Latvijos Modernaus meno fondo muziejaus konkursą Rygoje ką tik laimėjo Adjaye architektų biuras iš Londono su latviškais partneriais, architektų biuru AB3D. Kaip skelbėme anksčiau, viename solidžiausių architektūrinių renginių per visą Baltijos šalių architektūros istoriją rungėsi 7 kviestinės architektūros didmeistrių studijos.
Latvijos Modernaus meno fondo muziejaus konkursą paskelbė Boriso ir Inaros Teterevų fondas, ketinantis pastatyti aukščiausios architektūrinės prabos muziejų jų įmonės vystomame kvartale "Hanzos miestas" netoli Rygos senamiesčio. Privačią Teterevų fondo iniciatyvą aktyviai remia Latvijos vyriausybė ir Kultūros ministerija.
KONKURSE RUNGĖSI 7 ARCHITEKTŪROS DIDMEISTRIAI
Tarptautinį konkursą organizavo ir pravedė žinoma pasaulyje architektūrinių konsultacijų kompanija iš Londono Malcolm Reading Consultants. Už konkursą laimėjusio Adjaye biuro šį kartą liko įspūdinga architektūros projektų rikiuotė: Lahdelma ir Mahlamäki biuras (Suomija), Caruso St John architektai (JK), Henning Larseno biuras (Danija), Neutelings ir Riedijk architektai (Olandija), Sauerbruch ir Hutton biuras (Vokietija) ir architektų biuras WHY (JAV).
Rygos konkursas pasižymėjo ne tik aukštu architektūriniu lygiu, bet ir profesionaliu projektų vertinimu bei skaidria sklaida. Kiekvienas turėjo galimybę išsamiai susipažinti su projektais salėje arba internete. Be to, autorių projektų pristatymas buvo transliuojamas onlainyviai.
David Adjaye OBE, matyt, ne veltui tituluojamas ryškiausiu vidurinės kartos (50-mečių) architektų lyderiu pasaulyje. Afrikoje, Tanzanijoje, ganiečių šeimoje gimusio architekto projektų ir konkursinių pergalių sąrašas iš tiesų įspūdingas. Dabar David Adjaye kompanija turi biurus Londone, Njujorke ir Akroje (Ganos sostinė). Rygoje afrikiečiui laimėti padėjo jauna latvių studija AB3D bei kiti partneriai: “Plan A“, „AKTII“, „BuroHappold“, „Turner & Townsend + Martha Schwartz“.
AFRIKIETIS PASIŪLĖ LATVIAMS ATSIGRĘŽTI Į ŠAKNIS
Tarptautinės vertinimo komisijos raporte pažymima, kad laimėtojų projekte „sėkmingai derinamos skirtingo dydžio erdvės ekspozicijoms ir užsiėmimams“. Pažymimas, kad muziejaus pavidalas „atliepia tradicinės latviškos architektūros formas, perkeltas iš medinės architektūros į visuomeninę“. Pažymima, kad toks „architektūrinis namų jaukumas yra svetingas plačiausiems visuomenės sluoksniams, kuriems iš esmės ir skirta meno kolekcija“. Akcentuojama, kad muziejaus „stogo konstrukcija yra gimininga regiono tradicijai ir išmintingai apgalvota, kad įleistų šiaurietišką šviesą tolygiai ir patraukliai į visą muziejaus tūrį“.
Ką gi, su tikra pagarba ir… vis labiau tamsėjančiu pavydu, turime progos stebėti, kaip visai šalia, Lietuvos kaimynystėje noksta įspūdingas meno ir architektūros vaisius – Latvijos Modernaus meno fondo muziejus.
tam V.Baranauskui
( 2016-06-16 )
Brangusai, kiekviena kalba yra gyvas organizmas, kuris, reaguodamas į vis naujas aktualijas, kuria tamtyč naujus žodžius ir naujus terminus pagal savo istorinės kalbos sandarą ir ypatumus. Nevardinsiu daugybės paraidinių vertinių (futbolas, ralis, kapitonas), bet atkreipsiu dėmesį į kalbinius naujadarus-lydinius. Onlainyviai – vienas jų. Neturintis lietuviško atitikmens, tikslus, informatyvus, lietuviškai harmonizuotas.
Kaip autorius, leidžiu naudoti apyvartoje. Dovanai…
visada jūsų, redaktoris
Virginijui Baranausk
( 2016-06-16 )
Atsiprašau, norėjau parašyti Baranausk.
Virginijui Barausk
( 2016-06-16 )
Lietuva-ne Prancūzija,kur prancūzų-Respublikos kalbos normų nesilaikymas galimai prišaukia finansinę atsakomybę.
Virginijus Baranausk
( 2016-06-16 )
Onlainyviai … ?!
Čia autoriui nepayko prisimint žodžio tiesiogiai, ar tiesiog „mandriau“ skamba? 🙂
JPN
( 2016-06-16 )
O ką bendro su Hanzos miestu Ryga turi šlaitinių kaimo trobų stogų įvaizdis?