Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Unique properties“ per artimiausius porą metų planuoja rekonstruoti kelis dešimtmečius apleistą unikalios tarpukario architektūros administracinį pastatą – buvusio Lenkijos vartotojų kooperatyvo Vilniaus būstinę.
DAUGIAU NEI 30 METŲ PASTATAS BUVO NENAUDOJAMAS
Bendrovė „Unique properties“ neseniai gavo tvarkybos leidimą rekonstruoti buvusio Lenkijos vartotojų kooperatyvo Vilniaus būstinę, Vanagėlio g. 11. Pranešama, kad rekonstrukcijos darbai prasidės dar šiemet ir bus užbaigti 2024 metų pabaigoje arba 2025 metų pradžioje. 1.267 m² ploto dviejų aukštų su mansarda kultūros paveldo objektą vystytojas siekia atkurti išsaugant išskirtinį pastato fasadą, tūrį bei išlikusius vertingus išorės ir vidaus elementus – įvairią apdailą, langus, keramikinių plytelių grindis ir kt. Daugiau kaip 30 metų šis pastatas buvo nenaudojamas, sovietmečiu priklausė geležinkeliams, bet tarpukariu buvo įtakingos prekybos organizacijos biuras su gyvenamosiomis patalpomis vadovams ar svečiams. Pastatą tarpukario retrospektyvizmo stiliumi 1926–27 m. suprojektavo inžinierius-architektas vilnietis Waclawas Syrtowtas. Numatoma, kad atnaujintą pastatą galėtų išsinuomoti viena organizacija – diplomatinė atstovybė, kompanija ar ugdymo įstaiga. Tarpukario pastatą „Unique properties“ planuoja plėtoti greta dviejų naujų daugiabučių komplekso „Vilniaus džiazas“ Vanagėlio gatvėje – šie objektai sudarys vientisą, miestiečiams atvirą teritoriją, tačiau dėl skirtingos specifikos yra vystomi pagal atskirus projektus. „Vilniaus džiazą” taip pat ketinama pradėti statyti dar šiemet, gavus statybas leidžiančius dokumentus. Teritorijoje jau buvo atlikti išsamūs archeologiniai ir architektūros tyrimai.
SUPROJEKTAVO INŽINIERIUS-ARCHITEKTAS W.SYRTOWTAS
Vartotojų kooperatyvo valdyba Vanagėlio g. 11 buvo suprojektuotas ir 1936 m. užbaigtas kaip Lenkijoje iki šiol veikiančio visuotinio vartotojų kooperatyvo „Spolem“ (liet. drauge, kartu) Vilniaus skyriaus valdybos administracinis pastatas. Šiuo metu pastatas yra netekęs stogo, nuirusi didelė dalis apdailos, įgriuvusi dalis rūsio perdangos, bet objektas yra išlaikęs įspūdingą fasadą ir kitas autentiškas detales. Pastatą projektavo vilnietis inžinierius-architektas W.Syrtowtas. Pastate buvo biurai, didelė posėdžių salė, būstas kai kuriems valdybos nariams. Dalis pastato buvo statyta kaip produktų sandėlis. Pastato 2-ojo aukšto fasadai buvo papuošti dideliais venecijietiškais langais. Iki šių dienų gerai išlikusi gyvenamosios pastato dalies laiptinė, išlaikiusi autentišką konfigūraciją. Taip pat išliko turėklų žymės, krosnių apdaila, laiptinės aikštelių ir kelių patalpų keramikinių plytelių grindys, autentiškų langų rėmų fragmentai, keletas dekoratyvinių detalių.
Beje, dar vienas įspūdingas W.Syrtowto darbas yra visai šalia Vilniaus Katedros. Tai – 1932 m. užbaigtas penkių aukštų U formos kooperatyvo namas.
Parengta pagal „Unique properties“ informaciją.
Titulinis pav.: „Unique properties“.
Mokomės lietuviškai
( 2023-03-06 )
Syrtowtas? Sirtautas!