Prieš 7 metus žinomas keliautojas, orientalistas, fotografas ir kolekcininkas Paulius Normantas pasiūlė padovanoti Vilniui savo Rytų meno kolekciją, su sąlyga, kad būtų įsteigtas Rytų Azijos meno muziejus. Tačiau sklandžiai sukęsi muziejaus steigimo reikalai ir numatytų patalpų Užupyje, Malūnų gatvėje, įrengimas nelauktai ilgam įstrigo.
Galiausiai, po ilgos tylos, Vilniaus miesto savivaldybės taryba prieš pat Naujuosius metus pritarė sumanymui įsteigti VšĮ „Rytų Azijos menų muziejus“. Pagal P.Normanto sumanymą, Malūnų gatvėje įsikūręs specializuotas Rytų Azijos kultūros centras eksponuos, kaups, saugos ir restauruos autentiškus meno kūrinius. Taip pat bus organizuojamos įvairaus žanro kilnojamosios parodos, pristatančios tiek Rytų Azijos, tiek kitų Azijos regionų kultūrą, vyks švietėjiška veikla.
Muziejuje bus eksponuojama ir paties keliautojo, orientalisto, fotografo P.Normanto, dalyvavusio penkiolikoje ekspedicijų po Tibetą, Himalajus, Indiją, Tailandą, Mianmarą, Butaną ir kitas valstybes, sukaupta Rytų Azijos tautų meno kūrinių kolekcija. PILOTAS.LT žiniomis, menininko kolekcijoje sukaupta daugiau kaip pusantro tūkstančio Rytų Azijos budistinio sakralinio meno eksponatų – tapybos darbų, skulptūrų iš vario, bronzos, medžio, taip pat – buities daiktų, papuošalų ir kt.
Žymus keliautojas sakė portalui PILOTAS.LT, kad Vilniaus miesto tarybos sprendimas įsteigti viešąją įstaigą ir įkurti Rytų Azijos menų muziejų – seniai lauktas ir labai konkretus žingsnis, sudarantis galimybes skleisti Lietuvoje „Rytų kultūrą ir filosofiją plačiaja prasme“. Anot P.Normanto, „Lietuvai yra būtina geriau pažinti Rytų pasaulėžiūrą, vertybes ir mentalitetą, nes tai ne tik praplės kultūrinius horizontus, bet ir padės atsispirti iš Vakarų plūstančiam vartojimo tvanui“. Be to, keliautojo manymu, besidomintiems seniausiomis lietuvių tautos šaknimis, Rytų Azijos tautų kultūros dažnai tampa dideliu atradimu ir inspiruoja įdomių paralelių.
Lietuvoje ir Vengrijoje gyvenantis P.Normantas yra sulaukęs ir tarptautinio pripažinimo Rytų Azijos šalyse. Neseniai žinoma Indijos leidykla „Timeless Books“ išleido jo nuotraukų albumą „Butanas – drakonų ir maldų karalystė“, kuris buvo labai palankiai sutiktas. Tradicine analogine kamera fortografuojantis P.Normantas albumą parengė iš trijų 2001 – 2007 metų ekspedicijų į paskutinę Himalajų karalystę, įsikūrusią aukštai kalnuose (6 – 7 km aukštyje) ir gyvenančią izoliuotą, senovinį gyvenimą pagal budistines tradicijas. Turistų nenutryptas kraštas, anot keliautojo, atsiskleidžia dvasingu kuklumu, santykių natūralumu, paprastumu ir didinga gamtos bei senosios architektūros santarve.
P.Normantas sakė portalui PILOTAS.LT, jog ir būsimasis Rytų Azijos menų muziejus skleis Lietuvoje kultūrą ir dvasines vertybes, kurios, deja, vis labiau traukiasi iš viešojo šalies gyvenimo ir lietuvių mentaliteto.