Vilniaus universiteto (VU) Kultūros centras, sveikindamas VU su 446-uoju gimtadieniu, pakvietė į išskirtinį renginį – instaliaciją-performansą „U“. Taip pat bus galima nemokamai apžiūrėti Šv. Jonų bažnyčios varpinėje esančią Fuko švytuoklę, dalyvauti edukacinėse veiklose arba pasimokyti važinėti riedlente su profesionaliais treneriais.
SUMANYMO PAGRINDAS – PASAULIO AŠIES KONCEPCIJA
Instaliacija-performansas „U“ tris vakarus pavers VU Didįjį kiemą unikalia meno ir mokslo sintezės erdve. Balandžio 3, 4 ir 5 d. 20.00, 20.40 ir 21.20 val. (tris kartus kasdien) miesto gyventojai ir svečiai kviečiami nemokamai patirti gyvos muzikos, šviesų, garso ir judesio instaliaciją UNESCO saugomame architektūriniame ansamblyje,
Instaliacijos-performanso „U“ idėjos pagrindas – archajiška, tačiau iki šiol aktuali pasaulio ašies koncepcija: tai metafizinis taškas, aplink kurį sukasi ir visuomenės struktūra, ir asmeninis žmogaus pasaulis. Pasak kūrinio autorės menininkės Akvilės Anglickaitės, šis projektas – tai meninis klausimas apie šio centrinio pagrindo būtinybę ir galimybę jį atrasti šiandien. „Pastaruosius keliolika metų domėjausi mitologija ir atradau sau vieną faktą, kuris man padarė didelį įspūdį ir galutinai suformavo instaliacijos-performanso idėją. Tai centrinės ašies (Axis Mundi) koncepcija, – pasakoja kūrėja. –Žmonės visada turėjo turėti centrinį tašką, nesvarbu, kokiame laike ar geografinėje platumoje jie gyveno. Pagal šį tašką ir iš jo išvestą ašį buvo organizuojama visa socialinė struktūra ir kartu žmogaus gyvenimas. Jei ši ašis iširdavo ar būdavo išardoma, visa socialinė struktūra būdavo pasmerkta žlugti.“
Vienu iš esminių kūrinio įkvėpimo šaltinių tapo ir epizodas iš Umberto Eco romano „Fuko švytuoklė“. Pasak menininkės, švytuoklė čia įgauna metafizinę prasmę – ji tampa nejudančio taško, tikrumo simboliu. „Kai pirmą kartą pamačiau Fuko švytuoklę VU varpinėje, iškart prisiminiau šį skaitytą epizodą. Išties, ta švytuoklė turi kažką labai estetiško, raminančio ir gal netgi mistiško“, – sako instaliacijos-performanso idėjos autorė A.Anglickaitė.
ŠVYTUOKLĖS IDĖJA PAVIRS JUDESIU
Performanse švytuoklės idėja virsta judesiu – per riedlentininkų choreografiją, šviesos instaliaciją ir garsą. „Šis elementas atėjo iš sūnaus pasaulio. Dažnai tekdavo stebėti jį ir kitus vaikus bei paauglius ištisas valandas važinėjant tomis platformomis. Tas nesąmoningas judėjimas kiekvienam būdingu ritmu man pasirodė panašus į kažkokį ritualą, šokį, galų gale į tos pačios švytuoklės judėjimą“, – pasakoja kūrėja.
Kompozitorius Ramūnas Motiekaitis instaliacijai sukūrė originalų kūrinį pučiamiesiems ir elektronikai, kurį gyvai atliks VU pučiamųjų instrumentų orkestras „Oktava“ (meno vadovas Albinas Kučinskas). „Kūrinys yra grįstas bangų formos gestais, pasireiškiančiais mikro- ir makrodimensijose, o muzikos kuriamas įspūdis – ramybė nepastovume, tarsi būtų žiūrima į banguojančią jūrą“, – intriguoja kompozitorius.
Drono laikomas statiškas prožektorius virš minios simbolizuos nejudantį tašką, o šviesos dailininko Valdo Latono instaliacija ir „Boardsports Skatepark“ riedlentininkų komandos pasirodymas susilies į vieningą reginį, kuriame susitiks mokslas, menas ir gatvės kultūra.
„Visiems sakau, kad Vilniaus universitetas yra nepaprasta vieta. Gali daug metų čia mokytis ir dirbti, bet niekada nesužinoti, kokie kultūriniai lobiai slepiasi jo sienose. Nuostabu tai, kad turime Fuko švytuoklę – paprastą mechanizmą, įrodantį per amžius diskusijas kėlusį klausimą apie žemės sukimąsi. VU Kultūros centras kiekvienais metais inicijuoja projektus, kurie skatintų į mokslą pasižiūrėti per šiuolaikinio meno prizmę. Taip mes skatiname mąstyti atviriau – plėsti mus supančio pasaulio suvokimą. Tai, kad renginys vyksta UNESCO saugomame architektūriniame ansamblyje – VU Didžiajame kieme, yra dar viena vertinga šio pasirodymo detalė. Tai ne tik suteikia šiam projektui kultūrinį svorį, bet ir pabrėžia, kaip svarbu integruoti šiuolaikinį meną į istoriškai ir kultūriškai reikšmingas erdves“, – sako pasirodymą organizuojančio VU Kultūros centro vadovė Gintė Jokubaitienė.
KIEKVIENĄ VAKARĄ – 3 PASIRODYMAI
Performansas „U“ truks 23 minutes ir 56 sekundes – tiek, kiek trunka vienas Fuko švytuoklės apsisukimo periodas valandų skalėje. Kiekvieną vakarą pasirodymas bus kartojamas tris kartus. Pasirodymai vyks balandžio 3, 4 ir 5 d. 20.00, 20.40 ir 21.20 val. VU Didžiajame kieme, Universiteto g. 3 (įėjimas iš Šv. Jono g. pusės).
VU gimtadienio proga balandžio 3–5 d. atviras VU Didysis kiemas vilniečiams ir miesto svečiams pasiūlys puokštę veiklų.
Balandžio 3, 4, 5 d. 19.00–22.00 val. visi norintieji galės nemokamai apsilankyti VU Šv. Jonų bažnyčios varpinėje ir apžiūrėti joje esančią Fuko švytuoklę.
Balandžio 3, 4 d. 19.00 ir 19.30 val. VU metodinio STEAM centro komanda kviečia prie VU Šv. Jonų bažnyčios varpinėje esančios Fuko švytuoklės, kur sužinosite, kuo ypatinga ši švytuoklė, ir praktiškai išbandysite, kaip jūsų mobilusis telefonas gali tapti liniuote.
Balandžio 5 d., šeštadienį, 17.00–19.00 val. kviečiame dalyvauti nemokamose riedlenčių pamokose su patyrusiais „Boardsports Skatepark“ treneriais. Pamokose lauksime tiek mažų, tiek didelių. Naujokus išmokysime riedlenčių sporto pagrindų, o patyrusius – sudėtingesnių technikų. Savo inventoriaus turėti nebūtina, riedlentėmis ir apsaugomis aprūpinsime. Rekomenduojama vilkėti judesių nevaržančius drabužius ir avėti sportbačius.
Parengta pagal VU informaciją.
Titulinė nuotrauka: VU.