paveldo komisija

KULTŪROS PAVELDO KOMISIJA ATSINAUJINA: Paskirti dar 4 nauji nariai

2020 sausio 9Be komentarųPILOTAS.LT

PILOTAS.LT neseniai rašė, kad Valstybinę kultūros paveldo komisiją papildė istorikas doc. dr. Salvijus Kulevičius ir architektė teisininkė dr. Daiva Veličkaitė. Ką tik į šią šalies

Pasižvalgymas po Vilniaus apylinkes

PASIŽVALGYMAS PO VILNIAUS APYLINKES: M.Baužienės 3-osios knygos pristatymas

2020 sausio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje pristatoma architektūros istorikės Mortos Baužienės knyga „Pasižvalgymas po Vilniaus apylinkes“. Dalyvauja knygos autorė, leidyklos vadovas, paveldo žinovai. Sausio 8

Senieji vėjo malūnai

SENIEJI VĖJO MALŪNAI: Technikos paveldui skirtas renginys Pasvalyje

2019 gruodžio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Pirmadienį Pasvalio krašto muziejuje vėl rinksis malūnų tyrinėtojai. Renginio tema – Senųjų vėjo malūnų istorija, atmintis ir paveldas. Gruodžio 16 dieną (pirmadienį), 13 val. Pasvalio

Zapyškio projektas

KPD VERTINIMAS „KAIP VISADA”: Svarbiausia Zapyškio projekte – išlaikytos procedūros

2019 gruodžio 1018 KomentarųAudrys Karalius

KPD komisija išnagrinėjo „Zapyškio problemą“ ir paskelbė išvadą, kuri visai nenustebino: viskas gal ir nelabai gerai, bet už tai labai teisingai atlikta procedūriniu aspektu. Kad

Vaizdo kameros Kaune

KAUNAS STEBĖS VISKĄ: Viešosiose erdvėse įdarbins 240 vaizdo kamerų

2019 lapkričio 28Be komentarųPILOTAS.LT

Kaunas diegia grandiozinį svarbiausių miesto vietų stebėjimo tinklą. Antrojo šalies miesto viešosiose erdvėse jau pradėtų muontuoti 240 vaizdo kamerų nufilmuotą medžiagą planuojama pradėti naudoti nuo

Klaipėdos centrinis paštas

KLAIPĖDA ŽENGĖ ŽINGSNĮ: Prašo stabdyti centrinio pašto pardavimo aukcioną

2019 lapkričio 25Be komentarųPILOTAS.LT

Uostamiesčio savivaldybė ėmėsi konkrečių žingsnių dėl Klaipėdos centrinio pašto pastatų komplekso išsaugojimo – prašoma stabdyti jo pardavimo aukcioną. Raštas su tokiu prašymu išsiųstas AB „Lietuvos

Kauno Bernardinų vienuolyno su Šv. Jurgio Kankinio bažnyčia kompleksas tvarkomas nuo 2009-ųjų. Foto: ©PILOTAS.LT

LATVIAI APDOVANOJO: Pagerbti Kauno Šv. Jurgio Kankinio bažnyčios restauratoriai

2019 lapkričio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno Šv. Jurgio Kankinio bažnyčios restauratoriams – Latvijos fondo „Lāčplēsis“ apdovanojimai. Jie įteikti už indėlį išsaugant kultūros paveldą bei stiprinant Latvijos ir Lietuvos ryšius. Viena

Daržų g. 14

KLAIPĖDOS SENAMIESTYJE PRADANGINO NAMĄ: STT pradėjo ikiteisminį tyrimą

2019 lapkričio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) ką tik pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl Klaipėdos senamiestyje atliktų griovimo darbų pagal Kultūros paveldo departamento (KPD) surinktą medžiagą. Ikiteisminis tyrimas pradėtas

Vaidas Petrulis

PAVELDAS KAIP KONFLIKTAS: V.Petrulio knygos pristatymas socialinės įtampos fone

2019 lapkričio 71 KomentarasPILOTAS.LT

Kaune rengiamas architektūros istoriko Vaido Petrulio monografijos „Paveldas kaip konfliktas: metodologinės Lietuvos XX a. architektūrinio palikimo vertinimo prielaidos“ pristatymas. Renginys įvyks nesilpstant statybų prie paminklinės

3624_moder_kn_140500_e02_bra

ATVIRA DISKUSIJA KAUNE: XX a. architektūrinio palikimo interpretacija

2019 lapkričio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Dar XX a. viduryje paveldosaugos klasikas Freemanas Tildenas atkreipė dėmesį, kad vien tik istorinių faktų žinojimas dar nėra pakankama motyvacija puoselėti istorinį palikimą. „Kaunas 2022“

Viekšnių vaistinė

VIEKŠNIŲ ATVEJIS: Prasidėjo mažųjų miestelių paveldosaugos praktinis seminaras

2019 spalio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Dešiniajame Ventos upės krante įsikūrusiuose Viekšniuose šiandien prasideda medinės architektūros paveldosaugos praktinis seminaras. Renginys skirtas Viekšnių miesto kultūros paveldo apsaugos problemoms analizuoti. Kaip praneša Kultūros