Originaliais būstais neišlepintiems kauniečiams vis daugiau galimybių atrasti loftus. Pernai skelbėme apie šio tipo būstus, numatytus pačioje Kalniečių parko pašonėje. Loftai kuriami ir pagal architekto A.Kančo kolektyvo projektą rekonstruojamame „Pionocentro“ kvartale. Ką tik portalą PILOTAS.LT pasiekė informacija, jog šio tipo būstai braižomi ir romantiškojo Pelėdų kalno gamybiniame pastate.
ANKSČIAU VEIKĖ MENO DIRBTUVĖS
Daugelis kauniečių žino Žaliakalnyje įsikūrusį J.Vienožinskio menų fakultetą, kurio teritoriją supa originali tvora su skulptoriaus V.Grybo sukurtomis pelėdų skulptūromis. Čia stovi dailininko J.Zikaro namas, čia buvo surengta ir pirmoji M.K.Čiurlionio dailės paroda. Privačių gyvenamųjų namų apsuptą Pelėdų ar Ąžuolų kalnu vadinamą parkelį mėgsta ne vien vietos menų studentai ar meniški piliečiai, bet ir aplinkiniai gyventojai. Atvažiuojama po šį Žaliakalnio kampelį pasivaikščioti ir iš toliau. Tai taip pat yra vienas svarbiausių Kauno Žaliakalnio rajono simboliu. XIX amžiaus pradžioje nuo šio kalno į Kauną žvelgė ir Napoleono armijos kareiviai. Beje, V.Dubeneckio suprojektuotas menų fakulteto pastatų kompleksas nuo 2001 metų yra įtrauktas į Nekilnojamųjų kultūros vertybių sąrašą.
Loftų tipo būstams bus pritaikomas 7-ajame dešimtmetyje greta menų mokyklos pastatytas valstybinio taikomosios dailės susivienijimo „Praktika“ gamybinis pastatas (Žalioji g. 10). Tai silikatinių plytų dviaukštis sovietinis statinys, kuriame busimieji menininkai anksčiau kantriai tobulino įgūdžius medžio ar odos apdirbimo srityse. Po nepriklausomybės atkūrimo įmonė buvo privatizuota, o daugiau nei prieš dešimtmetį – jos veikla nutrūko. Beveidis statinys stūkso it Pelėdų kalno svetimkūnis, o pastaraisiais metais apleistas jis tiesiog bado akis.
KETINA UŽBAIGTI PER METUS
Projekto ėmėsi „REES investicija“, Kaune žinoma ir P.Kalpoko gatvės loftų projektu. Kauno nestandartinio nekilnojamojo turto plėtotojai nuobodžiam gamybiniam pastatui pasiryžę suteikti solidesnį pavidalą bei prikelti jį humaniškesniam gyvenimui.
Kaip PILOTUI.LT sakė „Pelėdų loftų“ projekto vadovas Martynas Židonis, Kaune bemaž nėra tokio tipo būstams tinkamų pastatų. Pelėdų kalno dviaukštis – vienas iš retų tam tinkančių. Įgyvendinus pastarąjį nekilnojamojo turto sumanymą, buvusiame meno dirbtuvių pastate bus galima gyventi, galės veikti biuro ar paslaugų įmonės. Pasak M.Židonio, pastato renovacijos projektą jau suderino Kultūros paveldo departamentas (KPD) bei kitos instancijos, gautas ir statybos leidimas. Įgyvendinus Rimanto Giedraičio architektų biuro parengtą projektą, sovietmečio statinys turėtų geriau derėti vietos urbanistinėje-gamtinėje aplinkoje. Jau turėtų prasidėti patalpų valymo darbai, o visas statybas manoma užbaigti iki kitų metų.
Pagal „Pelėdų loftų“ projektą numatyta įrengti nuo 34 iki 110 m² ploto būstus. Iš viso čia nubraižytas 21 loftas, tačiau bus galimybė į vieną sujungti ir kelis. Pasak projekto užsakovų, kuklų dalies loftų dydį statytojams diktavo daugiausia ne tokių būstų poreikis, bet pastato perimetro architektonika.
Remiantis parengtu projektu, kiekvienas „pelėdų loftas“ bus papildytas beveik 4 m² ploto balkonu. Pirmojo aukšto patalpų savininkai taip pat galės naudotis kiemeliais, o įsikūrę antrame aukšte – išnaudoti stogo terasos privalumus, grožėtis panorama. Dalis cokolinio aukšto galės būti skirta komercinei veiklai.
Saugoma Pelėdų kalno teritorija yra nedaloma, todėl šiam projektui sklypas nėra formuojamas – reikalinga sklypo dalis bus nuomojama iš valstybės. Iki galo kol kas neišspręsti ir parkingo klausimai – planuojama naudotis prie pastato esama aikštele bei automobilius statyti Žaliojoje gatvėje. Paskaičiuota, kad iš viso reikės 25–27 parkavimo vietų.
SUSIDOMĖJIMAS UŽGRIUVO AKIMIRKSNIU
Įgyvendinant projektą, esamas statinio tūris bei konstrukcijos nekeičiami, o didesnis dėmesys nukreiptas jo apdailos kokybei, langams, įvedamiems papildomiems būsto komforto elementams. „Siekėme maksimaliai humanizuoti pastato išorę – parinkdami santūrią, bet solidžią klinkerio apdailą, loftų architektūrai būdingą jaukų langų sudalinimą, patogių proporcijų balkonus“, – projektą pristato konversijos architektas Rimantas Giedraitis. Projekto autoriai pastatui parinko neutralių pilkų spalvų derinius, kad šie nebandytų „perrėkti“ senųjų meno mokyklos statinių.
Tačiau „Pelėdų loftų“ naujakuriai labiausia turėtų įvertinti ne pagerėjusią statinio architektūrą, bet aukštas jo vidaus erdves (net iki 4,35 m), vaizdus pro 3 metrų aukščio langus ar nuo specialiai įrengtų stogo terasų. Taip pat numatyta įrengti ir dviračių saugyklą, sandėliukus.
PILOTAS.LT žiniomis, naujasis loftų projektas netruko susilaukti nestandartiškai mąstančių kauniečių susidomėjimo. Mat panašių nekilnojamojo turto projektų Kaune tiesiog nėra. Pasak M.Židonio, potencialūs „Pelėdų loftų“ naujakuriai – vidutines ir aukštesnes pajamas turintys žmonės (siūlomų loftų 1 m² kaina – nuo 1.130 eurų). „Vis dėlto skiriamasis gyventojų bruožas ne pajamos. Tai tiesiog nėra pilkos asmenybės“, – įsitikinęs „Pelėdų loftų“ projekto vadovas.
Išskirtinė aplinka, tvyranti ramybė bei galimybė įsikurti nestandartinėje erdvėje vos už 700 metrų nuo Senamiesčio vilioja išskirtinumą bei patogumą vertinančius miestiečius. Tuo labiau, jog panašios galimybės šį dešimtmetį Kaune gali jau ir nebepasitaikyti.
Anonimas
( 2022-12-21 )
Vagys kiauliaakiai, pavogė iš meno mokyklos pastatą ir žemę ir įkūrė ,,meno studijas“ su miegamaisiais virtuvėm ir svetainėm