images_phocagallery_886_kreps_skulp_1104_mimas_IT_020700_bru_e01

SPRINTO KONKURSAS//ANTRASIS LKF BANDYMAS ĮPRASMINTI KREPŠINIO PERGALES

Metų pradžioje PILOTAS.LT rašė apie Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) organizuotą pirmąjį idėjų konkursą, kuris Kauno Nemuno saloje greta „Žalgirio“ arenos padėtų įprasminti Laikinosios sostinės ar net visos Lietuvos krepšinio pasiekimus. Skubotai ir itin neprofesionaliai tuomet surengtas skulptūros idėjų konkursas, kaip ir galima buvo tikėtis, patyrė visišką fiasko. Neseniai LKF panašų konkursą paskelbė vėl.

LKF BUVO PAŽADĖJUSI PASITEMTI

Kaip metų pradžioje rašė PILOTAS.LT, reikšmingas Kauno ar net viso Lietuvos krepšinio pergales turėjusio įprasminti konkurso organizacija sudarė tik kiemo lygio turnyro įspūdį. Susilaukta itin mažo dalyvių susidomėjimo, o ir pateiktieji konkursiniai darbai neatitiko nei paties konkurso, nei vietos reikšmės. Vertinimo komisijoje tuomet dirbęs sporto ir pramogų arenos „Žalgiris“ Nemuno saloje architektas Eugenijus Miliūnas sakė esą į šį konkursą nė nežiūrėjęs rimtai. O LKF vykdomoji direktorė Rasa Liuimienė portalui PILOTAS.LT žadėjo, kad padėtis bus ištaisyta – bus paskelbtas naujas konkursas, kurio sąlygoms parengti bus pasitelkti architektūros bei plastinių sričių ekspertai. Tuomet kalbėta, kad gal net neverta skubėti – skulptūrą būtų galima pastatyti ne artėjančiam Europos vyrų krepšinio čempionatui, o kitais metais, kai Lietuva minės krepšinio 90-metį ir susidomėjimas šia sporto šaka truputi atslūgęs. Architektas E.Miliūnas portalui PILOTAS.LT tuomet taip pat sakė, kad nedidelė skulptūra čia paprasčiausia pradingtų. Jis tvirtino esąs įsitikinęs, kad apie skulptūrą saloje galima kalbėti nebent tada, kai bus užbaigta statyti pati arena.

Visa tai leido tikėtis, kad kitą kartą į šį svarbų reikalą LKF pažiūrės žymiai rimčiau. Tuo labiau, kad vietoje planuotų poros savaičių pasiruošimas naujajam konkursui užtruko porą mėnesių.

REIKALAUJAMA TIK REALISTINĖS PLASTIKOS

Nežinia, ar LKF su architektūros ir plastikos ekspertais konsultavosi ar ne, tačiau kai kurios neseniai paskelbto Figūrinės kompozicijos prie Kauno arenos projekto konkurso sąlygos rodo, kad į gerąją pusę nuo žiemos pasistūmėta nedaug. Iš teigiamų dalykų galima paminėti gal tik pagaliau atsiradusią grafinę dalį – ankstesniame konkurse jos nė nebuvo. Didžiausias šių konkursų skirtumas – atsiradęs užduoties konkretumas. Šįkart vietos dalyvių kūrybai, atrodo, vietos likę labai jau nedaug. Mat dabartinėse konkurso sąlygose ne tik pažymėtas krepšiniui skirtai figūrinei kompozicijai paskirtas sklypas ir gana aiškiai apibrėžtas jos dydis, bet ir nedviprasmiškai nurodoma kokia stilistika ir net iš kokios medžiagos tai turi būti atlikta. Taip bemaž užkirstas kelias idėjų diskusijai, o juk kaip turėtų atrodyti Kauno er net Lietuvos krepšinį įprasminanti skulptūra nebuvo viešai diskutuota nei su visuomenę, nei su architektūros ar plastinių menų specialistais.

Figūrinės kompozicijos Nemuno saloje projekto konkurso sąlygų teiginys, kad šis kūrinys įamžinti Lietuvos krepšinio sostinę – Kauną ir legendines krepšinio pergales, atspindėti kovinę dvasią yra aiškus ir suprantamas. Tačiau jis, ko gero, yra ir pati laisviausia sąlygų dalis. Konkurso sąlygų nuostata dėl figūrinio kompozicijos pobūdžio nors ir kelią rimtų abejonių ar tikrai einama teisingu keliu, bet ją dar galima suprasti kaip tam tikrą, nors ir primityvoką, LKF poziciją planuojamo kūrinio atžvilgiu ar jos konsultantų bandymą apibrėžti kompozicijos santykį su pačiu arenos pastatu. Tačiau konkurso sąlyga, kad figūrinės kompozicijos projektas turi būti išpildytas realistinės plastikos manieroje šiais kūrybinės laisvės ir stilistinio pliuralizmo laikais atrodo it koks sovietinis rudimentas. Mat būtent realistinė plastinės kūrybos maniera sovietmečiu buvo aktyviai diegta, skatinta ir remta. O gal LKF federacija mano, kad Kauno krepšinio mylėtojai yra labai riboti – pajėgūs suprasti tik realistinę mintį.

EKONOMINIS KRITERIJUS IŠLIKO SVARBUS

Perdėm konkretūs ir konkurso sąlygų reikalavimai, kad figūrinė kompozicija turi būti iš bonzos ar ketaus ir neturi viršyti „dviejų natūrų“ dydžio. Neaišku ar toks kūrinio medžiagiškumas ir mastelis primygtinai brukamas jį derinant prie „Žalgirio“ arenos architektūros ar dėl kokių kitų žymiai pragmatiškesnių priežasčių. Norėtųsi bent jau šiokių tokių konkurso organizatorių komentarų.

Įtarimus, kad šiame konkurse gali būti išrinktas ne kūrybiškai geriausias projektas kursto ir tai, kad konkurso dalyviai prašomi ieškoti projekto įgyvendinimo rėmėjų. Už šį grynai ekonominį aspektą galima „uždirbti“ net penktadalį iš konkursinių projektų vertinimo taškų maksimumo. Iš konkurso dalyvių reikalaujama pateikti rėmėjų garantinius raštus paramai bei būti pasiruošus patekti papildomus dokumentus, patvirtinančius paramos teikėjo įsipareigojimus. Beje, panaši konkurso rengėjų pozicija buvo ir itin silpnu darbų lygiu pasižymėjusiame pirmajame LKF konkurse.

Šįkart skulptūros finansavimo rėmimas taip pat svarbus, kaip ir du kiti konkursinių darbų vertinimo kriterijai – kontekstualumas ar ryšys su Kauno miestu ir krepšinio sportu. Tiesa, reikia pripažinti, dabar jis jau ne toks svarbus, kaip konkursinio kūrinio kūrybiškumo, originalumo ir unikalumo kriterijus.

LĖŠŲ – NĖRA, VERTINTOJAI – NEŽINOMI

Reikia pastebėti ir itin trumpą Figūrinės kompozicijos prie Kauno arenos projekto idėjoms rutulioti numatytą laiką – konkursinius darbus reikia parengti ir organizatoriams pateikti per nepilną mėnesį (iki gegužės 9 dienos). Tai sufleruoja, kad LKF vis dar neatsisakė idėjos skulptūrą turėti iki Europos krepšinio čempionato. Beje, konkurso vertinimo komisija viešai neskelbiama.

Šio svarbaus Kauno bei visos Lietuvos krepšinio pergalėms įprasminti skirto kūrinio projekto premijinis fondas išliko kuklus – geriausio projekto autoriui žadama 5.000 litų, 2-osios vietos laimėtojui – 3 000 litų, o 3-iosios premijos laureatui – 1.000 litų premijos. Kilniai krepšinio pergalių įprasminimo idėjai įgyvendinti LKF akivaizdžiai neturi pakankamai lėšų. Beje, šis faktas neslepiamas nė konkurso sąlygose.

Iš LKF karšligiškų bandymų ką nors pastatyti Nemuno saloje matyti, jog panašiai skulptūrinei kompozicijai paprasčiausiai dar neatėjęs laikas. Juk nesinori, kad dėl Nemuno saloje paskubomis pastatyto ne itin vykusio, tačiau finansinių rėmėjų turėjusio plastinio opuso vėliau tektų metų metus gailėtis, raudonuoti ir teisintis prieš Kauną sugužėjusius Europos krepšinio čempionato svečius.

Komentarai

  1. Tiesa sakant, as ir beskaitydamas sumislijau, jog visos salygos kazkaip tai linksta prie kazko, kas jau yra. Per daug ikyriai badoma uzmauti kazkokius tai remus (tiek kurybines laisves tiek finansines). Galvoju, jog sis reikalas visai sudomintu ir kita, platesne, ziniasklaida.

  2. blefas cia, ne konkursas. negi neaisku – turi jau kazkas nulipdes, kaip sabas deda i kase, kurtis atsoka po rezultatyvaus paso, o chomas laiko tkacenka uz triusiku. dar biski garastas fone matyti su v pirstukais. nu, jei kas norit isgarseti, kaip statistu choras ta papieskit biskeli, papieskit del demokratisko fono.

  3. stebint sio konkurso eiga, panasu, kad skulptura yra jau sukurta, tik reikia prastumti. Po pirmo konkurso (salygos buvo tik federacijos tinklalapyje), paklausus organizatoriu, kodel jie nesikreipe i Lietuvos skulptorius, atsakymas buvo, daugiau negu keistas. Tai ir neaisku ar ta skulprura bus verta Lietuvos krepsinio garbes, jei jau salygos jai atsirasti su tokiais apribojimais.

  4. paradoksas yra tame, kad pastačius realistiska krepsininka su pralipdytais kedačiais butent toks turetu didziausia pasisekima ne tik LT, bet ir visoj Europoj, o nepatenkinti liktu profesionalai… paskutinis sudino projekto pavyzdys yra tas kelias su spalvotom plytelem. neprofesionalus, bet liaudes megstamas juodai. kaip praspresti ta paradoksa? cia primena anegdota, kur vyras galvoja, kokia geriau tureti zmona: ar grazia ir su visais dalintis, ar baisia ir vienam ta šuda kabinti… 😀

  5. Galbūt, galėtų būti šalia žmogaus figūros – stumbras.
    Tik, žinoma, be įsmeigto galvon božnycinio kryžiaus.
    CHA

  6. Su realizmu smarkiai perlenkta.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Evaldas Pauza

GERIAUSIAS METŲ KŪRINYS: Kaune laurai atiteko Evaldo Pauzos porai su žąsimis

2020 vasario 17Be komentarųPILOTAS.LT

Vasario 16-ąją Kauno paveikslų galerijoje tradiciškai paskelbti kasmetinės parodos-konkurso „Geriausias metų kūrinys“ laureatai. Pagrindinis renginio titulas atiteko Evaldo Pauzos skulptūros darbui „Su meile II“, vaizduojančiu

Mokyklos sporto salė Belgrade

KREPŠINIO FEDERACIJOS INICIATYVA: Modulinės sporto salės mokykloms

2020 vasario 6Be komentarųPILOTAS.LT

Siūloma prie mokyklų papildomai įrengti modulines sporto sales, kuriose, pasirinkę įvairias sporto šakas, sportuotų vaikai, ypač jaunesnio amžiaus. Tokią iniciatyvą šiandien pristatė Lietuvos krepšinio federacijos

Cristina Iglesias

ŠIUOLAIKINIO MIESTO SKULPTORĖ: Britai apdovanojo už integralias urbanistines skulptūras

2020 sausio 201 KomentarasPILOTAS.LT

Londono Karališkoji dailės akademija už skulptūras viešosiose erdvėse Architektūros premija apdovanojo vieną įdomiausių šiuolaikinių miesto skulptorių Cristiną Iglesias (Cristina Iglesias). Per pastaruosius metus įvairiose Europos

medus_sk_191000_e02_xxx

MEDUS IR VANILĖ: Grafikės G.Grendaitės ir skulptoriaus T.Vosyliaus kūrybos paroda Dusetose

2019 spalio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Grafikė Greta Grendaitė ir skulptorius Tomas Vosylius (duetas „Legal Art Lovers“) pristato savo 4-ąją bendrą parodą. Nors menininkai kuria skirtingomis raiškos priemonėmis, jų kūryba subtiliai

Laisvės kalva

LUKIŠKIŲ DETEKTYVAS: KPD laiko Šimašiaus ir Labašausko artefaktą nelegaliu

2019 rugsėjo 252 KomentaraiLiudas Pastanga

Vakar Vilniuje, Lukiškių aikštėje pastatytas skulptoriaus Andriaus Labašausko paminklo „Laisvės kalva“ natūralaus dydžio maketas sulaukė ne tik visuomenės, bet ir institucijų dėmesio. Pasirodo, 2 natūralaus

Andrius Labašauskas

LAISVĖS KALVA MASTELIU 1:1: Lukiškių aikštėje – planuojamos skulptūros fragmentai

2019 rugsėjo 245 KomentaraiPILOTAS.LT

Šiandien Lukiškių aikštėje pastatytas skulptoriaus Andriaus Labašausko sukurtos „Laisvės kalvos“ maketas iš karto įplieskė diskusijas socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje „Architektuomenė“ bei kituose socialinėse erdvėse. Norintys

Vaižgantas

PAMINKLAS DIDŽIAJAM LIETUVIUI: J.Tumas-Vaižgantas Vytauto Didžiojo bažnyčios šventoriuje

2019 rugsėjo 23Be komentarųPILOTAS.LT

Kaune, Vytauto Didžiojo (Švč.Mergelės Marijos Dangun Ėmimo) bažnyčios šventoriuje atidengtas paminklas vienai ryškiausių XX amžiaus Lietuvos asmenybių. Gedimino Piekuro bronzinė skulptūra, vaizduojanti kunigą, trumpam prisėdusį

Bronius Pundzius

LAIKINOSIOS SOSTINĖS SKULPTORIUS: B.Pundziaus kūrybai skirta ekskursija

2019 balandžio 2Be komentarųPILOTAS.LT

Šiemet, balandžio 11-ąją sukanka 60 metų nuo skulptoriaus pedagogo Broniaus Pundziaus mirties. Asociacija „Gražinkime Kauną“ šia proga Laikinojoje sostinėje organizuoja ekskursiją B.Pundziaus kūrybai skirtu nestandartiniu

Vidas Simonavičius

LEDINIS ČIURLIONIS: Druskininkuose praūžė ledo skulptūrų festivalis

2019 sausio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Savaitgalį Druskininkuose praūžė ledo skulptūrų festivalis, skirtas druskininkus garsinančio M.K.Čiurlionio kūrybai. Lietuvos ir užsienio menininkai ledo kūrinius čia skaptavo ir gremžė „Zodiako“ ir „Pasaka. Karaliai“

Kazimieras Simonavičius

SALVĖMIS PAGERBS LDK IŠRADĖJĄ: Vilniuje atidengiama skulptūra K.Simonavičiui

2018 lapkričio 13Be komentarųPILOTAS.LT

Bajoras ir karininkas Kazimieras Simonavičius – didis artilerijos inžinierius, raketų išradėjas. Šiai iškiliai LDK asmenybei pagerbti skirta skulptūra bus atidengta Vilniaus skvere. Lapkričio 21 dieną

Laima Antonova

BALSAVO UŽ TELŠIŠKĘ: Baltijos regiono jaunųjų menininkų simpatijų prizas – L.Antonovai

2018 spalio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Latvijos dailės akademijoje savaitgalį įteikti Šiaurės ir Baltijos šalių jaunųjų menininkų apdovanojimai “Nordic Baltic Young Artist Awards”. Šiame konkurse daugiausiai regiono meno mėgėjų balsų gavo

Evaldas Pauza

SU MEILE: Skulptoriaus Evaldo Pauzos paroda Kaune

2018 spalio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Kauno paveikslų galerijoje atidaroma skulptoriaus Evaldo Pauzos paroda „Su meile“. Parodoje, inspiruotoje tarpukario istorijų ir gyvenimo būdo, skirtoje Nepriklausomybės šimtmečiui, eksponuojami paskutiniųjų metų kūriniai.

Mykolas Sauka

NAUJAS TRAUKOS TAŠKAS: Viršuliškių parke apsigyveno betono skulptūros

2018 spalio 222 KomentaraiPILOTAS.LT

Viršuliškių miško parkas pradėtas „apgyvendinti“ 3 m dydžio betoninėmis skulptūromis. Jų autorius – skulptorius Mykolas Sauka – sako, kad nuošalų ir tik vietos gyventojų lankomą

M.K.Čiurlionio kelias

SAUGOS MEDŽIO SKULPTŪRAS: Atverta galimybė restauruoti M.K.Čiurlionio kelio akcentus

2018 rugsėjo 17Be komentarųPILOTAS.LT

Prie kelio nuo Senosios Varėnos, kur Mikalojus Konstantinas Čiurlionis gimė, iki Druskininkų sukomponuotas garsiojo lietuvių menininko kelio skulptūrų ansamblis. Šio kelio skulptūros ką tik paskelbtos

Tautvilas Povilonis

KAMERINĖ SKULPTŪRA: Tėčiui dedikuota T.Povilionio paroda Okupacijų ir laisvės kovų muziejuje

2018 rugpjūčio 211 KomentarasPILOTAS.LT

Minint Europos dieną stalinizmo ir nacizmo aukoms atminti ir Baltijos kelio dieną, Okupacijų ir laisvės kovų muziejuje atidaroma jaunesnės kartos skulptoriaus Tautvilo Povilionio paroda „Kamerinė

Š.Sauka

JUBILIEJINIS POSŪKIS DUSETOSE: Šarūnas Sauka lipa iš tapybos

Dusetos bei šio kuklaus Aukštaitijos miestelio dailės galerija vėl sugrįžo į šalies laikraščių viršelius bei į tarptautinio lygio meno žemėlapį. Šiltą šeštadienio pavakarę čia iškilmingai

Skulptūros ir vitražo centras

SKULPTŪRA IR VITRAŽAS: Meniniai delikatesai, kūrybinės dirbtuvės ir gyva muzika

2018 liepos 12Be komentarųPILOTAS.LT

1984 metais Vilniuje pastatytas Skulptūros ir vitražo centras turėjo tapti monumentalių sovietinių skulptūrų namais. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, jame kūrėsi menininkų studijos, o pernai – atidaryta

Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokykla

SU TA PAČIA GRAMATINE KLAIDA: J.Laivio personalinė paroda Rietave

2018 kovo 261 KomentarasPILOTAS.LT

Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokykloje atidaroma Juozo Laivio personalinė paroda „Peržiūros nr. 1, su tapačia gramatine klaida“. Tai pirmoji paroda iš 7 numatomų ciklo.

Nerijus Erminas

KONCEPTUALIOJI KŪRYBA: N.Ermino skulptūra Niujorko šiuolaikinio meno mugėje

2018 kovo 2Be komentarųPILOTAS.LT

Niujorke prasideda 11-oji šiuolaikinio meno mugė „Volta New York“, kuri pristato solinius jau žinomų ir kylančių menininkų projektus. Lietuvos šiuolaikinio meno lauką viename iš įtakingiausių

Skulptūra

SKULPTORIŲ KLUBAS: Apie Kiniją ir skulptūras viešosiose erdvėse

2018 vasario 22Be komentarųPILOTAS.LT

Skulptorių klubas rengia savo pirmą susitikimą „Skulptorių namuose“, Vilniuje. Jame savo įžvalgomis ir įspūdžiais apie skulptūras viešosiose erdvėse ir Aziją dalinsis prof. Petras Grecevičius, Baltų

Skulptoriai atkurtos valstybės šimtmečiui

LIETUVOS SKULPTORIAI: Socialinė-dokumentinė akcija atkurtos valstybės šimtmečiui

2018 vasario 13Be komentarųPILOTAS.LT

Vasario 16-osios išvakarėse Lietuvos skulptoriai Vilniuje atidaro parodą, skirtą Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui. Tai socialinė-dokumentinė akcija, kurios kolekcija sudaryta iš Lietuvos skulptorių idėjų, skirtų valstybei

R.Vikšraitis

ŠALIA ŽINOMO PASAULIO KRAŠTO: R.Vikšraičio kūryba sudomino vokiečius

2018 vasario 7Be komentarųPILOTAS.LT

Manheimo meno galerijoje „Zephyr“ eksponuojama personalinė fotomenininko Rimaldo Vikšraičio darbų paroda „Am Rande der bekannten Welt“. Atidaryta paroda iš karto sulaukė didelio atgarsio Vokietijos žiniasklaidoje

L.Griežė

OBELISKAS: Egzistencinė L.Griežės kūrybos paroda Vilniuje

2018 sausio 15Be komentarųPILOTAS.LT

Dailininkų sąjungos galerijoje atidaroma skulptoriaus Liutauro Griežės kūrybos paroda „Obeliskas“. Parodoje pristatomi įvairiomis raiškos priemonėmis kuriančio menininko darbai – tapyba, skulptūros ir objektai, kuriuos vienija

Rūta Jusionytė

R.JUSIONYTĖS FIGŪROS PARYŽIUJE: Personalinė paroda galerijoje „Claudine Legrand“

2017 lapkričio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Paryžiaus meno galerijoje „Claudine Legrand“ neseniai atidaryta lietuvių menininkės Rūtos Jusionytės tapybos ir skulptūrų personalinė paroda. Klaipėdoje gimusi menininkė jau daugelį metų gyvena ir sėkmingai

Kelionė nemunu

KELIONĖ NEMUNU: V.Saloshankos nuotraukos iš Baltarusijos, Lietuvos ir Rusijos

2017 lapkričio 2Be komentarųPILOTAS.LT

Prienų kultūros ir laisvalaikio centre atidaroma baltarusių fotomenininko Vitus Saloshankos paroda „Kelionė Nemunu“. Tai 3 metų darbo rezultatas, įgyvendintas Baltarusijoje, Lietuvoje ir Rusijoje. Sekdamas Nemuno