Leidykla „Lapas“ 2015 metais išleido Kauno architektūros gidą, kurio autoriai (Julija Reklaitė, Giedrė Jankevičiūtė, Jolita Kančienė, Nijolė Lukšionytė, Vaidas Petruliis, Marija Drėmaitė, Almantas Bružas ir Rūta Leitanaitė) pilkuosiuose puslapiuose pristatė ne vien esamus, bet ir mūsų dienų nesulaukusius ikoniškus miesto pastatus. Skulptorius Rimantas Okuličius-Kazarinas ką tik savotiškai pratęsė šią istorinę iniciatyvą bronziniame pavidale.
Pagal tęstinę programą „Kauno akcentai“ miesto centre neseniai atidengti neišlikusių 4 Laikinosios sostinės pastatų bronziniai maketai. Ant akmeninių pjedestalų užkeltos architektūrinės miniatiūros taip pat žymi vietas, kuriose žymieji Kauno pastatai kadaise ir stovėjo.
Greta Žaliakalnį su Naujamiesčiu jungiančių tarpukarinių Kauko laiptų (arch. S.Kudokas) galima pamatyti ikoniškosios architekto Felikso Vizbaro vilos bronzinį atvaizdą. „Vizbaro pilaite“ (arch. F.Vizbaras, 1925 m.-1981 m. rekonstruota) tarpukariu pravardžiuotas pastarasis istoristinių formų statinys kadaise bolavo ant aukšto Žaliakalnio šlaito ir taip architektūriškai vainikavo centrinę miesto dalį. Tai vienas garsiausių ir įsimintiniausių gyvenamosios paskirties pastatų Laikinojoje sostinėje.
Kauno Laisvės alėjoje priešais Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejų, įkomponuotas kitas miesto „akcentas“ dedikuotas čia stovėjusiam ankstyvojo Art Deco architektūros pasididžiavimui – Žydų bankui su priešais veikusiu krautuvėlių bei kitų įstaigų charizmatišku pasažu (arch. G.Mazelis, M.Grodzenskis; 1925-1975 m.). Greta Kauno centrinio pašto buvęs statinys tarpukariu veikė, kaip Laisvės alėjos traukos centras ir svarbus architektūros akcentas.
Dar du architektūriški atminimo ženklai iš bronzos įrengti Kauno Vienybės aikštėje. Skulptorius R.Okuličius-Kazarinas čia įamžino II Pasaulinio karo metais traukiantis vokiečiams sugriautus architektūros objektus – Kauno centrinę elektrinę bei brolių Juozo ir Jono Vailokaičių daugiabutį namą (ach. A.Funkas, 1934-1944 m.). Kauno centrinė elektrinė buvo pirmoji viešojo pobūdžio elektrinė (arch. E.E.Frykas, 1900-1944 m.), o 5 su puse aukštų „Vailokaičių dangoraižis“ – tarpukariu garsėjo tiek savo architektūros bei inžinerijos modernumu, tiek ir savo žinomais gyventojais.
skulptoriaus R.Okuličiaus-Kazarino įgyvendintos bronzinės pastatų miniatiūros turi istorinę-architektūrinę pažintinę vertę bei išsiskiria detalumu – jose atkurtos smulkios pastatų architektūros detalės, dekoro elementai. Šie istorinių miesto pastatų maketai taip pat yra taktiliniai – rankomis juos liesti gali bei brailio raštu užrašytą istoriją perskaityti ir neregiai.
Parengta pagal Kauno akcentų ir PILOTAS.LT informaciją.
Titulinė nuotrauka: „Vizbaro pilaitės“ miniatiūra Kauko laiptuose (skulpt. R.Okuličius-Kazarinas). Foto: A.Bružo.