XIX amžiaus pabaigoje – XX amžiaus pradžioje Vilnius tapo moderniu miestu. Tuo metu sparčiai daugėjo gyventojų, o kartu didėjo ir miesto tarša. Neilgai trukus gyvenimo kokybė taip suprastėjo, kad neišvengiamai teko modernizuoti miesto infrastruktūrą, ypač buitinius patogumus.
Liepos 22 dieną (penktadienį) 18 val. Vilniaus muziejuje (Vokiečių g. 6) atidaroma paroda „Apie patogumą ir grožį: pokyčiai vilniečių namuose 1870–1918 metais“.
1879 metais Vilniuje suprojektuotas bene pirmasis vonios kambarys. Apie 1900 metus pirmą kartą vilniečio namuose buvo įžiebta elektros lemputė. Prieš pat Pirmąjį pasaulinį karą pradėti tiesti miesto vandentiekio ir kanalizacijos tinklai. Gatvės ir namai švarėjo, šviesėjo, buityje plito visiškai nauji daiktai – radiatoriai, elektriniai šviestuvai, vandeniu nuplaunami klozetai.
Amžių sandūroje madas, grožio ir patogumo standartus keitė žinios apie sanitariją ir higieną. Radosi ne tik nauji įrenginiai, bet ir naujos apdailos medžiagos bei masinės gamybos baldai. Rūpinimasis namais užėmė vis mažiau laiko, dėl to ėmė keistis miestiečių gyvenimo būdas.
Parodoje pristatomą laikotarpį galima laikyti lūžiu vilniečių būsto evoliucijoje. Žinoma, naujos mados ne visiems buvo pagal skonį ar pagal kišenę, o įvairūs patogumai paplito ne iškart – kai kuriais atvejais tie patogumai iki vilniečių namų keliavo gerokai ilgiau, nei penkiasdešimt metų. Visgi būtent šiuo laikotarpiu Vilniaus gyventojų būstas pasidarė panašus į tokį, kokiame gyvename dabar.
Parodos kuratorės Aelita Ambrulevičiūtė, Eglė Bagušinskaitė, Dalia Klajumienė. Architektai: Marius Daraškevičius, Vida Miškūnaitė-Jarošienė. Grafinis dizainas: Aurelija Slapšytė.
Paroda „Apie patogumą ir grožį: pokyčiai vilniečių namuose 1870–1918 metais“ Vilniaus muziejuje veiks iki metų pabaigos.
Parengta pagal Vilniaus muziejaus informaciją.
Titulinė nuotrauka: Teplovo butas Vilniuje, LNDM nuotr., LIMIS.