Šių metų Pritzkerio architektūros premijos laureatu paskelbtas japonų architektas Rikenas Yamamoto (Riken Yamamoto). Bene garbingiausia architektūros premija pasaulyje 78 metų architektas apdovanotas už pastatus, kurie yra „kasdienio gyvenimo ir fonas, ir pirmasis planas“.
SIEKIA PUOSELĖTI BENDRUOMENĘ PER ARCHITEKTŪRĄ
Architektas R.Yamamoto tapo 53-uoju Pritzkerio architektūros premijos laureatu. Šia prestižine premija jis pagerbtas už pastatus, kurie padeda puoselėti bendruomenę. „Man pažinti erdvę reiškia pažinti visą bendruomenę“, – sako R.Yamamoto. „Dabartinis architektūrinis požiūris akcentuoja privatumą, paneigia socialinių santykių būtinybę. Tačiau vis tiek galime gerbti kiekvieno žmogaus laisvę, gyvendami kartu architektūrinėje erdvėje kaip respublika, puoselėdami kultūrų ir gyvenimo etapų harmoniją“, – samprotauja naujasis premijos laureatas.
Pritzkerio architektūros premijos vertinimo komisija, vadovaujama Čilės architekto ir šios premijos 2016 metų laureato Alejandro Aravena, įsitikinusi, jog daugelis R.Yamamoto kūrybos idealų, tarp kurių – viešųjų ir privačių erdvių suliejimas, gali būti pritaikyti ateities miestuose. „Vienas iš dalykų, kurių mums labiausiai reikia ateities miestuose, yra architektūros pagalba sukurti sąlygas, kurios didintų žmonių galimybes burtis ir bendrauti“, – tvirtina A.Aravena.
9-ASIS PRITZKERIO ARCHITEKTŪROS PREMIJĄ LAIMĖJĘS JAPONAS
Gimęs Pekine (Kinija), R.Yamamoto studijavo architektūrą Nihon universitete, Tokijo menų universitete ir Tokijo universitete, o 1973-aisiais įkūrė savo studiją „Yamamoto & Field Shop Co“. Jo ankstyvieji žinomi projektai buvo apie didelę dengtą terasą įrengta Yamakawa vila (1977 m.) bei jo paties namas (1986 m.), kuriame originaliai įrengtos lauko terasos bei kiemo erdvės.
Per penkis dešimtmečius trukusią profesine karjerą R.Yamamoto suprojektavo daugybę privačių namų, gyvenamųjų būstų, mokyklų, universitetų korpusų, visuomeninių pastatų, muziejų bei gaisrinę. Jo kuriama architektūra dažnai apima terasas, kiemus ir kitas lauko erdves, kurios gali paskatinti sąveiką su pastato aplinka.
R.Yamamoto yra net 9-asis japonų architektas, laimėjęs Pritzkerio premiją po Arata‘o Isozaki‘o, Shigeru Bano, Toyo Ito, Kazuyo Sejima bei Ryue Nishizawa‘os, Tadao Ando, Fumihiko Maki‘o ir Kenzo Tange‘ės. Japonija – daugiausia Pritzkerio premijos laureatų per 45 metų istoriją turinti pasaulio valstybė.
Parengta pagal Pritzkerio architektūros premijos informaciją.
Titulinė nuotrauka: 2024-ųjų Pritzkerio architektūros premijos laureatas Rikenas Yamamoto. Foto: Tom Welsh.