Praėjusių metų pabaigoje architektūros pasaulį paliko vienas didžiausių šiuolaikinių jos kūrėjų Richardas Rogersas (Richrd Rogers). Britų architektūros autoritetas mirė sulaukęs 88 metų savo namuose, Londone.
Richardas Rogersas buvo ne tik vienas žymiausių savo kartos architektų, bet ir aistringas bei įtakingas architektūros propaguotojas socialiniame ir kultūriniame Londono gyvenime.
R.Rogersas gimė 1933 metais Florencijoje, Italijoje, kur jo šeima persikėlė gyventi dar XIX amžiuje. Ankstyvoji Renesanso miesto patirtis jo nepaliko ir buvo esminė jo požiūriui į miestus apskritai. Didysis Brunelleschi įsirėžė jam į atmintį visam gyvenimui. 1939 metais jis persikėlė gyventi į pokarinę Didžiąją Britaniją, kur mokėsi Architektūros Asociacijos mokykloje (Architectural Association School of Architecture) Londone. 1962-aisiais jis baigė studijas Jeilio architektūros mokykloje (Yale School of Architecture) Jungtinėse Valstijose.
Bene žymiausias R.Rodžerso architektūros darbas – šiuolaikinio muziejaus koncepciją pakeitęs „haitekinis“ Žoržo Pompidu (Georges Pompidou) centras Paryžiuje (kartu su R.Piano, 1977 m.). Taip pat reikėtų paminėti Lloyd’s banko centrinį pastatą, Tūkstantmečio renginių kompleksą „London Dome“, Maggie’s centrą (visi trys – Londone), Nacionalinės Velso asamblėjos pastatą Kardife, Žmogaus teisių teismo būstinę Strasbūre ir kt.
Nors R.Rogersas dažnai apibūdinamas kaip aukštųjų technologijų („hi-tech“) architektūros lyderis, tačiau technologijos jam buvo tik galimybė naujoms konstrukcinėms priemonėms atskleisti. Tai įgalino naujas socialinės sąveikos formas tiek pastatuose, tiek ir pačiame mieste.
Per savo ilgą profesinę karjerą R.Rogersas nusipelnė daugybės prestižinių apdovanojimų. 1985 metais architektas buvo apdovanotas Karališkosios Britų architektų sąjungos (RIBA) Aukso medaliu, o 1991-aisiais už architektūrinius pasiekimus Anglijos karalienė jį įšventino į riterius. 1996 metais R.Rogersas pakeltas į aukštuomenę kaip Riversaido baronas Rogersas, turintis vietą Lordų rūmuose. 2000-aisiais architektas gavo garbingąją Imperatoriškąją premiją, o kiek vėliau jo įmonė laimėjo net du prestižinius RIBA‘os Stirlingo prizus. Galiausiai 2007 metais jis nuskynė „Architektūros Oskaro“ – Pritzkerio premijos – laurus. Na, o prieš 3 metus R.Rogersui buvo įteiktas ir AIA aukso medalis už gyvenimo nuopelnus. Beje, kasdieniniame gyvenime, nepaisant gausybės prestižinių apdovanojimų ir garbingų titulų, architektas visą laiką išliko ištikimas sau, visuomenėje lengvai atpažįstamas iš nešiojamų žalių ar kitų ryškių spalvų megztinių, marškinių bei kojinių.
Titulinė nuotrauka: Richard Rogers. Foto: Anne-Katrin Purkiss.