Rytoj ir poryt Vilniuje susitiks miestų tyrėjai ir architektūros kūrėjai iš Lietuvos ir Prancūzijos, diskutuoti, kaip mūsų miestai gali tvariai transformuotis, reaguodami į klimato kaitos keliamus iššūkius.
GLAUDAUS 3 METŲ BENDRADARBIAVIMO REZULTATAS
Gegužės 29–30 dienomis (ketvirtadienį bei penktadienį) vyks Lietuvos ir Prancūzijos architektūros dienos – viešų renginių programa, kurią kartu rengia Architektūros fondas, KTU Statybos ir architektūros fakultetas bei Prancūzų institutas Lietuvoje. Ši iniciatyva – glaudaus trejų metų bendradarbiavimo tarp Lietuvos ir Prancūzijos architektūros bei urbanistikos organizacijų rezultatas. Per šį laikotarpį programos rengėjai drauge su tarptautiniais partneriais – architektų studijomis „l’AUC“, „DATA“, miestų tyrimų centru „Theatrum Mundi“ bei europinės platformos LINA dalyviais – įgyvendino daugybę edukacinių iniciatyvų, skirtų gilintis į ekologinius urbanizacijos klausimus ir tvarios miestų plėtros galimybes.
Renginių programa kvies iš arčiau susipažinti su Paryžiuje dirbančių architektų kūryba ir pirmą kartą viešai pristatys tarptautinio bendradarbiavimo rezultatus Vilniuje.
Ketvirtadienio vakarą, 19 val., MO muziejuje programą pradės Paryžiuje įsikūrusios studijos „l’AUC“ paskaita „Kaip nenugriauti pastato?“, kurioje bus nagrinėjama renovacijos galia. Pranešimą skaitys vienas iš studijos įkūrėjų, architektas ir urbanistas Djamel Klouche, bei jo kolega, architektas-kuratorius Mike Fritsch.
APIE ARCHITEKTŪROS VAIDMENĮ EKOSISTEMOSE
Penktadienio popietės programa kvies permąstyti urbanizuotų miestų, kaimo teritorijų ir platesnių ekosistemų procesų ryšius bei diskutuoti apie architektūros vaidmenį juose. 15 val. Nacionalinėje dailės galerijoje vyks konferencija „Urbanistinės ekologijos: įsivaizduojant miestų transformacijas tarp Lietuvos ir Prancūzijos“, kurioje lauks dvi diskusijos, filmų peržiūra ir laikina paroda, pristatanti edukacinių projektų rezultatus.
Pirmojoje diskusijoje, kuruojamoje KTU Statybos ir architektūros fakulteto, dalyvaus architektai iš Prancūzijos studijų „l’AUC“ ir „DATA“ bei architektas Gintaras Balčytis – šių metų Lietuvos paviljono Venecijos architektūros bienalėje „Archi / Tree / tecture“ kuratorius. Pokalbio ašimi taps per pastaruosius trejus metus vykdytos kūrybinės studentų dirbtuvės „Gamtos teisė sugrįžti“, „Tvari transformacija“ ir „Miestas miške / Miškas mieste“, kurias vedė prancūzų architektai, kartu su studentais tyrinėję alternatyvius gamtos ir miesto santykio modelius Kauno urbanistiniame kontekste.
PRISTATYS MENTORYSTĖS PROGRAMĄ
Antrojoje diskusijoje, kuruojamoje Architektūros fondo, bus pristatyti 2024 m. mentorystės programos „Eksperimentų platforma“ sezono rezultatai. Šis projektas, vykęs kaip Lietuvos sezono Prancūzijoje dalis, sujungė Lietuvos ir Prancūzijos tyrėjus bei kūrėjus, nagrinėjusius upių augmenijos panaudojimą statybinėms medžiagoms, viešųjų erdvių kūrimą taikant bioregioninio dizaino principus, bei ryšius tarp urbanizuotų miestų, kaimo ir žemės ūkio teritorijų.
Visi renginiai – nemokami ir atviri visuomenei. Renginiai vyks anglų kalba.
Parengta pagal Architektūros fondo informaciją.
Titulinė nuotrauka: Filmo „Experiments on Urban Grounds“ kadras. Autorius Laurynas Skeisgiela, 2024. Foto: Architektūros fondas.