Kaune pristatoma Vytauto Didžiojo universiteto Menų fakulteto Menotyros katedros dėstytojos, menotyrininkės dr. Jolitos Butkevičienės monografija „Lietuvos architektūros paveldotvarka: netektys ir atradimai“. Knygoje tyrinėjamos Lietuvos mūrinės architektūros restauravimo ir rekonstravimo tendencijos, gilinamasi ne tik į Lietuvos, bet ir į Europos istorinę patirtį.
Lapkričio 6 dieną (ketvirtadienį) 19 val., Kaune, Kauno įgulos karininkų ramovėje (A.Mickevičiaus g. 19) įvyks menotyrininkės dr. J.Butkevičienės monografijos „Lietuvos architektūros paveldotvarka: netektys ir atradimai“ pristatymas. Pristatyme dalyvaus doc. dr. Vytautas Petrušonis (Vilniaus Gedimino technikos universitetas). „Tokių drąsių darbų Lietuvos paveldosaugos moksliniame diskurse nėra daug. Tai – ne apologetinis, ne panegiriškas, o tikras mokslinis darbas, liudijantis apie pasišventimą mokslo pažangai. Autorė nuoširdžiai pristatė diagnostiškai labai reikšmingą paveldotvarkos darbų barą, kuriame atsispindi visi aktualūs Lietuvos paveldotvarkos rūpesčiai, bėdos, problemos“, – teigia V.Petrušonis.
Monografijoje tyrinėjamos Lietuvos mūrinės architektūros restauravimo ir rekonstravimo tendencijos, daugiausia dėmesio skiriant sovietmečiu atliktiems darbams. Darbe nagrinėjamos kelios glaudžiai susijusios temos – gilinamasi ne tik į Lietuvos, bet ir į Europos istorinę patirtį, tarptautiniame kontekste analizuojama Lietuvos mūro architektūros paveldotvarkos situacija, atskleidžiama kokybinė kaita, vykusi 5 aktyviausios veiklos dešimtmečius. Sovietmečiu rekonstruotų ir restauruotų pastatų architektūros darbai lyginami su architektūrinių ir ikonografinių tyrimų duomenimis, esminį dėmesį skiriant moksliniam atkuriamų pastato dalių ir detalių pagrįstumui.
Atlikti architektūros darbai vertinami vadovaujantis tarptautinėmis paveldotvarkos teorinėmis nuostatomis, o esamos problemos atskleidžiamos nagrinėjant daug konkrečių Lietuvos mūro architektūros paveldo pavyzdžių. Monografijoje taip pat analizuojama sovietmečiu susiklosčiusių mūro architektūros restauravimo tendencijų įtaka šių dienų paveldotvarkai. Ieškoma priežasčių, lėmusių savitą istorinių pastatų restauravimo ir rekonstravimo sampratą.
Knyga skirta kultūros paveldo specialistams, architektūros tyrinėtojams, architektams, studentams ir visiems, besidomintiems Lietuvos architektūros paveldu.
Parengta pagal Vytauto Didžiojo universiteto informaciją.